Temizlik ipucları verelim mi?

Ben bişey sorcam kızlar.

Duşakabin nasıl temizlenir. Bizim evdekinin kenarlarına silikon çekmiş önceki kiracı -yada ev sahibi-bilmiyorum. Herhalde dışarıya su sızdırdı.Ama o kısımlar zamanla siyahlaştı. Geçen gün fırça ile çamaşır suyu ile ovdum ama pek bi değişklik yok. Siz nasıl temizliyorsunuz?

Bir de tuvaletin fayans aralarını ne yapsam beyazlatamadım. Tuzruhu bile döktüm. Sanırım benden önce oturan kişi hiç silmedi yada fayansın kalitesiyle ilgili bişey bilmiyorum..Ne yapmam lazım?

fayans araları kolay kolay temizlenmiyo canım kireç sokucu tuz ruhu falan dökersen o da aralarını açıyo en iyisi yılda bir derzleri yenilemek hatta daha dün eşim koridera derz attı her yer bembeyaz tertemiz oldu tavsiye ederim :))))

Ben bişey sorcam kızlar.

Duşakabin nasıl temizlenir. Bizim evdekinin kenarlarına silikon çekmiş önceki kiracı -yada ev sahibi-bilmiyorum. Herhalde dışarıya su sızdırdı.Ama o kısımlar zamanla siyahlaştı. Geçen gün fırça ile çamaşır suyu ile ovdum ama pek bi değişklik yok. Siz nasıl temizliyorsunuz?

Bir de tuvaletin fayans aralarını ne yapsam beyazlatamadım. Tuzruhu bile döktüm. Sanırım benden önce oturan kişi hiç silmedi yada fayansın kalitesiyle ilgili bişey bilmiyorum..Ne yapmam lazım?

canım benım arkadaşım derz kalemı aldı bembeyaz oldu fayans araları cok güzel tavsıye ederım

bi arkadaşımın eşi fayans ustasıdır ve en iyi çözüm sırrını bize o verdi biraz uğraştırıyo ama harika, bildiğimiz yağ bıcağı ile fayans aralarını kazıdığınızda üzerindeki kalıntılar gidiyo ve geriye bembeyaz fayans araları kalıyo kirlendikçe yapabilirsiniz

kızlar ben mutfakta ve banyoda cıllınt bang kullanıyorum ( fiyatı 2 lira )çok süper yapıyor her yeri öyleki geçende fırında yemek yapmıştım tepsiye döktüm beklemeden çıkardı yağı tepsi tertemiz oldu. birde mutfak dolaplarımı mr muscle kullanıyorum rengi turuncu olanlardan denemek için almıştım çok güzel ..

o buğulu hali bence tuz yapıyordur canım eğer yaşadığın bölgenin suları kireçli değilse hiç tuz kullanma sadece parlatıcı kullan benim makinayı kurarken servis görevlisi tuz kullanmanıza gerek yok demişti bende hiç kullanmıyorum ama çevremde tuz kullananların bardakları hep öle oluyo

sularımız kireçli canım....bir ara tuz kullanmamayı da denedim ama hiç bir yararı olmadı...

elektrik süpürgesi her derde deva ..olmazsa olmazım.. ben her seferin de önce heryeri elektrik süpürgesiyle alırım sonra dixi nin yeşil olan deterjanı var antibakteriyel bolca koyuyorum ve ortalığı viledayla siliyorum.. misler gibi pırıl pırıl oluyor.. ha bide mikrofiber bezler var...müthiş bişey..kurulamaya gerek kalmıyo.. onunlada tozları alıyorum... kızlar en önemlisi temizlikten zevk alıcaksınız.. ortalığın mis gibi koktuğunu düşününsenize ..temizlik yapasım geldi:)))

elektrik süpürgesi her derde deva ..olmazsa olmazım.. ben her seferin de önce heryeri elektrik süpürgesiyle alırım sonra dixi nin yeşil olan deterjanı var antibakteriyel bolca koyuyorum ve ortalığı viledayla siliyorum.. misler gibi pırıl pırıl oluyor.. ha bide mikrofiber bezler var...müthiş bişey..kurulamaya gerek kalmıyo.. onunlada tozları alıyorum... kızlar en önemlisi temizlikten zevk alıcaksınız.. ortalığın mis gibi koktuğunu düşününsenize ..temizlik yapasım geldi:)))

Mikrofiber bezler gerçekten çok kullanışlı çokta iyi toz alıyor. Benim ev işlerinde en çok sevmediğim toz almaktır özellikle kurulamayı hiç sevmem benim gibiler için ideal.

balkon yıkarken arap sabunu kullanıyorum. kolayca durulanıyor, deterjandan çok daha pratik.
yerlerin tozunu alırken yine suya biraz arap sabunu ekliyorum. yüzey temizleyici de ekleyip siliyorum. daha parlak oluyor.

eğer sular çok kireçliise bunu yapmakta fayda var
Çamaşır makinesi:
Çamaşır makinesinin yaklaşık her 4 – 5 ayda kireçten arındırılması gerekir. Boş makineyi
60°C programına getirip, çalıştırınız ve 1 litre sirke ilave ediniz. Suyun ısınmasından sonra
makineyi birkaç saat için kapatınız. Tekrar çalıştırıp, içindeki suyu boşaltınız. Hepsi bu kadar.
:eek:

mutfak lavabonuz ve banyo vs gibi alamunyum rengi olan demir varya ismini unuttum yahuuu oralarin parlamasini istiyorsaniz en basitinden en kolayindan ne mi yapcaksiniz'? söluyorummmm:p bulasik makinesi icin parlatici varya ondan bi guzellllll dokunn ve durulayin super sonuc piril piril musluklarr lavabolar:)

kızlar ben mutfakta ve banyoda cıllınt bang kullanıyorum ( fiyatı 2 lira )çok süper yapıyor her yeri öyleki geçende fırında yemek yapmıştım tepsiye döktüm beklemeden çıkardı yağı tepsi tertemiz oldu. birde mutfak dolaplarımı mr muscle kullanıyorum rengi turuncu olanlardan denemek için almıştım çok güzel ..

ben de cilingbang urunleri kullniyorum hakikaten cok guzel temizliyor...biraz pahali ama sonuc iyi olunca degiyor....

eğer sular çok kireçliise bunu yapmakta fayda var
Çamaşır makinesi:
Çamaşır makinesinin yaklaşık her 4 – 5 ayda kireçten arındırılması gerekir. Boş makineyi
60°C programına getirip, çalıştırınız ve 1 litre sirke ilave ediniz. Suyun ısınmasından sonra
makineyi birkaç saat için kapatınız. Tekrar çalıştırıp, içindeki suyu boşaltınız. Hepsi bu kadar.

AAAAAA sirkenin birçok derde özellikle kireçe deva olduğunu biliyordum ama bu tekniği ilk kez duydum paylaşımın için teşekkür ederim cnm

Slm arkadaşlar. Ben önce elektrik süpürgesiyle her yeri güzelce alırım. Daha sonra paspas ve yollukları balkonda havalandırırım. Bu sırada da çamaşır suyu ve ajax koyduğum su ile yerleri bir güzel vileda ile silerim. En son da toz alırım. En sinir olduğum şey de saç kıllarıdır temizlik yaparken. Şu viledaya bir kere yapıştı mı işkenceye dönüşüyor temizlik. Hatta yere yapışıp kalanları peçete ile alırım. Tam bir işkence.. Ama en kötüsü de temizlikten sonrası. Hiç kirlenmesin isterim ev. Biri evde bir şey yerken gözüm hep onda olur acaba yere kırıntı vs dökülecek mi diye. En gıcık olduğum şeylerden biri de yere ekmek kırıntısı dökülmesidir. Of ya, fenalık geldi yine... Temizlik mi yapsam acaba?!

AAAAAA sirkenin birçok derde özellikle kireçe deva olduğunu biliyordum ama bu tekniği ilk kez duydum paylaşımın için teşekkür ederim cnm

Kolay tarifler

Temizlik malzemeleri için de “yemek tarifleri” var. Lütfen unutmayınız: Temizlik malzemeleri
kimyasal maddelerdir – hazırlarken ve kullanırken koruyucu eldiven kullanınız.

Temizleme tozu
- ekstra ince

İçindekiler:
10 ölçü Kalsit (Kalsiyum karbonat)
8 ölçü özel soda
5 ölçü ince sabun tozu
1 kutu

Yapılışı:
Kalsiti, özel sodayı ve sabun tozunu bir kaba koyunuz. Bir kaşıkla dikkatlice karıştırınız.
Kutuya doldurup, üzerine ne olduğunu yazınız.
Kullanıldığı yerler:
Mutfak, banyo ve tuvaletlerde inatçı lekelere karşı. Hassas yüzeyler için uygundur.

Sabun ruhu

İçindekiler:
125 ml (1/8 litre) % 96 alkol
250 ml (1/4 litre) destile edilmiş su (Aqua Dest)
250 ml (1/4 litre) arap sabunu
(“Beyaz arap sabunu” olmayacak)
1 şişe

Yapılışı:
Arap sabununu destile edilmiş suda eritiniz (gerekirse ısıtın) – iyice karıştırın – soğuduktan
sonra alkolü ilave edin – şişeye doldurup, ağzını kapatın ve iyice çalkalayınız. Üzerine ne
olduğunu yazmayı unutmayınız.

Kullanıldığı yerler:
􀁊 Halılardaki inatçı lekelerde (kullanmadan önce halının görünmeyen bir yerinde boyasının
atıp atmadığını kontrol ediniz)
􀁊 Sorunlu plastik madde temizleyicileri yerine kullanılabilir
􀁊 Istampa mürekkebini, mumlu boya kalemlerini, ... çıkarır
􀁊 Deri temizleme için de kullanılabilir

Paslanmaz çelik temizleme maddesi

İçindekiler:
1 yemek kaşığı kalsit (Kalsiyum karbonat)
1 yemek kaşığı arap sabunu
1 plastik kutu

Yapılışı:
Arap sabununu ve kalsiti bir kaba koyup, bir çatalla beyaz bir karışım elde edene kadar
karıştırınız. Kutuya doldurup, üzerine ne olduğunu yazmayı unutmayınız!

Kullanıldığı yerler:
Nirostal yüzeyler, tencereler, tavalar, ütüler, krom olan herşey, ....
Paslanmaz çeliği hafif ıslatın, bir bezin üzerine temizleyiciden koyun ve ovalayın. Nemli
olarak parlatın.

Gümüş temizleme maddesi

1 yemek kaşığı kalsiti su ile karıştırarak, macun haline getirin ve bir bezle eşyaları temizleyin.
Diş macunu da bunun için çok uygundur.
Cam temizleyicisi

İçindekiler:
1 püskürtmeli şişe
Su
Sirke veya alkol, bulaşık yıkama sabunu

Yapılışı:
Püskürtmeli şişeye 3/4 su koyup, üzerine sirke doldurun. Camlar çok kirli ise, biraz bulaşık
deterjanı koyabilirsiniz.

Kullanıldığı yerler:
Pencereler, cam kapılar, aynalar
Bulaşık makinesi için parlatıcı
1 litre suyun içinde yaklaşık 3 yemek kaşığı limon asiti tozunu eritin. Doldurduğunuz şişenin
üzerine ne olduğunu yazmayı unutmayın ve bu parlatıcıyı alıştığınız gibi bulaşık makinenize
koyunuz.

Ben bişey sorcam kızlar.

Metal tepsileri ovduğumuz tel ile silikonların üzerini ov...
Bir kere ovmak yeterli, sonraki kullanımlarda kararmadan kendin önlemini alırsın zaten :icecream:

Ben de birçok şey sorucam , ilki geliyor:
Kararan kaşık , çatal , bıçakları nasıl parlatıp , kararmasını gideririm?
Lütfen yardımcı olun a.s.

X