Bebek Beslenmesi 3.5 aylık bebeğe ek besin ne verebılırım?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
M

mavis_3434

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi mavis_3434
arkadaslar bebeğimi sadece mamayla beslıyorum,benim sütüm malesef bitti.mamanın dışında ek bişeyler vermek istıyorum ne verebılırım?açıklayarak yazarsanız sevınırım.
NOT:sadece mama veren anneler yazarsa sevınırım teşekkürler.

• Konu Sahibi mavis_3434
canım bizim dr umuz taze hazırlanmış meyve suyu,yoğurt ve akşam 7-8 arası da sütlü pirinçli muhallebi (şu suyla hazırlananlardan)vermemizi söyledi.Ben de öyle yaptım

• Konu Sahibi mavis_3434
canim drlar mama beslenen cocuklari 4 ay doldurduktan sonra ek gidayi baslatiyorlar.4 aydan once bebek midesi yeterive gelismedigi icin alerji yapma risku yuksek.ayrica alsdigi ek gidandan yeterince faydalanmamak durumu var.

• Konu Sahibi mavis_3434
ama baslarsan genelde yogurt anne sute ve mamalara en yakin oldugu icin ilk ek gida olarak tavsiyede buluniyorlar.bir kac gun yogurdu verdikten sonra arkadasimizin bahsetigi pirincli mamalardan verebilirsin.daha sonra sebzeler ve meyveler geliyor.Drlar meyveleri en son verilirse daha iyi oldugunu soyler hem hamzetmek icin daha zorlar hem de bebek tatli tatlara alismamak icin.Genelde bebekler tatliyi daha cabuk kabul edip tatsiz sebseleri kabul etmezler.onun icin once sebze sonra meyve verilir.

ilk verebilecen sebse kabak,havuc,patates onlar haslamis olarak verilir.
ilk meyveler elma,uzum,ananas haslamis ve haslanmamis olabilir.

• Konu Sahibi mavis_3434
canım bizim dr umuz taze hazırlanmış meyve suyu,yoğurt ve akşam 7-8 arası da sütlü pirinçli muhallebi (şu suyla hazırlananlardan)vermemizi söyledi.Ben de öyle yaptım

peki cnm yorgurdu ne kadar verıcem bıldıgımız yogurt dımı?sen nekadar verıyosun gunde acık yazarsan sevınırım

• Konu Sahibi mavis_3434
o sütlü pirinçli muhallebı dedınya cnm onun hazırları var kutuda mılupanın bılıyosun ondan versem olurmu bıde ne kadar verıcemı soylersen okadar mutlu olucamki:)))

• Konu Sahibi mavis_3434
ben hiç emziremedim 4 aya kadar formül mama verdim.hemşiresi başka hiç bişey verme dedi mamadan sonra 1-2 çay kaşığı su ver dedi.bence biraz daha sabret onun böbrekleri okadar hassaaki fazla yüklenme mamadan başka bişey verme.zaten az bişey kaldı 4 aylık olmasına.ozman veririsin ek gıda pirinç unu muhallebisi yaparsın ona günde bir sefer azar azar meyve suyu (elma, şeftali, kayısı) bana hemşirem öyle öneri apmıştı.sevgiler

• Konu Sahibi mavis_3434
canım 4 aylık olana kadar sadece devam sütü ver 4. aydan sonra milupanın sütlü pirinçli muhallebisini de verebilirsin ben kaşıkla yemeye zorlandığı için ilk başlarda sulu hazırlayıp biberonla veriyordum 75 ml ile başladım ilk. tabi sadece muhallebi verme anne sütü alamıyorsa devam sütü şart canım

• Konu Sahibi mavis_3434
canım 4 aylık olana kadar sadece devam sütü ver 4. aydan sonra milupanın sütlü pirinçli muhallebisini de verebilirsin ben kaşıkla yemeye zorlandığı için ilk başlarda sulu hazırlayıp biberonla veriyordum 75 ml ile başladım ilk. tabi sadece muhallebi verme anne sütü alamıyorsa devam sütü şart canım

cnm 13 gun sonra tam 4 aylık olucak ben sımdıden vermek istiyorum ve o pirinçlı muhallebıden aldım ve gunde 1 kere azar azar vermek ıstıyorum ne kadar verıyım ölçüsünü soylermısın cnm?devam sutune devam edıcem tabıkı onu bırakmam.

canım 3.5 aylık süreçte sadece havuç suyu,domates suyu,meyve sularından verebilirsin.
yoğurdu öğün haline getirme lütfen hemen sindiremeyebilir midesinde.
bir iki kaşık olarak 4 aylık olana kadar verebilirsin.
muhallebiye bence erken başlıyorsun.4.aydan sonra derim bende..

bir bebek icin 13 gun az bir zaman degil,bence biraz sabret canim cok acele ediyorsun.Zaten 4 aylik bile cok iyi hazir degiller bebekler fakat yavas yavas alisabilmek icin o zaman da baslaniyor.

canım 3.5 aylık süreçte sadece havuç suyu,domates suyu,meyve sularından verebilirsin.
yoğurdu öğün haline getirme lütfen hemen sindiremeyebilir midesinde.
bir iki kaşık olarak 4 aylık olana kadar verebilirsin.
muhallebiye bence erken başlıyorsun.4.aydan sonra derim bende..

tavsıyen için teşekkur ederım cnm nebılım daha çok vıtamın alsın dıye baslamak ıstedım benı cok az emdı cunku:KK43:

benim fikrim de 4 aylık oluncaya kadar sadece devam sütü vermen yönünde.meyve ve sebzeler için daha var bence.hem bebeklerin sidirim sistemleri 3-4ayda anca tam çalışmaya başlıyormuş.bir yerde okumuştum.anne sütünü bile sindirmekte ilk aylarda zorlanıyorlarmış.gaz problemleri de ilk aylarda daha fazla olur bu yüzden.
alamsı gereken vitaminleri devam sütünde de bulabilirsin.ayrıca birde arada emzirmeye de çalış. ne kadar bitmiş olsada.belki bebeğin emdikçe gelir.
ben bir dönem işe başladığımda sütüm epey azalmıştı.bu nedenle oğlum da emmek istemiyordu. bir arkadaşım önerdi ve denedim.faydasını da gördüğüm için paylaşmak istiyorum. 6-7 kuru inciri ortadan 2 ye bölüp 2,5 su bardağında kaynatıp 21 gün suyunu iç sütün artacak demişti.1 hafta içinde ben etkisi i gördüm.istersen bir dene.

tavsıyen için teşekkur ederım cnm nebılım daha çok vıtamın alsın dıye baslamak ıstedım benı cok az emdı cunku:KK43:

ah canım..her anne aynıyız.
bebeğimizi düşünüyor,yetmediğini savunuyoruz.ama yetiyor annesi merak etme.
şimdi mama veriyorsan mamalarla devam et.
mamayı vermeden önce karnı açken dediğim gibi sulardan iki üç kaşık ver tadına alışsın..
zaten 4.-6.ay arası olan dönemde iyice alıştırma dönemin olacak..
sebzesine,yoğurduna muhallebisine alıştırman için iyi bir dönem.6.aydan sonrada iyice öğüne dönersin..

arkadaşım biraz daha sabret benim bebeğim hiç anne sütü almadı böbreklerini bukadar erken başlayark yorma.devam sütü veya devam maması ver ona.o vitaminsiz kalmaz merak etme devam sütü veya devam maması anne sütünün eksikliğini telafi ediyor.günü gelince azar azar bebelac veya milupanın pirinçli muhallebisinden başlayabilirsin.tam tarif aklımda yok milupa.com.tr veya bebelac.com.tr adresine girersen orda mama tarifleri var aylara göre yazmışlar tarif ordan alabilirsin.ayıca kendin evde pirinç unudan muhallebi pişir çok daha sağlıklı.ayrıca bir arkadaşım domates suyu yazmış yanlış anlamasın ama domates suyu gibi gıdaları doktor bana 7 aylıkken ver demişti.domates bebeğe alerji yapabilirmiş.zamanı gelince 1-2 çay kaşığı elma, şeftlali suyundan başlayarak meyve suyu verebilirsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet domates cok kotu alerji yapti benim oglumda.Bize de 7 aydan sonra cok iyi pismis olarak verebilirsin tazesi ise 1 yasindan sonra.ama benimki tazesini cok sevmisti ben de verdim uzun sure veriyordum ve alerji belirtisi yoktu ama biraz abartmistik sanirim ve butu sirtinda ellerinde mantargibi kizarik cikti.domatesi braktik bir hafta icinde kayboldular.

X