çocukların her isteği yapılmamalı

O

orabel

Ziyaretçi
başlıktada belirttiğim gibi çocukların her istediği yapılmamalı. zamanımızdaki çocuklar çok doyumsuz oluyor. bununda nedeni kıyamayıp ne istese evet demekten ileri geliyor hayır da demesini bilmek gerek.:eek:lmaz:bir söz vardır güle acıyıp budamassan yaban olur diye.arada da olsa bazı şeylerin elde edilemiyeceğini hayatta insanın her isteğinin olamıyacağını çocuk bilmeli hep evet diyince ilerki yaşamında çocuk daha çok yıkım yaşıyo.kafamçokkarıştıçocuk yetiştirirken en dikkat edilmesi gereken konulardan biride bu bence. yeni anne ve adaylarınakaydirigubbakcemile5 tecrübe etmiş bir büyük olarak bu konuya dahada hassas yaklaşmalarını tavsiye ederim :emir_bebek::hulya::eek:lmaz:

tabii ki çocukların her istediği yapılmamalı.bunu en iyi ben bilirim.kardeşimle benim yetişitiriliş tarzımız arasındaki fark bunu açıkça belli ediyor.ben tavizle büyümedim.ilkokulda 4 aldığımda (5lik sistemde) , o hafta cuma günü süper baba adlı diziyi izleyemezdim.ceza olarak.bunu çoğaltabilirim.iyi bir şey mi değil tabii.ama gene de bazı şeylerde yaptırım uygulamalı, evlatlarımızın geleceği için , attığımız adıma dikkat etmeliyiz.kardeşim ise şuan okul tekrarı yapan, bir türlü bitiremeyen, okulu bitirsin diye her istedği yapılan bir insan haline geldi.ben tüm okulları birincilikle bitirdim.aradaki fark gayet açık. sonuç olarak bizler doğru olduğuna inandığımız şeyleri uygulamalayız.her şey evlatlarımız için.

askeriyede olmadığımız için ben kızıma tüm imkanlarımı açacağım..
gözü tok olsun,sağlıklı bir birey olsun.istediğinde istediği şeye istediği kadar yetişebileceğini bilsin.durması gerektiği yerde kendi kendini frenlesin istiyorum.

çocuğun her istediğini yaptığınız zaman doyumsuz biri olup çıkıyor, hiç bir şey onu tatmin etmemeye başlıyor.
ne herşeyden mahrum bırakıp açgözlü yapacaksınız, ne de herşeyi önüne serip doyumsuz yapacaksınız
tabi bu dengeyi tutturmak gerçekten çok zor.
çocuğum olursa eğer durumum müsait bile olsa her istediğini yapmam diye düşünüyorum.

ıki evladım var,her zaman o bahsedilen dengeyi tutturmaya çalıştım.Ne mahrum bırakıp gözlerini dışarda bıraktım ne de her istediklerine evet diyip şımarttım..Allah'a çok şükür ikisi de umut ettiğim gibi çocuklar..Bu konuda özellikle annelere çok iş düşüyor.Tabi anne ak derken babanın kara dememesi lazım..

Hayatta her şeyde denge ççok önemli tıpkı bu konuda olduğu gibi.....Ne nazi kampı gibi olmalı ne de hayal dünyası gibi....
Uzmanlar bazen imkan varsa bile her istediğini yapmamak gerektiğin söylüyor ama bu öyle sert bir tutumla ve ifadeyle değil..dikkatini dağıtarak..yoksa bu katılığı anlayamazlar duygusal olarak...
7 yaşına kadar ebeveynlerin yönlendirmesine ihtiyaçları varmış, ancak 7 yaşından sonra isteklerini sıraya koymayı, ufak ufak para yönetimini..vs gibi konulara yönelmeliymişiz.....okuduklarım ve yakınlarımda tecrübe ettiklerim bunlar...

bence tutarlı olmak çok önemli
söylediğimiz lafların, verdiğimiz sözlerin arkasında durmak ve birşeye evet-hayır dediğimizde kararımızdan vazgeçmemek.
çevremde buna çok tanık oluyorum.
çocuk bir şey istediği zaman onu dinlemeyip önce hayır olmaz deyipte çocuk dakikalarca mızmızlanıp ağladıktan sonra başımdan gitsin diye istediklerini veriyorlar tabi çocukta buna alıştığı için her defasında mızmızlanmanın dozunu arttırıyor sonunda arsız bir çocuk çıkıyor ortaya.
tabi olura olmaza HAYIR dememek lazım.

ben bunu yapmamaya gayret ediyorum zaten yapı olarakta böyle biriyim yani evin disiplin sorumlusu benim(eşimde destek olur benim ak dediğime o kara demez)
biz bu konuyu aştık artık oğlum bir şeye hayır dediğimde asla evet olmayacağını biliyor ve ısrar etmiyor çünkü hayırın nedenini de söylüyorum ona.

tabi babannemizde böyle değiliz herşeyi ona yaptırdığı için faklı bir çocuk oluyor. maalasef

bence tutarlı olmak çok önemli
söylediğimiz lafların, verdiğimiz sözlerin arkasında durmak ve birşeye evet-hayır dediğimizde kararımızdan vazgeçmemek.
çevremde buna çok tanık oluyorum.
çocuk bir şey istediği zaman onu dinlemeyip önce hayır olmaz deyipte çocuk dakikalarca mızmızlanıp ağladıktan sonra başımdan gitsin diye istediklerini veriyorlar tabi çocukta buna alıştığı için her defasında mızmızlanmanın dozunu arttırıyor sonunda arsız bir çocuk çıkıyor ortaya.
tabi olura olmaza HAYIR dememek lazım.

ben bunu yapmamaya gayret ediyorum zaten yapı olarakta böyle biriyim yani evin disiplin sorumlusu benim(eşimde destek olur benim ak dediğime o kara demez)
biz bu konuyu aştık artık oğlum bir şeye hayır dediğimde asla evet olmayacağını biliyor ve ısrar etmiyor çünkü hayırın nedenini de söylüyorum ona.

tabi babannemizde böyle değiliz herşeyi ona yaptırdığı için faklı bir çocuk oluyor. maalasef

evet canım çok güzel ne mutlu sana ama maalesef büyükler dedeler babanne annane çocuklara karışınca onlarda yüz alan çocuklar ortaya çıkıyor.ben en çokta buna kızıyorum.bişeyde diyemiyordun en zor olanıda sanırım bu..her kelimende sana katılıyorum..tutarlılık çok önemli...:hooray:

geçen gün tv.programında ismini hatırlayamadığım bir profesör tam aksini söyledi.0-3 yaş arasında çocuğun her istediği yapılmalıymış.şımarmak gibi bişey sözkonusu değilmiş.tabi kendisine zarar verebilecek şeyler haricinde.
çocuk yetiştirme konusunda çok çelişkili bilgiler var maalesef.hangisine inanacağımızı şaşırdıkkafamçokkarıştı.
kendi kendine uyuma konusunda bile kimi bırakın ağlaya ağlaya alışacaktır diyor.diğeri sakın ağlatmayın bu çocuğun güven duygusunu sarsar diyor.-tatlicadiarzu-

bence o prof bazı ınsanların cocuuğu bırakın ağlasın bı sure sonra susacaktır yada butun ihtiyaclarını karsıladıınız halde ağlıyorsa kucaanıza almayın gıbı söylemler ıcın her dedıını yapın demıstır dınlemedım ama yanı cocuk sunu ıstıyorum bunu ıstıyorum dedıınde almak değildir heralde profun söylediği.. bende bi anneyım 3 ayı doldurmadı henuz bebeğim onu cok guzel yetıstırmeyı hayal edıyorum o bana muhtaç nasıl onu gözlerıme bakarak ağlarken her ihtiyacını giderdim deyip kucağıma almam?? çocuklar asıl bu şekilde ağlatılırlarsa inatçı ve kendine güvensiz bi kişilik haline gelıyorlar..çocuğa anlamaya başladığı andan ıtıbaren dısıplın uygulanmalı oda parayla alınacak şeyler için ... çocuk oyun ıstıyosa onunla beraber oynanmalı yemek yemek ıstemıyosa zorlanmamalı ama sebze yemesı gerekıyorsa onu yiyene kadar baska bısey yapılmamalı cocuğa onu ymıyor dıye başka bısey yapılırsa ıste ozaman cocuk dediğimi yaptırıyorum der fakat yarın cocuğun asıl sevdiği şeylerden oluşan bi menu uygulayabılırız bence işin sırrı onun bişeyi tutturduğu anda değilde yarın yada bikaç saat sonra onu ona sunmaktır...bu şekilde çocuğa inatlaşmamayı öğretebiliriz ve şımarmamayı.. umarım dusunduklerımı uygulayabılırım uygulayabiliriz

.kimi çocuklarda aşırı bir istek var.şu da olsun buda olsun.ama kimi çocuklar öyle değil.biraz da bu yapı meselesi gibi.
mesela bir tanıdığımın iki çocuğu var.küçük olan aşırı istekleri olan biri değil,alınsa mutlu olur alınmasa kızmaz,ama ilk çocukları alınırsa mutlu olur ve daha da fazlasını ister,kesinlikle doymaz,yetinmez,alınmayınca da surat asar,küser ve senden kötüsü olmaz.
şimdi ikisi de kardeş,aynı anne-babanın terbiyesinden geçmiş ama sonuçlar çok farklı.bu ndenle bana biraz da yapı meselesi gibi geldi.
sizce yanılıyor muyum??

cok guzel ozetlemis arkadaslarim
bence de denge olmalı,o ince cizgiyi asla asmamalıyız.
herseye hayır diyen bir anne modeli olmamalı,olacak seylere imkan vermeli,olmayacaklarda zaten ustelememesi gerektigini iyi ogrenmeli...
elbette hayatta hersey ezberden gitmiyor ama elimizden geldigince dikkat etmeliyiz

X