Menopoz Kadınlarda Menopoz, Erken Menopoz

Menopoz nedir ? Belirtileri ve menopoz süreci hakkında paylaşımlar

Cicilikiz

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
24 Ağustos 2009
1.972
10
48
Evet meleklerim biz melekler’in ileriki yaşlarda başına gelebilecek menapoz ile ilgili bilgilerin yer aldığı ve dikkat etmemiz gerekenlerin yazıldığı makale…

Bir kadının ortalama menopoza girme yaşı 49.3 ±5 olarak kabul edilmektedir. Kadınların yaklaşık %1`i 40 yaşından önce menopoza girer.

Menopoza girme yaşı kalıtsal olarak belirlenmiştir ve ilk adet kanaması yaşı, emzirme, doğum kontrol hapı kullanımı, ırk, eğitim, boy ve son gebelik yaşı gibi değişkenlerden etkilenmez.

Sigara kullanımı yumurta hücrelerinin ölümüne neden olduğundan, özellikle günde 20 adet ve daha fazla sigara içen kadınların menopoza girme yaşlarının 1-2 yıl geriye gittiği belirlenmiştir.

Bazı bilimsel veriler:
Hiç doğum yapmamış olan kadınların menopoza erken girdikleri gözlemlenmektedir.

Çalışmalar anne ile kızın aynı yaşlarda menopoza girdiklerini göstermektedir. Bu durum menopoza girme yaşının kalıtsal özelliklerle yakın ilişkide olduğunu düşündürmektedir.

Beslenme bozukluğu olan ve vejetaryen beslenme tarzı benimseyen kadınların nispeten daha erken yaşlarda menopoza girdikleri görülmektedir.

Aşırı alkol kullanan kadınlar menopoza daha geç girmektedirler. Bunun en muhtemel nedeni alkolün karaciğerdeki etkileri nedeniyle bu kadınlarda östrojen hormon seviyelerinin daha yüksek olmasıdır.

Düşük kilolu kadınlar menopoza daha erken girme eğilimindedir. Bu durum bu kadınların yağ dokusunun östrojen üretimine katkısından faydalanamamalarından kaynaklanır.

İş yaşamı ve diğer yaşam şartlarının menopoza girme yaşını etkilediği düşünülmemektedir.

Yüksek yerlerde yaşayanlar menopoza daha erken girmektedir.

Yumurtalıkların kan dolaşımının etkilendiği bir jinekolojik ameliyat geçiren kadınlar (rahimin alınması gibi) menopoza daha erken bir yaşta girebilirler.

Rahim içi gelişme geriliği ile (düşük kilolu) doğan kadınlar menopoza daha erken girmektedirler.

Erken Menopozun Tanımı
Kadınların bir kısmı nispeten erken bir yaşta (örneğin 40 yaşında) menopoza girebilir. Böyle bir durumda yapılması gerekenler “normal” yaşta menopoza giren bir kadında yapılması gerekenlerle aynıdır.

Erken Menopozun nedenini belirlemeye yönelik olarak ileri inceleme yapılma gerekliliğini belirleyen yaş alt sınırı çoğu durumda 35 olarak kabul edilir. 35 yaşından erken menopoza girilmesi durumunda genellikle, 30 yaşından önce menopoza girilmesi durumunda ise mutlaka bazı incelemeler yapılmalı ve muhtemel neden ortaya çıkarılmalıdır.

ben 31 yaşındayım birden balıklama bir şekilde kendimi menoppoz denilen kabusun içinde buldum geceleri aşırı kalp çarpıntısı olmaya başladı hayatımda terlemeyen ben aşırı terlemeye başladım su içine düşmüş gibiydim eşim havalar sıcak ondandır dedi adetim gecikti ve doktoruma gittim fsh değerlerine bakmak için farlutal kullandım adetin 3.günü test yapıldı sonuç fsh 105 erken menopoz olmuşum dünyam karardı ve kendimi çok yalnız hissediyorum

canım hayıt tohumu iç.yürüyüş yap bol bol.stres yapma düzelir.fsh çokta önemli değil.önemli olan ultrasonda yumurtan olması incir de yer çok iyi

canım hayıt tohumu iç.yürüyüş yap bol bol.stres yapma düzelir.fsh çokta önemli değil.önemli olan ultrasonda yumurtan olması incir de yer çok iyi

egzersis yapmaya çalışıyorum ama karnım incir suyu, hayıt tohumu,cylo prgynova ile şişmeye başladı ultrasonda sağ yumurtalığım gözükmüyordu. sol yumurtada 2mm kadar kist çıkmıştı bugüne kadar bütün kontrollerimi yaptırmıştım en son 8ay önce yumurtalıklarıma ultrasonla bakılmıştı ve çok sağlıklı olduğunu söylemişlerdi birden bire olunca pskolojim bozuldu teşekkür edeeim bilginiz varsa bana yazın :a015:

Evet meleklerim biz melekler’in ileriki yaşlarda başına gelebilecek menapoz ile ilgili bilgilerin yer aldığı ve dikkat etmemiz gerekenlerin yazıldığı makale…

Bir kadının ortalama menopoza girme yaşı 49.3 ±5 olarak kabul edilmektedir. Kadınların yaklaşık %1`i 40 yaşından önce menopoza girer.

Menopoza girme yaşı kalıtsal olarak belirlenmiştir ve ilk adet kanaması yaşı, emzirme, doğum kontrol hapı kullanımı, ırk, eğitim, boy ve son gebelik yaşı gibi değişkenlerden etkilenmez.

Sigara kullanımı yumurta hücrelerinin ölümüne neden olduğundan, özellikle günde 20 adet ve daha fazla sigara içen kadınların menopoza girme yaşlarının 1-2 yıl geriye gittiği belirlenmiştir.

Bazı bilimsel veriler:
Hiç doğum yapmamış olan kadınların menopoza erken girdikleri gözlemlenmektedir.

Çalışmalar anne ile kızın aynı yaşlarda menopoza girdiklerini göstermektedir. Bu durum menopoza girme yaşının kalıtsal özelliklerle yakın ilişkide olduğunu düşündürmektedir.

Beslenme bozukluğu olan ve vejetaryen beslenme tarzı benimseyen kadınların nispeten daha erken yaşlarda menopoza girdikleri görülmektedir.

Aşırı alkol kullanan kadınlar menopoza daha geç girmektedirler. Bunun en muhtemel nedeni alkolün karaciğerdeki etkileri nedeniyle bu kadınlarda östrojen hormon seviyelerinin daha yüksek olmasıdır.

Düşük kilolu kadınlar menopoza daha erken girme eğilimindedir. Bu durum bu kadınların yağ dokusunun östrojen üretimine katkısından faydalanamamalarından kaynaklanır.

İş yaşamı ve diğer yaşam şartlarının menopoza girme yaşını etkilediği düşünülmemektedir.

Yüksek yerlerde yaşayanlar menopoza daha erken girmektedir.

Yumurtalıkların kan dolaşımının etkilendiği bir jinekolojik ameliyat geçiren kadınlar (rahimin alınması gibi) menopoza daha erken bir yaşta girebilirler.

Rahim içi gelişme geriliği ile (düşük kilolu) doğan kadınlar menopoza daha erken girmektedirler.

Erken Menopozun Tanımı
Kadınların bir kısmı nispeten erken bir yaşta (örneğin 40 yaşında) menopoza girebilir. Böyle bir durumda yapılması gerekenler “normal” yaşta menopoza giren bir kadında yapılması gerekenlerle aynıdır.

Erken Menopozun nedenini belirlemeye yönelik olarak ileri inceleme yapılma gerekliliğini belirleyen yaş alt sınırı çoğu durumda 35 olarak kabul edilir. 35 yaşından erken menopoza girilmesi durumunda genellikle, 30 yaşından önce menopoza girilmesi durumunda ise mutlaka bazı incelemeler yapılmalı ve muhtemel neden ortaya çıkarılmalıdır.

kAdınlaarın%1'i 40 yaşından önce menepoza gırermiş:KK43:(( ben 22 yaşındayım vede bekarım menepoza girdim:KK43:(( ben %kaçlık dılımdeyım bu durumda:KK43:((allahım yardımcımız olsun sen bıze hayırlısıyla evalat sahıbı olmayı nasıp eyle yarabbım :Saruboceq:

umut bende 28 yaşındayım fsh 26 çıktı en son bekarım ve çocuğumda yok çok üzücü bir durum ,neler yapabilirim diye düşünmekteyim ama moral sıfır:KK43:(

bitkisel tedavileri deniyorum,soğan kürü falan ,bu durumda olur olumlu sonuç alan var mı ,varsa lütfen yazın .kendimi çok yalnız hissetmeketeyim:KK43:(((

Merhaba kızlar faydası olur mu sizin için bilmiyorum ama ben başıma geleni ksaca size anlatayım ben de 1 ay önce maalesef bunu öğrendimm ilk bir hafta moral 0 ölü giibiydim fakat sonra soğan kürüne başladım sabah öğle akşam yemeklerinden önce aç karnına klorsuz suyu kaynatıp soğanı 4 e bölüp attım 5 dakka bekledim ve içtim bir hafta sonra da kendiliğimden adet oldumm bir çocuk hayatta istediğim şeylerin en başında inşallah hepimiz yeneceğiz

arkadaşlar bunda üzülecek birşey yok...banada 38 yaşında, menopoza giriyorsun dedi doktor. ilaçla adet olmaya çalışıyorum 4 yıldır.sürekli ilaç kullanıp adet olmayı bekliyorum. 2-3 gün sürüyo oda çok az ...kısaca ilaç kullanmazsam adet olamıyorum ve hemen ateş basmaları karın ağrılarım başlıyor. ilaçlar sayesinde 5-6 kilo aldım. ama napabilirim az yiyerek kiloyu ortaladım..biraz ruh halim bozuk onuda nasıl düzelteceğim bilemiyorummm

merhabalar.1 arkadaşım için sormak istiyorum.20 yaşında bekar ve yaşına göre kilolu.yüz ve çene bölgesinde tüylenme var.2 ayda 1 adet oluyor.ve bugün 1 doktora gitmiş.hormon tahlili sonuçları:tsh:1.06 proklatin:9.43,fsh 34.8 değerlerin bukadar yüksek olmasının ciddiyet boyutu nedir?3aylık hap tedavisi vermiş ama sizce bu değerler ne derece sorun teşkil ediyor?bilgilendirirseniz çok memnun olurum teşekürler..

Bende 3-4 ay önce tanistim bu postmenopoz
Erken menopozla,ilk günlerde hayatim zindan oldu
Cocugun olmaz dediler
Baska ülkelere gidin yumurta nakli ile deneyin dediler
Bunu söylemesi onlara ne kadar kolayy
Fsh 27.08
Amh 0,8

Menopozu belirleyen amh hormonu
Anti Müller hormonu normalde 1 in üzerinde olmaliymis
Benim 0,8 lerde
Yasim 30 erken menopozun geri dönüsü varmidir bilmiyorum
Insaallah vardir
3 aydir hayit hapi iciyorum bitkisel
Bazi arkadaslar cayini iciyorlarmis ben cay olarak bulamadim
Hapini iciyorum agnus castus adi,tamamen bitkisel
2 ay 21 günde gecen ayda 27. Günde adet oldum sükür
InsaAllah rabbim bizleri evlat hasretiyle özlemiyle kapi kapi gezdirmez
Bizde Anne oluruz.Onun rahmeti merhameti sonsuzdur
Vardir bir bildigi hakkimizda hayirlisi olsun
Allah sizede sifalar versin insaallah

Selam kızlar ben de aynı durumdayım ama yaşım çok genç :KK43: sadece 19 yaşındayım ve 4 yıldır diane 35 ile adet oluyorum.ilaçla en fazla 35e kadar düştü :KK43: ama yıllardır bana hiç AMH testi yapılmadı ve direk erken menopoz dendi.bu test nası yapılıyo bilgi verir misiniz ?

fsh sorunum var benım de. anlatmıstım burda. cyclo ıle adet goruyorum uc yıldır. hapı bıraktım ve 30 gunde bır kez ve 40 gunde bır kez adet oldum. 17 temmuz son adetın ılk gunu. ve ben de halen belırtı yok. ıcım sıkılıyor hapı kullanıp bırakıp her ay adet gormeye baslayan var mı aranızda ?

ben hıc ıyı degılım. gece cok agladım. esıme duygularımı uzun uzun anlattım uzuldu ama bırkac cumleden baska bırsey soylemedı ona kızdım benı anlamadıgı ıcın bana destek olmadıgı ıcın. aglayacak omuz arıyorum resmen. yoruldum guclu gorunmekten. ıcımdekı uzuntuyu saklamaktan, herkesın bebegıne hedıyeler almaktan, etrafımdakı tek cocuksuz kadın ve cıft olmaktan...... cok agladım. aglamaktan grıp olmusum sanırım.

fsh sorunum var benım de. anlatmıstım burda. cyclo ıle adet goruyorum uc yıldır. hapı bıraktım ve 30 gunde bır kez ve 40 gunde bır kez adet oldum. 17 temmuz son adetın ılk gunu. ve ben de halen belırtı yok. ıcım sıkılıyor hapı kullanıp bırakıp her ay adet gormeye baslayan var mı aranızda ?

ben hıc ıyı degılım. gece cok agladım. esıme duygularımı uzun uzun anlattım uzuldu ama bırkac cumleden baska bırsey soylemedı ona kızdım benı anlamadıgı ıcın bana destek olmadıgı ıcın. aglayacak omuz arıyorum resmen. yoruldum guclu gorunmekten. ıcımdekı uzuntuyu saklamaktan, herkesın bebegıne hedıyeler almaktan, etrafımdakı tek cocuksuz kadın ve cıft olmaktan...... cok agladım. aglamaktan grıp olmusum sanırım.

merhaba bu foruma daha önce bişi yazdım mı onu bile hatırlamıyorum ama sadece bu yazdıkların bana çok tanıdık geldiği için cevap yazmak istedim.ben de 1,5 yıldır adet düzensizliği yaşıyorum erken menopoz , pco ve son olarak yumurta tembelliği teşhisi koydular. 2 ay önce fsh değerim 32 çıktı düzenli olarak hergün hayıt içtim ve 1 ay önce tüm hormon değerlerim normale dönmüştü fsh 7 'ye düşmüştü sevincimi anlatamam tüp bebek yapmayı düşünüyorduk neyse hayta devam ettim ama şimdi 18.gün yine adet oldum ve yarın hormonlarımın hangisi coşmuş çıkacak bilmiyorum. etrafta tek bebeği olmayan benim konuşcak kimsem yok eşim hımm hımm ediyo anlattıklarıma ama bu ay o kadar üzüldüm ve umutsuz bi duruma düştüm ki o kadar çok ağladım ki çekip ailesini ziyarete gitti, yalnız kalıp acımı rahatça çekmem için :))sonuç olarak seni ben teselli etmek istiyorum yalnız değilsin seni anlıyorum ve seni tanısaydım eğer benim omzumda ağlayabilirdin kocalarımız bizi anlayamaz onlar sahip olmadıkları bir bebeği kaybetmiş gibi hissetmiyolar ve onlar hasta değil bizim durumumuz ne yazık ki bi hastalık belki acı vermiyo ama sonuçları acı veriyo bu durum hayatımızın tamamına etkie tmiyo günlük şeyler devam ediyo ama ne zaman annesinin bacağına sarılan bi bebek ya da uzun saçalı ve süper süslü elbisesi ile ortalıkta dolaşan sevimli bi kız görsem ne zaman bebek mağazalarının önünden geçsem yüreğime bi acı oturuveriyor seni anlyorum umarım hepsi geçer

Ne durumdasınız kızlar oldumu bebeğimiz merak ediyorum sağlığınız nasil ben de ayni durumdayimsaygilar

Bende 23 yaşındayım bekarım sürekli düzensiz adet oluyorrdum bu ay olmadım doktor yine tarlusol verdi ama bitti 5 gün oldu hala olamadım bel ağrılarım kasık ağrılarım var ama olamıyorum bunun nedeni olabilir mi erken menepoz?sinirlerim bozuldu düşünmekten gece uyuyamıyorum artık

kAdınlaarın%1'i 40 yaşından önce menepoza gırermiş:KK43:(( ben 22 yaşındayım vede bekarım menepoza girdim:KK43:(( ben %kaçlık dılımdeyım bu durumda:KK43:((allahım yardımcımız olsun sen bıze hayırlısıyla evalat sahıbı olmayı nasıp eyle yarabbım :Saruboceq:
Sizin durumunuz düzelir bence geçici bir durum dur.

X