Mutfak Püf Noktaları düdüklü tencere nasıl kullanılır? püf nokları nelerdir??

egeninhamsisi

Guru
Kayıtlı Üye
28 Haziran 2007
2.135
1.287
arkadaşlar düdüklü tencerem var ama kullanmayı bilmiyorum.. korkuyordum hep.. emniyetli kullanımını hiç bilmeyen bir kişiye göre yazabilirseniz çok sevinirim..
teşekkürler

canım senin düdüklü normalmi yoksa tefal olandanmı

normal düdüklü canım.. aldığımdan beri aksesuar görevi görüyor malesef...

arada tefal ile ne gibi farklar var canım?? tefal pahalı gelmişti bana biraz.. farkı sadece fiyatı değil ise onu da almayı düşünebilirim, yeterki kullanabileyim.. düdüklü de çabucak yemek pişirenleri duyduğumda çok imreniyorum inan ki.. kaydirigubbakcemile2

hayır canım onun için sormadım benimki normal tefal değil onun için sordum yardım amacıyla çünkü tefalin kullanımı farklıda onun için

hayır canım onun için sormadım benimki normal tefal değil onun için sordum yardım amacıyla çünkü tefalin kullanımı farklıda onun için

canım bu düdüklü tencerelere çok yabancıyım. detaylı bir kılavuz arıyorum.. internette arattırdım bulamadım malesef.. yemek nasıl pişiricem bu tencerede? korkuyorum patlatırım diye.. bilmeden olmaz ki... of ofmafoldumben

yemeğinin her malzemesini koyduktan sonra kapağını kapatıp düdük üstte olacak düdük öttüğünde aşşağıya indireceksin ve tekrar düdük sesini duyacaksın daha sonra ocağın altını kısığa alacaksın ve sonra dakika tutacaksın ama bu yaptığın yemeğe göre dakikası değişiyor canım benim yaptığım düdüklü tarifi bu ve çok rahat yemek yapmak hem zamandan tasarruf hemde gazdan kolay gelsin canım

he birde dakikanı bitirdikten ve ocağı kapattıktan sonra düdüğü havaya kaldırıp havasını alacaksın havası gitmeden açma canım

yemeğinin her malzemesini koyduktan sonra kapağını kapatıp düdük üstte olacak düdük öttüğünde aşşağıya indireceksin ve tekrar düdük sesini duyacaksın daha sonra ocağın altını kısığa alacaksın ve sonra dakika tutacaksın ama bu yaptığın yemeğe göre dakikası değişiyor canım benim yaptığım düdüklü tarifi bu ve çok rahat yemek yapmak hem zamandan tasarruf hemde gazdan kolay gelsin canım

üşenmedim gittim fotoğrafını çektim şimdi düdüklümün :) kapağında iki düdük var.. ikiside çekilir cinsten :KK70: ay bu sanki bomba imhası gibi oldu.. :) doğru kablo yerine doğru düdük arıyorum :) ikiside patlıyo hem :)
canım bu siyah olanı mı kaldırcam.. öbürü nedir? minik düdük.. bazen onunda çekildiğini gördüm de.. hangisi bi yanlışlık olmasın :)

Son düzenleyen: Moderatör:
benimkide ona benzer canım siyah olan varya onu kaldıracaksın ilk ocağa koyduğunda dediğim gibi

yani ilk dik olacak sonra öttüğünde aşşağıda sonra ocağı kapatıp dik tutacaksın havasının gitmesi gerekiyor yani ötmesi bitecek ondan sonra kapağı açabilirsin canım

yani ilk dik olacak sonra öttüğünde aşşağıda sonra ocağı kapatıp dik tutacaksın havasının gitmesi gerekiyor yani ötmesi bitecek ondan sonra kapağı açabilirsin canım

canım teşekkür ederim.. peki bunları havaya kaldıracakmıyım..?? ne zaman kaldırmak gerekir.. yani çekiştiricemmi yukarı doğru.. öbür küçük düdüğü hiç ellemicem dimi :)
birde etler, kurubaklagiller, sebzeler için ortalama zaman verirsen çok sevinirim.. yakmıyım yemekleri :) yemeklere su ekleme konusunda ne önerirsin? sağol tatlım, Allah razı olsun vallahi, billahi...

Aslında EKıNOKS arkadaşım çok güzel anlatmış ama ben biraz özetliyim dedim:
1-Malzemeleri düdüklüye koy,kapağı kapa.O siyah zımbırtıyı yukarı kaldır:)
2-Ocağı yak,orta ısıda.Pişmeye bırak.
3-Düdüklü ötmeye başlasın,hafif buhar çıkarmaya başlayana kadar bekle.
4-Düdük ötünce o siyah düdüğü aşağı indir ve o cağın altını kıs.
5-Süre için saatine bak.
6-Süre sonunda ocağı kapat.Şu an acemi olduğun için 10 dk bekle,sonra düdüğü tekrar kaldır.
7-Tencereyi aç..
(Alışınca düdüklünün tabanını musluk altına tutmak suretiyle basıncı çıkartıp düdüğü kaldırabilirsin.)

bak şimdi ben taze fasülye yapıyorum 20 dakikada oluyor şimdi sen bütün malzemeleri normalde nasıl bir tencerede yapıyorsan düdüklüde hepsini yap sonra kapağı kapat siyah olan düdük canım o düdük ilk dik olsun sonra ötmeye başladığında o siyah düdüğü aşşağıya indir sonra tekrar ötmesini beklediğinde ocağı kıs yani ve 20 dakikaya ayarla dakika bittiğinde ocağı kapat 10 dakika bekle o siyah olan düdüğü yukarı kaldır ve havası gitsin yani hiç ötmiyecek daha sonra kapağı açabilirsin

Son düzenleme:
bak şimdi ben taze fasülye yapıyorum 20 dakikada oluyor şimdi sen bütün malzemeleri normalde nasıl bir tencerede yapıyorsan düdüklüde hepsini yap sonra kapağı kapat siyah olan düdük canım o düdük ilk dik olsun sonra ötmeye başladığında o siyah düdüğü aşşağıya indir sonra tekrar ötmesini beklediğinde ocağı kıs yani ve 20 dakikaya ayla o dakika bittiğinde o siyah olan düdüğü yukarı kaldır ve havası gitsin yani hiç ötmiyecek ondan sonra kapağını açabilirsin

Aslında EKıNOKS arkadaşım çok güzel anlatmış ama ben biraz özetliyim dedim:
1-Malzemeleri düdüklüye koy,kapağı kapa.O siyah zımbırtıyı yukarı kaldır:)
2-Ocağı yak,orta ısıda.Pişmeye bırak.
3-Düdüklü ötmeye başlasın,hafif buhar çıkarmaya başlayana kadar bekle.
4-Düdük ötünce o siyah düdüğü aşağı indir ve o cağın altını kıs.
5-Süre için saatine bak.
6-Süre sonunda ocağı kapat.Şu an acemi olduğun için 10 dk bekle,sonra düdüğü tekrar kaldır.
7-Tencereyi aç..
(Alışınca düdüklünün tabanını musluk altına tutmak suretiyle basıncı çıkartıp düdüğü kaldırabilirsin.)

çok çok teşekkür ederim arkadaşlar.. bunun kullanılış tarifini inanın hiçbir yerde bulamadım... kulaktan kulağa, anneden kıza mı geçiyor anlamadım.. benim anneannem hayatta evine sokmaz. korkarlar.. ben aldım ama korkumdan yapamadım.. sayenizde bilgi sahibi oldum..
eğer başka püf nokları yada aklınıza gelen bir not olursa eklerseniz çok sevinirim..
savaşa gidiyorum gibi geliyor yaa.. tövbe tövbe... alışıcam ben bu alete..
tavuk, et ve kurubaklagillerde ne kadar beklememi önerirsiniz?
teşekkürler arkadaşlar..

ayy benimde ödüm kopuyor düdüklü tencereden...3 yıllık evliyim tek başıma hiç kullanmadım...annem gelince haşlanıcaklarımı haşlar bende buzluğa atıyorum...ama tefalin otomatik olanlarından almak istiyorum

taze fasülye=20 dakika
kurufasülye =30dakika
sütlümısır=35dakika
nohut=30dakika
tavuk=15dakika
kırmızı et kuşbaşı=25 dakika

X