Doğum da miyom risklimidir

gnlcan

Guru
Kayıtlı Üye
15 Ekim 2008
61
3
52
Merhaba arkadaşlar ben 14+1 hamileyim bu gün kontrolüm vardı doktorum miyom var dedi doğumu sezeryan olarak konuşmuştuk önceden miyom bizi doğumda zorlayabilir dedi çok tedirgin oldum nedir risk dedim ağrın olur falan deyip geçiştirdi ama çok tedirgin oldum bu konu ile bilgisi olan tecrübesi olan duyan arkadaşlar yardım lütfen bir şeyler duymaya ihtiyacım var :emir_bebek:

miyom kist demek değilmi?Nasıl ağrın olacak peki çokmu büyük kistin acaba?

aynı sorunu ben de yaşıyorum. hem de benim miyomum 7ye 9 cm. baya büyük yani, neredeyse rahimden büyük. salı günü ermeni hastanesinde bir op doktora göründüm. bana öyle şeyler söyledi ki ağlamamak için kendimi zor tuttum. miyomum başıma bela açarmış, plesantaya yapışık olduğu için bebeğin gelişimini engellermiş, ben tam masterlık vakaymışım, kendime üniversiteden bir doktor bulsam iyi olurmuş... vs... tabi bende etekler tutuştu ertesi gün hemen çapaya gittim ve bir prof öğretim görevlisine muayene oldum. ermeni deki doktor beni boşuna telaşlandırmış. miyomla bebek farklı yerlerdeymiş ve gelişimini engellemezmiş, çünkü miyom dışarı doğru büyürmüş. miyomun yeri ve büyüklüğü önemli. rahim ağzındaysa normal doğum yapamazsın mesela. benimki büyük olduğu için son aylarda diğer organlarıma baskı yapacak ve ağrılarım olacak. tabi erken doğum ve düşük riskleri de olabiliyor. ama prof doktor beni çok rahatlattı. takip edilmesi gerek. kendisi 25 cmlik miyomu olan birine bile doğum yaptırmış. hatta hastaya gel doğumdan sonra alalım demiş, hasta ihmal etmiş aldırmamış, ikinci kez hamile kalıp aynı miyomla birkez daha doğum yapmış! benim kadar miyomu dert edip sıkılan olmamıştır, beni bile rahatlattı. içini ferah tut, tek doktorun dediğine inanma, mutlaka bir profa görünmekte fayda var böyle durumlarda..

Bende de gebeliğimin başında 4 cmlik bir myom tespit edildi. Ancak myomun bebeğe ve doğuma etki etmeyecek bir yerde olduğunu, hamilelik ilerledikçe de kanlanıp büyüyeceğini ve ağrı yapabileceğini söyledi doktor.
Yani myomun yeri çok önemliymiş ve bebekle beraber onu da takip etmek gerekliymiş. Umarım doğum yaparken hiçbir sorunla karşılaşmayız canım..

Merhaba arkadaşlar ben 14+1 hamileyim bu gün kontrolüm vardı doktorum miyom var dedi doğumu sezeryan olarak konuşmuştuk önceden miyom bizi doğumda zorlayabilir dedi çok tedirgin oldum nedir risk dedim ağrın olur falan deyip geçiştirdi ama çok tedirgin oldum bu konu ile bilgisi olan tecrübesi olan duyan arkadaşlar yardım lütfen bir şeyler duymaya ihtiyacım var :emir_bebek:

bende şu anda 24. haftamdayım.2aylık hamileyken gittiğim bir hastanede 4santimlik bir miyomum olduğunu söylediler.bebeğin gelişimine engel olabilir,erken doğum yapmak zorunda kalabilirsin dediler.yetmedi birde internetten araştırdım.bir doktorun sitesinde korkunç şeyler yazıyordu.günlerce haftalarca ağladım,hayatı kendime zehir ettim.şu anda 5buçuk ayı bitirdim,miyomum azıcık büyüdü,6santim oldu.bebeğime hiçbir zararı yok,erken doğum riskim yokmuş,bebeğimin gelişimi çok normalmiş,normal doğum bile yapabilirmişim.boşu boşuna kendimi de bebeğimi de üzmüşüm.ağrın sancın bol olacak demişlerdi,hiçbir sorunum olmadı.sadece karnım 8aylık hamileymişim gibi görünüyor,bunda miyomun da biraz etkisi olabilir dedi doktor.gerekirse fıçı gibi olayım umurumda değil,bebeğim de bende sağlıklıyız ya gerisi önemli değil.iyi şeyler düşün ki iyi olsun ben buna inanıyorum.ben ağlayıp korkmaktan vazgeçtikten sonra miyomun büyümesi de durdu.eşimin bir kadın arkadaşıyla konuştum,kendisi doğum yaptığında bebeği 3buçuk kilo miyomu da 4kiloymuş.o son aylarını hep yatarak geçirmek zorunda kalmış ve sezeryanla doğurmuş ama ne kendisine ne de bebeğine bişey olmamış ikiside çok iyiydi

bebeğe zararı yok diye biliyorum benim bi arkadaşım öncedoğum yaptı aynı doğumdan hemen sonra da miyom amaliyatı oldu bebeğide gayet sağlıklı . bence o kadar korkmayın

bende de 4,5cmlik miyom var arkadaşlar.gelişimini bebekle beraber takip edicez dedi doktorum.inşallah çok fazla büyümez.her 3 kadından birinde varmış zaten.hamilelikte de hormonların etkisiyle daha hızlı büyüomuş.

X