Faturalar yüklü geliyor..Önlem olarak önerileriniz nelerdir?

esther

let the game begin...
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
2 Eylül 2008
4.778
37
kızlar elektrik ve suya ayda ne kadar fatura ödüyorsunuz? biz 2 kişiyiz ama çok fatura geliyor. ne yapmak lazım

canım sadece elktrik ve doğal gaza buay 60 lira ödenecek.Bizde iki kişiyiz anlam veremiyoruz bazen:sm_confused:

aman yaaaa fatura derdii

su 40 dan aşağa gelemz
elektirik 50
doğalgaz şimdilik azz
tlf 40-45
adsl 30
bide özel tv..30 tl
bide eşimin cebi 100
kış gelince doğalgaz ucacak 2 bebe varrr malum buna bağlı elektirkde artar

faturamı faturadan bol bişi yok
bized iki kişiyiz tabi birde bücür kızımız...

evin elektirik 60
su 20
doğalgaz merkezi sade kışın veriyoruz yıllık 1 milyar
ev. tel kapattırdık adsl yok
cp leri bugün kapattırdık şirket hattıydı hatlı olunca ipin ucu kaçıyordu...
cep tel 150
dükkan ların telll.. 140
iki dükkan elektrik 130
iki dükkan adsl 60

kiralar dükkan ve ev 2000
kredi kartları 3000 lira

artı iş yeri giderleri çilleeee

canım elektrik için,gereksiz yanan her lamba ve elektrikli aleti kapatıyorum.su içinse tüm musluklarıma yapı marketlerde 3-5 tl ye satılan ve her musluğa olabilen bir aparat aldım.istersen duş gibi akıyor istersen normal musluk gibi.ve sudaki pislikleri süzüyor hem de suya hava vererek daha yoğun ama tasarruflu akmasını sağlıyor.ben faturalarımdan çokkkk memnunum.nerde bulacağınızı merak ediyorsanız özelden mesaj atın.

Eklentiler

• $images.jpg
    $images.jpg
    3,9 KB · Görüntüleme: 70
elektrikli aletleri kullanmadığınızda fişini prizden çekmek de 5-8 lira arası farkettiriyor faturada, farkettiğimde çok şaşırmıştım. O alet kullanılmasa bile fişi takılı olunca elektrik çekiyomuş demek ki.

fişleri prizleren çekmek işe yarıyor sanırım deniyorum da galiba farklılık oluyor :KK66:

aynen, annem geçen gün fırında bişi yapmıştı fırından almış, ama fişini çekmeyi unutmuş, 2 saat boyunca fiş takılı kalmış, telefon şarj aletleri de bu şekilde, sonuçta prize takılı olduğu için bende faturayı etkilediğini düşünüyorum

bizde iki kişiyiz, doğalgaz hep 60 70 civarı geliyodu hiç kullanmadığmız halde bile, annem kombideki sıcak su fişini çekti, ihtiyaç olduğunda takıyoruz, gerçekten işe yarıyor yani bu ayki fatura 11 milyondu, fiş takılı olunca çünki suyu açtıkca sıcak su gelio doğalgaza yansıyo, bişeylerden kısmak gerek

yemek pişirirken tencere ya da ağzı kapalı kaplar tercih etmemiz enerji tassarrufunda çok önemli. su kaynatıyor olsam bile kapağını kapatırım, böylece daha çabuk kaynar, doğalgaz da az gidiyor.
fırında yemek yapacağım zaman arka arkaya fırın yemekleri yaparım, mesela börek ya da kurabiye yaptığımda ardından fırında yemek de yaparım. fırını ısıtma süreleri değerlendirilmiş oluyor. ve o gün daha az doğalgaz ya da gaz gitmiş oluyor.

sebze, yeşillik, meyve gibi şeyler yıkanırken bol su harcanıyor malum. suyun topraklı olmamasına dikkat ederek, suları biriktiriyorum, vc temizliğinde kullanıyorum.
çiçeklerim var. haşladığım yumurta, patates sularını çiçek sulamada kullanıyorum, hem canlanıyor hem de, acayip tasarruf etmiş oluyorum.
suyun boşa akmasına dayanamam, fazla yanan lambaya dayanamam. bunlar hem cebimize, milli servetimize iyi gelecek şeyler.
bunlara dikkat ederim ve faturalarımdan gayet memnunum. para harcarken kazanılır bunu unutmamaya çalışırım. :KK19:

Son düzenleme:
Düdüklü tencere kullanınca pişrime süresi, dolayısı ile doğal veya tüp kullanımı azalıyor. Pişirme, ısıtma için elektrikli alet yerine doğal gazlı ocak daha ekonomik (tüple kıyaslama yapmadım). 3 kişiyiz, ocak için doğal gaz tüketimimiz ayda 5-6 lira geliyor. Elektrikli çaydanlık, kettle hiç almadım, su ıstmak için de ocak kullanırım, ama az miktar su lazımsa çaydanlığı doldurmaktansa, uygun boyda bir cezve ile ısıtıyorum. Kendi kendimize iken 3 bardaktan fazla çay içmiyoruz, ben de çelik çaydanlık soğutmadığı için 2. çayı doldururken çaydanlığın altını kapatıyorum.

Elektrik tasarrulu ampul, TV gibi aletleri standby konumunda bırakmak yerine tamamen kapatmak (prizin yeri itibariyle fişten çekemiyorum, yoksa fişten çekmek daha da iyi sanırım), elektrikli aletler depiştirilirken enerji tasarruflu olanları tercih etmek (A, A+ gibi), bir hayli tasarruf sağlıyor. Bizim elektrik faturası hala çok yüksek, cünkü 2 buzdolabının rahatına alıştıktan sonra bir türlü onlardan vaz geçemedim. Ama değiştirirken A+ aldım ve aldığım dolaplar eskilerinden daha büyük olmasına rağmen 15-20 TL daha az ödüyorum--ama 85-90 dan 70 lere düştü ancak :KK43:(

X