Premature Bebekler Preeklampsi olup 32 haftalık doğum yapan arkadaşlar

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.

E.G.E

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Eylül 2009
435
14
arkadaşlar ben preeklampsi nedeniyle 31 haftalıkken hastaneye yattım ve 32. haftada bebeğimin ve benim hyati tehlikem olduğu için bebeğim alındı..allaha şükür şu an oğlum sağlıklı ama prematüre bebeklerde ilerde mutlaka bir sorun olduğunu (geç konuşma,geç yürüme gibi...) söylüyorlar. ve ikinci hamileliğin dahada riskli olduğunu söylüyorlar bu konuda bilgisi olan arkadaşlarla konuşmak isterim...

inan şimdi o arkadaşımla telefonda görüştüm.
31 haftalıkken yaptı doğumu.ama bebeği 28 haftalık ölçümlerinde kalmıştı beslenemediği için.
40 gün filan yoğun bakımda kaldı snra 5.ayına kadar hiç bir yere çıkmadı..evde durdu bebeğiyle..
şimdi oğluş 1 yaşına girecek..10 aylıkken emekledi.şimdi sıralıyormuş..
düzeltilmiş yaşını baz alman gerek sanırım canım.

allahım inşaallah bir sorun çıkmaz.. çok teşekkür ederim biraz olsun rahatladım valla :)

Canım bende 31 hafta bitti ve doğum yaptım. Bebeğim 45 gün yoğun bakımda kaldı. Hastaneden taburcu olduğumuzda 1830 gr ile taburcu olduk. Bebeğim şu an 8,5 aylık düzeltilmiş ayı 6,5 aylık. Gelişimini şöyle sıralayayım ama normal ayına göre düzeltilmişe göre değil.
3,5 aylıkken gülmeye başladı. Minik minik sesler çıkarmaya başladı. 4,5-5 aylık arası ilk dişini çıkardı ve şu an 6 tane dişi var. Ama hala sözsel olarak hiçbirşeyimiz yok. Sadece arada bir çığlık atıyor.
Hala oturamıyor belini tutamıyor. Ama yavaş yavaş kendisini sürüyerek istediği yere ulaşmaya çalışıyor. Bunlar normal şeyler ve alışık olmamız gerekiyor. Diğer bebeklerle kıyaslayamayız. Kilo olarak ise çok gerideyiz biz. 5,800 gr şu an bebeğim.
Yani geç yürüsede geç konuşsada elbet birgün bunları yapacak. Kendimizi üzmemize bile gerek yok. Geriden gelecekler bizimkiler.
erken doğum yapan annelerin ikinci hamileliklerinde daha titiz bir doktor kontrolü gerekiyor cnm. Tekrar erken doğum yapma riski olabiliyor. Mesela seninki preaklampsi yüzünden olmuş. O yüzden bunun için sana artı bir tedavi verilmesi gerekiyor. Böylelikle bebeğini en az 36 ıncı haftaya kadar taşırsın cnm. Sadece doktor seçimi çok önemli.

ben de ilk doğumumu 31. haftada yaptım ama bebğim 28 haftalık gibiydi ve 810 gr doğmuştu 5 gun sonra kaybettik onu..yaşasaydı çok buyuk sornlar yaşayabilirmiş..

küvozde çok kalan bebeklerin göz kontrolleri çok önemliymiş onu biliyorum..

ben preklemsi konusunda bişeyler yazmak istedim size..ben ikinci gebeliğimde sorun yaşamadım ama fakultede bir profla devam ettim tedavime ve her gun iğne oldum evet risk daha fazla ama olmayabilir de..

ben hep şunu istedim lacaksam da geç olayım 36-38 hafta gibi ve sezeryan olup kurtulalım bebeğim de yaşasın..

çok şükür ikincide oldu bu.. preklemsi olmadım..ben ikinci bebeği şu an düşünemiyorum çok zor geliyor bana o tedaviler falan :KK43:

BRAAMBLE MRB benim oğlumda şu an 8 aylık ama daha hiç dişi çıkmadı. kilosu 8 kg.ve bizde henüz oturamıyoruz . sanırım benim oğlum baya bişr tembel ne dersin? :)

BRAAMBLE MRB benim oğlumda şu an 8 aylık ama daha hiç dişi çıkmadı. kilosu 8 kg.ve bizde henüz oturamıyoruz . sanırım benim oğlum baya bişr tembel ne dersin? :)

Bu arada maşallah bebeğine cnm. Kilosu iyiymiş.. İnşallah daha iyi olur. Genetik birşey bizimkisi diş olayı.. Ben ve abimdee aynı şekilde ilk dişimizi 3,5-4 aylıkken çıkarmışız :KK70:
Birde multitabs vitamini kullanıyoruz artı bir arada kalsiyum kullandık ilk doğduğunda. Doktorumuz biraz fazla vitamin yükledik hastanedeyken ondan olabilir dedi :KK70:
Bizde oturamıyoruzki :KK43: Ama inşallah bir iki aya kadar bellerini iyice tutucaklar ve tutunarak yürümeyede başlayacaklar cnm. Allah bebeğine sağlık şifa versin cnm

canım arkadaşım inş. allah hepimizin bebeğine sağlık sıhhat versin.bizde şuan multitabs kullanıyoruz sanırım biraz kaşınıyo dişler ama henüz çıkan bişey yok.senin prensesin emekliyormu peki?? bizde oda yok daha :)))

canım arkadaşım inş. allah hepimizin bebeğine sağlık sıhhat versin.bizde şuan multitabs kullanıyoruz sanırım biraz kaşınıyo dişler ama henüz çıkan bişey yok.senin prensesin emekliyormu peki?? bizde oda yok daha :)))

yok üzgünümm emeklemiyorr az az sürünüyor gitmek istediği yere doğru cnm. Hala pütürlü hiçbirşey yemiyorr. Belini tutarsa eğer emekleyecek gibi..
Cnm dişlerin geç çıkması daha sağlıklıymışş.. Öle duydum. Çevremde zamanında doğum yapanların bile dişleri 8-9-10 uncu aylarda genelde çıkmaya başlıyor. Bunun için hiç sıkma canını.

sağol tşk ederim valla biraz rahatlattın beni :) ben biraz çok panik ve evhamlı biriyim o yüzden egenin gözünün içine bakıyorum ee birde çalışan anneyiz herşey daha zor oluyo ........

ya ben senin erken doğum yaptığını bilmiyodum sendemi yaşadın preklempsi bende korkuyorum ikinci hamilelikten sen egeyi hangi doktora götürüyosun bide hangi hastanede yaptın oğlun kuvözde yattımı peki

evet canım ben 31 haftalık preeklampsi nedeniyle erken doğum yaptım.Zübeydehanımda Özer Kutlu sayesinde şu an bebeğimde bende iyiyiz. 5 gün yoğun bakımda küvözde kaldı bebeğim ama özel bir hastaneye gitseydim herhalde bu kadar memnun ayrılmazdım diyorum.. şu an ege yi Ahmet Memeşa ya götürüyorum tek kelimeyle oda süper bir doktor Dörtçelik çocuk hastanesinin doktoru ama biz özelinede gidiyoruz kükürtlüde muayenehanesi canım.

kızlar diş olayına takmayın benim kızım ilk dişini 5 aylıkken çıkardı yaşıtı arkadaşımın bebeği 1 yaşına yakın çıkardı ne kadar gec o kadar iyi valla çok zor oluyor..

bir de ek gıdada lütfen blendır kullanmayın bu pütürlüye alışmasını zorlaştırı..tel süzgeç kullanın mutlaka..

evet canım ben 31 haftalık preeklampsi nedeniyle erken doğum yaptım.Zübeydehanımda Özer Kutlu sayesinde şu an bebeğimde bende iyiyiz. 5 gün yoğun bakımda küvözde kaldı bebeğim ama özel bir hastaneye gitseydim herhalde bu kadar memnun ayrılmazdım diyorum.. şu an ege yi Ahmet Memeşa ya götürüyorum tek kelimeyle oda süper bir doktor Dörtçelik çocuk hastanesinin doktoru ama biz özelinede gidiyoruz kükürtlüde muayenehanesi canım.

ne güzel senin doktorun senin arkandaydı demek ondan çok şanslısın ben fakültede bir gece yattım aradım kendisin bana söylediği laf şuydu ben sana fakülteden çıkma diyorum ben bişey yapamam dedi tak tlf kapattı sonra ona karşı önyargılısın diyolar allahtan medicalde kuvöz bulunduda oraya sevk edildim ama bundan sonra doktor olayım olursa körü körüne gitmeyecem mesela sana sorcam başkasına sorcam araştırıp karar verecem

emekleme diş çıkarma konusundada bazı şeyler genetik olabiliyo benim eşimin kızkardeşi var oğlu 9 aylık daha diş çıkarmadı düzgün emkliyemiyo bile normal doğdu hatta ayına göre gelişimi fazla gidiyo:emir_bebek:o yüzden zamanla hepsi olacak ben bi doktor izlemiştim t

mecbue cim tekrar düşünürsen bebek olayını hiç fazla araştırmadan benim doktorum Özer Kutlu ya git derim sana.ben burda yazılanları okuyunca inan çok şaşırıyorum küvöz bulunamadı falan diyorsunuz ya sana yemin ederim benim hiç böyle bir sıkıntım olmadı doktorum zaten her şeyi ayarlamış özel odama varana kadar...cmts-pazar günleri tatil olmasına rağmen hastaneye gelip beni kontrol etti..Özer bey hakkında yazacak okadar çolk şey varki hangi birini söylesem bilmiyorum..doktorluk ve insanlık bakımından mükemmel biri okadar.......

bu arada senin ismin nedir sakıncası yoksa sana isminle hitap edeyim.. benim ismim Emel....

bana sordun galiba bu soruyu hamen üzerime alınıyorum ve cevap veriyorumkaydirigubbakcemile3mecbure benim adım memnun oldum bu arada emel

evet canım sana sormuştum tşk ederim bende çok memnun oldum...diğer sayfadan devam ederiz:))) yaprakla beraber :)))

X