amnıyosentez hk.

zeynepb

2 mayıs hedef 68
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2009
9.109
28
37
arkadaslar bılıyosunuz ıkılı testım rısklı cıkmıstı. bugun eskıden gıttıgım doktoruma gıttım. evım uzak kalıyo dıye doktor degısıklıgı yapmıstım. ıcıme sınmedı bıde ona gostermek ıstedım sonucları. oda benı hemen erken amnıyosentez ıcın bı yere yonlendırdı. uclu testın normal cıksa bıle ben bu degerlere bakarak zaten amnıyosentez ıstıcem senden. erken yaptır eger bısey varsada erkenden ogrenır ona gore yolunuzu cızmıs olursunuz dedı. esımde bunu ogrendı yaptıralım dıye tutturdu. eger bebekte bı anormallık varsa onu dunyaya getırıp omur boyu bakıma nasıl muhtac edıcekmısım sadece dogurmakla olmaz dedı bana. cok katı bu konuda fıkrımı bıle sormuyor. anlıcagınız bısey cıkarsa ya kocamdan olurum yada cocugumdan. ne farkeder kı? tut kı butun testler normaldı ve dogduktan sonra ogrendık dıyelım,tut kı kucukken bı hastalık gecırdı ve sonrasında bakıma muhtac oldu dıyelım o zamanda bakmıcaktın dedım,karnımdakı bebek 5-6 aylık olduktan sonra ondan nasıl vazgecıceksın dedım ama benı anlamaya calısmıyor kı. sımdı erken amnıyosentez ıcın bı yer arıyorum ama nerde nasıl yapılır hıc bı fıkrım yok. gunlerdır cektıgım acıyı bı ben bılırım bı allah. cok kırgınım ona bunun ıcın bıle tek basıma cırpınıyorum yanımda gelıp bıseylerın ucundan bıle tutmadı. arkadaslar bıldıgınız guvendıgınız bı yer varsa nolur yardımcı olun bana. kendımı cok caresız hıssedıyorum. bu acı verır mı rısklı mı? zaten 3 ayı kanamayla gecırdım korkuyorum amnıyosentezden.

istanbul da değilim yer konusunda yardımcı olamam ama ben de yaptırdım
biraz korkarak tabi ama hiç öyle değil gittiğim merkezde seri bir biçimde
bir sürü anneye yapılıyor 3 dk sürmüyor bile doktor söyle mi böyle mi derken
bakmışsın bitmiş 2 gün dinleniyorsun ve sonucu bekliyorsun
şu anda teknoloji ilerlediği için bebeğin olmadığı yeri tespit edip
edebiliyorlar kolaylıkla.....
korkma için rahat olsun sadece dua et.....

Son düzenleme:
canım herşeyin hayırlısı olsun.seni üzmek istemem ama rica etsem test sonuçlarını tam olarak yazabilirmisin?

carsamba gunu amnıyosentez olucam bende ıkılı testım ıyı uclu testım kotu cıktı benımde bence esın haklı bılıyormusun bu dunyaya sakat bır cocuk getırmek cok zor maddı manevı cocuk ıcınde cok zor bende korkuyordum artık ıcım cok rahat korkma. yurtdısında bu olayı her gebeye yapıyolar oyuzden korkma teknolojı gelısmıs.amnıyosentez maddı olarak bıraz pahalı benım yaptıracagım yerde 1300 lıra. devlet hastanelerınde cok ılerı zamana gun verıyorlar orda 600 cıvarı sanırım. bahcecı klınıgınde yaptıracagım ben nısantasında.

Arkadaşım bence de yaptır. Korkulcak bişiy yok. Zaten o bebeğin kısmeti varsa doğar sağlıkla. Eşin nispeten haklı. Sen ise tabi ki duygusal düşünüyosun. Tıp bu kadar ilerlemişken aslında bu testleri nimetten saymak lazım. Ben de yaptırdım temiz çıktı şükür. İnşallah seninki de öyle çıkacak

cok üzüldüm arkadasim bende hamile kalmadan önce esin gibi düsünüyordum sakat olursa dogurmam ben ölünce ona kim bak´cak diye düsünürdüm hep...ama allah bana o bebegi nasip ettiya 3 aydir icimde bu duyguyu biliyosun ve simdi ne olursa olsun yine dogurcam diyorum..tabiki benimki duygusal ama mantikli degil..bide bi arkadas yurtdisinda her hamileye yapiyolar demis yok öyle bisey benim doktorum istersen yapariz ama saglikli bebegede zarar gelme olasiligi var ben hic bi zaman önermem dedi.bi cok tanidigimda yaptirmadi...bende kaderime razi olcam ne gelirse allahtan geliyo diye düsünüyorum....ama esimi kaybetmek var demisin is o kadar ciddiyse git yaptir insallah bisiy yoktur..

Bende yaptırdım amniyosentez, 3 hafta önce, Bakırköy Kadın doğum hastanesinde.
Çok yapılan yerde daha başarılı oluyor dediler, bende bakırköy kadın doğuma gittim ayrıca çapa, semiha şakir kadın doğum da bu konuda başarılıymış. Devlet hastanesi olduğu için ssk veya bağkurun varsa ücretsiz. 3 hafta da sonuç çıkıyor.

sımdıde 16.haftayı uclu testı bekleyelım dıyor esım. kafam ıyıce karıstı. bıde benım daha 14.haftaya yenı gırıcek bebek cok erken degılmı amnıyosentez ıcın bılmıyorum. bu konuyu enıne boyuna dusunmem lazım. bısey cıkarsa vazgecebılecekmıyım bılmıyorum. bı yandan da erkenden ogrenmek ıstıyorum bısey varmı yokmu dıye.

tektanem bebegın ense kalınlıgı 1.2 mm cıktı. free beta hcg:107. edward sendromu rıskı ve kombıne rısk normal,ıkılı test ıse 1/196 cıktı. doktor da dıgerlerı normal ama ıkılı test 1/196 erken amnıyosentez onerıyorum ıstıyosan yaptır ogrenmıs oluruz dedı.

kafam cok karısık korku bı taraftan bı taraftan kotu bısey olmasından korkuyorum... bılmıyorum uclu testı neden bekletmıyo doktorum onuda anlamadım kı...

semıha sakır e bugun gıttım randevu almak ıcın laburatuarlarının ssk ıle anlasması dolmus artık yapmıyolarmıs bakırkoy e yonlendırdıler benı...

evet aksam netten cok arastırdım doktorlardan hıcbırı soylemedı bunu meger rısklıymıs zaten 3 ayı zor bıtırdım. zaten 13.hafta bıtmek uzere bızde 3 hafta daha beklemeye karar verdık amnıyo ıcın... yarın ufak bı tatıle cıkıcam bu karısıklık ıyıce aptala cevırdı benı azcık kafamı dınlemeye ıhtıyacım war...

Canım bebeğin ense kalınlığı iyi çıkmış, peki burun kemiği oluşmuş muydu o konuda bir şey söyledi mi doktor bu da çünkü down sendromlu bebeklerin yaklaşık yarısında olmuyor veya normalden kısa oluyor.
Riskin çok yüksek değil aslında senin durumunda olan 196 kadından bir tanesi down senromlu bebek sahibi oluyor demek. 195 tanesi normal yani. ınşallah seninki de çok sağlıklıdır.
Amniyosentez kararından önce 16. hafta gibi ayrıntılı ultrasonu da düşünebilirsin.
Bu da bebeğin sağlığı konusunda oldukça önemli bulgular verebiliyor. Aslında amniyosentez düşünmeyenlere 22.hafta gibi öneriyorlar ama düşünüyorsanız daha da erken yapabiliyorlar.
Perinatoloji profesörü bana böyle söylemişti.
Bir de 14.haftaya kadar yapılan CVS testi yani koriyon villus biyopsisi uygulaması var.
Amniyosenteze göre düşük riski biraz daha fazla ama sonuç daha çabuk çıkıyor ve daha erken haftalarda yapılabiliyor.

arkadaşlar şuan 20 haftalık gebeyim.gebeliğimin 12. haftasında ikili test yaptırdım sonuç:1/5237 çıktı. yani test sonucu gayet iyi.neyse ben tatil için memlekete geldi.memlekette de üçlü test yaptırdım test sonucum:1/91 çıktı. üçlü teste göre doktor direk amniyo sentez dedi..tabi ultrasonda herşey çok güzel hiçbir down sendoromlu belirtisi yok.bu konuda uzamn kaç tane doktora gittim..tabi testim riskli çıkınca ve direlk bana amniyosentez deyince; ben ve eşim bu testi daha teşekküllü iyi bir hastanede tekrarlatmak istedik.amniyosentez için karar vermeden önce..test sonuçlarını bugün aldık ve üçlü test sonucum 1/2227 çıktı..biz eşimle bu test sonucuna göre hareket edeceğiz ve amniyon sentez yaptırmayacağız..sonuçta ultrasonda da birşey çıkmadı..bundan sonra tevekkül etmekten başka bişey yapamayız.zaten bebişim 5 aylık...

Canım bebeğin ense kalınlığı iyi çıkmış, peki burun kemiği oluşmuş muydu o konuda bir şey söyledi mi doktor bu da çünkü down sendromlu bebeklerin yaklaşık yarısında olmuyor veya normalden kısa oluyor.
Riskin çok yüksek değil aslında senin durumunda olan 196 kadından bir tanesi down senromlu bebek sahibi oluyor demek. 195 tanesi normal yani. İnşallah seninki de çok sağlıklıdır.
Amniyosentez kararından önce 16. hafta gibi ayrıntılı ultrasonu da düşünebilirsin.
Bu da bebeğin sağlığı konusunda oldukça önemli bulgular verebiliyor. Aslında amniyosentez düşünmeyenlere 22.hafta gibi öneriyorlar ama düşünüyorsanız daha da erken yapabiliyorlar.
Perinatoloji profesörü bana böyle söylemişti.
Bir de 14.haftaya kadar yapılan CVS testi yani koriyon villus biyopsisi uygulaması var.
Amniyosenteze göre düşük riski biraz daha fazla ama sonuç daha çabuk çıkıyor ve daha erken haftalarda yapılabiliyor.

burun kemıgını bılmıyodum canım aslında soyledıgın cok ıyı oldu haftaya pzt tekrar kontrole gıdıcem o zaman sorar ogrenırım. free beta hcg degerım 107 cıkmıstı papp-a da 1.1 mm. beta yuksek geldı bıraz papp hakkında hıc bı fıkrım yok zaten. burun kemıgıne de bısey demedı kı olusmusmuydu acaba :uhm: pzt sorucam cok sagol canım yaa... amnıyosentez ıcınde 16.haftayı beklıcem su an yaptırmıcam erken amnıyosentez de bebek zarar gorebılıyormus.

arkadaşlar şuan 20 haftalık gebeyim.gebeliğimin 12. haftasında ikili test yaptırdım sonuç:1/5237 çıktı. yani test sonucu gayet iyi.neyse ben tatil için memlekete geldi.memlekette de üçlü test yaptırdım test sonucum:1/91 çıktı. üçlü teste göre doktor direk amniyo sentez dedi..tabi ultrasonda herşey çok güzel hiçbir down sendoromlu belirtisi yok.bu konuda uzamn kaç tane doktora gittim..tabi testim riskli çıkınca ve direlk bana amniyosentez deyince; ben ve eşim bu testi daha teşekküllü iyi bir hastanede tekrarlatmak istedik.amniyosentez için karar vermeden önce..test sonuçlarını bugün aldık ve üçlü test sonucum 1/2227 çıktı..biz eşimle bu test sonucuna göre hareket edeceğiz ve amniyon sentez yaptırmayacağız..sonuçta ultrasonda da birşey çıkmadı..bundan sonra tevekkül etmekten başka bişey yapamayız.zaten bebişim 5 aylık...

al ıste... keske bende bı kere daha yaptırsaydım su ıkılı testı oyle hassas olcumler kı aslında bak nasıl farkedıyor. neyse arkadasım bak ne guzel ıyı cıkmıs umarım bızımkılerde boyle cıkar. allah hepımıze saglıklı bebekler nasıp etsın. yasayan bılır anca ne kadar ınsan dusunmıcem desede ıcı ıcını kemırıyor... bana da bırısı soylemıstı asıl onemlı olan ense kalınlıgıdır down sendromlu bebeklerde ense kalınlıgı normal olmaz demıstı onada kendı doktoru soylemıs hatta kan testı bıle ıstememıs. ne bılıyım her yıgıdın yogurt yıyısı farklı ıste olan bıze oluyor boyle arada derede...

zeynepçim öncelikle geçmiş olsun ama içini ferah tut.. benim de 2 li testim kötü çıkmıştı. senin bu yaşadıklarını aynen bende yaşadım kocam çok katı bi şekilde hayır demiyordu ama konuyu kapatarak ve diğer tavırlarıyla fikrini ortaya koyuyordu... sakın canını sıkma inşallah sonuçların temiz çıkar. senin gibi benim gibi tonlarca insan var ve bu testlerin güvenilirliği neredeyse yok gibi geliyo bana, burdaki doktorum bile bana şimdiye kadar 2lisi kötü çıkıp amniosentez yaptıran hiç bi hastamda hastalığa rastlanmadı dedi. biliyosun down sendromunda asıl önemli olan şeylerden biri de ense plisi kalınlığıdır.. bebekte anormal bi durum olsa ultrason ele veriyo. doktorun bişey demedimi sağlıklı gibi görünüyo falan diye... bu arada ben de bahçeci kliniğinde yaptırmıştım. çok iyi bi yerdir. dr esra hanıma gitmiştim ki kendisi ultrason görüntüleme konusunda uzamandır. özel eğitim almıştır. sentezi yapmadan önce bana görüntülere göre yüğzde 99 sağlıklı demişti. ve çok rahattı beni de çok rahatlatmıştı. maddi sıkıntın yoksa oraya gitmeni tavsiye ederim....

al ıste... keske bende bı kere daha yaptırsaydım su ıkılı testı oyle hassas olcumler kı aslında bak nasıl farkedıyor. neyse arkadasım bak ne guzel ıyı cıkmıs umarım bızımkılerde boyle cıkar. allah hepımıze saglıklı bebekler nasıp etsın. yasayan bılır anca ne kadar ınsan dusunmıcem desede ıcı ıcını kemırıyor... bana da bırısı soylemıstı asıl onemlı olan ense kalınlıgıdır down sendromlu bebeklerde ense kalınlıgı normal olmaz demıstı onada kendı doktoru soylemıs hatta kan testı bıle ıstememıs. ne bılıyım her yıgıdın yogurt yıyısı farklı ıste olan bıze oluyor boyle arada derede...

canım ben de tekrar yaptırmak için gitmiştim aslında istanbula ama dr bana. bu testi 10 kere de yaptırsan 9 u da iyi çıksa 1 kere çıkmış olması bizim için riskdir biz bebeğin kesinlikle sağlıklı diyemeyiz dedi...gene için rahat eteömeyecek. çünkü bu testlerin yalancı pozitif yada yalancı negatif çıkma ihtimali var...

Herkesin kafası karışıyor bu dönemde .ben de bugün aldım sonucumu.Ense kalınlığı 1.5mm ikili test sonucu 1/347.Doktor düşük risk grubunda ancak herşekilde risk var bu oran 1/1000 bile olsa en kesin sonuç amniyosentez derim dedi.Benim de kafam karıştı anlayacağınız.

sevgili zeynep.16 ağustos ta bir oğlum oldu.senin yaşadığın sıkıntıların hemen hemen aynısını yaşadım.üçlü testim 1/100 çıktı ve doktorum amniyosentez önerdi.3 ay boyunca benim de kanamam oldu.ama benim eşim amniyosenteze karşı idi.doktorumu değiştirip prof. Ahmet Büyükören'e gittik.testi tekrarlattı.bu kez 1/678 çıktı.doktorum ve eşim sorun olmayacağını söylediler ama içim rahat etmedi.sonra dopplere girdik.orada da sorun gözükmedi ama 5 ay boyunca çektiğim azabı ömrüm boyunca çekmedim.sıkıntılarla dolu bir gebelik sürecinden sonra hayırlısıyla çocuğumu doğurdum.nerede test yaptırdığını bilmiyorum ama tavsiyem bir kez daha iyi bir profesör denetiminde ve kapsamlı bir labaratuvarda testleri tekrarlaman.doktorun seni yönlendirecektir.türkiyede ahmet hoca ve atıl hoca bu işin erbablarıdır.inşallah sağ salim bebeğini kucağına alırsın.

arkadaslar cok tesekkur ederım. sevınckozluca tavsıyen ıcın cok sagol. bende tekrar yaptırmayı dusundum ama sonra vazgectım. uclu testı beklıcem. ıcımı ferah tutmaya calısıyorum. bu konuyu fazla dusunmemeye calısıyorum. uclu testte de problem cıkarsa sonrasına bakıcaz artık. 2 doktora gosterdım sonucu bırı dırek amnıyosentez dedı dıgerı yasın cok kucuk amnıyosenteze su an gerek yok uclu testı beklıyelım dedı. dıgerının tecrubesı ve yasını goz onune aldıgımda daha mantıklı geldı. allah bebeklerımızı bıze bagıslasın. saglıklı bebekler versın. herseyın hayırlısı be arkadasım...

X