Tek Yumurta mı? Çift Yumurta mı?

ceysel

Guru
Kayıtlı Üye
8 Şubat 2009
214
6
kızlar ikizlerinin tek yumurta veya çift yumurta ikizi olduğunu nezaman öğrendiniz.Ben 13 haftalıkken sormuştum belli olmaz doğumdan sonra bakarız demişti doktorum.Ama bir arkadaşımda ikiz anne adayı doktoru ona hemen söylemiş merak ettim sizler nezaman öğrendiniz?

nasıl yani? canım ben yanlışmı biliyorum,yoksa senin dr.bu işi bilmiyor inan anlamadım.eğer bebeklerin kesesi ayrıyla çift yumurta ikizleri.keseleri birse tek yumutra ikizleri oluyor.valla bende ikiz annesiydim bunun böyle olduğunu biliyorum.senin dr.nasıl anlamamış inan çok şaşırdım.

bence doktor senin sorunu anlamamış... yada sen yanlış sordun.... çünkü ilk gitttiğinde kaç kese gördü ..mesela iki kese gördü... içleirinde birer kalp atışı yani birer bebek var.. çift yumurtaikizi ...yok ikiside aynı kesenin içindeyse tek yumurta ikizi.....

bence doktor senin sorunu anlamamış... yada sen yanlış sordun.... çünkü ilk gitttiğinde kaç kese gördü ..mesela iki kese gördü... içleirinde birer kalp atışı yani birer bebek var.. çift yumurtaikizi ...yok ikiside aynı kesenin içindeyse tek yumurta ikizi.....

2 kese olup da tek yumurta ikizi de olabilir ki..

evet arkadaşlar 2 kese içinde olup tek yumurta ikizleri olanda var diye bende biliyorum.Benimde bebekler 2 kesede ama tek yumurta veya çift yumurta ikizleri oldukları belli değil

valla tek kesede olunca aynıdır ayrı keseler ayrı yum ıkızıdır benzemezler drun cok ıulgınç demış..............bence 13 haftalık buyumuşler keselerı cok ıncelıp yakınlaşmış o zaman dr anlıyamıyo.............senınde öle olmustur...........ama ılk bastan keseler kuçukkken bakıarsa bellı oluyo...........mesela benımkıler ayrı yum .............14 haftamda baska dr baktı ılk bakıyo dedıkı bunlar cıft yum keselerı yapışık gıbı hayır dedım hepsı ayrı en basta bılıyorum gorduk dedım ha ıyı o zaman baska dedı....................

ikizlerin çift yumurta ikizlerimi tek yumurta ikizlerimi olduğu en iyi 7-8.haftalarda belli olur,gebelik ilerledikçe ayırt etmek güçleşir,"tek kese varsa tek yumurta ikizi,çift kese varsa çift yumurta ikizidir" demek yanlıştır,tek yumurta ikizleri de bölünme günlerine göre ayrı kese içinde olabilirler,ancak tek mi çiftmi olduğunu belirleyen en önemli etken plesantadır,tek plesanta varsa mutlaka tek yumurta ikizidir,çift yumurta ikizlerinde asla tek plesenta olmaz,ya da bebekler ayrı cinsiyetteyse kesinlikle çift yumurta ikizidir.
alıntıdır
Tek yumurta ikiz gebeliğinde döllenen yumurta hücresi çoğunlukla döllenmeden sonraki ilk üç günde yeniden bölünerek iki ayrı embriyoya dönüşür ve bu embriyolar gelişimlerini sürdürmeye devam ederler. Bu durumda her embriyonun koryon tabakası (plasentası) ve amniyos kesesi ayrıdır. Bu şekilde oluşan ikiz gebeliğe dikoryonik (çift koryonlu), diamniyotik (çift amniyos keseli) ikiz gebelik adı verilir. Ender durumlarda plasentalar birbirleriyle yakın temas halinde olarak birleşmiş izlenimi verebilirler.

Döllenme sonrası ayrılma dördüncü günle sekizinci gün arasında olduğunda, ayrılma koryon tabakasının gelişmesi sonrasında olduğundan koryon tabakaları (plasentaları) ortak, ancak amniyos keseleri ayrı olan iki bebek gelişmeye başlar. Bu şekilde oluşan ikiz gebeliğe monokoryonik (tek koryonlu), diamniyotik (çift amniyos keseli) ikiz gebelik adı verilir.

Döllenme sonrası ayrılma ender durumlarda sekizinci gün sonrasında da oluşabilir. Bu durumda amniyon tabakası da oluştuktan sonra ayrılma gerçekleştiğinden hem koryon tabakası hem de amniyos kesesi ortak olan iki ayrı bebek oluşur. Bu şekilde oluşan ikiz gebeliğe de monokoryonik (tek koryonlu), monoamniyotik (tek amniyos keseli) ikiz gebelik adı verilir. Bu iki bebek aynı amniyos kesesi içinde birbirleriyle direkt temas halinde gelişimlerini sürdürürler.

benım dr da hemen soylemıstı bana cıft yumurta ıkızı dıyee
bence sız doktorla anlasamamışsınız yoksa dr olupta anlamaması mumkun deıl

Allah Allah şimdi aklım çok karıştı yanlız kendi doktorum değil cerrahpaşada görev yapan bir prof.un muayenesine de gitmiştim oda aynı şeyi söyledi şimdi belli olmaz diye.Ama bir arkadaşıma doktoru ilk günden söyleyince şaşırdım bende.Benim ikiz gebelik raporumda diamniyotik monokoryonik ikiz gebelik diye yazıyor tek veya çift yumurta diye yazmıyor.

Döllenme sonrası ayrılma dördüncü günle sekizinci gün arasında olduğunda, ayrılma koryon tabakasının gelişmesi sonrasında olduğundan koryon tabakaları (plasentaları) ortak, ancak amniyos keseleri ayrı olan iki bebek gelişmeye başlar. Bu şekilde oluşan ikiz gebeliğe monokoryonik (tek koryonlu), diamniyotik (çift amniyos keseli) ikiz gebelik adı verilir.

alıntıdırrr

canım raporunda yazana göre; seninki iki amniyon kesesi ve tek plesantaya sahip bir tek yumurta ikizi gebeliğiyerimseniben
Allah Allah şimdi aklım çok karıştı yanlız kendi doktorum değil cerrahpaşada görev yapan bir prof.un muayenesine de gitmiştim oda aynı şeyi söyledi şimdi belli olmaz diye.Ama bir arkadaşıma doktoru ilk günden söyleyince şaşırdım bende.Benim ikiz gebelik raporumda diamniyotik monokoryonik ikiz gebelik diye yazıyor tek veya çift yumurta diye yazmıyor.

ama tabii şunu da söyliyim,bana da 16.haftaya kadar tek yumurta ikizi bunlar demişlerdi,16.haftada ayrıntılı ultrasona girip birinin kız,birinin erkek olduğu ortaya çıkınca çift yumurta ikiziymiş,yanılmışız dediler,böyle bişeyde olabilir canım,cinsiyetler belli oldumu senin??

yok canım 5 ay bitti benim yaramazlar göstermiyorlar kendilerini ama detaylı ultrasona ayın 2 sinde girecem ozaman belli olur sanırım

ama tabii şunu da söyliyim,bana da 16.haftaya kadar tek yumurta ikizi bunlar demişlerdi,16.haftada ayrıntılı ultrasona girip birinin kız,birinin erkek olduğu ortaya çıkınca çift yumurta ikiziymiş,yanılmışız dediler,böyle bişeyde olabilir canım,cinsiyetler belli oldumu senin??

Arkadaşım merhaba benim de ikizlerim olacak ve tek yumurta mı çift yumurta mı belli değil, size 16 hafta boyunca neden tek yumurta dediler keseyi başta göremedikleri için mi?

Arkadaşım merhaba benim de ikizlerim olacak ve tek yumurta mı çift yumurta mı belli değil, size 16 hafta boyunca neden tek yumurta dediler keseyi başta göremedikleri için mi?

yok canım,benim en başından beri iki farklı kese vardı,ama niyeyse dediğim gibi ayrıntılı ultrasona girip cinsiyetler belli oluncaya kadar hep tek yumurta ikizi bunlar dediler,ama neden niye o kadar kesin konuştular bilmiyorum,ama sonuçta çift yumurta ikizleriymiş,Allah gönlüne göre versin canım,ama en önemlisi zamanında sağlıkla doğsunlar inşallah...

yok canım,benim en başından beri iki farklı kese vardı,ama niyeyse dediğim gibi ayrıntılı ultrasona girip cinsiyetler belli oluncaya kadar hep tek yumurta ikizi bunlar dediler,ama neden niye o kadar kesin konuştular bilmiyorum,ama sonuçta çift yumurta ikizleriymiş,Allah gönlüne göre versin canım,ama en önemlisi zamanında sağlıkla doğsunlar inşallah...

Allah Allah bu dr lara akıl sır ermiyo belki tek plesanta görmüşlerdir sende? benim de hep tek gebelik dediler 11. Haftada ikiz dediler 6. Haftada tek kese tek bebek gördü ama 11. Haftaya kadar kontrole çağırmadı derken sürpriz:)) başta tek plesanta dediler şimdi çift:)) anlayacağın kafamız baya karıştı teşekkür ederim cevap verdiğin için bebişlerinle mutluluklar

Ben bazen duyuyorum anlasilamadi diye ben 7 haftalikken asiri kusma sikayeti nedeniyle gitmistim yoksa burda ilk kontrol 8.hafta hemen ultrasonda 2 kese goruldu ve iki bebek iki yolk kesesi yani cift yumurta olduklari belliydi.:nazar:sanirim tek yumurta oldugunda anlasilmasi uzun zaman alabiliyor.

Ben bazen duyuyorum anlasilamadi diye ben 7 haftalikken asiri kusma sikayeti nedeniyle gitmistim yoksa burda ilk kontrol 8.hafta hemen ultrasonda 2 kese goruldu ve iki bebek iki yolk kesesi yani cift yumurta olduklari belliydi.:nazar:sanirim tek yumurta oldugunda anlasilmasi uzun zaman alabiliyor.

Allah sağlıkla kucağına almanı nasip etsin canım.
ben 3+2 yim henüz (hamile kalmak için savaş veriyorum da :))
hiç bulantı ve kusma gibi şikayetlerim yok . ilk aylarda sizde varmıydı?
sonradan mı ortaya cıkıyor?

sadece cok fazla ıdrara cıkıyorum belden asağısı durmadan zonkluyor.
gecen hafta kasıklarımda kasılmalar oluyordu bu hafta durdu..

ıkız anne belırtılerı mı bunlar acaba?
sizde de boyle mı oldu?

benim ikizlerim 4 yasindalar canim:nazar:bulantilar 6 haftalikken basladi benim.sizin icinde hayirlisi olsun:KK34:

X