amnıyosentez hk.

Canım bebeğin ense kalınlığı iyi çıkmış, peki burun kemiği oluşmuş muydu o konuda bir şey söyledi mi doktor bu da çünkü down sendromlu bebeklerin yaklaşık yarısında olmuyor veya normalden kısa oluyor.
Riskin çok yüksek değil aslında senin durumunda olan 196 kadından bir tanesi down senromlu bebek sahibi oluyor demek. 195 tanesi normal yani. İnşallah seninki de çok sağlıklıdır.
Amniyosentez kararından önce 16. hafta gibi ayrıntılı ultrasonu da düşünebilirsin.
Bu da bebeğin sağlığı konusunda oldukça önemli bulgular verebiliyor. Aslında amniyosentez düşünmeyenlere 22.hafta gibi öneriyorlar ama düşünüyorsanız daha da erken yapabiliyorlar.
Perinatoloji profesörü bana böyle söylemişti.
Bir de 14.haftaya kadar yapılan CVS testi yani koriyon villus biyopsisi uygulaması var.
Amniyosenteze göre düşük riski biraz daha fazla ama sonuç daha çabuk çıkıyor ve daha erken haftalarda yapılabiliyor.

canım aklıma takılmıstı bugun sabah kontrole gıttıgımde sordum oda normal oldugunu soyledı. ense kalınlıgıyla burun kemıgı olusumu normalmıs. bı nebze ıcım rahatladı. cok sagolasın valla... :emir_bebek:

arkadaslar bılıyosunuz ıkılı testım rısklı cıkmıstı. bugun eskıden gıttıgım doktoruma gıttım. evım uzak kalıyo dıye doktor degısıklıgı yapmıstım. ıcıme sınmedı bıde ona gostermek ıstedım sonucları. oda benı hemen erken amnıyosentez ıcın bı yere yonlendırdı. uclu testın normal cıksa bıle ben bu degerlere bakarak zaten amnıyosentez ıstıcem senden. erken yaptır eger bısey varsada erkenden ogrenır ona gore yolunuzu cızmıs olursunuz dedı. esımde bunu ogrendı yaptıralım dıye tutturdu. eger bebekte bı anormallık varsa onu dunyaya getırıp omur boyu bakıma nasıl muhtac edıcekmısım sadece dogurmakla olmaz dedı bana. cok katı bu konuda fıkrımı bıle sormuyor. anlıcagınız bısey cıkarsa ya kocamdan olurum yada cocugumdan. ne farkeder kı? tut kı butun testler normaldı ve dogduktan sonra ogrendık dıyelım,tut kı kucukken bı hastalık gecırdı ve sonrasında bakıma muhtac oldu dıyelım o zamanda bakmıcaktın dedım,karnımdakı bebek 5-6 aylık olduktan sonra ondan nasıl vazgecıceksın dedım ama benı anlamaya calısmıyor kı. sımdı erken amnıyosentez ıcın bı yer arıyorum ama nerde nasıl yapılır hıc bı fıkrım yok. gunlerdır cektıgım acıyı bı ben bılırım bı allah. cok kırgınım ona bunun ıcın bıle tek basıma cırpınıyorum yanımda gelıp bıseylerın ucundan bıle tutmadı. arkadaslar bıldıgınız guvendıgınız bı yer varsa nolur yardımcı olun bana. kendımı cok caresız hıssedıyorum. bu acı verır mı rısklı mı? zaten 3 ayı kanamayla gecırdım korkuyorum amnıyosentezden.

zor bir durum ama bu testlerin yüzde 15 yanılma payı var unutmayın ya saglıklı bir bebekse.................

canım aklıma takılmıstı bugun sabah kontrole gıttıgımde sordum oda normal oldugunu soyledı. ense kalınlıgıyla burun kemıgı olusumu normalmıs. bı nebze ıcım rahatladı. cok sagolasın valla... :emir_bebek:

Çok sevindim canım. İnşallah hep seni sevindirecek haberler duyarsın bundan sonra da.

canım inşallah sonuçların güzel çıkıcak içini rahat tut.kayınvalidemin son çocuğunda ikili test 1/100 çıkmış amniyosentez yaptırmak istememiş ama kaynım sağlıklı ve zehir gibi zekası var.benimde ikli test sonucum 1/110.000 çıktı benimde çok abartı bir rakam doktorum çok iyi bu sayıyı ilk defa görüyorum dedi ama benim içime kurt düştü yinede 3lü test v.s yaptırmıcam amniyosentezden başka hiçbir teste güvenmiyorum ve geçerliliğinin olduğuna inanmıyorum

X