Ağızdaki yara kanser habercisi olabilir ???

daylight

Suna Keskin
Kayıtlı Üye
6 Mayıs 2008
2.455
46
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Oral Diagnoz ve Radyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sevgi Şener, ağızda da diğer vücut bölgeleri gibi birçok yaranın çıkabileceğini söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Şener, çok fazla fark edilmeyen ağızdaki yaraların zamanla hayati risk boyutuna ulaşabildiğini belirterek, ''Ekmek parçası, sivri bir protez kenarı veya kırılmış bir dolgunun kenarı ağızda travmatik yaralar oluşturabilir. Bunun haricinde ağızda, kimyasal maddeler, bazı kronik hastalıklar veya sigaranın etkisiyle yaralar oluşabilir'' dedi.

Ağızda oluşan ve 3 hafta süreyle kendiliğinden iyileşmeyen yaralar için mutlaka uzman hekime başvurulması gerektiğini ifade eden Şener, uzun süre iyileşmeyen yaralarda ağız içi kanseri riski bulunabileceği uyarısında bulundu.

İleri belirti, dudakta ve yanakta hissizlik

Bu tip yaraların ağrısız, sinsi bir şekilde ilerlediğini ve kolaylıkla fark edilmeyebileceğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Şener, ''Bu nedenle daha da tehlikeliler. Ağzın herhangi bir bölgesinde oluşabilir. İlk başta sesiz ilerleyen yara büyür ve hastaya sıkıntı vermeye başlar. Daha sonra dudakta ve yanakta hissizlik belirtisi ortaya çıkar, duyarlılık kaybı oluşur. Hasta bu gibi şikayetlerde zaman geçirmeden uzman bir hekime başvurmalıdır'' dedi.

Ağız içi kanserinin genellikle sigara içen ileri yaştaki erkeklerde görüldüğünü bildiren Şener, sigaranın tütüne bağlı kimyasal, filtrenin iki dudak arasında sürtünmesi nedeniyle mekanik ve sıcaklığa bağlı travmatik yaralar oluşturduğunu, ağız içi kanserinde en önemli etkenin sigara olduğunu söyledi.

Erken teşhis yine önemli

Her kanser türünde olduğu gibi ağız içi kanserinde de erken teşhisin hayat kurtardığını belirten Yrd. Doç. Dr. Şener, şöyle devam etti:
''Ağızdaki yaralar, plaklar şeklinde başlıyor. Bunlara kanser öncesi yaralar diyoruz. Ağızdaki yarayı bu aşamada yakalarsak, neden olan faktörü de ortadan kaldırarak kanseri tedavi edebiliriz. Ancak gecikirse o zaman daha farklı tedaviler uygulamak zorunda kalıyoruz. Erken teşhis bu yüzden çok önemli. Geç kalındığında, dilin bir bölümünün veya tamamının alınması söz konusu olabileceği gibi hastanın kaybedilmesi gibi üzücü bir durumla da karşılaşılabilir.''

Yrd. Doç. Dr. Şener, ağız bakımına dikkat edilmesi ve düzenli şekilde dişlerin fırçalanması durumunda bu tip yaraların kolaylıkla fark edilebileceğini bildirdisırnaşık şeysırnaşık şey

ÇOK ÖNEMLı BıR BıLGı CANIM PAYLAŞIM ÇıN TEŞEKKÜRLER.......

benim kardeşim lösemi olduğunda ilk belirtilerden biriydi ağızda sürekli çıkan yaralar...

ÇOK ÖNEMLİ BİR BİLGİ CANIM PAYLAŞIM ÇİN TEŞEKKÜRLER.......

benim kardeşim lösemi olduğunda ilk belirtilerden biriydi ağızda sürekli çıkan yaralar...

Allah korusun herkesi..Allah şifa versinn...
Benim de şu an en büyük problemim ağız yaralarım, okuduklarımı duydukça çok endişe ediyorum..:sinifsinif:

X