Nişan Bayramlarda Geline Ne Alınır?

Nişan Adetleri, Nişan Bohçası, Nişan Tepsisi
Bende düne kadar böyle adetleri yok diye düşünüyordum meğer varmış
bu akşam bana kıyafet almaya gidicez yerimseniben içimden almak gelmiyor bişey beğenemiyorum çünkü :bbo:
ben ona ne alıcam bilmiyorum bizde kız erkeğe almaz mesela
ama o bana alıyor ise almam lazım yerimseniben

bence hiç hatalı değilsin.. hemen hemen her yerde geline bayramda bişeyler alınır. bence sen bayram için aldıklarını ver onlara. boş yere de nişanlınla kawga etme. Allah bilir neyin ne olduğunu sen ver aldığın hediyeleri utanırlar belki. durumları nasıl onu da bilmiyorum ama yine de doğru düzgün bişeyler alınabilirdi senin dediğin gibi taksitle vs. bi tişört çok basite kaçmış bence..

mesela bende nişanlıyım bu ikinci bayramım nişanlı olarak. geçen bayramda alınmıştı banada ama kışın ufak tefek pürüzler yaşadık bu bayram ne ses ne soluk var :) ki o pürüzlerde benden kaynaklanan şeyler değildi. ben nişanlıma söyledim gidelim bişeyler alalım sana diye gerek yok diyo bu akşam tekrar söylicem gidelim alalım illa diye. onlardan da iğne dahi beklemiyorum. aslında bende nişanlıma almayı düşünmüyodum böyle yaptıkları için ama alırsam da sırf utansınlar diye alıcam. Allah biliyo başka ne diyim..

bayramlarda kayınvalide gelini alışverişe çıkarır, genelde bayramlık kıyafet ayakkabı çanta alınır. ayrıca eve bayramlaşmaya gelirken hediye getirmeleri yada harçlık vermeleri gerekir. sende sadece nişanlına bohça tarzı bişey yaparsın, çeyizlik olması lazım bunun. yani mesela ben ilk bayramda pijama takımı ikincide eşofman takımıyla terlik almıştım. bu kadar canım. kayınvalidene yada görümcelere hediye alınmaz benim bildiğim. ama eğer aldıysan verki gözleri açılsın.

mesela bende nişanlıyım bu ikinci bayramım nişanlı olarak. geçen bayramda alınmıştı banada ama kışın ufak tefek pürüzler yaşadık bu bayram ne ses ne soluk var :) ki o pürüzlerde benden kaynaklanan şeyler değildi. ben nişanlıma söyledim gidelim bişeyler alalım sana diye gerek yok diyo bu akşam tekrar söylicem gidelim alalım illa diye. onlardan da iğne dahi beklemiyorum. aslında bende nişanlıma almayı düşünmüyodum böyle yaptıkları için ama alırsam da sırf utansınlar diye alıcam. Allah biliyo başka ne diyim..

gidelim alalım dersen gelmez tabiki. küçükte olsa bişeyler al bence ve evlerine bayramlaşmaya giderken götür herkesin önünde ver. nişanlına yalnızken veriyosun adam bişey sölemiyo ailesine sinir olurum böyle şeylerden ailesinin yanında ver bence canım. onlarda sana bişey almadılarsa utanırlar böylelikle. yani tabi bu benim fikrim.

gidelim alalım dersen gelmez tabiki. küçükte olsa bişeyler al bence ve evlerine bayramlaşmaya giderken götür herkesin önünde ver. nişanlına yalnızken veriyosun adam bişey sölemiyo ailesine sinir olurum böyle şeylerden ailesinin yanında ver bence canım. onlarda sana bişey almadılarsa utanırlar böylelikle. yani tabi bu benim fikrim.

hem ilerde sen benim için ne yaptınki derse sana nişanlın ben bana düşeni yaptım asıl sen ne yaptın yada yaptırdın diyebilirsin. bu her zaman her şey için geçerli. sen herşeyi usulüne göre yapki senin başın dik olsun.

bayanssulusmile
Benim gerçekten yardımınıza ihtiyacım var,ben haziranda nişanlandım,nişanlıma çamaşır,terlik,elektrikli traş mak.vs vs bohça için hazırlık yaptım ama onlar bana hiç birşey almadıkları için vermedim bunları işin diğer yanı ise bunları nişanlımla birlikte aldık,haberleri var yani,bohçayı düğünde yaparız dediler peki dedim.Doğum günüm geldi geçti en ufak bir hediye almadılar,şimdi bayram geldi,baktım hiç ses yok,bu sabah nişanlıma şakayla karışık bayramlığım yok benim dedim,o da espriyle yanıtladı,5 i 1 yerdemi hazırladınız mı dedm işi yüzsüzlüğe vurup güldü,sonra ben de kendim üstüme düşeni yapayım dedim hepsine hediyeler aldım nişanlımda dahil.Ama bugün nişanlım bana kayınvalidemin aldığı hediyeyi söyleyince gerçekten üzüldüm,10 TL ye Tshirt satılan bir dükkandan bana tshirt almış.Açıkçası çok üzüldüm,para durumları iyi olmayabilir,ben de şu an bir kriz içerisindeyim ona rağmen arttırdım ne yaptım ettim onlara bişeyler aldım.Çok büyük bişey beklemiyodum da,en azından ayakkabımı alabilirlerdi,12 taksit yaptırsalar kaç para ödeyecekler,ya da bir çeyrek altın,kendimi gerçekten çok değersiz hissettim.Nişanlımla az önce abuk subuk sebepler yaratıp kavga ettim,bişey söyleyemediğimden,sizce ne yapmalıyım?Ben mi hatalıyım yoksa farkında değilim??

canım sıkma canını yaa. sen aldıklarını ver ama bohçayı verme onlar düğünde vereceklermiş ya sende o zaman nişanlımın bohçasıda bende nasıl osa bana geri gelecek çeyizime koydum dersin. hiç bişey söyleyemezler. nişanlınada tatlı bir dille anlatırsın. nasılsa senin sen kullanacaksın onları çeyizle gider eve dersin. ayrıca bayram için bişeyler almaları şarttı ama yapmamışlar. sende nişanlına bayramdan sonra bizde adettir geline bayramda bayramlık alınır arçlık verirlir de mesela birini örnek göster işte kayınvalidesi şunu almış bunu almış de belki dank eder. iş işten geçmiş olur ama olsun.

ay bunlar nekadar zor seyler yaaa
beni de bayram alisverisine cikardilar... ben sözlüme citlattim..
babannesi sonra anneme demis gelini alisverise cikarcaklar diye..
kayinvalidemle beraber gittim begendim aldim, öle ayakkabi canta alinmadi ama mintan elbise üzerine ince bir $IK atki... yeter...

sözlümede zorla aldim yani... istemiyordu...

böyle kücük seylerden adetlerden cok pürüz cikiyor ya nefret ediyorum vallahi....

persembe günü BIZ onlara gidecez.... ilk ziyaret kiz tarafi yapar sanirim bilemiyorum...
simdi bana orda tekrar harclik mi vermeleri gerekiyor?

Benim gerçekten yardımınıza ihtiyacım var,ben haziranda nişanlandım,nişanlıma çamaşır,terlik,elektrikli traş mak.vs vs bohça için hazırlık yaptım ama onlar bana hiç birşey almadıkları için vermedim bunları işin diğer yanı ise bunları nişanlımla birlikte aldık,haberleri var yani,bohçayı düğünde yaparız dediler peki dedim.Doğum günüm geldi geçti en ufak bir hediye almadılar,şimdi bayram geldi,baktım hiç ses yok,bu sabah nişanlıma şakayla karışık bayramlığım yok benim dedim,o da espriyle yanıtladı,5 i 1 yerdemi hazırladınız mı dedm işi yüzsüzlüğe vurup güldü,sonra ben de kendim üstüme düşeni yapayım dedim hepsine hediyeler aldım nişanlımda dahil.Ama bugün nişanlım bana kayınvalidemin aldığı hediyeyi söyleyince gerçekten üzüldüm,10 TL ye Tshirt satılan bir dükkandan bana tshirt almış.Açıkçası çok üzüldüm,para durumları iyi olmayabilir,ben de şu an bir kriz içerisindeyim ona rağmen arttırdım ne yaptım ettim onlara bişeyler aldım.Çok büyük bişey beklemiyodum da,en azından ayakkabımı alabilirlerdi,12 taksit yaptırsalar kaç para ödeyecekler,ya da bir çeyrek altın,kendimi gerçekten çok değersiz hissettim.Nişanlımla az önce abuk subuk sebepler yaratıp kavga ettim,bişey söyleyemediğimden,sizce ne yapmalıyım?Ben mi hatalıyım yoksa farkında değilim??
Canım ben seni öyle iyi anlıyorum kibenneyaptımki hemen hemen aynı şeyleri yaşıyoruz boşver üzülme, bende çok üzüldüm başta ama napıcaksın herkes senin kadar anlayışlı olmuyor,bende bugün çıktım sözlüme bişeyler aldım yarın gelince vericem onlar bana bişey aldılar mı bilmiyorum,gidince görücez artık, ama pek umudum yok,sözlümün ağzından bişeyler alındığını anlıyorum ama bizim adetlerde kızı çarşıya çıkartması gerekir kayınvalidenin,sessiz kalmak yanlış gibi geliyor bazen:eek:klava:

ay bunlar nekadar zor seyler yaaa
beni de bayram alisverisine cikardilar... ben sözlüme citlattim..
babannesi sonra anneme demis gelini alisverise cikarcaklar diye..
kayinvalidemle beraber gittim begendim aldim, öle ayakkabi canta alinmadi ama mintan elbise üzerine ince bir $IK atki... yeter...

sözlümede zorla aldim yani... istemiyordu...

böyle kücük seylerden adetlerden cok pürüz cikiyor ya nefret ediyorum vallahi....

persembe günü BIZ onlara gidecez.... ilk ziyaret kiz tarafi yapar sanirim bilemiyorum...
simdi bana orda tekrar harclik mi vermeleri gerekiyor?

canım ilk ziyareti kız tarafı yaparmı hiç. tabiki erkek tarafı önce gelecek ne almışlarsa getirecekler hatta sana harçlık vermeleri gerekiyor. yani çok bişey almışlarsa vermeselerde olur. ama mesela kayınvalide alır hediyeyi yada takısını takar görümce yada elti yada yengeler yanında kim gelirse harçlık vermeleri gerekir. hoş ben hiç görmedimde benimkilerden.bizim adetlerde böyledir. her adette vardır da bakma bilmiyolarmış gibi yapıyorlar. sonra siz gideceksiniz ve aldığın hediyeyi mutlaka sözlnün ailesinin yanında vermelisin bence.

kızlar ben aynı sebeplerde ayrıldım 2ay oldu erekek tarafı kırklareli kavaklıdan ben istanbulluyum. malesef beni saf sanıp önce hiç bir adeti yapmadılar sonrada ben 6 7 ay sonra sorunca gözüm açıldığını anlayınca kaynana müsvettesi ypmadığını bırakmadı. sözde takı ve bohça olmadı 1 yıl sözlü bekledim nişan istedik onada kaynana raz gelmedi. 2 bayram geçti sözlü ilkinde eski sözlüm para verdi bişey alayım diye ama ne harçlık ne takı bişey vermediler. 2 bayramdada hiç bişey yapılmadı kurbna kestiler etinden bile getirmediler bayramlık takı makıda yoktu.... bugun forum istanbula gittim içim gitti. çünkü sevgililer her birbirlerine bayramlık bakıyordu. allah onları bildiği gibi yapar inşallah. ayrıldık olan o oldu. çokta meraklıymış kaynanam ayrılmaya. ayrıldık bir aramadı bile kızım niye ayrıldınız diye sormadı..... kızlar kaynanalara dikkat edin onları sokmayın erkek arkadaşınızla aranıza....

canım doğru diyosun da bi yandan da düşünüyorum utanmayı bilecek insan bu şekilde davranmaz zaten alsanaalsanasmile ayıptan utanmadan adaptan edepten anlasalardı hey yavrum heyyyyyy

canım ilk ziyareti kız tarafı yaparmı hiç. tabiki erkek tarafı önce gelecek ne almışlarsa getirecekler hatta sana harçlık vermeleri gerekiyor. yani çok bişey almışlarsa vermeselerde olur. ama mesela kayınvalide alır hediyeyi yada takısını takar görümce yada elti yada yengeler yanında kim gelirse harçlık vermeleri gerekir. hoş ben hiç görmedimde benimkilerden.bizim adetlerde böyledir. her adette vardır da bakma bilmiyolarmış gibi yapıyorlar. sonra siz gideceksiniz ve aldığın hediyeyi mutlaka sözlnün ailesinin yanında vermelisin bence.

canim önce biz gidecez cünkü sözlümün babannesi var orada. bir büyük var orda, o yüzden bizim gitmemiz gerekiyor önce....
ve hediyeleri veremezler cünkü oraya gidince giyecegim aldigi seyleri... sözlümde öyle yapacak...
2 halalari var, harclik verirlermi bilemem orasini, kayinpeder kayinvalidemde verirmi orasinida bilemem... belki babannesi verir diye düsünüyorum... bakalim, ama beklenti icinde degilim. cumarteside onlar gelir galiba bilemiyorum

canim önce biz gidecez cünkü sözlümün babannesi var orada. bir büyük var orda, o yüzden bizim gitmemiz gerekiyor önce....
ve hediyeleri veremezler cünkü oraya gidince giyecegim aldigi seyleri... sözlümde öyle yapacak...
2 halalari var, harclik verirlermi bilemem orasini, kayinpeder kayinvalidemde verirmi orasinida bilemem... belki babannesi verir diye düsünüyorum... bakalim, ama beklenti icinde degilim. cumarteside onlar gelir galiba bilemiyorum

anladım canım o zaman işler değişir tabiki :)

merhaba arkadaşlar, benim kayınpederim trabzonlu .. onların adetlerine göre trabzon burmasının setini taktı. bu ilk bayramımız. kurban bayramında ne gelicek acabaa?? kayınvaldemde bcgz maxazria dan elbise aldı. çok mutluyum allah herkesin gönlüne göre versin.
herkese mutlu bayramlar opuyorumnanaktan

kızlar hiçbirşey içinizde kalmasın. Hiçbir kaynana ve kayınpeder için değmez(istisnalar hariç) sonradan gene üzülen bizler oluyoruz. öyleki benimde hiçbir istediği lmadı şimdi ben kendim ve ailem yapmaya çalışıyor. öyle ki bohça sandığında ve makyaj sandığında çok hevesim vardı ama almadılar. şimdi benim kullanacak yerim yok ama inadına alır odama koyucam. onlarada göstericem

bende yeni sözlüyüm bayramdam önce etek ceket takım elbise, ayakkabı, çanta, çamaşır, çorap aldılar
bayramın ilk günüde erkek tarafı bize geldi kaynananm bilezik taktı:1rolleyes:
hamdolsun her şey yolunda:nazar::nazar::nazar::nazar::nazar:

9 aydır nişanlıyım 1 kurban bayramını sözlü geçirdim bu bayramda nişanlı olarak, bilezik koç moç hak getire nişanda bile 1 küçük altın bile takılmadıki. sözlü olduğum bayram çıkıp gelmediler neyse daha sözlüyüm dedim bu bayram nişanlıydım çııkıp gelmeyi bırakın aramadılar bile dünür deyip, bayramdan 2 gün önce kayınvalide allı pullu bi salon takımı almış kendi evinde elime tutuşturdu bayram hediyen die onun yerine bi çeyrek almayı akıl edemio edio amaaaa işine gelmio, nişanlım bayramlık ayakkabı kot badi aldı.zaten herşeyi o yapıo o yüzden bişey istemiyorum.:sinifsinif::sinifsinif:

bu adetleri bilen ve bilipte yapmayanların,insanı enayi yerine koyanların,içinde heveslerini çat diye çatlatanların,sanki kız almıyoda erkek veriyomuş havasına girenlerin topunu Allah'a havale ediyorum...eski zamanlarn gözünü seveyim!!!insanların yiyecek ekmeği bile zor olurken,bu zamanda bukadr bolluk varken,biz annelerimizden öğreniyoruz ne olur,ne yapılırdı eskiden diye...Allah top etmesin sizi kaynanalr emiiiopuyorumnanaktan

X