Yöresel Tarif Şanlıurfa:İçli köfte

Yöresel Yemekler

semazenn

Guru
Kayıtlı Üye
24 Ağustos 2009
196
36
Resim0370.jpg

İçli köfte
Malzemeler:

Dışı için

250 gr dana kıyma tamamen yağsız kıyma olucak
1 kg çiğ köftelik bulgur 1 orta boy kuru soğan 1 yumurta ve köftenin kızarırken dağılmaması için ekmek içi,tuz,karabiber ve pul biber

iç malzemesi :

750 gr kıyma
2 tane kuru soğan
karabiber,tuz az biraz tereyağı veya zeytinyağı arzuya göre

HAZIRLANIŞI
Soğanları tereyağında pembeleşinceye dek kavurun, üzerine kıymayı ilave edip, tekrar beraberce kavurun. İçine karabiber ve tuzunu katın ve ateşten alın. dış malzemeyi 250 gr kıymayıda katarak iyice yoğurun. Iri ceviz büyüklüğünde top hamuru avuç içinizde açın ve içine hazırladığınız içten koyup, kapatın. Elinizle köftenin şeklini verin.. Kızgın ayçiçek yağında alt üst ederek kızartıp sıcak servis yapın....
Aşağıda tepside görünen soğanlar yoğrulma işlemi bitince çıkarılacak soğanın koyulma sebebi kokusunu ve tadını versin...

Resim3839.jpg

Yoğrulup hazır hale gelince tepsinin bir kenarına toparlayın..

Resim3842.jpg

orta boy sıkımlara bölün

Resim3845.jpg

Resim0280-1.jpg

Resim0290-1.jpg

Resim0310.jpg

Resim0350.jpg

Afiyet olsun...

o şekli bir türlü veremiyorum yaaa,
birde ben haşlamasını daha çok severim ,ama son yaptığımda dağıldı, içine un koysam tutarmı.
tariflerde hiç un yok,ama bi tanıdığım un koyuyrdu.

birde ben haşlamasını daha çok severim ,ama son yaptığımda dağıldı, içine un koysam tutarmı.

Olabilir bazen benim tanıdıklarımda un koyuyor ama ben yumurta ve ekmeğin yeterli geldiğini görünce una gerek görmüyorum.Dış harcı yani köfteyi iyicee yoğurun vee şekil için üzülmeyin benim kızkardeşlerim halaa yapamıyor ben eşimin urfalı oluşu nedeniylee öğrendim.Bende urfalıyım gerçide
kızkardeşlerimin eşleri urfalı değil yani içli köfte olsada olur olmasada onlar içinn zamanla el alışıyor o şekli vermedee bende ilk zamanlar çok uğraş vermiştim....

hmmm walla içli köfte denıldımı Mardinin üzerinde tanımam:)) Bıde Annem yaparsa oooo

annem anneannem harika yapar, şeklini ben de bir türlü beceremiyorum urfalıyım ama urfa yemeklerini yapamıyorum :KK43:

Resim0370.jpg

İçli köfte
Malzemeler:

Dışı için

1 kg çiğ köftelik bulgur 1 orta boy kuru soğan 1 yumurta ve köftenin kızarırken dağılmaması için ekmek içi,tuz,karabiber ve pul biber

iç malzemesi :

750 gr kıyma
2 tane kuru soğan

HAZIRLANIŞI
Soğanları tereyağında pembeleşinceye dek kavurun, üzerine kıymayı ilave edip, tekrar beraberce kavurun. İçine karabiber ve tuzunu katın ve ateşten alın. dış malzemeyi 250 gr kıymayıda katarak iyice yoğurun. Iri ceviz büyüklüğünde top hamuru avuç içinizde açın ve içine hazırladığınız içten koyup, kapatın. Elinizle köftenin şeklini verin.. Kızgın ayçiçek yağında alt üst ederek kızartıp sıcak servis yapın....
Aşağıda tepside görünen soğanlar yoğrulma işlemi bitince çıkarılacak soğanın koyulma sebebi kokusunu ve tadını versin...

Resim3839.jpg

Resim3842.jpg

orta boy sıkımlara bölün

Resim3845.jpg

Resim0280-1.jpg

Resim0290-1.jpg

Resim0310.jpg

Resim0350.jpg

Afiyet olsun...

süper görünüyolar eline sağlık

Resim0370.jpg

İçli köfte
Malzemeler:

Dışı için

iç malzemesi :

750 gr kıyma
2 tane kuru soğan

HAZIRLANIŞI

Resim3839.jpg

Resim3842.jpg

orta boy sıkımlara bölün

Resim3845.jpg

Resim0280-1.jpg

Resim0290-1.jpg

Resim0310.jpg

Resim0350.jpg

Afiyet olsun...

biz dövme denen un halinde yarma koyarız

eminönünde veya aktarlarda dövme satılır bazısı karışık halde bulgurla hazır olur onunla dene aslı budur

çok lezeetli görünüyo gerçekten ama ben bir türlü dışınınn kıvamını tutturamıyorum birde bu şekili veremiyorum:KK43:

X