Bebek Beslenmesi ek besinlere gecerken

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

dfne

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
31 Temmuz 2008
8
0
arkadaslar merhaba kizim 16 mayisda 4.400 kg 55 cm boyunda dogdu...dogdu.. 40 gun emzirdim sonrasi sma 1 kullaniyorum..kizim simdi 4 ayi doldurdu.. yogurt ve muhallebi baslim istiyorum...ben yurt disindayim yani burdaki sistem farkli ozel bi doktor olayi yok normal hemsirelere gidiyosunuz tartiyolar vs ama onlarda ek besine basla demediler.. simdi benim sorunum su kizim hic biseyi kabul etmiyo?? kasigi diliyle itiyo.. geri cikartiyo.. sabahlari biberonuna biskui ezip koyuyorum(bebekler icin) ....

1. muhallebiyi mamasina katsam olur mu?
2. neler verebilirim?
3. kasigi nasil alistiricam
4. yogurt mayaliyorum ama bazen tutmuyo? ben kaynatip ilitiyorum ve bebek minik tasina bosaltip mayaldim ama tutmadi??

yardimci olursaniz cok sevinirim

sevgiler:bbo:

canım merhaba ingiltereye sevgiler kaşığı diliyle itiyorsa henüz kaşıkla beslenmeye hazır değil demektir bebek ben 1 aydır london daydım boots ta morrison da heinz hipp boots organic cow and gate markaları var bak benim kız 1 yaşına giricek yakında onlardan verdim bazılarını sevdi onların senin bebeğin yaşına uygun olanlarını dene yoğurta gelince whole milk alıyodum ben tesco dan cezvede ısıtıp aventin kapaklı kapları var ona koyup plastic kaşıkla yoğrtla mayalıyodum ağzını kapatıp havluya sarıp 6 saat bekletip dolaba koy bie dene bakalım benimki nasıl güzel oluyodu morrison da greek yogurt var onla mayala baklım tutcakmı...özledim valla ingiltereyi herşeyi güzeldi..

özelden bana uşaşabilirsen sevinirim e mail atıcaktım mesj alamıyosun bana yaz emailini görüşelim

6 aya kadar zamanı var canım acele etmene gerek yok.
önce meyve sularıyla başlasan bi kaç kaşık.
direk kaşıkla muhallebi yediremezsin.
kaşığa alışması biraz zaman alıyor.

bir çay fincanı pastörize sütü kaynat ılıyınca içine sütle sulandırılmış bir çay kaşığı yoğurt koy karıştır ve sıkıca ve sıcak kalacak şekşlde sar 5 sat sona yoğurt olacaktır.ben de ilk kez oğlum için yaptım çok sevdi.umarım seninki de sever.kaşığı itiyorsa hazır değildir.meyve suyunu suluk tarzında biberonlarla ver bakalım biz öle başlamıştık.

en önemlisi çocuğun damak zevkini tanımaktır..bu da zamanla oluyor..

arkadaşlar oğlumu ek gıdalara geçirmemi söyledi doktorumuz bana yardımcı olurmusunuz tarif konusunda neler verebilirim şimdi elma suyu sebze çorbası içinde kabak patates havuç soğan çok az yağ ve tuz var ve günde iki kaşık yoğur veriyorum ek gıdalar ve tarifler konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim oğlum 4 aylık.

arkadaşlar oğlumu ek gıdalara geçirmemi söyledi doktorumuz bana yardımcı olurmusunuz tarif konusunda neler verebilirim şimdi elma suyu sebze çorbası içinde kabak patates havuç soğan çok az yağ ve tuz var ve günde iki kaşık yoğur veriyorum ek gıdalar ve tarifler konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim oğlum 4 aylık.

canım 6 aydan önce çorbalara soğan koyma. biz 4 aylıkken başladın sebzeleri haşlayıp püre yapıyorum. meyve pğresi yoğurt kaşık mmaları verebilirsin. sabah kahvaltısı için cici bebe peynir ve yumurtayı devam mamasıyla sulandırıp verebilirsin. içine 1 çay kaşığı pekmezde koyabilirsin. her gıdayı her gün aynı vakitlerde vermeye özen göster alışması çok kolay oluyor. ayrıca pirinç unu ve nişasta verme kof kilo yapıp çocuğa yaramıyormuş.

benim bebeğim bugün 6 aylık oluyor.son 1-1,5 aydır sofrada biz yemek yerken çok heyecanlanıyordu,bu hazır olduğunu gösteriyor.Kaşığı diliyle itmesi yemek istememesinden değil,sadece emerek beslenmeyi bilmesinden kaynaklanıyor,yemeği diliyle arka tarafa taşıyamıyor daha.
Ben kaşığa alışması için uzun zamandan beri arada kaşıkla kendi sütümden ya da mama veriyordum.Birkaç haftadır da kavanoz mamalara başladım,hiç zorluk çekmedim.
Önemli olan
1)öncelikle sebzelere başlamak,meyveleri zaten nasılsa sevecek.
2)Muhallebi derken kastedilen bizim yediğimiz şekil muhallebi olmayacak;1tatlı kaşığı pirinçunu 1 çay bardağı suyla pişirilecek,biraz ılınınca içine 3 kaşık formül mama eklenerek verilecek.İlk zamanlarda bebişi yarı yatar durumda tutar ve sulu muhallebi verirseniz daha kolay olur.

Yoğurt konusuna gelince;tutmamışsa yeterince uzun süre sıcak kalamamıştır.

X