Kadir Tuğcu... Süper Doktor

evt bn de çok seviyorum bebekleriş öpmeyin der kend de öpmeden bırakmaz

tepki filan gösterildiği yok yalnız bir yanlış anlama mecut sanırım:bbo:
bende kızımın hastalığı ile ilgili bir şey olsun hemen sitesine yazıp anında cevap alıyorum.sağolsun..

ben götüriim 10.aylık kontrolüne diorum hem evimize yakın hem gdo yla ilgili bilgi alırım memnun kalırsam devam ederim buraya yazarım 17sinde

evet alişha ben çok memnun olurum yazarsan özellikle gdo hakkındaki düşüncelerini çok merak ediyorum sitesindende sorabilirim okadar soru varki adam hangibirine açıklayıcı cevap yazsın ister istemez kısa kesiyor banada yeterli gelmiyor

bu dr a babymıxı soran var mı arkadaslar ne dıyor? bıde ımuzınc dıye bısurup varay bagısıklık sıstemı ıcın. su gunlerde korku ıcındeyız malum...

herkese selamlar
kadir bey mükemmel bir doktordur
1995 ten beri çocuklarımın başına gelen en güzel şeylerden biridir
kendisi çok seviyoruzopuyorumnanaktan

Bütün yazılanları okudum. Pınar'ın organik sütünü içirebilirim diye düşünüyorum. Ama bence mama yerine süt verilmesinin de yanlış olduğunu söylemeden edemem. sonuçta sütün mama kadar besleyici olması mümkün değil. mamanın içinde birsürü vitamin ve mineral var. Çoğu mamada GDO da var diyebilirsiniz. ama GDO ne yazık ki cicibebede bile var. oğluma yedirdiğim bütün sebze ve meyveleri, yumurtayı.pekmezi vs. organik olanlardan almaya çalışmama rağmen GDOlu ürün tarımı yapılan ülkelerde GDO lu polenlerin 35 km çapında yayılmasından dolayı aslında organik tarım yapılan çiftliklerin de etkilendiğini okudum. bu da ne yazık ki çocuğumuza yedirdiğimiz organik gıdalarda bile GDO olacağı anlamına geliyor. Günlük kahvaltısını, meyvesini,yemeğini vs yemesine rağmen mamayı bırakmayı düşünmüyoruz. gece ve gündüz birer kez de olsa gerekli vitamin ve mineralleri alması bakımından devam etmeye karar verdik. Açıkçası blenderdan geçirilmiş, haşlanmış,kaynatılmış vs gıdalarda zaten çok fazla vitamin kalacağına da inanmıyorum. Eşim bu konuda daha da tutucu. ona kalsa sadece mama yiyecek çocuk. bir kabak, patates,havuç vs. de ne kadar vitamin olabilir ki diyor. Ben de açıkçası hak veriyorum ona. Bir insan ne kadar düzenli beslenirse beslensin günlük alması gereken bütün vitamin ve mineralleri yediği gıdalardan karşılayamaz. mutlaka bir şeyler eksik kalır. piyasada satılan vitamin desteklerinin de bu kadar tutmasının nedeni de bu sanırım.

bu ülkede gdo lu tarım yapılmıyor ki pazardan aldığınız kabak domates gdo lu olsun???????gdo lu ürünler ithal edilen besinlerde var örneğin çocuğunuza içirdiğiniz mamada 1numaralı kanserojen ve doku tahribatı yaptığı ispatlanmış soya lesitini var az az ve uzun zamanda hasar bıraktığından,zararsız görüyorsunuz.bu da bir görüş tabi kendi seçiminiz .milyon yıldır insanlar mamasız ve multivitaminsiz nasıl yaşamış besinler bize yetmiyorsa?duyduklarımın içinde de en ilginci bu oldu yanisırnaşık şey

bmy canım pazardan aldığınız ürünlerde olmadığını düşünme gafletinde bulunmamalısınız
çünkü gdo en başta tohumlarda yapılan değişikliklerle uygulanır
türkiyede artık hangi çiftçi yerli tohum kullanabiliyor??
tohumların tümü yurtdışından gelme ve bunlarda ne oranda gdo var hiç belli değil
siz sadece son ürünlere dikkat kesilirken zaten her yanımız gdo ile sarıldı bile
uyan türkiyem uyan
ben 99 yılında ege gıda mühendisliğinden mezun oldum
düşünün 10 yıl önce bu gdo çalışmaları başlamıştı
fakat bundan sadece bilim çevrelerinin haberi vardı
şimdi ise sadece mevcut gündem saptırılabilsin diye yeni bir şeymiş gibi ortaya atıldı
yani hani bir deyim vardır atı alan üsküdarı çoktaaaaan geçti

bu ülkede gdo lu tarım yapılmıyor ki pazardan aldığınız kabak domates gdo lu olsun???????gdo lu ürünler ithal edilen besinlerde var örneğin çocuğunuza içirdiğiniz mamada 1numaralı kanserojen ve doku tahribatı yaptığı ispatlanmış soya lesitini var az az ve uzun zamanda hasar bıraktığından,zararsız görüyorsunuz.bu da bir görüş tabi kendi seçiminiz .milyon yıldır insanlar mamasız ve multivitaminsiz nasıl yaşamış besinler bize yetmiyorsa?duyduklarımın içinde de en ilginci bu oldu yanisırnaşık şey

pazardan aldığımız sebze ve meyvelerde GDO var demedim zaten. sanırım o kısmı gözden kaçırmıssınız. bebeklerimize yedirdiğimiz cicibebe vs. gibi gıdalarda da olduğunu söyledim.marketlerde satılan organik sebze ve meyveler genelde yurtdışından geliyor ve organik tarım yapılan bölgelerin yakınında gdo lu ürün yetiştiriliyorsa polenler yoluyla organik ürünlere de taşınıyor. ayrıca her mama da gdo var diyemeyiz. marka yazmak doğru olmaz ama merak eden arkadaşlar gmo free formulas yazarak içeriğinde gdo olmadığı kanıtlanmış mamaları aratabilirler.

bu arada yazılan fikirlere yaptığınız yorumların rahatsız edici olduğunu söylemem gerekiyor. bu siteye bilgi paylaşımı yapmak için giriyoruz. ve genelde kendi fikrimizi yazarken bence, sanırım,katılıyorum,katılmıyorum, düşünüyorum kelimelerini kullanıyoruz. her birimiz birer çocuk hastalıkları yada beslenme uzmanı olmadığımıza göre burada yazılanlar ancak ve ancak araştırmalarımız sonucu edindiğimiz şahsi fikirlerimiz olabilir. bu siteye üye olduğum günden beri kendi yazdıklarım dışında ve zaten gülünmesi için yazılan yorumlar dışında sırnaşık şey gülümsemesini kullandığımı hatırlamıyorum. bu simgeyi sizin de ahkam kesmek yada yazılan yorumla dalga geçmek maksatlı kullanmadığınızı umuyorum.

Kadir Tuğcu benim de takip ettiğim çok iyi bir çocuk hastalıkları uzmanı. Ama uzmanlığı dışındaki konularda söylediklerini değerli birer fikir olarak değerlendirmeyi daha doğru buluyorum. zaten kendisi de uzmanlığı dışında bir konuda yorum yapmaktan kaçınıyor ve konu hakkında bilgi alınması için doğru kişiye yönlendiriyor. Örnek vermek gerekirse domuz gribi aşısı konusunda onun yerine bir mikrobiyoloji uzmanına danışmayı tercih ettim. Mama konusundaki düşünceleri mamaların geneli düşünüldüğünde doğrudur.fakat daha önce de dediğim gibi bütün mamaların gdo yada diğer zararlı maddeleri içerdiğini söyleyemeyiz. şu an bebeğimi mümkün olduğunca doğal ve katkısız gıdalarla beslemeye çalışsam da, sonsuza kadar gdo dan yada diğer zararlı katkı maddelerinden kaçamayacağımı biliyorum. sonuçta ev dışında beslenmeye başladığında, okulda vs. yediği tostun içindeki sucuk bile zararlı katkı maddeleri içerecektir.

Dengeli beslenme konusuna gelirsek; altta verdiğim yazıyı okumanızı tavsiye ederim. açıkçası ben ne kadar dikkat edersem edeyim günlük tüketilmesi gereken porsiyonları tüketebileceğimi yada bebeğime hepsini aynı gün içinde yedirebileceğimi düşünmüyorum. bu nedenle kendim için vitamin desteğinin bebeğim için mama desteğinin faydalı olacağını düşünüyorum. sevgiler.....

Besin grupları ve günlük alınması gereken besinler:
Yeterli ve dengeli beslenmek için değişik yaş, cinsiyet ve özel durumlardaki bireylerin enerji ve besin öğeleri gereksinmeleri farklıdır.
Besinlerimiz, içerdikleri besin öğelerinin türleri ve miktarları yönünden farklıdır. Bazı besinler proteinden, bazıları karbonhidrattan zengindir. Bu nedenle, besinlerimizi, besleyici değerleri yönünden 4 grup altında toplayabiliriz. Bu grup içinde yer alan besinler, birbirinin yerini tutar. Günlük beslenmemizde her gruptan besin bulunur ve bunların miktarları gereksinmemize uygun olursa, yeterli ve dengeli besleniriz:

Grup 1: Süt ve sütten yapılan yiyecekler: Bu grup kalsiyum için en iyi kaynaktır. Süt, yoğurt, peynir, çökelek, süt ile yapılan tatlılar bu gruba girer. Bu gruptaki yiyeceklerin herhangi birinden veya bir kaçından günde 2 porsiyon yenilmelidir. En az bir büyük su bardağı süt veya yoğurt, iki kibrit kutusu büyüklükte peynir, bir küçük kase muhallebi veya sütlaç bir porsiyon kabul edilir. Bu gruptaki yiyecekler özellikle büyümekte olan çocuklar, gebe ve emzikli kadınlar ile yaşlılar için önemlidir. Yetişkin ve normal durumda olan kişilere günde iki porsiyon, çocuklar, gebe-emzikli kadınlar ve yaşlılar 3-4 porsiyon almalıdır.Grup 2: Et, tavuk, balık, yumurta, kuru nohut, fasulye, mercimek, ve bu besinlerden yapılan ürünler: Bu gruptaki besinler protein, B vitaminleri ve demirden zengindir. Enerji de verirler. Herhangi birinden ya da bir kaçından her gün 2 porsiyon yenilmelidir. Bu grup besinler, öğle ve akşam birinci yemeği oluşturur. Öğünlerden birinde kurubaklagil, birinde etli sebze yemeği yeterlidir. Etin yerine balık veya tavuk da yenilebilir.Gençler, gebe-emzikli kadınlar bu gruptan 3 porsiyon almalıdır.
Grup 3: Taze sebze ve meyveler: C vitamini, birçok vitamin ve mineral gereksinmemizi bu gruptan karşılarız. Karnabahar, kereviz, patlıcan, enginar, pancar, kabak,domates, salatalık, biber, yeşil yapraklı sebze ve otlar, havuç, her türlü meyveler bu gruba girer. Bu gruptaki yiyeceklerin herhangi birinden veya bir kaçının karışımından her gün 5-7 porsiyon yenilmelidirGrup 4: Tahıllar ve tahıllardan yapılan yiyecekler: Bu grup temel enerji kaynağımızı oluşturur. Ekmek, makarna, şehriye, pirinç, bulgur, kuskus, börekler, un ve irmikten yapılan tatlılar bu gruptandır. Ekmek, her öğün yediğimiz yiyecektir.Yetişkin bir kişi için öğünlerde bile 1-2 orta dilim ekmek yeterlidir. Hareketi fazla olan kişiler bunun iki üç katını yiyeceği gibi, daha çok oturarak iş yapan kişilerin bir porsiyondan fazla yemelerine gerek yoktur. Hareketli kişiler yaptıkları işin derecesine göre 2-3 porsiyon yiyebilirler. Bu gruptan günde 4-6 porsiyon yenilmelidir.Bu gruplarda belirtilmeyen, fakat yiyeceklerimize lezzet vermek için kullandığımız yağlar, şeker, salça ve baharat vardır. Şeker ve şekerli tatlılar vücuda sadece enerji sağladığından bunların fazla tüketilmesi şişmanlığa neden olur. Beden hareketi çok olan işçiler ve sporcular her yemekte tatlı yiyebilirler.Günlük yediğimiz yağların aşağı yukarı yarısı, yiyeceklerimizin bileşiminden gelir. Özellikle etle pişirilen yemeklere ilaveten yağ koymaya gerek yoktur. Katı ve sıvı yağlardan dengeli bir şekilde yenmelidir. Günlük bir kişinin alacağı yağ miktarı 20-30 g. (2-3 silme yemek kaşığı) kadardır. Bu yağın 1/3 ü bitkisel sıvı yağlar, 1/3ü zeytin yağı, 1/3 ü katı yağ olmalıdır.

bmy canım pazardan aldığınız ürünlerde olmadığını düşünme gafletinde bulunmamalısınız
çünkü gdo en başta tohumlarda yapılan değişikliklerle uygulanır
türkiyede artık hangi çiftçi yerli tohum kullanabiliyor??
tohumların tümü yurtdışından gelme ve bunlarda ne oranda gdo var hiç belli değil
siz sadece son ürünlere dikkat kesilirken zaten her yanımız gdo ile sarıldı bile
uyan türkiyem uyan
ben 99 yılında ege gıda mühendisliğinden mezun oldum
düşünün 10 yıl önce bu gdo çalışmaları başlamıştı
fakat bundan sadece bilim çevrelerinin haberi vardı
şimdi ise sadece mevcut gündem saptırılabilsin diye yeni bir şeymiş gibi ortaya atıldı
yani hani bir deyim vardır atı alan üsküdarı çoktaaaaan geçti

ya geçend ebir bilim adamı çıktı dedi ki adını hatırlamıyorum, Türkiye de gdo lu tarım yok, rahat olsun herkes dedii, yaa şu bilim denen şey, salt gerçek değil midir? yoksa herkesin yorumladığı bişey midir ben anlamadım: Çünkü bir uzmanın dediğine diğeri katılmıyor diğerinin dediğine beriki katılmıyor, bizim de aklımızın karışması çok doğal, Kİme inanalım şaşırdık, bilim adamları ortak bir payda da birleşmiyor ki, herkes elinde farklı farklı belgeyle geziyor, eee zavallı bizler ne yapıyoruz, aklımız hangisine yeterse ona inanıyoruz...al işte en basiti domuz gribi aşısı, millet ne yapacağını şaşırdı, ortada ööylece bekliyoruz...

tohumlarun %90 ı ithal sibel in dediği gibi...gdo olmasa bile hibrit tohum...yine genetiği değiştirilmiş yani..gdo nun biraz daha ahlaklısı...bu yüzden mümkün mertebe sertifikalı organik ürün almakta fayda var..en azından 3 yaşına kadar düzgün besleyebilirsek bir alt yapı oluşturmuş oluruz...mama konusunda çok yazdım ama ben hipp organik kullanıyorum...içim rahat..eğer avusturya da da insan sağlığı merdiven altı edilmediyse denetlendiğini düşünüyorum...

Kadir Hoca'dan seçmeler;

* Hocam büyük kızım kardeşi doğduktan sonra kakasını söylememeye başladı. Ona özendiği için bez bağlatıyor fakat kakasını yapsa bile gelip temizletmiyor. Bir de yine kardeşinden özendiği için d-vit içmek istiyor.
cevap: d-vit verebilirsiniz. kaka işine müdahale etmeyin. bir güzel pişsin kıçı bakın nasıl tıpış tıpış gelip temizletecek. :roflol:

* Hocam kızım terliklerin altını yalıyor. bugün de babasının ayakkabısının altını yaladı. vitamin eksikliği olabilir mi?
cevap: sadece tadına bakıyordur. yakalarlarsa hamam böceği bile yer bunlar. dikkat etmek lazım.:roflol:

Komik insan Kadir Hoca.......

Şarlatan, ben bilirimci, ukala, işe yaramaz doktor. Yazı yazdığı bir foruma gayet usturuplu bir dille eleştiri gönderdim ve bu eleştiri yüzünden üyeliğimi sonlandırdılar. Anladım ki bulaşmaya gerek yok, terbiyesizlik had safhada.
(Vaxoral kullananlar aptalmış. Öyle diyordu. Benim kızım vaxoral sayesinde kışlarını rahat geçiriyor)

Şarlatan, ben bilirimci, ukala, işe yaramaz doktor. Yazı yazdığı bir foruma gayet usturuplu bir dille eleştiri gönderdim ve bu eleştiri yüzünden üyeliğimi sonlandırdılar. Anladım ki bulaşmaya gerek yok, terbiyesizlik had safhada.
(Vaxoral kullananlar aptalmış. Öyle diyordu. Benim kızım vaxoral sayesinde kışlarını rahat geçiriyor)
Birincisi şarlatan olsa o sitede ücretli çalışırdı. Hatta paralı üyelik sistemi kurar soru soranlardan da para alırdı.

İkincisi o ilaç sayesinde kışı rahat geçirdiğini nereden biliyorsunuz. Çocuk büyüdükçe zaten bağışıklığı güçleniyor ki. Size kandirilmayin diyor, siz de diyorsunuz ki ben kandirilirim. Adam daha ne desin. Evet uslubu ağır ama ben bunu üzüldüğü için söylüyor diye dusunuyorum. Zira başka sorularda bazı ebeveynler e o kadar çok dil dokuyor ki. Hergun onlarca soruya, çoğu aynı olmasına rağmen vaktini ayırıp cevap yazıyor. Mecbur mu değil tabi. Ama istiyor ki birkaç anne uyansın etrafını da uyandırsin. Benim oğlum ameliyattan döndü onun vesilesiyle. Bu çarka kapılmış gidiyorken onun sayesinde uyandık. Onlarca soru sordum ve hepsine de çok net tatmin ve tedavi edici cevaplar aldım. Uslup var uslup var demekki. Ayrıca vaxorl muadili bir ilacı kullanmistim ama hiçbir ise yaramadı.

X