Hamilelikte mide bulantısı azaltmak için!

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
2.066
65
Hamilelikte mide bulantısı azaltmak için!
21.04.2007 14:40

Sema Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gülnihal Bülbül hamilelikte mide bulantılarını azaltmak İçin tavsiyelerde bulundu.

Hamilelerin en büyük sıkıntılarından biri de mide bulantıları. Mide bulantıları gebeliğin 5.–6. haftasında başlıyor ve daha çok sabahları görülüyor. Bu bulantılar ilk 3 ay devam edip daha sonra azalıyor. Bulantıların şiddeti gebeler arasında farklılık gösterebiliyor.
Sema Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gülnihal Bülbül hamilelikte mide bulantılarını azaltmak İçin tavsiyelerde bulundu.

• Mideniz boş kalmasın; çünkü boş mide, bulantı hissini daha da kötüleştiriyor. Günde üç ana öğün yerine az miktarlarda ama sık aralıklarla yiyin.

• Aşırı yemek yemeyin.

• Yemekten hemen sonra dişlerinizi fırçalamayın.

• Sabah bulantıları için yataktan kalkmadan önce bir miktar tuzlu çubuk kraker yiyin. Birkaç dakika sindirilmesini bekledikten sonra yataktan yavaşça doğrulun.

• Sizi rahatsız eden koku ve tatlardan uzak durun. Portakal suyu, süt, kahve ve çay genellikle bulantıyı kötüleştirir.

• Susuz kalmayın, bol miktarda sıvı için. Bunun için gazsız ve taze hazırlanmış içecekleri tercih edin.

• Sindirilmesi güç olduğundan bulantı meydana getiren yağlı ve kızartılmış besinlerden sakının.

• Bulantınızı artırabilecekleri için ilk üç ayda demir hapları kullanmayın. İlk üç ay için bunları almak zaten şart değil.

• İstirahat edin; stres ve yorgunluk bulantıyı kötüleştiriyor.

Kusma çok şiddetli ve su kaybı fazla olduğunda yatak istirahatı ve bol sıvı tüketiminin önemli olduğunu söyleyen Dr. Gülnihal Bülbül, özellikle bulantı ve kusmalarla geçen günlerde beslenememenin bebeğe hiçbir zarar vermediğini belirtti. Bu dönemde bebek kendi beslenme kesesiyle yeterince beslendiği için anne adayının bu konuda kaygılanmamasını tavsiye ediyorum ve her kadının bu dönemde kendi keşfiyle bulacağı, tolere edeceği, mide bulantısını azaltacak yiyecekler var, dedi.
Alıntı

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben Ne Yaptiysam Engel Olamadim 5 Aya Kadar Her Gün çikardim Ama Su çikti Benden Hep.bütün Gün Iyiydim Sadece Sabahlariydi Benim Derdim.ama şimdi Daha Iyiyim.artik Pek Olmuyor Ama Ne Denediysem Bana Iyi Gelmedi...

Bana da hicbisey fayda etmiyor. 24 saat mide bulantisi ve kusma. Kolumu kaldiracak halim kalmadi. Ise zor geliyorum. Bugun yeni bir ilaca basladik. Bu da olmazsa 3 gun hastaneye yatircaklar :KK43: inatciysa hicbisey gecirmiyo ne yazik ki...:1no2:

evet bende hala bi çözüm bulmuş değilim malesef.
zaten yemek yemiyorum ki kusayım.yemek yemekten korkar oldum:KK43:(
çubuk kraker,leblebi hiç biri fayda etmiyor.

CANIM benimde çok kötüydü ama çok şükür 15inci haftadan sonra geçti arasıra oluyor ama yok denecek kadara azzz. mideni boş bırakmamaya çalış hayatımm.leblebi kraker filan denesen.

bende ilk üç yada bulantı oldu fakat kusmadım sadece 13 haftadan sonra 2-3 kere kustum ama sanırım yemeklerin kokusundandı oda şimdi iyiyim ama ara sıra yine oluyor

• Beğen
Reactions: cvn
kızlar benimki normalmi acaba?6+5 günlüğüm bulantılarım halen daha başlamadı.erkenmi acaba.bugün doktora soracam ama bi sizede sorayım dedim

Erken de denebilir ama sen gene de dilini isir fazla da sorusturma derim. 6,5 haftalik di mide bulantilarim basladi yavastan, kusmayla artti. Simdi perisanim hafta sonu hastaneye yatacagim. Herkeste mide bulantisi yapacak diye birsey yok. Cevremde midesi bulanmayan cok. Yakinda sabah bulantilarin baslayabilir. Umarim o da kisa surer ve cok rahat bir gebelik gecirirsin.

Didemsu dikkat et kendine çok kilo vermişsin, bende ilk aylarda 1-2 kilo verdim ama onları aldım şimdi. Sadece kraker yiyebiliyordum. Doktorum günde on öğün olsada en azından yiyebildiğin şeyleri ye demişti.

Herkesin birbirinden farkli iste. Ben sigarayi biraktigim icin en basta bir hayli kilo aldim. son hafta (10. hafta) kusmalar artinca yarisini birden verdim. Bu nedenle doktor uzerine dustu. Hastaneye yatmayim diye israrla kilo kaybetmemek icin yedim ama olmadi ne yazik ki? Yemedi...fos kilo ile kandiramadik.
5 kilo bana da fazla geldi..Dikkat et bence de. Doktor kontrolundesindir tabi ama sadece kraker de yeter mi ki? Ben cikariyorum yiyorum, cikariyorum yiyorum...
Hergun de yeni bir sıkıntı ekleniyo zaten. Ben cok zor gecircem sanirim..Allah Herkese kolaylik versin..

Hamilelerin en büyük sıkıntılarından biri de mide bulantıları. Mide bulantıları gebeliğin 5.–6. haftasında başlıyor ve daha çok sabahları görülüyor. Bu bulantılar ilk 3 ay devam edip daha sonra azalıyor. Bulantıların şiddeti gebeler arasında farklılık gösterebiliyor.

Mideniz boş kalmasın; çünkü boş mide, bulantı hissini daha da kötüleştiriyor. Günde üç ana öğün yerine az miktarlarda ama sık aralıklarla yiyin.

Aşırı yemek yemeyin.

Yemekten hemen sonra dişlerinizi fırçalamayın.

Sabah bulantıları için yataktan kalkmadan önce bir miktar tuzlu çubuk kraker yiyin. Birkaç dakika sindirilmesini bekledikten sonra yataktan yavaşça doğrulun.

Sizi rahatsız eden koku ve tatlardan uzak durun. Portakal suyu, süt, kahve ve çay genellikle bulantıyı kötüleştirir.

Susuz kalmayın, bol miktarda sıvı için. Bunun için gazsız ve taze hazırlanmış içecekleri tercih edin.

Sindirilmesi güç olduğundan bulantı meydana getiren yağlı ve kızartılmış besinlerden sakının.

Bulantınızı artırabilecekleri için ilk üç ayda demir hapları kullanmayın. İlk üç ay için bunları almak zaten şart değil.

İstirahat edin; stres ve yorgunluk bulantıyı kötüleştiriyor.

Kusma çok şiddetli ve su kaybı fazla olduğunda yatak istirahatı ve bol sıvı tüketiminin önemli olduğunu söyleyen Dr. Gülnihal Bülbül, özellikle bulantı ve kusmalarla geçen günlerde beslenememenin bebeğe hiçbir zarar vermediğini belirtti. Bu dönemde bebek kendi beslenme kesesiyle yeterince beslendiği için anne adayının bu konuda kaygılanmamasını tavsiye ediyorum ve her kadının bu dönemde kendi keşfiyle bulacağı, tolere edeceği, mide bulantısını azaltacak yiyecekler var, dedi.

Bende bir hamilelik geçirdim kızlar ve bu bulantılar yüzünden hastahanelik olmuştum. Sadece bulantı değil midemde ağrı ve yanmalar vardı hemde dayanılmaz şekilde.Ayakta duramıyordum ve çok acı çekiyordum. Hatta bir süre serum yedim. Acaba benzeri şikayetler yaşayan var mı? Ve önerebileceği farklı şeyler?

arkadaşlar ben son 1 haftadır postadoxine diye bir ilaç kullanıyorum. çünkü ilk 10 haftada 2 kilo verdim istifa etmekten, yemek yiyememekten. doktorum postadoxine önerdi.

beyhanbanu ben bu tavsiyelere uyarak sanırım mide bulantılarımı azaltmayı başardım. benim doktorumda sağlıklı olması kaydı ile canın ne istiyorsa ye ne istemiyorsa yeme dedi ben bunun üzerine de rahatladım. çünkü birşeyleri yemek içmek (süt, yoğurt gibi) zorunda hisetmek insanı strese sokuyor strese girdikçe de mide bulantıları artıyor.

X