Bebek Aylık Gelişimi, Aşı Takvimi Rota virüsü aşısı

Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri

bilsim

Guru
Kayıtlı Üye
24 Eylül 2009
10
0
49
İyi geceler. Kızımın doktoru rota virüsü aşısını mutlaka yaptırmamızı tavsiye etti. Özel aşılar konusunda biraz tereddütüm var. Sizler de fikrinizi söylerseniz sevinirim.

Kızım şu an 9 aylık ben iki doz vurdurmuşdum sanırım 2. ve 4. aydaydı unuttum maşallah hiç ishal falan olmadı hastalanmadı bence yapdır ama ilk dozu 3. ayı geçirmeden yaptırmak gerekiyormuş galiba

oğlum 3 aylık, birkaç gün önce ilk dozu yaptırdık.2 ay sonrada 2.doz yapılacak..cnm artık bütün doktorlar öneriyor bu aşıyı..yine sana kalmış ama yaptır bence aklında soru işareti kalmasın..

Yeğenim 3 yaşında ve zamanında rota aşısı yapılmadığı için çok sık ishal ve kusma problemi yaşıyor hatta bu yüzden hastanede bile yattı. Annesininin demesine göre doktorlar nedeninin rota virüsü olduğunu söylüyormuş. Bence kesinlikle ihmal etme.

Teşekür ediyorum cevaplarınız için. Zaten yaptırmazsam vicdan azabı çekerim. Pazertesi yaptırmaya karar verdim.

yaa arkadaşlar benim bebeğim 4 buçuk aylık doktor ilk dozu bu hafta ikinci dozu 1 ay sonra yapabiliriz dedi siz ilk dozu 3. ay geçmeden demişsiniz kafam karıştı doktor neden olur dedi acaba? varmı 4. ayından sonra ilk dozu yaptıran

bende 3.ayı geçirmeden yapılması gerkli diye biliyorum..
yanlız dün araştırma yaptım nette.uzman tvde bir doktorun söylediği bişey korkuttu beni.bu aşı ilk çıtığında bağırsaklarda düğümlenme yaptığı için kaldırılmış.sonra başka ir firma tekrar üretmiş.yeniden yapımına başlanmış.acaba böyle bir risk hala varmıki?yaptıracaktım ama tereddüt ettim.

ingiltere'de hiç öyle bir aşı yapılmıyor, adını bile yeni duyuyorum belki de türkiye'ye özgü bir hastalıktır...türkiye'de sulardan bebekler mikrop kapıp duruyor, o yüzden doktorlar ne diyorsa uymak lazım galiba...

biz yaptırmıştık kızıma..allaha şükür herhangi bi problemi olmadi..zaten agizdanda verdikleri için bebeişlerinde canları acımıyor..ama ben herzamanki gibi yaptırılmasi tarfatarıyım.yalnız yaptırdıktan sonra biraz ishal ve kakanin renginde degişiklik yapabiliyor..buda önemsenecek bişi degilaşının yan etkiisi..böyle bir durumla karşılaşırsanız panik yapmayn diye söylüyorum

2 dozunu aldık 6,ayında 3 dozunu alacak. Bıtecek ınŞ.doktorumuz tavsıye etmıŞtı

kızlar başka bir doktora daha sordum yapılabiliyormuş önemli olan 6. ayına kadar aşının bitmesiymiş bende ilk dozunu bugün yaptırdım doktor şiddetle tavsiye etti valla içim rahat...

bu aşının iki doz olduğunu söyleyenlar var,
3 doz olduğunu söyleyenler var,
bu çelişki doktorlar arasında da böyle,
neden acabaaa?

benim oğlum 5 aylık 2.dozunu bu ay yaptırdık.doktorum normalde üç doz olduğunu ama 2 dozunda koruyacağını yani 3.doza gerek olmadığını söyledi.onun için 3.dozu yaptırmayacağım.

3. 4. ve 5. aylarında yapalım dedi bir doktor,
bunu bir iki kişiye eşimin bir dr arkadaşına sorduk, olur mu 3 ve 5. aylarda vuruyorruz demişti,
devam etiğimiz doktor da biraz paragözdü açıkçası,şimdi bunu duyunca acaba mı dedim yine,
hangisi doğru kafam karıştı şimdi..

arkadaşlar dr aşının mutlaka yapılmasını söylüyo diyosunuz da yurt dışında bu aşıyı yasaklamışlar bildigim kadarıyla çünkü çocuklarda bagırsak dügümlenmesine sebep oluyomuş onlarda ilk önce mutlaka yapılmalı diyolardı ama yan etkisinden sonra yasaklanmış şurdan biliyorum benim oglumda küçükken rotavirüs oldu hava yoluyla bulaşıyomuş biz bilmiyoduk ögrendik sayesinde dr bize aşıyı isterseniz yaptırın ama yan etkisinide göz önünde bulundurun dedi benim oglan okadar çok kusuyodu ve ishal gidiyoduki sormayın sonra ishal elekrot suyundan içirdim dra gidene kadar acilde bişey anlamadılar çünkü bagırsak enfeksiyonu deyip bi ishal şurubu verip gönderiyolardı sonra özel dra gittik(oglumu bu ishal elekrot suyunun kurtardıgını söyledi) tahliller falan derken dr bunun ilacının taze havuç,elma,ayran,ve özelliklede yogurt yedirilmesi gerektigini söyledi milupanında buna dair bi maması vardı vardı onu yedirmemi söyledi çok şükür biz atlattık dilerim kimsenin başına gelmez

:kızlar ben kıbrısta yaşıyorum burada bu aşı neredeyse zorunlu.sular çok kötü ve geçmişte birçok çocuk zehirli ishal olmuş.doktorum yasaklanma gibi birşeyin olmadığını söyledi.3. ve 5.aylarda yaptırdık.ben gönül rahatlığıyla yaptırdım .hiçbir yan etkisi olmadı.bence sizde doktorunuza danışın eğer uygun görürse mutlaka yaptırın

ya herşeyin yan etkisi var,
artısı eksisinden fazlaysa,yapıyoruz yapıcaz napalım,
sonuçta hiçbişeyin de yzde yz garantisinide kimse vermiyor..

bişey sorucam kendiniz mi aldınız hastane mi yaptı..
yani aşının kalitesi ve tazeliği açısından hangisi iyidir ki?tereddütlerim var bu konuda yaptıracağız bizde..birde hangi marka 2 doz acaba,3 doza gerek yok gibi geliyo..

bişey sorucam kendiniz mi aldınız hastane mi yaptı..
yani aşının kalitesi ve tazeliği açısından hangisi iyidir ki?tereddütlerim var bu konuda yaptıracağız bizde..birde hangi marka 2 doz acaba,3 doza gerek yok gibi geliyo..

canım eczaneden kendin alıyorsun doktora götürüyorsun o da yapıyo ağız yoluyla zaten sıkıntılı da dedğil, ben eczaneden rötarix diye aldım doktor yazmıştı zaten eczacıya 2 dozluk olanından dedim elindede o varmış hherhalde diğerini görmedim yani adıın bilmiorum ama eczacılar bilir

ben oğluma bu aşıyı yaptırtmıştım 2 doz yapıldı acaba 3. dozu ilacı satmak için mi yapılıyor araştırın bence şimdiki fiyatını bilmiyorum ama pahalı bir aşıydı son domuz gribi vakasından sonra ilaç firmalarınada güvenemiyorum

X