eğitimci anneler süt izni ve nöbet konularını konuşalım

symslow

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
3 Mayıs 2008
1.183
4
kızlar benim müdür hiç birine sıcak bakmıyor evin yakın bir ara emzirisin mantığıyla yaklaşıyor olaya nöbet konusunda da olmaz dedi hem emziriyoru hem de kas hastalığım var bunu biliyor 2 sene önce öğr sayımız yeterliydi nöbet tutmamıştım ama bu sene pek ılımlı değildi haklarımızı ve bildiklerimizi paylaşalım

Öğretmenlerin Nöbet Görevi

Madde 71 - (Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 S.R.G Yön/36.mad)

Okulun bina ve tesisleri ile öğrenci mevcudu, yatılı-gündüzlü, normal veya ikili öğretim gibi durumları göz önünde bulundurularak okul müdürlüğünce düzenlenen nöbet çizelgesine göre öğretmenlerin, normal öğretim yapan okullarda gün süresince, ikili öğretim yapan okullarda ise kendi devresinde nöbet tutmaları sağlanır. Öğretmen, birden fazla okulda ders okutuyorsa aylığını aldığı okulda, aylık aldığı okulda dersi yoksa en çok ders okuttuğu okulda nöbet tutar. Okuldaki öğretmen sayısının yeterli olması durumunda, bayanlarda 20, erkeklerde 25 hizmet yılını dolduran öğretmenlere nöbet görevi verilmez. ıhtiyaç duyulması hâlinde bu öğretmenlere de nöbet görevi verilir. Hamile öğretmenlere ise doğuma üç ay kala ve doğumdan sonra bir yıl nöbet görevi verilmez.

(Ek fıkra: 24/12/2008- 27090 S.R.G Yön/27.mad.) Okul öncesi ve özel eğitim sınıfı öğretmenleri ile rehber öğretmenlere nöbet görevi verilmez.

(Ek fıkra: 24/12/2008- 27090 S.R.G Yön/27.mad.) Nöbet görevi, ilk ders başlamadan 20 dakika önce başlar, son ders bitiminden 20 dakika sonra sona erer.

zuhalcim nöbet doğumdan sonra 1 yılmı verilmiyormuş? ben 6 ay diye biliyordum iyi oldu söylediğin.
süt izni ikili öğretimlerde sanırım okul saati dışında ayarlansın diyorlar öğretmenlere.benim zaten ev çok uzak olduğu için gidemiyeceğim.senin branşmıydı sınıfmı canım?

Arkadaşlar ben lisede öğretmenim pazartesi okulda yapılan kurul toplantısında müdür doğumdan sonra 1 yıl süre ile nöbet verilemeyeceği söyledi

Mazeret İzinleri

Madde 17- Memurlara, yıllık izinlerini kullanıp kullanmadıklarına bakılmaksızın 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun değişik 104 üncü maddesine göre aşağıda belirtilen hallere bağlı olarak mazeret izni verilir.

a) Verilmesi zorunlu olan mazeret izinleri

1) (Değişik: 21.07.2004/25529 RG) Memura doğum yapmasından önce 8 hafta ve doğum yaptığı tarihten itibaren 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süre ile aylıklı izin verilir. Çoğul gebelik halinde, doğumdan önceki 8 haftalık süreye 2 hafta süre eklenir. Ancak sağlık durumu uygun olduğu takdirde, tabibin onayı ile memur isterse doğumdan önceki 3 haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, memurun çalıştığı süreler, doğum sonrası sürelere eklenir. Yukarıda öngörülen süreler memurun sağlık durumuna göre tabip raporunda belirlenecek miktarda uzatılabilir. Memurlara, bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin kullanımında annenin saat seçimi hakkı vardır.

2) Erkek memura, isteği üzerine eşinin doğum yapması nedeniyle üç gün,

3) Memura, isteği üzerine kendisinin veya çocuğunun evlenmesi, anne, baba, eş, çocuk veya kardeşinin ölümü halinde beş gün,

izin verilir.

Ayrıca, doğum yapan kadın memura, doğum yaptığı tarihten altı hafta sonra (doğumun sezaryenle olması halinde sağlık raporunda gösterilen dinlenme süresinin altı haftayı aşması halinde aşan süre dikkate alınmaz) başlamak ve günde birbuçuk saat olmak üzere altı ay süre ile süt izni verilir. Bu izin, eğitim-öğretimin aksatılmaması bakımından; okulöncesi ve sınıf öğretmenlerine eğitim ve öğretim saatleri dışında, diğer öğretmenlere ise çocuk emzirme durumları göz önünde bulundurularak derslerinin günün belli saatlerine konulması suretiyle kullandırılır.

Arkadaşlar meb izin yönetmeliğinde süt izni böyle geçiyor. Süt izninin kullanımında annenin seçim hakkı vardır yazıyor ama ben okulöncesi ve sınıf öğretmenlerinde eğitim öğretim saatleri dışında olduğunu bilmiyordum. o zaman nasıl süt izni oluyor böyle. Ben branş öğretmeniyim ama sınıf öğrt. arkadaşların işi zor gerçekten..

bende matematik öğretmeniyim paylaşmıştım zaten müdürüm bana maaş karşılığı 16 saat ders verecek sadece sabahları süt iznine gerek kalmıyor yani zaten ilçedeyim ile gelip gitmek 1 saatimi alırdı kullanamazdım eşimde öğleci bakıcıyada gerek kalmıyor.nöbetin 1 sene olmadığı aklıma gelmese müdürüm çarşamba nöbet yazıp öğlen sonrada durduracaktı aklına gelmedi herhalde ben söyleyince 1 yıl nöbet yok diye tamam dedi şubata kadar kurtardık:lepi:

arkadaşlar süt izni 6 ay değil 1 yıl ayrıca eğitim faaliyetlerinin aksatılmaması gb bir ibere var yönetmelikte müdürler bunu koz olarak kullanıyormuş genelde sınıf öğretöenlerinin dersleri diğer baranşlarla dolduruluyor ve süt izninde ekders alınıyormuş unutmayın baranşlarda ise öğretmenin programı öğretmenin görüşü alınarak yapılıyor tam gün ikli öğretim ayırt edilmiyor

arkadaşım süt izninide sen ne zaman istersen kullanırsın.
sorun çıkarırlarsa git milli eğitime.
onlarda sorun çıkarırsa insan hakları komisyonuna git.
aman ne olacak onlarda bana sorun çıkarır deme

kızlar müdürüme yönetmelik gereği şubata kadar serbestim dedim sesini çıkarmadı bakalım okul açılınca belli olacak

işallah bizim müdürün haberi vardır bu nöbet işinden. yoksa ben söleyemem

Doğumdan sonra 1 yıl nöbet verilmiyo kızlar.

Ben geçen dönem tutmadım.ama bu dönem kendi isteğimle tutacağım.

Çünkü hamile olduğumu öğrenir öğrenmez,arkadaşlarım bana nöbet yazdırmadı.

Bayadır tutmuyorum.yasal olarak daka 1 kasıma kadar hakkım var ama yani 1 ayı da tutayım,iyiyim çok şükür.

işallah bizim müdürün haberi vardır bu nöbet işinden. yoksa ben söleyemem

Haberi yoksa neden müdür olmuş o zaman?
Müdürse bilecek böyle şeyleri.

Bilmezden gelirse de hatırlat canım.En doğal hakkın.

Süt veriyorsun gece bilmem kaç kere uyanacaksın,sabah zombie gibi kalkacaksın, birde nöbet tutacaksın.

Kolaysa erkekler(Çoğu müdür erkek ya) Yapsın aynısınıda görelim :)

benden tavsiye o demezse sen de.

Yoksa çok zor var ya erken kalkmak bile..

evet canım ya müdürler biz yönetmeliği okumadığımız için bize nöbeti yazabilirler bilmiyordur diyemicem yoksa nasıl müdür olmuş ben şahsen sık sık yönetmeliği okuyacağım yoksa varya bize baya bir şeyler yüklerler nasıl olsa bilmiyor diye

ya sonuçta benden once doğum yapan çok kişi olmuştur. adam kaç yıllık müdür.benden öğrenecek değil ya. ama benim yüzüm yok da ondan soyleyemem. geçen sene hamileyken adam bana her türlü imtiyazı tanıdı o yüzden :)

evet canım ya müdürler biz yönetmeliği okumadığımız için bize nöbeti yazabilirler bilmiyordur diyemicem yoksa nasıl müdür olmuş ben şahsen sık sık yönetmeliği okuyacağım yoksa varya bize baya bir şeyler yüklerler nasıl olsa bilmiyor diye
Evet okumak lazım.Benim eşim ilgilenir sağolsun :)

ya sonuçta benden once doğum yapan çok kişi olmuştur. adam kaç yıllık müdür.benden öğrenecek değil ya. ama benim yüzüm yok da ondan soyleyemem. geçen sene hamileyken adam bana her türlü imtiyazı tanıdı o yüzden :)

Onu bilemem tabi.
İnşallah yine aynı şekilde yapması gerekeni yapar müdürün.

Çünkü gerçekten bebekle okul çok zor.Ben nöbet tutmadığım halde çok zorlandım.
Gece 3-4 kere uyanıyorsun ve sabah erken kalkıyorsun.Üstüne nööbet çok kötükafamçokkarıştı

aslıcım müdürünün sana tanıdığı imtiyazı aslında pek çok müdür tanıyor ben 6.ayım dolana kadra nöbet tuttum öğretmen eksiği vardı ama ondan önceki sene tutmamıştı kas hastalığımdan dolayı bunu nazik bir dille söyle canım bebeğinle daha iyi ilgilenmen açısından

ben 1 yıl nöbet tutmadım,müdürüm biliyordu ses çıkarmadı, ama artık 13 ocakta iznim bitiyor, iğrenç nöbetlere başlayacağım yine,, bu arada benim gibi doğum yapan bir arkadaş daha vardı, ikimizde nöbet tutmayınca diğer bayanlar bize tavır aldı, ya ben anlamıyorum, bayan bayanı desteklemesi lazımken, erkekler bayanı daha çok destekleyip anlıyor, ikimiz dışlandık, diğerleri biz de hamile kalalım bebek yapalım da işlerden yırtalım diye yanımızdan söylene söylene gidiyorlar

ya ben de kadınım ama bu kadın milleti var ya adamı çileden çıkarır yaa

yuhh onlara cıdden . ne ayıp seyler. bızım okulda destektır tum bayanlar dıgerlerıne. bende tutmuyorum nobet. subatta baslıcam ama malesef tabı. bır yıl bıtıyor.

ben 1 yıl nöbet tutmadım,müdürüm biliyordu ses çıkarmadı, ama artık 13 ocakta iznim bitiyor, iğrenç nöbetlere başlayacağım yine,, bu arada benim gibi doğum yapan bir arkadaş daha vardı, ikimizde nöbet tutmayınca diğer bayanlar bize tavır aldı, ya ben anlamıyorum, bayan bayanı desteklemesi lazımken, erkekler bayanı daha çok destekleyip anlıyor, ikimiz dışlandık, diğerleri biz de hamile kalalım bebek yapalım da işlerden yırtalım diye yanımızdan söylene söylene gidiyorlar

ya ben de kadınım ama bu kadın milleti var ya adamı çileden çıkarır yaa

E onlar da hamile kaldıklarında, doğum yaptıklarında bu hakları olacak ya da eskiden çocuk yapmışlarsa onlar da nöbet tutmamışlardır. Bence onlarda karakter sorunu var. Bi de bu tipler öğretmen olup insan eğitiyorlar. Böyle bir hakkınız olduğundan haberleri yok da idare size özel güzellik yapıyor sanıyorlar. Stajerlik kurslarını nasıl geçmiş bunlar ya. Onlar da bayramda okulda otursun o zaman ya da akşamları gelip sıraların başında nöbet tutsunlar. 4. sınıf öğretmenleri 1'lere mühendislik vizesi yapsın. Her şeyin bi kuralı yönetmeliği var. Ne yani olmaz ben yönetmeliklere aykırı görevler mi istiyorum diyecektiniz sırf onların işine gelsin diye.

X