Temizlik ipucları verelim mi?

Evinizin güzel kokmasını istiyorsanız bir tavsiyem olacak....bir tavaya şeker ve tarçın koyup, hafif ateşte kavurun....2 günde bir yapsanız koku siniyor ve daha sonra haftada bir yapsanız da olur....Oda parfümü fln gereksiz bence....

çok harika en sevdigim kokular.kullandıgım parfüm kokusu,denicem sagol canım

bende yerleri silme suyuna yumuşatıcı dökmüştm biraz güzel koksun diye ama yerleri yağlı gibi yaptı lekeler bıraktı onun için yerlere kullanmıyorum. bingo kırmızı kullanıyorum ben bayan parfümlüsünden :)) mis gibi kokuyor tavsiye ederim.

evet yumuşatıcı yaglı gibi yapar canım yerlere olmaz.yasakkelime

Kızlar çalıştığım için benim temizlik günü cumartesi maalesef. Ben herşeyden önce yatak çarşaflarını değiştirir sonra ortalığı toplarım. Daha sonra tüm halıları süpürür kaldırırım. Sonra bomboş evde eşyaları itip çekmek kolay olduğundan süpürge yapmak daha kolay olur. Asla süpürmeden silmeye başlamam. Yerleri silmek için mikrofiber paspasım var aynı elle siliyormuşsunuz gibi. Ayda bir kez fayans yüzeylere direkt domestos döker uzun saplı fırçamla ovarım. Derzler pırıl pırıl olur. Tuvalet ve lavaboyu domestosla ovarım ve temizliğin sonuna kadar bekletirim. Zaten temizliği en son banyoda bitirir küveti de duşumu aldıktan sonra ovarım. Bunların yanında her hafta bir şeye ağırlık veririm. Camlar, mutfak dolapları, banyonun dip köşe temizliği, halı silinmesi gibi. Ayrıca 6 ayda bir yardımcı alır duvarları sildiririm. Sonunda ben de biterim ve mutlaka eşime kendimi yemeğe çıkarttırırm.

Ellerinizdeki çamaşır suyu kokusunu yada soğan kokusunu çıkarmak için limonla falan hiç uğraşmayın
benim yeni buluşumu deneyin %100 çözüm a.s cif amonyaklı krem temizleyiciler eminim çoğunuzun
evinde vardır, onunla bir iki dakika ellerinizi ovun yıkayın kokudan eser kalmayacak.
cide zarar verir demeyin: her gün yıkamıyoruz zaten. hiç bişeycik olmaz

Ellerinizdeki çamaşır suyu kokusunu yada soğan kokusunu çıkarmak için limonla falan hiç uğraşmayın
benim yeni buluşumu deneyin %100 çözüm a.s cif amonyaklı krem temizleyiciler eminim çoğunuzun
evinde vardır, onunla bir iki dakika ellerinizi ovun yıkayın kokudan eser kalmayacak.
cide zarar verir demeyin: her gün yıkamıyoruz zaten. hiç bişeycik olmaz

kızlar ben size kocamın bir buluşunu söliyim.sogan ve sarmısak kokusu için,bir kaşık alın elinize ve kaşıgı suyun altına tutun,elinizide kaşıgın altına tutun,hiç koku kalmıyor.bilimsel bir açıklaması var ama ben bilmiyorum yıllardır yaparız.buyrunnnnnnnnn

bide aklıma gelmişken yazıyım benim mobilyalar leke tutan tarzda,bende loc ile temizlerim hep amageçen bitmişti.benimde kocaman 12 kapılı bir dolabım var,hep leke olur silmek baya zor.bende düşündüm nasıl silsem diye biraz suyun içine b.deterjanı ve cif kattım lekelense bile temiz olur, sonra loc yaparım dedim, ama az katın,bide baktım ne leke var nede iz deneyin derim.

şu milyom dünyası varya bizde var sizde varmı bilmem de herşey 1 milyon oluyor işte orda obezden satılıyor baya çok oluyo bir top gibi.kuru iken bişeye benzemiyor,sert ıslanınca yumuşuyor.beyaz.

keşke resmini eklesen canım....fisfisfis en azından görüp alırdım...şimdi nereye gidip ne alacağım hakkında hiçbir fikrim yok...:1no2:

15 gündebir camlarımı siler tüllerimi yıkarım
2 günde bir koltuklar halılar kalkar anlıcanız heryer heryerdedir yani
halılarımı sildiğimde makinam yok oyüzden elimle silerim.kokulu sabunları bir kovada ıslatır halıya sürer kullanmadığım eski ve bu işler için ayırdığım lifle silerim koltuklarımıda aynı şekilde silerim
duvarlarımı maalesef silemiyorum kağıt duvarlarım vede silince pütür pütür dökülüyo artık yeni eve çıkarsam her hafta silerim çünkü duvarları silmeye bayılırdım annemde evlenmeden önce
haftanın 2 günü 3 er kere nerdeyse çamaşır yıkarım 2 kişiyim evde ama çok kirli çıkarırım durmadan

mutfakişlerindede teflon tencerelerin yağını çıkarmak için yada yanık lekesini çıkarmak için çamaşır suyuyla su karıştırıp ocakta kaynatırım hem teflon temizlenir hemde hijyen
mutlaka bulaşıklarımı çamaşır suyuyla yıkarım domestos ama az damlatırım.
yemek pişer pişmez başka tencereye döker pişen tencereden kurtarırım yemeği alışkanlık bilemiyorum.

bu arada pimapenli camları olanlara tavsiyen camı açınca aralarda hani toz dolar ya onları kulak kürdanıyla temizlerim suya batırrak daha kolay oluyor.

şimdilik bukadar bi dizi izliyorum biyandan yazıyorum aklıma bukadar geldi

pronto kullanıyorum temizlik bezide hani bu silikon olan renkli ıslanınca yumuşacık olan varya ıslakken onla alıyorum ama prontolayınca kuru bir toz bezi kullanıyorum benim mobilyalar koyu venge o yüzden hergün bile silmek yetmiyo 3 öğün silmek gerek

kızlar ben size kocamın bir buluşunu söliyim.sogan ve sarmısak kokusu için,bir kaşık alın elinize ve kaşıgı suyun altına tutun,elinizide kaşıgın altına tutun,hiç koku kalmıyor.bilimsel bir açıklaması var ama ben bilmiyorum yıllardır yaparız.buyrunnnnnnnnn

ben de hep bu yolu kullanıyorum kokudan eser kalmıyor :hulya:

konuyu okurken, temizliğe ilk nerden başlanır, nasıl temzilik yapılır olarakta algıladım ben...Çünkü burda yeni evlenmiş olan, yada evlenecek olan arkadaşlarımız var, ben kısaca nasıl temzilik yaptığımı paylaşıyım...
Benim için haftanın ilk günü yani p.tesi temizlik günüdür, o gün misafir kabul etmem ve de misafirliğe gitmem..
Temizliğede önce balkondan başlarım, balkonumu yıkarım Daha sonra makinam çamaşırlarımı atıp, evimi bi güzel süpürüm ,sonra anteredeki küçük yolluklarımı balkona atıp, dip köşe silerim, halılarımı yerleştirip, mobilyanın tozlarını alırım...
Banyoyu ve tuvaleti ovarım, en son mutfak dolaplarını, deterjanlı bezle şöyle bir dolandırırım...Akşama da hem dizimi izler hemde ütümü yaparım...
Bu şekilde bi temzilik yaptıktan sonra haftanın diğer günleri rahatım, sadece gerektiğinde evi süpürüp,her akşam tuvalet ve lavobaları avsam yeter...
Yani ben kendimi sadece haftanın bir günü yorarım, birde önemli bi husus, evi dağınık bırakmamak, aldığını işin bitince yerine koymak, aksi taktirde, ev ne kadar temiz olsada, dağınık bir ev temizliği göstermiyor...yerimseniben

Büyük temizliğe gelince, bende şu halıları döven temizlik robotundan var, önce halımı onula bi güzel süpürürüm, daha sonrada kosla vanishle sulu bi şekilde silerim, daha sonra robotla tekarar süpürürm..O kadar temiz oluyorki, sanki yıkanmış gibi...
Perdelerim ise eğerki hafif islenmiş ve rengi gitmiş ise, bi gece öncesi küvette domestoslu suda bekletip, sabaha yıkarım, bembeyaz oluyor..
Aklıma gelenler şimdilik bunlar...

temizlik yapasım geldi canım ya nasıl ballı anlatmışsın..opuyorumnanaktandelikafadulden

ya peki toz alırken hangi bezi kullanıyorsunuz ve hangi spreyi?

CANIM BEN BIMDE TOZ BEZLERI VAR FIYATI COK UYGUN TAVSIYE EDERIM COK SÜPER BIRŞEY BENIMDE KOYU MOBILYAM VAR VE COK GÜZEL TOZ ALIYOR HERKESE TAVSIYE EDERIM
-tatlicadiarzu--tatlicadiarzu--tatlicadiarzu-

iyi geceler;bende mikrofiber bezle toz alıyorum;ve teyzem tansaştan almış;wodex die bir tozsavar..inanılmaz güzel;prontodan çok daha iyi..çalıştıgım için sürekli toz alamıyorum.özellikle yatak odası koyu renk oldugu için ve evimiz yola baktıgından toz içinde..fakat bu spreyi çok az sıkıyorum;çok yogun bir cila zaten;kuru olması gereken herhangi bir bezle;iyice siliyorum;iz kalmayacak şekilde..öyle güzel ki;mobilya parlıyor;su lekesi falan varsa uzun süreli kapatıyor;ve kesinlikle daha geç tozlanmasını sağlıyor;etrafımdaki tüm arkadaslarıma tavsiye ettim..böylece habire toz almaktan kurtuluyorumkaydirigubbakcemile3

pembe yumoş kullanan varsa yazsın. merak ediyom,konsantre bembe yumoş.

ben kullanıyorum canım cok da memnunum misss gıbı kokuyorhihoyyytve ben beyazları makıneye attıgımda ıcıne hacı sakır beyaz kalıp sabunun yarısını koyuyorum makınenın ıcıne ve cok daha beyaz oluyorlar....

yapacağım tüm işleri sıraya koyarım ona göre işe koyulurum
evi sık süpürürüm çünki bi tosuncuk var ve çok toz oluyo koşturmaca olduğu için
tozu suya çeken süpürge almanızı tavsiye ederim
süpürge yaparken hangi odadaysam, o odanın mobilya vs incik cıncıklarının tozunu süpürgenin fırca ucuyla alırım .
toz tamamen yok oluyo ortadan.sonrada microfiberli bezle iyce temizlerim
yerleri vileda ile cif oksijel ile silerim mis gibi hijyen kokar.(arada çiçek kokulu olanlardan kullanırım değişiklik olsun diye :)
camlarımıda microfiberli bezle su ve cifoksijel karışımıyla silerim uzun süre temiz kalır

şu plastik şişede yumoş oda parfümleri var ya o bittiğinde içine yarı yarıya çamaşır suyu ve su koyarım
bu karışım hep wc de durur.genel yıkama haricininde sürekli bunu heryere sıkar çıkarım daha bi hijyenik geliyo bana. çok takıntılıyım bu konuda
hem zamanla kararma olmasıda imkansız

bi kaç arkadaşın dedği gibi gece yatarken ortalığı toparlar öyle yatarım çünki sabah kalktığımda daha bi rahat uyanırım

yemek yaprarken her kullandığım şeyi anında işi bitince yerine koyarım böylelikle mutfağım karışmaz

mutafak dolapları, fırın, aspratör vs yerlerin temizliği için yağ çözücü "dixi vs"gibi deterjan kullanırım.gerçekten büyük kolaylık

aklıma geldikçe yazarım.aslında çok pratik uygulamalarım vardır ama aklıma gelmedi bi an nedense :))

ay bu kk nın hatunları ne temizler ayol içim açıldı
temizlik yapasım geldi vallahi
bende neler yaparım aklıma gelenleri yazayım tek tek
her pazartesi tüm halılarımı süpürür kaldırırm yerleri koltukların
altlarını silerim yer silmede tozz almada loc kullanırım
sandalyelerin koltukların tozunu alırım
tüm banyo wc çamaşır suyu cif ile ovarım
15 de bir cam siler ütü yaparım kirlileri ayrı ayrı sepete
koyarım her gece yatmadan önce mutfak tezgahımı
çamaşır suyu ile silerim klozete çamaşır suyu döküp
kapağını kapatırım evin dağınıklığını toplar öyle yatarım
evimi sık sık havalandırırm koku kullanmam evimde