Doğuma Hazırlık Normal doğum yapan arkadaşlar cevaplarınıza ihtiyacım var

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
Ben de bu hafta yaptırdım catı muayenesi..39. haftamdayım. Acı ya da agrı hissetmedim ben de..

ArkadaŞlar bu Çatı muayenesı nasıl bıŞey alet felanmı bakıyorlar yoksa dr elıylemı konturol edıyor merak edıyorum

dr.eliyle yapiyor cati muayenesini.. kaygan olsun aci olmasin diye sanirim sivi vazelin kullaniyor ayni zamanda..eline suruyor yani.. kafanizda buyutmeyin,normal bisey..

oncelikle dogumuyla ilgili butun detaylarini paylasan arkadaslara cok tesekkur ediyorum nede olsa ilk dogumumuz ve insan haliyle bilmedigi herseyi merak ediyor .. paylasimlariniz sayesinde bizde bir cok seyi ogrenmis olduk .. insallah bende epidural normal dogum dusunuyorum doktorumda sonuna kadar destekliyor bu fikrimi ..
bazi arkadaslar epidural takildigi halde sancilari hafifte olsa hissettiklerini yazmislar ve doguma yarim saat kala epiduralin etkisinin azaltildigindan bahsetmisler .. sanirim bu turkiyede bu sekilde uygulaniyor ..
ben iki hafta once anestezisyenimle gorustum epiduralin etkilerini, nasil yapacagini yan etkilerini, uzun uzun anlatti ..
bu uc haftanin icinde 4 tane arkadasim ve akrabam dogum yapti hepside epiduralle ve kesnlikle sancilari hic hissetmediklerini hatta biri epidural takildiktan sonra bi ara uykuya daldigini, alttan yapilan acilma muayenelerini bile kesinlikle hissetmediklerini anlattilar .. sadece bebek cikarken bi baski oluyo oda can acitici bir sey degil dediler ..
eltimde gecen sene epiduralle normal dogum yapti cani cok cok tatlidir .. oyle super gectiki uyku ile uyaniklik arasi dogurdum der suan 10 aylik kizi var ikinci bebegi dusunuyor ..

ArkadaŞlar bu Çatı muayenesı nasıl bıŞey alet felanmı bakıyorlar yoksa dr elıylemı konturol edıyor merak edıyorum

cati muayenesini doktor iki parmagiyla yapiyor canim
catal denilen jinekolog koltuguna uzaniyorsun .. dogum pozisyonuna getiriyorlar koltugu
doktorun anlayisliysa senin rahatlamani bekliyorsa muayeneden once vede kayganlastirici jel kullanirsa cok cok kolay oluyor .. sadece yapman gereken derin derin nefes alip vajina kaslarini kesinlikle kasmaman ne kadar kasarsan kendini o kadar aciyor ne kadarda rahat birakirsan hic bisey hissetmiyorsun .. yani abartildigi gibi kesinlikle degil ..

tecrübelerini paylaşan herkese ben de çok teşekkür ederim, paylaşımlarınızı okumadan önce nasıl doğum yapacağımı düşünmemiştim. Daha doğrusu, ağrı eşiğimden ve bünyemden emin değilim, henüz 20. haftadayım, nasıl bir gelişim göstericez bebeğim ve ben bilemiyorum tabii. O nedenle her şeye hazırlamaya çalışıyorum kendimi. Olduğu kadar :)

Aslında muayenelerim sorunsuz sonuç gösterirse doğal doğum yapabilmeyi istiyorum. Doktorum da sezaryan yanlısı değil, hatta şu anda bu konuda konuşmak için erken olduğunu söyledi. Kardeşim benim doktoruma gitmişti ve onun yanında çok rahat spinal sezaryan doğum yaptı, kardeşimin kendi tercihiydi çünkü panik atak hastası ve olası bir krizde bebeğe, kendine ve etrafa sorun çıkarmaktan korktu. Doktorumuz son ana kadar emin olup olmadığını sordu. Spinal anestezide karar aldılar. Doğum çok başarılı geçti. Doğal doğum olmadığı için bu başlık altında ayrıntıya girmiyorum, yalnız kardeşim de 1 yaşındaki kızı da çok iyiler, çok şükür hiç bir şikayetleri de yok.

herkese huzurlu, sağlıklı hamilelik ve doğumlar dilerim :KK66:

bn acıdan falan korkmuyorumda benim dr erkek.saçma gelebilir size ama bn o çatala yatmaya çekiniyorum.biliorum dr alışkın ama bn yabancı bi erkege alışkın deilim.çatı muaynesi olmadan normal dogum yapamaz mıyım acaba.bi cvp atar mısınız..

çatı muayenesini ebeler de yapıyor bildiği kadarıyla ama normal doğum sırasında da o sandalyeye yatacaksın ve doğumu doktor yaptıracak bence kendini duruma alıştırmalısın. sancıyla beraber endişe ve utanma duygusu işini zorlaştıracaktır.

benim 17 saat surdu dogumum,,kımının kolay olur kımının zor,,inşallah sennın kolay bır dogum olur..gece 1 de suyum gelerek hastaneye gıttık..(1 hafta once geldı) butun gece az sancıya gectı sabah oldu yavas yavas cogalmaya basladı,,öglen oldu,,akşam olduu benım sancılar çok fena artık dayanılmaz bagırıyorum sezeryana alın dıye almadılar,,1 hafta erken olunca hemen karşımdakı hastaneye gıttık cahıllık işte sankı hemen dogcakmış gibi.....neyse işte eşim başhekıme cıktı şikayet ettı sonra ilgilenmeye basladılar onca saatten sonra doguma gırdım,,vakumla çektıler bebeği,,zor bır dogumdu,, kaç dikişim var bılmıyorum,,ebe zor dıktı dikimim bıle zor oldu benım şansım işte:KK43: herşeyım ters gıttı,,,bı de üniversıte hastanesıydı onca ögrencıde izledi benı,,, ama dogdugu an hersey bıtıyor sancılar falann..sankı onca saat avaz avaz bagıran ben degıldım,,ıkncıye hamıle olsam yıne normal isterım,,,inşallah kolay olur dogumun cok da fazla duşunme bence saglıkla gelsın inşallah..

Arkadaşlar teşekkürler tüm paylaşımlarınız için hepsini teker teker okudum.Ben de normal doğum istiyorum ama dikiş şart mı?bugün drm ilk doğum olduğum için mutlaka kesi yapacağını söyledi.Canım sıkılıdı.Yani daha çatı muayenesi bile yapmadan böyle net konuşmasına sinir oldum.Doğumun gidişatına göre müdahele etmesi lazım değil mi?Kadın kesip biçmeye bayılıyor sanırım.Sezaryenleriyle ünlü zaten.ne yapacağımı bilmiyorum.

Epizyotomi denilen doğum kesisi artık normal doğumların çoğunda dr'lar tarafından kullanılan bir yöntem. Bebeğin çıkışını kolaylaştırmak ve genital bölgede toparlanması zor yırtıklar oluşmasını engellemek amaçlı yapılıyor. Kesilen yer de en çok 2-3 cm falan olur ki yırtılmalarla kıyaslanamaz. Doğumun hemen öncesinde iğneyle uyuşturulan bölgeye ufak kesik atılıyormuş. Uyuşturma olmasa da zaten kesiyi acılı hissetmiyormuş anne adayı :KK70: görücez artık.

Bunları değişik senaryolarla tekrar tekrar düşünüp kendimizi korkutuyoruz. Bazen en iyisi çok fazla bilmemek :KK70:

Normal doğum yapmış bir anne olarak kesiden dikişten hiç korkmayın derim.hissetmiyorsunuz bile.hem öyle dikişler eskisi gibi değil aldırmaya bile gitmiyorsunuz.kuruyup düşüyor.kesi yapılması doğumu kolaylaştırıyor ayrıca

merhaba kızlar bu yazılanları okurken bile karnıma, kasıklarıma ağrılar giriyor. şu anda hamile değilim ama 2012 ocakda çalışmalara başlamayı düşünüyorum ve ne kadar çok korksam da tek kelimeyle normal doğum istiyorum. tek tesellim annem 2 doğumunu da çok kolay yapmış, ben de belki ona çekmişimdir diyorum. internette doğru dürüst hiçbir bilgiye ulaşamadım. evime yakın olarak şişlide bir hastane istiyorum ama offfffffffff hem çok korkuyorum hem de hiç ama hiçbirşey bilmiyorum.

bilginiz varsa bana şu konularda bilgi verebilir misiniz?
1. epidural her hastanede yapılıyor mu?
2. ilk önce dr. mu hastaneyi mi seçmeliyim? ve şişlide beyoğlunda dr. öneriniz var mı?
3. dikiş dikilirken veya kesimlirken çok acıyor mu?
4. hamile kalmadan önce dr.a muayene olmam da fayda var mı?
5. hamilelikte ne kadar sürede bir dr. ile görüşülmesi gerekiyor?
6. dikişler sonradan elleyince falan hissediliyor mu? veya görünüşte belli oluyor mu?

belki bazı sorularım sizlere saçma gelecek ama hiç ama hiçbirşey ilmiyorum gerçekten. özel sağlık sigortası yaptırmak istiyordum doğum için onun bile bir süresi varmış onu bile kaçırmışım. şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
kuyruk sokumunda ağrı
sorgu sualsiz kesi sonrasında dikişde açılma ile zorlu acılar çeksem de kesinlikle normal doğum yapmalısınız arkadaşlar diyorum.
bebeğinizin doğduğu anını hissetmek herşeye değer..

doğum sancısı ise tarif edilemeyecek bir sancı, fakat geçeceğini unutmamak gerekiyor. bebeğiniz için dayanın lütfen..

Arkadaşlar teşekkürler tüm paylaşımlarınız için hepsini teker teker okudum.Ben de normal doğum istiyorum ama dikiş şart mı?bugün drm ilk doğum olduğum için mutlaka kesi yapacağını söyledi.Canım sıkılıdı.Yani daha çatı muayenesi bile yapmadan böyle net konuşmasına sinir oldum.Doğumun gidişatına göre müdahele etmesi lazım değil mi?Kadın kesip biçmeye bayılıyor sanırım.Sezaryenleriyle ünlü zaten.ne yapacağımı bilmiyorum.

bende dr.um senin tabirine uygun olduğunu düşünüyorum.kadın 2 doğumunuda sezeryan yapmış.ve hiç bir k. doğumcu normal doğum yapmaz ve tavsiye etmez demiş birisi ama tabi öyle illede sezeryan yaparım demez ama öyle düşündüğünü bilmek bile sıkıntı verici olabiliyo:26:

X