Tüp bebekte normal doğum

ben gebeyim doktor normal de düşünebilirsin diyor ama genelde sezeryan önerdiklerini biliyorum. Bebek için riski daha az diye

Benim doktorum sezeryan yapıyorum dedi.Dün riskli gebelik doktoruna gittim normal doğum yapabilirsin neden kendini kestireceksin dedi. Kafam karıştı.Galba doktorların işine geliyor tüp bebek bahanesi altında sezeryan yapıyorlar :KK43:

tup bebekle dogum seklinin hicbir ilgisi yok. bir komplikasyon olmadigi muddetce nasil uygun gorurseniz o sekilde dogum yapabilirsiniz. tup bebek risk filan arttirmaz. hic alakasi yok.

Son düzenleme:
bende hep buu merak ettim hep sezeryan diyorlar ama zor elde edilen gebelikler oldugu icin bebegin dogum aninda riske gelmesini istemedikleri icindir

Riskli gebelik doktoru Zor elde edilse bile bunun doğum şekliyle alakası olmadığını.Tabi herhangi bir komplikasyon yoksa gebelik ile alakalı...
Tam tersine normal doğumun anne ve çocuk için daha iyi olduğunu söylüyor.Bence bizim Türk doktorlara sezeryan için iyi bir bahane. ınternette kaynaklara baktım, tüp bebek sezeryanla olur diye bir şey yok :) ışlerine gelmiyor, hem vakitleri gidiyor,hem daha çok para alıyorlar sezaryanda çünkü....

Normal dogum cocuk icin daha cok saglikli ve fark etmiyor tup bebek ya da degil....bebek bebektir.
Tek bir sey var sezeryan biraz pahali oldugu icin bazi doktorlarin isine geliyor...ve normal dogum 12 saat da surebilir 24 saat da surebilir....sezeriyan 1-2 saat bitti...doktorlarin fazla ugrasmaya gerek yok
Sezeryan hem para hem az zaman))

dunyada turkiye'den baska hicbir ulkede doktorlar NEDENSIZ sezaryan onermiyorlar hastalarina. inanilmaz bir durum. eger riskten bahsediyorsak sezaryanin riski normal doguma kiyasla kat kat fazla. adi ustunde, NORMAL dogum. bazi arkadaslarin da dedigi gibi doktorun isine geliyor sezaryan pek cok nedenden oturu. zamani belli, saati belli. gecenin bir yarisi kalkip gitmek zorunda degil, kendine uygun zaman ayarliyor, sonra daha cok para ve islem cok daha rahat ve kolay. sirf bu yuzden ortada hicbir neden yokken anneye sezayan onerebiliyorlar. ben bunu gayri-ahlaki ve sorumsuzca buluyorum. iyi bir doktor asla nedensiz sezaryan onermez.

ben de katılıyorum, sezaryene direkt giden doktor bir sebep önermeli.. kordonu mu dolanmış, içerde kakasının rengi mi değişmiş, ters doğum pozisyonuna mı geçmiş, bebek aşırı mı kilolu, yoksa bunların hiçbiri yok ama riske girmeyelim mi ???? risk nedir diyosun ee tüp bebek olduğu için zaten zor yaptık bu çocuğu , son ana kadar işimizi sağlama alalım , alalım olsun bitsin diyorlar... ee anladık da ameliyat resmen sezaryan onun riski yok mu ?? normal doğumda doğum kanalında fazla kalırsa sorun olabilir, havasız kalma riski var bunun haricinde eğer yukarıdaki sebebplerden biri yoksa normali daha sağlıklı... bu arada benim doktor da bana tüp diye sezaryan dedi, yanımda oturan 9 aylık hamile arkadaşıma direkt normal doğurabiliyorsun ne diye sezaryen olasın ki dediç.....??!!! ee bir de düşünün yan yanayız :))) neyse ben doğum yaklaşırken kucalıycam bu meseleyi zaten .. simdi erken biraz dedim bıraktım peşini...

ikiz ücüz dördüz beşiz hamile değilsen neden normal dogum yapılmasın ki çok sacma acıkcası benim akrablarım ikiz oldu için sezeryan oldular ama ben normal yapacağım inşallah.. bebek tüpün içinde çıkmıcakya normal dogurunca

yahu riske atmamak için diyolarya ha tüple ha normal herkezin bebeği kendine kıymetli o zaman normal yolla kalıp normal doguranların bebekleri patlıcanda bizimki pırlantamı çok cahilce buluyorum ben bu meseleyi.. ben şuan başka drda gidiyroum tüp bebek oldunu söylemedim bile

bennikide tüp bebek dr gittiyimde sezaryan demişti dr deyiştim ona söyledim riskli oluyormuşlar tüp bebekler doğmuyormuş dedim hayır dedi kimi dr risk almıyor dedi hemen sezaryan yapıyor biz bakarız doğuma yakın normal doğum olursa normal yaparız.Bende aslında normal doğumdan yanayım hayırlısı.

Ben bu sefer gittiğimde konuşucam doktorumla.Eğer sezeryan diye diretirse değiştirmeyi düşünüyorum doktorumu. Tabiki doğum anı geldiğinde ne olacağı belli olmaz ama bile bilede sezeryana olur demek saçma geliyor bana.

Asagidaki yazi bugunku Taraf Gazetesinde cikti:

Anne adaylarının tıbbi nedenler dışında sezaryenle doğum yapmaktan kaçınmaları uyarısında bulunan Türk Neonatoloji (Yenidoğan Bebek Sağlığı ve Hastalıkları) Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Yurdakök, “Doğum zamanından önce sezaryenle sonlandırılıyor. Hâlbuki bu bebekler doğduklarında oldukça büyük ve gelişmiş de gözükseler önemli sağlık sorunları olabiliyor. Bebeğin anne rahminde sıvı ile dolu akciğerlerinin doğumdan hemen sonra temizlenmesi ve hava soluyabilmesi için, annenin doğum ağrısı çekmesi gerekir. Sezaryenle dünyaya getirilen bebeklerde solunum sıkıntısı riski, normal yolla doğan bebeklerden dört kat fazladır” dedi.

kızlar inanın bu konuyu ne kadar merak ediyorum.bende hamileyim ve dr.hiç sebepsiz hemen sezeryan dedi normal doğum istememe rağmen bakalım araştırcam ve son ana kadar bir aksilik çıkmazsa normal doğumu sececeğim.........

aslında kendi seçimlerimize göre karar veriyoruz , ama bir doktor tanıdığım doğum tipini herşeyden evvel bebeğin kendisi belirler demişti, herkese sağlıklı hayırlı en kolayından doğumlar diliyorum, hakkımızda ve en önemlisi bebişlerin hakkında hayırlı olan hangisiyse o olsun...

kızlar bende ikiz hamileyim.henüz dr konuşmadım ama inanın çok telaşlanıyorum.normal doğum olsun istiyorum.umarım yolunda gider.:emir_bebek::emir_bebek::nazar::nazar:

X