Yumurtalklarda ar

yasmin45

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Ağustos 2009
488
8
38
kızlar benim sağ overde 38x26 mm ebatlarında kist war.bu zamana kadar kötü bir durumla karşılaşmadım fakat 3-4 günden beri yumurtalıklarımda ağrı war.bende korktum.acaba bu kist yüzünden mi ağrı oluyor diye,daha önce hiç böyle ağrı olmamıştı.bugun de regl oldum,sizce regl yüzünden mi ağrıyor.ancak bu zamana kadar regl olmadan önce sadece biraz karnım ağrıyordu.
şüphelendim bende niye ağrıyor diye,özellikle de sol tarafım ağrıyor,kist sağda.
sizce bu ağrıdan korkmalı mıyım?

.Yumurtalıklar diğer organlara göre belirti verme açısından daha fakirdirler. Çoğu kez bir şikayet yaratmazlar ve rutin kontroller esnasında fark edilirler. En sık verdikleri belirti adet düzensizlikleri, karında şişlik, karın ağısı, sindirim sitemi bozuklukları, idrar yolu şikayetleri gibi özgün olmayan belirtilerdir. Over kisti dışında pekçok durum da benzeri şikayetler yarattığından, bu tür yakınmaları olan kişiler genelde durumlarını önemsemezler. Çok fazla büyümeyen bir over kisti karın boşluğu içerisinde kendine rahatlıkla yer bulabileceği için şişlik yapmaz. Benzer şekilde hormon salgısı yapmayan kistler de adet düzensizliği yaratmaz
Ağrı over kistlerinde nadir olarak görülür. Eğer ağrı varsa bu kitlenin iltihaplandığını ya da endometriozis olabileceğini gösterir. Nadiren kistlerin kendi etrafında dönmesi (torsiyon) ya da patlaması (rüptür) şidetli ağrı ve akut karın tablosuna yol açabilir.Kistler mesaneye baskı yaparak sık idrara çıkma, rektuma bası yaparak da kabızlığa yada dışkı yaparken ağrıya neden olabilirler.Zaman zaman da iştahsızlık, kilo kaybı, hafifi bulantı gibi sindirim sistemi yakınmaları olabilir.ve kıstlerınızın oranlarıda buyukmus ..dıkkat etmelısınız..

X