Temizlik ipucları verelim mi?

Kızlar merhaba su yeni model tahta kapıları ne ile temizleyeceğim inşaat lekeleri kaldı üstünde :KK43:

mrb halımı halı yıkamaya gönderdım çok temız olmustu ama köşesıne yapışkan gıbı birsey damlatmıslar silikon gıbı sildim temızleme çaliştim ama olmadı onu nasıl temızleyebılırım

için yağ çözücü ne camsil kullanmıyorum. Çamaşır suyu başlı başına zehir zaten eve hiç sokmazdım. Benim için en iyi temizlik malzemesi bulaşık deterjanıdır. Zaten kullanma kılavuzlarında yazan "sabunlu su" diye bahsettikleri şey bulaşık deterjanından başkası değildir. Kendi hazırladığım temizlik malzemelerim şöyle:
1. Cam, ayna temizleyici: 1 bardak (tercihen) beyaz sirke+ 1 bardak su (sprey şişe içinde)
2. Banyo temizleyicisi/ mutfak temizleyicisi : 1 bardak bulaşık deterjanı+1 bardak sirke (sprey şişeye hazırlayın, duşa lavaboya, tuvalete, yağlanmış ocağa , fırına sıkın 5 dakika bekleyin ve süngerle ovun temizleyin. Ovulması gereken bir şey varsa sıktıktan sonra üzerine karbonat serpin ve öyle ovun. Sakın karbonatla sirkeyi şişede karıştırmaya kalkmayın çok köpürür ve taşar. Bu karışım pimapenleri de harika temizliyor.
3. Toz almak için kullandığım çok amaçlı temizleyici: 1 sprey şişesi suya katılmış 1-2 küçük damla bulaşık deterjanı. Toz alacağınız yere sıkın ve mikrofiberle temizleyin. Kovaya doldurduğunuz ılık suya damlatacağınız birkaç damla bulaşık deterjanıyla harika bir yer silme suyu hazırlamış olursunuz. Laminantlarda, fayanslarda buğu da yapmaz.
4. Dezenfektan çok amaçlı temizleyici: 1 bardak su+ 1 bardak isopropil alkol+ 1-2 damla bulaşık deterjanı: Çelik ankastrelerde, çelik eviyede (özellikle çiğ tavuk ve etle çalışmışsanız), mutfak tezgahının temizliğinde (çimstone, granit, mermer gibi sirke benzeri asitlere dayanıklı olmadıkları için), tuvaletin oturma kısmında, lavaboda, kapı kolların da vs. sıkın 5 dak. bekleyin ve silin. Armatürler kuru mikrofiberle kurulandığında ışı ışıl oluyor.
5. Leke çıkarıcı: 1/2 bardak bulaşık deterjanı+ 1 bardak hidrojen peroksit (oksijenli su) sprey şişede karıştırın. Oksijenli su ağartıcı olduğunda çamaşır suyu gibi kullanabilirsiniz. Ama önce görünmeyen bir yerde test edin. Sadece bulaşık deterjanı bile yeni oluşmuş lekeyi çıkaracaktır.
6. LCD, dokunmatik ekran temizleyici: 1 bardak su+ 1 bardak isopropil alkol ( mikrofiber cam bezine sıkın ve Tv nizi, kumandanızı, tabletinizi silebilirsiniz. Alkol hemen uçacaktır ve böylece ıslanmadan kaynaklanan arızaya sebep olmaz. Ayrıca cep telefonunuzun standart bir klozetten daha kirli olduğunu biliyor muydunuz?
7. Lavabo açıcı: 1 bardak karbonatı lavaboya dökün 1 saat beyleyin. Üzerine kettle da kaynatacağınız 2 bardak sirkeyi sıcak sıcak dökün. Lavabo açılır, kokular gider artı kettle kireçten arınır.
8. Çamaşır yumuşatıcısı: Yumuşatıcı gözüne 1 bardak sirke dökün. Sirke kokusu çamaşırlardan kurutunca tamamen gidiyor. Çamaşır makinenizin kireçten arınması ve temizlenmesi de artısı...
9. Makine için parlatıcı: Parlatıcı gözüne sirke kotun Hem deterjan kalıntısı gitsin hem makineniz hep temiz olsun.
10. Koku giderici: Kokan ayakkabı dolabına, baharat dolabına, her odaya bir tane hazırlayabilirsiniz. 1 bardak karbonata damlatılmış sevdiğiniz bir uçucu yağdan 20-30 damla (benim tercihim lavanta) katıp karıştırın. Kavanoza koyup kapağını 10-15 yerinden çiviyle delin. Eviniz mis gibi koksun. Bence temizlik kokusu ne çamaşır suyu ne de bir sürü paralar verip kendimizi ve sevdiklerimizi zehirlediğimiz kimyasallar. Bir eve adım attığınızda "hiç birşey" kokmuyorsa o ev hem bildiğimiz anlamda hem de kimyasal olarak temizdir. Ayrıca ayda bir kez karbonatı bolca halıların, koltuklarınıza, yatağınıza serpin 1 saat bekleyip süpürün. Evde oluşan kokuların çoğu halılardan, döşemelerden, perdelerden ve kirli nevresimlerden gelir.güzel paylaşım

X