Temizlik ipucları verelim mi?

evet duymuştum ben bunu.ama silerken sirkeyi çok dökerseniz çok ağır kokuyor. sirkenin şişesinin kapağıyla 1 kapak bile yeterliymiş ben yapıyorum bazen. çok kıskanç insan var etrafta ne olur ne olmaz dimi ama :1closedeyes:

bugün sirke kullandım ilk defa temizlikte

mis gibi oldu sanki heryer kaydirigubbakcemile3

Benim ne zaman bulaşıklarım iyi yıkanmamış olsa makinanın süzgeçini çıkarıp yıkarım sende bir bak cnm orda birikme yapabiliyor parlatıcın tamamsa sorun bu olabilir.

çok sık kontrol ederim süzgeci canım....fakat hiç birikme yok...keşke sebebi bu olsa....:1no2:

Ben çalışan bir bayan olarak cuma günü iş çıkışı temizlik yapmayı yeğliyorum.Neden derseniz hem hafta sonum temizlik işiyle geçmiyor,hemde temizlik işinden nefret eden eşimin moralini bozmamış oluyorum.

Neler yapıyorum dersenizde aklıma gelenleri kısaca özetlemeye çalışayım;
1-Öncelikle balkonlarımı güzelce yıkıyorum.Çamaşır serdiğim balkonu haftada en az iki kez yıkarım çünkü çok fazla çamaşır yıkıyorum :KK43:
2-Yatak odası ve koridordaki halılarımı süpürüp balkon demirine atıyorum havalansınlar ve yerleri silerken ayağıma takılmasınlar diye.
3-Tüm evi süpürüyorum,koltukları ve sandalyeleri yerlerinden çekerek,salonun halısınıda süpürdükten sonra ortaya katlayarak,ahşap zeminleri Pronto nun Portakallısıyla siliyorum,ıslak zeminler içinse dönüşümlü olarak değişik ürünler kullanıyorum ama Cif in ürünleri haricinde çokkkkkk memnun kaldığım bir marka yok.
4-WC lere ve lavabolara çamaşır suyu döküyorum,oralar dezenfekte olurken başka işler yapıyorum.
5-Mobilyalarım lake olduğu için biraz nemlendirdiğim özel temizlik bezleriyle siliyorum.
TV yide kendi beziyle siliyorum.

Bunlar haftalık temizlik olarak yaptıklarım ancakkkkkkkkkk hafta içide ben yine lavaboları ovarım şarjlı el süpürgemle her döküleni süpürürüm,bir kez daha evi viledayla baştan sona silerim.Bence bir evde temizlik elbette önemli ama daha önemlisi derli toplu olmaktır,eviniz dağınıksa ne yaparsanız yapın temiz görünmeyecektir.Bu nedenle ben dolapların içide dahil sürekli evi toparlarım, kıyafetlerimin %90 askıdadır,katlayıp koyduklarımıda mağazalardaki gibi katlar üstüste dizerim.Renklerinide gruplandırırım,yeşiller bir yerde,kahveler bir yerde kremler bir yerdedir.Askıdaki kıyafetlerimde bu şekilde gruplar halindedir.

Unuttuğum bir diğer şey her sabah evimi havalandırırım yetişememişsem bile evden benden çok sonra çıkan eşime not bırakarak bu işi hallederim.

canım maşallah yaa bayıldım sana
ben de bankada çalışıyorum
cuma akşamları mecalim kalmıyor
aslında temizlik cumadan yapılsa cidden ne süper olur

çok sık kontrol ederim süzgeci canım....fakat hiç birikme yok...keşke sebebi bu olsa....:1no2:

ilk akla tuz, süzgeç ve parlatıcı geliyor
onlarda da sorun yok diyorsun
canım o zaman deterjanını değiştir ne kullanıyorsun
bir de bulaşıkları bi sudan geçirip makinaya at
çünkü yemek artıkları da bardaklarını çiziyor olabilir

ilk akla tuz, süzgeç ve parlatıcı geliyor
onlarda da sorun yok diyorsun
canım o zaman deterjanını değiştir ne kullanıyorsun
bir de bulaşıkları bi sudan geçirip makinaya at
çünkü yemek artıkları da bardaklarını çiziyor olabilir

canım benim....deterjan olarak calgonit toz kullanıyorum....ayrıca bulaşıkları sıcak su ile deterjandan geçirmeden asla makineye atmıyorum...en yeni bardaklarımın bile bu durumda olması beni makineden soğuttu....

canım benim....deterjan olarak calgonit toz kullanıyorum....ayrıca bulaşıkları sıcak su ile deterjandan geçirmeden asla makineye atmıyorum...en yeni bardaklarımın bile bu durumda olması beni makineden soğuttu....

o zaman korkarım ki makinan bozuk
ben bulaşıkları suyun altından bile çok nadir geçiririm
çok şükür böyle bişeyle karşılaşmadım

sen en iyisi makinanın servisini çağır canım..
yoksa cam eşyaların mafolur .baksana herşeyi denemişsin..

Ahşap mobilyalarınızın rengi mi aşındı? Dert etmeyin
Bu gibi durumlarda, bir limonun suyu ve bir kaşık zeytinyağı ile karışım hazırlayın. Daha sonra beyaz havlu ile, karışımınızı iyice yedirin. Birkaç saat bekledikten sonra, bir yün parçası ile hızlıca ovalayın. Eğer koyu renk mobilyalara sahipseniz, ceviz yağı ile daha etkili sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Cam Silerken
Cam silerken silme suyuna tuz koyulduğunu hiç duydunuz mu? Camlarınızı silerken suyun içine biraz tuz koyarsanız hem daha kolay temizlerin hem de tertemiz, pırıl pırıl olur.

Yerdeki Cam Kırıkları
Herhangi bir cam eşyamız kırıldığı zaman kırılan eşyadan çok yere saçılan cam parçalarını nasıl toplayacağımızı düşünürüz. Böyle bir durumda bir parça ıslak pamuğu yerde gezdirirseniz cam kırıklarının pamuğa takıldığını ve camların kolaylıkla temizlendiğini göreceksiniz.

Kristal Avizeleri Parlatmak İçin
Kristal avizelermizin baş düşmanı sigara dumanı ve tozdur. Bu yüzden avizelerimizi sık sık temizlememiz gerekir. Fakat temizlerken deterjanlı su yerine karbonatlı veya sirkeli su kullanırsanız hem daha kolay temizlenir hem de daha geç kirlenir.

teşekkürler canım , bilgiler çok güzel.
bu bölümü çok beğendim ,ne kadar çok biliyorda olsak mutlaka öğreneceğimiz çok şey var. yazılanları tek tek okudum ellerinize sağlıkopuyorumnanaktan

parlatıcı ve tuzu var canım....fakat yine de buğulu....

o buğulu hali bence tuz yapıyordur canım eğer yaşadığın bölgenin suları kireçli değilse hiç tuz kullanma sadece parlatıcı kullan benim makinayı kurarken servis görevlisi tuz kullanmanıza gerek yok demişti bende hiç kullanmıyorum ama çevremde tuz kullananların bardakları hep öle oluyo

calisiyorum ve genelde cumartesi sabah temizlik yapiyorum isim öglene kadar bitiyor
zaten hafta ici düzene özen gösterdigim icin süpürüyoruum siliyorum banyo tuvalet ovuyorum toz aliyorum
toz almaktan en cok nefret ediyorum, bir cözüm varsa söyleyin, sirf dolap ve raflarin üstü degil genel toz, ne bileyim koltuklar falanda sinir boucu

Toz icin ben Swiffer kullaniyorum.Harika bir sey ,toz almak hic bu kadar zevkli olmamisti,kesinlikle herkese tavsiye ederim.Ayrica camlari sildigim suya bes damla cay agaci yagi damlatirim.Camlardaki o dalgalanmalar,lekeler olmuyor,bir kez siliyorsunuz ve isiniz bitiyor.

bende anlatayım bari temizlik yöntemlerimi:)) ben şuan çalışmıyorum o yüzden pazartesi günleri temizliğimi yaparım çalışırken pazar yapıyordum kendimede hiç vakit kalmıyordu :eek:lmaz: nesee pazartesi önce dağınıklığı toplarım sonra lavaboları ve wclere cilitbang dökerim çok memnunum tavsiye ederim :) sonra onlar beklerken balkonu yıkarım sonra toz alırım ardından süpürge yaparım koltuklarımın ve yatağımın ayakları yüksek süpürgede giriyor viledada altı yüksek olmayan eşyaları çekerim her yeri süpürdükten sonra yerleri bingonun portakallı bi ürünü var onla silerim mutfak ve banyoların yerlerini yine cilitbangle silerim ayrıca, temizlik bitince en sonda eve yumoş ev spreylerinden sıkarım ya da tütsü yakarım
ay rıca;
banyolardaki metal çöp kovalarımı önce ıslak mendille siler sonra kağıt havluyla kurularım güzel parlıyo böle yapınca
leke çıkartmada ariel ürünlerini kullanıyorum sadece lekenin üzerine döküp öle atarım makinaya beyazlarımda ise deterjanın yanına birazda beyazlar için domestosdan dökerim
tüllerimi mevsim temizlikerimde yıkarım çok yıkamak çabuk eskitir:)
yumuşatıcı olarak yumoşun konsantrelerinden kullanıyordum ama geçen bingo soft kırmızı aldı o da çok kalıcı ve daha ucuz denemenizi tavsiye ederim
banyolarınızdaki sabun kalıntıları için ise toz vimlerden öneririm arada bir uygulamak ii oluyo şimdilik bu kadar başka aklıma geldikçe yazarım kaydirigubbakcemile5

evet duymuştum ben bunu.ama silerken sirkeyi çok dökerseniz çok ağır kokuyor. sirkenin şişesinin kapağıyla 1 kapak bile yeterliymiş ben yapıyorum bazen. çok kıskanç insan var etrafta ne olur ne olmaz dimi ama :1closedeyes:

Ay ben en son temizliğimde camları sirkeli su ile silmiştim. Oğlum kokusundan rahatsız olmuş olcak ki " Anne bir daha camları turşu ile silme " dedi. kaydirigubbakcemile3 kaydirigubbakcemile3 kaydirigubbakcemile3

Ben bişey sorcam kızlar.

Duşakabin nasıl temizlenir. Bizim evdekinin kenarlarına silikon çekmiş önceki kiracı -yada ev sahibi-bilmiyorum. Herhalde dışarıya su sızdırdı.Ama o kısımlar zamanla siyahlaştı. Geçen gün fırça ile çamaşır suyu ile ovdum ama pek bi değişklik yok. Siz nasıl temizliyorsunuz?

Bir de tuvaletin fayans aralarını ne yapsam beyazlatamadım. Tuzruhu bile döktüm. Sanırım benden önce oturan kişi hiç silmedi yada fayansın kalitesiyle ilgili bişey bilmiyorum..Ne yapmam lazım?

ya ben şu kaşık olayına takıldım, suyun altına kaşığı tutuyormuşuz elimizide altına koyuyormuşuz ve elmizdeki soğan sarımsak kokusu yok oluyormuş CADIARZU çok şaşırtıcı bunun bilimsel açıklamasını bulmak lazım bilen varsa açıklasın pleasee

bunu ben yazmıştı canım valla bilimsel açıklamayı okumuştum şimdide araştıramadım ama sen dene 10 yıldır yaptıgımız bişey koku yok oluyor memenun kalcaksınyerimseniben

kizlar büyük ev temizligini hangi araliklarda yapiyorsunuz?

Yani mutfak dolaplarini düzenlemek ve silmek gibi mesela, veya camlarin silinmesi veya perdeler?

2 ayda bir heryeri yıkar.cam kapı tül yatak yorgan aklına gelen her işi yaparım.mutfak banya wc detaylı yaparım.ama daha erken yaptıgım da olur.misafire ve burda olan toza baglı.ıraktan çöl rüzgarı oluyor ya evde de genelde evhanımıyım günlük iş yaparım.pek dagılmaz o zamankaydirigubbakcemile5

Ben bişey sorcam kızlar.

Duşakabin nasıl temizlenir. Bizim evdekinin kenarlarına silikon çekmiş önceki kiracı -yada ev sahibi-bilmiyorum. Herhalde dışarıya su sızdırdı.Ama o kısımlar zamanla siyahlaştı. Geçen gün fırça ile çamaşır suyu ile ovdum ama pek bi değişklik yok. Siz nasıl temizliyorsunuz?

Bir de tuvaletin fayans aralarını ne yapsam beyazlatamadım. Tuzruhu bile döktüm. Sanırım benden önce oturan kişi hiç silmedi yada fayansın kalitesiyle ilgili bişey bilmiyorum..Ne yapmam lazım?

kireç çözücü yada olmazsa yag çöz kullanın.fayanslarda galiba çaresi yok benimde bazı yerler öle kalitesiz fayans ondan ne yapsak ta çıkmaz.

2 ayda bir heryeri yıkar.cam kapı tül yatak yorgan aklına gelen her işi yaparım.mutfak banya wc detaylı yaparım.ama daha erken yaptıgım da olur.misafire ve burda olan toza baglı.ıraktan çöl rüzgarı oluyor ya evde de genelde evhanımıyım günlük iş yaparım.pek dagılmaz o zamankaydirigubbakcemile5

ya titanik ben de evlenince 5 ay sonra yani mardine yerleşeceğim de o toz benim gözümü çok korkutuyor bi de çalışıyorum. nasıl olacak bilmiyorum.

Hanımlar hepinizin maşallahı var.
Benim çok dertli olduğum bi konu var.
Mutfak dolaplarım yeni
Mdf kaplama ve rengi ceviz ama bayağı koyu renk
Silmediğim, denemediğim ürün kalmadı ama özellikle ocağın olduğu kısımdaki dolaplar leke lekemafoldumben
Siliyorum mis gibi duruyor az zaman geçiyor özellikle ışık falan vurunca leke leke oluyor bazı kısımları parlıyor.
Koyu rek olduğu için zaten sürekli su lekesi falan oluyor ama her daim elimde bezle gezdiğim için su lekesi sorun değil.
Ama yağ lekelerinden bıktım.Taşındığımdan beri bi oh diyemedim nasıl yanlış bi tercih yapmışım ya.
İkinci sorunum ise parkelerim açık renk mat.İlk başlarda ahşap temizleyicilerle siliyordum en ufak bi ayak basmada alacalı oluyordu.
Şimdi sadece suyla siliyorum yine aynı kuruluyorum camlar hep açık nemli kalmıyor ama sürekli izler varsenağlama
Acaba mat olduğu için mi öyle oluyor
Cila falan atlır mı ki ya da attırsam işe yarar mı?:nazar:
Fikri olan lütfen yazsın yoksa sıyırıcam iyice

amway marka mobilya cilası hem mutfaga,hem yerlere biirebir.kolaygelsin.

X