Benim iin ok nemli bir sorunla kar karyaym...

rehnuma14

Nirvana
Kayıtlı Üye
27 Ağustos 2007
684
12
slm arkadaşlar.benim psikolojik olduğunu düşündüğüm bir sorunum var.neden böyle olduğunu bilmiorum.sorun şu; son zamanlarda aşırı şekilde heyecanlanıyorum.mesela dışarda bir yerlerde yazı yazma imza atma gibi bir durum söz konusu olsa ellerim titriyor.kalemi tutamayacak duruma geliorum.ya da dielim bi yazara kitap imzalatıcam heyecandan kalbim duracak gibi oluyor.:1no2:

halbuki bir yıl öncesine kadar hiç böyle şeyler yaşamıyordum.üniverste mezunuyum.dört yıl boyunca okulda onca kişinin önünde konustum ders anlattım,yazı yazdım imza attım.hiç bir zaman titremedim heyecanlanmadım.aynı şekilde çalışırkende böyle bir sorunum yoktu.bir yıl önce evlendim çalışmıyorum ve bu yüzden çok sıkılıyorum.acaba diyorum çalışmamamdan dolayı bir özgüven eksikliği filan mı oluşmaya başladı bende.çünkü neden bu kadar heyecan.başkalarının yanında adımı soyadımı yazamıyorum ellerim felaket titriyor.noluyo bana anlamıyorum.benim durumumda olup bu durumun sebebini bilen varsa lütfen yardım etsin.yoksa soluğu psikologta alacağım :):nazar:

kalbin çok hızlı atıyorsa ki bu durup duruken oluyorsa
panik yapıyorsan herşeyi aritmi olabilir sende tatlım bi doktora git bence

saolun arkadaşlar.bişeyler yapmam gerekteğinin farkındayım.ama adını koyamıyorum sadece.bide nasıl böyle olduğumun hala farkına varabilmiş değilim.

sosyal fobisin sanırım,ama başlangıcı olabilir,çünkü önceden yoktu diyorsun...
psikiyatrise görünmeni öneririm ilerlemeden arkadaşım
sosyal fobililerin sahip olduğu rahatsızlıkların maddelerinden biri,
başkalarının önünde imza atmak...
ama sakın panik olma inan geçicektir.
kendine olan güvenini tekrar kazan lütfen...(bir işle uğraş,başarılı olmaya hedeflen,mesleğin yoksa bir meslek edin inan hiçbirşey için geç değil.)
Sosyal Fobi

Sosyal fobisi olanlar genelde aşağıdaki durumlarda sosyal fobi belirtilerini yoğun olarak yaşarlar:

• Topluluk önünde konuşmak.

• Bir işle uğraşırken seyredilmek.

• Başkalarının önünde yemek yemek-içmek.

• Otorite konumundaki kişilerle temas etmek.

• Misafir kabul etmek.

• Başkaları ile tartışmak.

• Toplulukta telefonla konuşmak.

• Tanımadığı kişilerin gözlerinin içine bakmak.

• Ilgi odağı olmak.

• Başkalarının önünde yazı yazmak.

Bu durumlardan birine maruz kalan Sosyal Fobisi olanlar şu belirtileri göstermektedir:

Çarpıntı

Titreme

Terleme

Kaslarda gerginlik

Midede rahatsızlık hissi

Göğüste sıkıntı hissi

Sıcak yada soğuk basması

Başta ağırlık hissi-baş ağrısı
alıntıdır.

eyer çok sosyal bi hayattan sakin bi hayata geçiş yaptıysan toplumiçinde herhangi bir aktivitede heyecan vs davranışları normaldir zira asosyallik ve davranışbozuklu panik belirtileridir bunlar. yeniden aktif bi hayata geçiş yaptığında düzeleceğini sanmakla birlikte zaten aktif bi hayatın varsa arkadaşlarımın dediği gibi doktora başvurmanı tavsiye ederim.
bi dönemönce bende böyle bi sıkıntı yaşadım konuşurken kimolursa olsun kalbim çarpıyodu nefesimkesiliyodu baktım kendimi eve hapsetmişimsosyalleşince geçti seninkideböyle bişeydir inşallah a.s.

eyer çok sosyal bi hayattan sakin bi hayata geçiş yaptıysan toplumiçinde herhangi bir aktivitede heyecan vs davranışları normaldir zira asosyallik ve davranışbozuklu panik belirtileridir bunlar. yeniden aktif bi hayata geçiş yaptığında düzeleceğini sanmakla birlikte zaten aktif bi hayatın varsa arkadaşlarımın dediği gibi doktora başvurmanı tavsiye ederim.
bi dönemönce bende böyle bi sıkıntı yaşadım konuşurken kimolursa olsun kalbim çarpıyodu nefesimkesiliyodu baktım kendimi eve hapsetmişimsosyalleşince geçti seninkideböyle bişeydir inşallah a.s.
haklısın arkadaşım.bencede konu sahibi arkadaşımızında durumu dediğin gibi aktif hayata geçiş yaptığında düzelecektir.
ama bir an önce geçmeli sosyal hayata,dediğim gibi ilerleyebilir bu takıntılar...
bende sosyalleştiğimde aşıyorum
ama asosyal olduğumda kelimelere sığmaz yaşadıklarım...maffoluyorum.
Tanrım bizi korusun...

X