Bebeğimde gelişme geriliği var, ne yapmalıyım? yardım lütfen!

seblev

cennet kokulum
Kayıtlı Üye
21 Ağustos 2009
124
2
Arkadaşlar zor bir durumdayım,, bu dertle uğraşan ve tecrübeli arkadaşların bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum!
Aslında doktora göre korkulacak cok bişey yok ama ister istemez stres yapıyor insan..7-8 ay karnında taşı sonra allah korusun... söylemesi bile zor!

Neyse bnm doktorun demesi bebekte 5.aya kadar herhangi bir terslik olmadığı ancak 5.aydan sonra gelişim geriliği (IUGG) başladığı... bunu ilk öğrendiğimizde normalde 29+2 olmalıyken ultrasonda 26+3 haftalık 1129 gr çıktı bebek... şu anda 33+5 ama ultrasonda 31+1 gösteriyor hala ve kilo:1700 civarı... yani yaklaşık 3 hafta gerilik varmış! doktorun söylediğine göre kesinlikle normal doğumu düşünme ve kendini sezeryana hazır tut diyor! suyum azalmış ve maksimum 37.hafta olmadan sezeryanla bebeği alabiliriz dedi... şu an için haftada 1 kere kontrole gidiyorum ve en son dün gittiğimde nts'sinde problem yoktu doktor şimdilik problem yok ama zamanında müdahale edememekten korktugunu söyledi.. çünkü suyum sınıra yaklaşmış... bebek hareketlerini çok ii takip et diyor şimdilik yapcak başka birşey yokmuş... ne kadar bi süre hareketsiz kalırsa anlamam lazım bilmiyorumki??? o da net birşey söylemedi...

doğduğunda küvöz ihtimalide çok fazla dedi doktor... yaşayan arkadaşlar daha iyi bilir gelişim geriliği olanlar ve 33 - 37 haftalıkken doğum yapan küvözde bebişi olan varmıydı acaba... başlarına neler geldi,, nasıl bir yol izlediler... neler yapmalıyım... anlatırlarsa sevinirim?

bilgim yok canım sadece bakim dedim çok geçmiş olsun inşalllah sorunsuzsuz atlatırsın...bu mübarek günlerde ALLAH yardımcın olsuna.s.

canım cok gecmiş olsun
bazı bebeklerde gelişim iki hafta önceden veya sonradan gidebiliyor
buna cok fazla kafanı takma derim
cünkü ne kadar olumsuz düşünürse insan o kadar olumsuza gidiyor hersey
bebişin hareketlerini daha iyi hissetmek için sırt üstü yatıyorum o zaman daha fazla hareketleniyor bebişim bunu deneyebilirsin
suyun azalması erken dogumu tetikliyor diye duymustum
bi arkadasımızda aynı problem vardı bol su iç demişti doktoru
umarım hersey yoluna girer canım

canım ALLAHIN izniyle herşey yoluna girer inşaallah..ben de muzun bebeğin gelişimine çok iyi geldiğini duymuştum.şahsen bende 1 haftalık bi gerileme vardı ama bolca muz yedim ve o ara kapandı...muzun zararı yok dene istersen.yalnız dikkat et aşırıya da kaçma ben günde 1-2 tane yiyodum.biliyorsun fazlası (afedersin)kabızlık yapıyor

X