Bahçe Bakımı ve Çiçekler Saks da Limon Aac yetitirmek

nzmyhn

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
17 Eylül 2008
1.586
2
kızlar bileniniz yada yetiştireniniz varsa bana biraz fikir verin......topragı nasıl olucak nasıl sulanacak......hiçbir bir bilgim yok bu konuda...lütfen:eek:

geldim geldiiim....
şimdi bu konuda epey bir yol katettiğim için çeşitli bilgiler vereceğim arkadaşım..
benim bir limonum var.
bir kış çok hastalandığım bir dönemde nane limon kaynatırken aklıma gelmişti çekirdekten üretim yapmak..
saksıya gelişi güzel batırdığım limon çekirdeği bir süre sonra bana merhaba dedi..
azimlendim ve araştırmalara başladım...

şimdi..
limon çok nazlıdır...
derin bir saksıya ekmekte fayda var fakat çekirdeği sakın olaki derine batırmayın çünkü çimlenmesi çok zaman alır...
kısa sürede çekirdek çimlenecektir...
ondan sonra sıcak bir alanda tutmalı toprağını sürekli nemli tutmalısınız.
benim çekirdekten ürettiğim limonumun boyu şu an 1 metreyi geçti ve ağaç olma yolunda...
zaten belli bir boy attığı zaman uzamasına anlam veremeyeceksiniz çok hızlı büyüyor..
ama püf nokta toprağı nemli yuymak ve alt tabağında su bulundurmamak...
ışık alan bir yerde durmalı örneğin boyu uzayana kadar çam önü olabilir...
elimde öncelerden çektiğim bir fotosu olacaktı ekliyim bulursam.
sormak istediğin bir şey olursa yanıtlarım...
ha bu arada benimkinin toprağı torf ve bahçe toprağı karışımı...
önce torfa dikmiştim saksı değişiminde bahçe toprağı ile karıştırdım.

fotoraf0014.jpg

fotoraf0015.jpg

fotoraf0016r.jpg

tabii bu resimler çok önceden çekildi şimdi limonumun boyu daha uzun....

neee tohumdan mı büyüttün......................maaşallah ne güzelde büyümüş öle...............
benimkilerinde boyu bayagı var ama benn hiç bişey yapmadım bu hale gelmelerinde............bize uzamış serpilmiş halleriyle geldiler................ve bu halde balkonda duruyorlar eve alamam...............agaç resmen bunlar anam.............ben evde daha ince nazik bitki yetiştirmekten yanayım..........:roflol::roflol::roflol:
eeee sonra ne olcak bunlar soguktan donar.............nette araştırdım..........0 derecenin altına inmeyecekmiş ortamları............ben hava durumuna dur diyemem burası ankara hava burda -20yi bile bulur...........yani balkonu kapattım onlar için ama onlar benim için bi kez bile gülmediler............bence toprak larını begenmiyorlar..................yaprakları kavruk gibi durup duruyo..........bu mevsimde topraklarını degiştireyimmi............sonra kızmasınlar bana..............

Çiçeklenme warken saksı değişimi önerilmez diğer tüm zamanlarda saksını değiştirebilirsin.Sıcaklık olayına dikkat et gider güzelim limonun.

limon agacım var minik limonları çıktı bir kaç gün sonra baktımki limon sararıp düşmüş ne yapmam lazım söylermisiniz lütfen?

limon agacım var minik limonları çıktı bir kaç gün sonra baktımki limon sararıp düşmüş ne yapmam lazım söylermisiniz lütfen?

Limonunuz çok sulanmaktan düşmüş olabilir,suya biraz cimri davranın..
çekirdekten limon yetiştirdiğinizde mutlaka aşı yapmalısınız,meyve vermez yoksa :))

süperr lil@ cım.deneyeceğim.maşallah ne güzel olmuş

Limonunuz çok sulanmaktan düşmüş olabilir,suya biraz cimri davranın..
çekirdekten limon yetiştirdiğinizde mutlaka aşı yapmalısınız,meyve vermez yoksa :))

aşı nasıl yapılmalı,hangi boyuta gelince yapılmalı? lil@ nın ağacını görünce bi heveslendim sormayın.bilgi verirseniz aşı konusunda sevinirim

Eğer aşılamazsanız zaten limon değil turunç olur.Bu günlerde göz aşısı yaptırabilirsin.Etrafında zirai donatım şubesi varsa yardım isteyebilirsin.

bişey sorcam ben çekirdekten limon yetiştirdim 4 yaşına girddi hangi ay da çiçik açıyor

bugün benimde limon ağacım oldu yardımlarınızı bekliyorum

Eklentiler

• $2011-09-01 22.27.05.jpg
    $2011-09-01 22.27.05.jpg
    36,3 KB · Görüntüleme: 248
  • $2011-09-01 22.24.31.jpg
    $2011-09-01 22.24.31.jpg
    33,9 KB · Görüntüleme: 228
  • $2011-09-01 22.24.39.jpg
    $2011-09-01 22.24.39.jpg
    60,8 KB · Görüntüleme: 231
  • $2011-09-01 22.25.50.jpg
    $2011-09-01 22.25.50.jpg
    38,5 KB · Görüntüleme: 247
  • $2011-09-01 22.26.36.jpg
    $2011-09-01 22.26.36.jpg
    36 KB · Görüntüleme: 209
Arkadaşlar merhaba,
Antalya'dan hediye gelen limon ağacım ilk geldiğinde sizin resimlerinizdeki gibiydi. Meyvesi yoktu ama yaprakları vardı. Sonra yaprakları dökülmeye başladılar birer birer. O kadar güçsüzleşmişlerdi ki daha değerken düşüyordu yapraklar. Ben de hepsine değdim demek ki ölmüş diye. Bir yıldır hiç bir yaprağı yoktu. Şimdi gövdenin yanından yeşil bir sürgün çıktı ve üstünde 2 yaprak var. Ama gövde hala yapraksız. Biraz kendini toparlasın diye bitki vitamini ile suladım, fakat banamısın demedi. Limon ağacının benim için çok özel bir anlamı vardır. İçinizde bana yardım edebilecek olan var mı? Ne yapmalıyım onu kendine getirmek için?

Ben bir saksıya ektim çekirdek ama çıkmadı, bir de kurutup deniycem çekirdekleri, bir de pamuğa koymuştum çimlenmesini gözlemlemek için o da işe yaramadı. Nasıl çimlendiricem çok merak ediyorum limon ağacını çok severim ben :KK43:

Ben kışın gömmüştüm toprağa bi limon çekirdeğini, ama saksıyı hep güneş gören pencere önünde tuttum. 1,5 sene geçti üstünden ve şu an boyu yarım metreyi geçiyor. En alttaki yaprakları sararıp düştü.Gövde kalınlığının başparmağım kadar olmasını bekliyorum, aşılatcam :KK53:

bende kışın öylesine toprağa limon, portakal, mandalina çekirdeği atmıştım 2 ay önce bana süpriz yaptılar hepsi birden kök verdi şimdi boy boy limonlarım var aşılatmayı düşünmüyorum görüntüsü bile çok hoş kokusuda güzel

bende kışın öylesine toprağa limon, portakal, mandalina çekirdeği atmıştım 2 ay önce bana süpriz yaptılar hepsi birden kök verdi şimdi boy boy limonlarım var aşılatmayı düşünmüyorum görüntüsü bile çok hoş kokusuda güzel

Aşı olmadan nasıl kokuyor ki? Kokması için çiçek açması gerekmez mi? Benim yapraklar öyle kokusuz kokusuz duruyor.

X