anne karnındaki bebeğe nasıl kilo aldırırız...

üf kızlar benimde canım çok sıkkın 37. haftaya girdim bugun doktor 2.470 kilosu haftasına gmre geriden geliyor dedi. ve bacak boyu kol boyu kısa dedi. bütün siinirlerim alt üst şuan

üf kızlar benimde canım çok sıkkın 37. haftaya girdim bugun doktor 2.470 kilosu haftasına gmre geriden geliyor dedi. ve bacak boyu kol boyu kısa dedi. bütün siinirlerim alt üst şuan
Mrb bebeginizn kol ve bacak boyu ne kadar kisa kac hafta geriden.benm bebegimdede 4 haftaya yakin kisalik var cok morelim bozuk

Mrb bebeginizn kol ve bacak boyu ne kadar kisa kac hafta geriden.benm bebegimdede 4 haftaya yakin kisalik var cok morelim bozuk
2 hafta önce 4 haftaydı bu hafta kontrolde 5 hafta olmuş dedi 39 haftaya girdim 7.8 olsa tehlikeydi siZinki sınırda dedi nerdeyse aldırcak duruma geldim kiloda 2.700 hiç
Bir gelişme yok anne sütüyle gelişsün madem durdu gelişim demeye başladım piskolojim kötü yani

2 hafta önce 4 haftaydı bu hafta kontrolde 5 hafta olmuş dedi 39 haftaya girdim 7.8 olsa tehlikeydi siZinki sınırda dedi nerdeyse aldırcak duruma geldim kiloda 2.700 hiç
Bir gelişme yok anne sütüyle gelişsün madem durdu gelişim demeye başladım piskolojim kötü yani
Bu gerilik kacinci haftada ortaya cikti bizim detayli usg de farkedildi o gunden beridir gunler cok zor geciyor.size bebkle ilgili bi hastalk dedilermi down send.yada akondroplaziden bahsedildimi bizde bunlardan suphelniliyor insallah yaniliyolardir:KK43: Allahim yardimcimiz olsun yuzumuzu bizimde guldursun insallah

Yok c
Bu gerilik kacinci haftada ortaya cikti bizim detayli usg de farkedildi o gunden beridir gunler cok zor geciyor.size bebkle ilgili bi hastalk dedilermi down send.yada akondroplaziden bahsedildimi bizde bunlardan suphelniliyor insallah yaniliyolardir:KK43: Allahim yardimcimiz olsun yuzumuzu bizimde guldursun insallah[/QUOTE

Yok canım 5 ayda 1hafta dedi sonrasnda normale döndü dedi 8 ay sonunda 4 hafta 39 haftada 5 hafta dedi ben hiç bi testi yaptrmadım sadece detaylı yaptrdm oda bişiy çkmadı

Suan boyu kac cm bebeginizin ?

Gebelikte anne adaylarının bebeğinin sağlığından sonra en çok düşündüğü şey bebeğinin kilosu. İlk aylarda bulantı-kusma vakalarından ötürü anne , beslenmesinde kendine ve bebeğine fazla özen gösteremese de bu belirtilerin azalmaya başladığı haftalarda ve özellikle de son aylarda bebeğinin kilosunu düşünme telaşına girer.

Gebeliğimin henüz 17. haftasına girdiğim (ve tabii bulantılarımın da iyiden iyiye hafiflediği) şu günlerde artık ben de kendimden çok bebeğimin sağlıklı gelişimini düşünmeye başladım. Hem gelişimi sağlıklı devam etsin, hem de zayıf bir bebek olarak dünyaya gelmesin diye son 1 haftadır epey araştırma yaptım. Tabi ki 5 kiloluk bir bebek dünyaya getirmeye niyetim yok ama bebeğin gelişimine olumlu ve ekstra katkısı bulunan besinlerin neler olduğunu bilip onlara biraz daha ağırlık vermenin de bir zararı olacağını sanmıyorum. İşte hem bizim, hem de bebeğimizin sağlığı açısından oldukça faydalı ve gebelikte bebeğe kilo aldıran besinler:

SÜT :​

Süt ve süt ürünleri bebeğin kemik gelişimi açısından oldukça önemlidir. Günde 1-2 bardak içeceğiniz süt hem sizin vücudunuzdan kalsiyum çekilmesini önleyecek hem de bebeğin kemiklerini kuvvetlendirecektir. Bu, özellikle bebeğin kilo almaya başladığı aylarda oldukça gerekli. Süt içemiyorsanız bunun yerine ayran, yoğurt, bol miktarda beyaz peynir tercih edebilirsiniz. Ben şimdilik sütü tek başına içemediğim için günde 1 büyük kase müsli kahvaltı gevreği ile süt tüketiyorum. En azından 1 su bardağı süt içmiş oluyorum.

İYİ KALİTE PROTEİN :​

En iyi protein kaynakları ET, BALIK, TAVUK, YUMURTAdır. Ama bunların yanında başta YEŞİL MERCİMEK olmak üzere SOYA FASULYESİ, BULGUR, NOHUT ,CEVİZ , FINDIK, BADEM ve YER FISTIĞI da iyi kalite protein kaynakları sınıfına girmektedir. Sabah kahvaltılarında tüketeceğiniz 1 yumurta bebeğin gelişimine büyük katkı sağlayacaktır. Yine yemeklerinizde pirinç yerine bulgur, çorbalarda kırmızı mercimek yerine yeşil mercimek tercihi de bebeği besleyen olumlu adımlardan bir diğeridir. Sebzeler iyi birer protein kaynağı değildir. Bu sebeple hamileliğinizde sebzeleri yemek olarak tüketmek yerine, proteinli besinlerin yanında salata şeklinde tüketmeyi tercih etmeliyiz.

PEKMEZ :​

Özellikle sabah kahvaltısında alınan pekmezin, bebeğin vücudunda kan yapımına çok olumlu etkisi var. Bebeğin vücudundaki kan akışı, onun dokularına oksijen taşınmasını sağladığı için gelişimine de katkı yapıyor. Tabii pekmezi tercih ederken iyi kalite olanlarına yönelmek gerek. Yani saf üzüm veya duttan yapılmış, içine yapay şeker girmemiş olanları bulunmalı. Aksi taktirde bebeğin vücuduna gereksiz yere şeker alınmış olur.

TAM TAHILLI GIDALAR :​

Tam tahıllar, bebeği besleyen ve bebeği beslerken anneye kilo aldırmayan bir diğer besin kaynaklarıdır. Adından da anlaşılacağı gibi TAM BUĞDAY EKMEĞİ, YULAF EZMESİ, MÜSLİ, KAHVERENGİ PİRİNÇ, KEPEKLİ MAKARNA iyi birer tam tahıl kaynağıdır. Bunlara karşılık beyaz pirinç, beyaz ekmek, kuskus, makarna, şehriye, mısır gevreği uzak durulması, olabildiğince az tüketilmesi gereken besinlerdir.

Hamileyken bebeğe kilo aldıran yiyecekler için önerilerim bunlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
X