Premature Bebekler Bebeğim 28 Haftalık Doğdu

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Yani düzeltilmiş 3 aylıkken mi başladın ek gıdalara? İyice kafam karıştı. Bir doktorun söylediği diğerini tutmuyor.

evet canım aynen öyle çünkü gelişimi normal 5 buçuk aya göre gidiyo dedi o zamanda oturtmaya başladım tabi destekli oturuyo hala ilk zamanlar güçlük çektim kaşık almadı ama şimdi biraz dahi iyi dediyim gibi görümcem normal bebek doğurdu oda ek gıdaya geçince zorlanmış ama alışıyo tabi gene sen bilirsin annesisin sen ben doğduğundan beri aynı doktora gidiyorum memnunumda kuvözdeykende bizim kuvöz doktoru yokken kendi doktorumuz bakıyodu doktorundan memnun deyilsen genede deyiştir ben ters bişey söylemekte istemem sonra ALLAH korusun vebal istemem canım genede güvendiyin doktora bi sor istersen

evet canım aynen öyle çünkü gelişimi normal 5 buçuk aya göre gidiyo dedi o zamanda oturtmaya başladım tabi destekli oturuyo hala ilk zamanlar güçlük çektim kaşık almadı ama şimdi biraz dahi iyi dediyim gibi görümcem normal bebek doğurdu oda ek gıdaya geçince zorlanmış ama alışıyo tabi gene sen bilirsin annesisin sen ben doğduğundan beri aynı doktora gidiyorum memnunumda kuvözdeykende bizim kuvöz doktoru yokken kendi doktorumuz bakıyodu doktorundan memnun deyilsen genede deyiştir ben ters bişey söylemekte istemem sonra ALLAH korusun vebal istemem canım genede güvendiyin doktora bi sor istersen

Canım meyve püresi biraz pütürlü olmuyor mu? Onu da alabiliyor mu? Yani yuttuğunda boğazına takılma gibi şeyler yaşadınmı hiç?

Canım meyve püresi biraz pütürlü olmuyor mu? Onu da alabiliyor mu? Yani yuttuğunda boğazına takılma gibi şeyler yaşadınmı hiç?

canım meyve püresinden nefret ediyo kaşıkla kesinlikle yemiyo bende rondodan geçiriyorum aklına hangi meyveler gelirse elma armut mandalina üzüm kayısı kurusu muza daha yeni geçtik sen tabi ilk etapta vermezsin sonra süzgeçten bi güzel geçiriyorum içinede bi iki tane bebe bisküvisi atıyorum yumuşuyo orda sonra bi daha süzgeçten geçirip bibebora koyuyorum onuda saolsun kkdan bi teyzesi tarif etti ancak öyle yiyo ama belki seninki kaşıkla yer aslında en iyisi cam rende fakat ondan geçirince yemiyo benim cadı rendeden geçirip süzgeçtende geçir pütürlük kalmaz

canım meyve püresinden nefret ediyo kaşıkla kesinlikle yemiyo bende rondodan geçiriyorum aklına hangi meyveler gelirse elma armut mandalina üzüm kayısı kurusu muza daha yeni geçtik sen tabi ilk etapta vermezsin sonra süzgeçten bi güzel geçiriyorum içinede bi iki tane bebe bisküvisi atıyorum yumuşuyo orda sonra bi daha süzgeçten geçirip bibebora koyuyorum onuda saolsun kkdan bi teyzesi tarif etti ancak öyle yiyo ama belki seninki kaşıkla yer aslında en iyisi cam rende fakat ondan geçirince yemiyo benim cadı rendeden geçirip süzgeçtende geçir pütürlük kalmaz

Tecrübelerini paylaştığın için teşekkür ederim canım.

Merhaba arkadaşlar bugün Berkay'ı bize daha yakın olduğu için Beylikdüzü International Medicana hastanesinde Emine Gök Berken isminde bir çocuk doktoruna götürdük. Kronolojik 6 aylık, düzeltilmiş 3 ay 10 günlük 7300 gram, 63 cm boy. Şimdiye kadar ben hiç oturtmamıştım. Doktor Berkay'ı ellerinden tutarak oturttu yalnız başı hala sallanıyor. Oturtulduğunda o kadar sevindiki kahkaha attı. Benim sormak istediğim doktor "Artık meyve püresine başlayın geç bile kalmışsınız dedi. Bir de artık düzeltilmiş yaşı kullanmayın bu bebek 6 aylık destekli oturtun sebze çorbası, tahıllı mama ve Aptamil 2 kullanın" dedi.
Bebeğimin başı hala sallanıyor, başı biraz büyük olduğu için olabilir dedi doktor. Benim bildiğim bebek başını ve gövdesini tamamen dik tutmadan ek gıdaya geçilmez. Geçen aya kadar doğum yaptığım ve Berkay'ın yoğun bakımda kaldığı hastanenin yoğun bakım sorumlusu olan Neşe Hn. Berkay'a baktı. O geçen ay böyle birşey söylememişti. Şimdi ikilemde kaldım. Ek gıdaya geçmeli miyim acaba?

Bebeklerimiz aynı gibiler, benimki 30 haftalık doğdu.Ayın 19unda 6. ayını dolduracak,düzeltilmiş yaşa göre de 3,5 aylık.Geçen kontrolümüzde doktorumuz akşamları sütlü pirinçli mama verebilirsin demişti,ama tam olarak hazır değil, bir dahaki aya bu konuyu ayrıntılı konuşuruz,sen sadece dene dedi.Ben de bir kaç gündür sütlü pirinçli mama veriyorum,biraz zor oluyor,diliyle mamayı dışarı çıkarıyor falan ama yine de yutuyor.Kusma problemi olduğu için koyu kıvamlı mama veriyorum normalde,onun için çok problem yaşamadım yutmasında. Ben az az meyve suyu falan da vericem,elma suyu.Havuç suyu da veriliyormuş başlangıç olarak.Ama cam rendeye ihtiyacım var ,biraz biraz rendeleyip de deneyeceğim ayrıca, bakalım başarılı olacakmıyız.Bizim doktorumuz prematürelerle ilgilenen bir doktor,tecrubesine çok güveniyorum.Düzeltilmiş yaşı hesaplıyor bu durumda...

Biz iki gün önce başladık. Elmayı iyice yıkayıp, kabuğunu soyup, cam rendeden geçirip, süzgeçte süzerek kaşıkla ilk gün 2 kaşık sonraki gün 5 kaşık olarak bebeğim biraz yüzünü buruşturarak yedi. Birkaç gün sonra armut denemeyi düşünüyorum. Bir hafta sonra da meyve püresi hazırlayacağım. ınşallah bebeğim tolere edebilir.

yavaş yavaş alışıyorlar mehtap benim kızımda ilk önce 1 çay kaşığı ile başladı ama rondoyu asla kullanmadım çünkü vitamin değerleri süşüyor meyvelerin o zaman en iyisi cam rendede rendelemek az yesin ama püresiyle birlikte yemeye alışsın bence ilk zamandan itibaren ben hep yanımda su bulundurdum ilk zamanlar püre yedirirken ve hiç zorlanmadık bu sayede ek gıdalarda

yavaş yavaş alışıyorlar mehtap benim kızımda ilk önce 1 çay kaşığı ile başladı ama rondoyu asla kullanmadım çünkü vitamin değerleri süşüyor meyvelerin o zaman en iyisi cam rendede rendelemek az yesin ama püresiyle birlikte yemeye alışsın bence ilk zamandan itibaren ben hep yanımda su bulundurdum ilk zamanlar püre yedirirken ve hiç zorlanmadık bu sayede ek gıdalarda

evet canım sürekli cam rende kullanmak ve aslında ilk meyve püresiyle başlamak en doğrusuymuş daha sonra bebek pütürlü gıdaya zor alışırmış çünkü. Ben de haftaya meyve püresini deneyeceğim. Peki meyve püresini nasıl hazırlıyordun?

masallah berkay kocaman olmus annesi allah saglikli bir sekilde bebegini sana bagislasin cok tatli

ayyy ama annesi bu oğlun çok çapkın bakıyo ya maşşallahhhh çok tatlı çıkmış rabbim size sizide ona bağışlasın tü tü tüüüüüü maşallah yakışıklı oğluşumuza

Çok teşekkür ederim arkadaşlar. Büyüdükçe daha da sevimli oluyorlar. Bunu hepimiz için diliyorum İnşallah hiçbir sağlık problemleri olmaz olanlar da sağlığına kavuşur.

Berkay dün iki defa yardımsız kendi kendine sol tarafına döndü. Bu hareketi beni ne kadar mutlu etti anlatamam:)) Zamanında doğan bebekler için hiç dikkat edilmeyen çok önemsenmeyen nasıl olsa zamanı gelince yapar denilen bebek davranışları ve hareketleri bizler için acaba yapabilecek mi diye merakla beklenen davranışlar oluyor. Böyle kaygılarla beklemek çok zor ama inşallah bu süreci hepimiz mutlu atlatırız.

X