Çocuğun beyin gelişimi için gebelikte ne yenmeli??

dilek38

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
14 Mayıs 2009
302
0
39
ceviz balık yenmesi gerektiğini duydum,
başka neler yenmeli paylaşırsanız sevinirim :emir_bebek:

"Omega3 olan gidalari tuketmesi duymustum canim bende
Son 3 ay omega3 bol bol tuketmek cocugun beyin hucrelerini iyi geldigini duydum
Ben ceviz yiyorum haftada bir kerede balik tuketmeye calisiyorum.
kansizlik gibi bir sorunum olmasin diyede siyah cekirdekli kuru uzum tuketiyorum.
gercekten faydasi var arkadaslar.

Hafızayla dost olan besinler

Elma
Günde bir ya da iki adet elma, unutkanlığı bir kenara bırakmanıza yardımcı olur. Elmanın içinde bulunan antioksidan madde hafızanın güçlenmesini sağlar. Beyindeki hücrelerin serbest radikallerden etkilenmesini engeller.Yapılan araştırmalar alzheimer hastalığına yakalanmış kişilerin günde iki elma yiyerek oldukça büyük gelişme gösterdiklerini ortaya koymuştur.

Omega3
Omega 3 hafızayı güçlendirir. Somon, ton, sardalye balıklarında oldukça fazla miktarda bulunur. Omega 3 içeren bu balıkları haftada en az iki defa tüketmek gerekmektedir. Omega 3’ün en iyi bitkisel kaynakları arasında koyu yeşil yapraklı sebzeler, yağlı tohumlar ve ketentohumu sayılmaktadır. Ceviz, badem ve fındık da Omega 3 kaynaklarıdır.

Demir
Demir, hafızanın daha iyi çalışmasını salar. Yeme alışkanlıklannız içinde demir içeren besinler az sayıdaysa hafızanız ile ilgili problem yaşamanız doğaldır. Demirin beyne oksijen taşınmasında çok önemli bir rolü vardır. Kırmızı et, kuru baklagiller, koyu yeşil sebzeler, domates ve pekmez demir açısından zengin olan yiyeceklerdir.

Domates
Domateste bulunan ve oldukça güçlü bir antioksidan olan likopen, alzheimer gibi hafızanın zayıflamasına yol açan hastalıklara karşı oldukça etkilidir. Bu nedenle bol bol domates tüketmeye çalışmalısınız.

Fındık
Yapılan araştırmalar E vitamininin zayıflayan hafızaya oldukça yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. E vitamini açısından oldukça zengin olan fındık yemek de, bu nedenle beyin için yararlıdır. Aynı zamanda bitkisel yağlar, yerfıstığı, ayçekirdeği ve buğday E vitamini açısından zengin besinlerdir.

Brokoli
C vitamini de hafıza açısından oldukça yararlıdır ve C vitamini içeren besinlerin başında brokoli gelir. Brokoli hem hafızaya hem de diğer hastalıklara iyi gelen bir yiyecektir. Bu nedenle mümkün olduğunca çok tüketilmesinde fayda vardır. Ayrıca turunçgiller, kivi, patates, karnabahar, kavun, çilek, incir, kırmızı ve yeşil biber de bol C vitamini içerir.

Sevgili ANNE'ler ins hepimize faydali olur bu bilgiler...

Gebeliğin son üç ayını rahat geçirmenin yöntemleri! Son üç ayda anne ne yemeli? Nasıl uyumalı?

Son üç aylık dönem, 26 ile 40. haftalar arası, artık bebeğin hızlı bir şekilde büyümeye ve kilo almaya başladığı, bebeğin beyin ve akciğerlerinin olgunlaşmaya başladığı yani ufacık birkaç hücreden oluşan bir embriyoyken artık aramıza katılmaya hazır bir bebek haline geldiği bir dönemdir.
Duyuların gelişimi
Bu dönemde, bebeğin bütün duyuları gelişmiş oluyor ve baya haraketli bir şekilde annesini varlığından haberdar ediyor.

Bebek, annesinden bütün besin maddelerini düzenli olarak alır. Anne adayı bu besin maddelerini düzenli olarak yerine koyamadığı zaman bebek bunları anne adayını tüketerek alacaktır. Bebek sadece Omega-3’ü anne adayından bu şekilde alamamaktadır. Anne adayı almazsa bebek Omega-3 alamamaktadır. Bu yüzden hamilelikte balık-ceviz-ıspanak üçlüsünün önemini birkez daha vurgulamak gerekiyor. Anne adayı mutlaka hamilelik süresince bu besinleri bebeğin gelişimi için tüketmelidir. Bebek artık yavaş yavaş doğuma yaklaşıyor...

Anne adayındaki gelişmeler
Anne adayında, fiziksel olarak karnın büyümesiyle ve dolayısıyla kan hacminin artmasıyla, artık yavaş yavaş damarlara baskı nedeniyle ayaklarda şişmeler meydana gelebilir. Bu baskı nedeniyle mideden yemek borusuna asit kaçağı olduğundan mide yanması olur ki anne adayları bunu saçlanmadan dolayı mide yanması olarak nitelerler ki yanlış bir düşüncedir. Mide yanmaları baskı nedeniyle olmaktadır.

32.haftada doğum iznine ayrılın!
Rahmin baskısına bağlı olarak varis meydana gelebilir. Basurlar belirginleşebilir veya meydana gelebilir. ıdrara sık çıkma meydana gelebilir. Yorgunluk ve bel ağrısı meydana gelebilir. Anne adayı kendisini bu şikayetlerin içinde bulabilir. O yüzden anne adaylarına önerimiz 32.haftaya gelindiğinde doğum iznine ayrılmak. Ev hanımları için önerimizde çok ağır ev işlerinden kaçınmaları.

Sol yanınıza yatın
Anne adayı ağırlaştığı için yaptığı her hareket ona yorgunluk ve nefes darlığı olarak geri dönecektir. Bunları iyi algılamak ve bu dönemde istirahat etmek gerekir. Bu dönemde en doğru pozisyon sola doğru yatmaktır. Sol yanınıza yattığınız zaman bütün büyük damarlardaki baskıyı ortadan kaldırmış oluyorsunuz. Kalbe geri dönen büyük damarlar sağ tarafta bu yüzden bebekle birlikte rahimi sola yatırırsanız o taraf serbestleşmiş olacağı için bebeğe giden kan akışını da rahatlatmış olursunuz. Bu şekilde solunuza yatarsanız varis ve bağsur gibi şikayetleriniz de yüksek oranla azalmış olacaktır. Tabii ki uykudayken bunu kontrol edemeyeceğimiz için günlük önerdiğimiz istirahat vakti olan iki saatte anne adayına sol yanına yatmasını tavsiye ediyoruz. Uykuda vücut bunu kendi belirliyor.

Gündüz uykuları devereye girmeli
Uykusuzluk şikayeti de belirgin hale gelebilir. Bu yüzden gündüz uykusunu da devreye sokmak lazım. Anne adayları, kafeinli içecekleri hiç içmemeliler. Gece yatmaya yakın dönemde sıvı almamaya dikkat etmeliler. Eğer yatak dar geliyorsa, baba adayına salonun yolu gözükmüş demektir çünkü hamileliğin son zamanlarında anne adayının yatakta yanlız yatması büyük bir rahatlık sağlayacaktır. Baba adaylarının da buna anlayış göstermeleri gerekiyor. Bu dönemde artık doğum hazırlıkları yapılmalı ve anne adayı rahat bir doğuma psikolojik olarak da hem doktoru hem ailesinin desteğiyle hazırlanmalıdır.

sola yatmak herzaman tavsiye edildiği için bende zorlada olsa hep sola yatmaya çalışıyodum ama böbreğim şişmiş dr. bana sen biraz sağa yatmaya çalış dedi.

ayrıca bende incirin kurusunu ve yaşını,bıldırcın yumurtasını tavsiye ederim çook faydalılaryerimseniben

ceviz,balık,kivi,kaşar peynirinin beyin gelişimi üzerinde büyük etkileri olduğunu biliyorum inşaallah sağlıklıca bebilerimizi kucağımıza alırız herkese hayırlı doğumlar

meraba arkadaşlar.balık tüketimi hamilelikte çok önemli gerçekten.ama ben sadece kızartarak yiyebiliyorum.kızarmış balık yemek nekadar doğru dr una soran var mı acaba.yada sizler nasıl yiyorsunuz...

meraba arkadaşlar.balık tüketimi hamilelikte çok önemli gerçekten.ama ben sadece kızartarak yiyebiliyorum.kızarmış balık yemek nekadar doğru dr una soran var mı acaba.yada sizler nasıl yiyorsunuz...

canim kizartmanin zararlarini hepimiz az cok biliyoruz. yinede arada kaciyor.
ama baligi kizarmanizi tavsiye etmem . firinda yagli kagitin içinde pisirmek hem yumusak hemde kokusunu fazla yaymiyor. az baharat ve soganda koyabilirsiniz..

ama baligi kizarmanizi tavsiye etmem . firinda yagli kagitin içinde pisirmek hem yumusak hemde kokusunu fazla yaymiyor. az baharat ve soganda koyabilirsiniz..

teşekkür ederim canım.evet kızartma kesinlikle zararlı ama kokusunda dolayı diğer türlü nyiyemiyorum.ama yinede senin dediğin gibi denicem...

Yağlı kagıtta da çinko bulunduğundan balığın iöindeki vitaminleri azalttığını duymuştum.En iyisi direk fırın telinde ya da güveçte pişirmek.

kızarmış balığın hiç bir anlammı yok omega 3 yok luyor denilebilr. fırında pişirmeye çalış

Benim gebelikte 22. Haftam ve doktor bebeğimin beyninin bıi kısmı gelişmemiş dedi gelişim geriliği var dedi bu şekilde olupta doğum yapanlar acil cvp yazsın lütfen

X