Kekler - Pastalar adı ilginç,kendi çok güzel pasta;amonyaklı pasta!(resimli)

oykumruyam

Öyküm abla olduuu:)
Kayıtlı Üye
7 Kasım 2007
3.016
36
favorilerimdendir:)

malzemeler hazır edilir

Hamuru için:

1 kahve fincanı (1 küçük çay bardağı) sanayağ
1 kahve fincanı (1 küçük çay bardağı) şeker
1 kahve fincanı (1 küçük çay bardağı) süt
2 yumurta
1 yemek kaşığına yakın toz amonyak

Kreması:

1,5 lt. süt
2,5 su bardağı şeker
1,5 paket kakao
1 paket vanilya
125 gr. Sanayağın yarısı (krema kaynayıp kıvama gelince)
1,5 su bardağı un

Malzemeler yoğrulup,kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edilir.Tepsiye uygun büyüklükte açılıp (4 kat) ayrı ayrı pişirilir(teflon tavada veya fırında) çok fazla kızartılmaz aralarına ve üğzerine krema sürülür.Hindistan cevizi serpilir.

Eklentiler

• $SANY3787.jpg
    $SANY3787.jpg
    33,5 KB · Görüntüleme: 1.887
  • $SANY3788.JPG
    $SANY3788.JPG
    78,4 KB · Görüntüleme: 473
  • $SANY3789.jpg
    $SANY3789.jpg
    33,9 KB · Görüntüleme: 515
  • $SANY3791.jpg
    $SANY3791.jpg
    42,6 KB · Görüntüleme: 3.676
  • $SANY3809.jpg
    $SANY3809.jpg
    30,3 KB · Görüntüleme: 4.742
attachment.php
Eline koluna sağlık canım ben birini gösterteyim
çok leziz görünüyo
çok duydum bu pastayı ama denemedim hiç
Bi gün yaparım inşallah

amonyak nedir yaaa ? kafamçokkarıştı

Amonyak toz şeklinde pis bir kokusu olan ve pasta malzemeleri satan yerlerde olur. Ot satanlardada olur. Aldığın zaman cam kavonoza koyacaksın ve ağzını sıkı kapatacaksın çünkü uçup gider. Pastayı kabartmaya yarar. Ben Amonyaklı kuru pastada yapardım ama yeni tarifler çıktıkça unutum bu amanyok meselesini. Umarım yardımcı olmuşumdur.

ay bu pastaya bayilirim yengem cok yapardi bazi nedenlerden dolayi onunla gorusmuyoruz iyi ki buldum bu tarifi birde burada amonyak bulursam degmeyin keyfime:)

Ellerine saglik a.s.
Annem yapardi benimde,aklimdaydi yapmak,
tee ramazandan once aldim amonyagi ama henuz deneyemedim.Senin tarife kismetmis :hulya:
Yakin zamanda yaparim insallah.
Bahar ben buldum,yakinlarinizda polish market filan varsa bak belki vardir bir bak istersen.

teşekkürler hepinize:)
bilen başkalarının da olması ne hoş
kimyacının pastası amonyaklı olur ancak diye espri yapardım eskiden ben:) önce yemeye çekinirler sonra çok beğenirlerdi arkadaşlarım:)

ben biliyorum bu pastayı annem bize doğum günlerinde çok yapardı çok lezzetlidir ama pişerken amanyok çok fena kokuyo

Ellerine saglik a.s.
Annem yapardi benimde,aklimdaydi yapmak,
tee ramazandan once aldim amonyagi ama henuz deneyemedim.Senin tarife kismetmis :hulya:
Yakin zamanda yaparim insallah.
Bahar ben buldum,yakinlarinizda polish market filan varsa bak belki vardir bir bak istersen.

canim saol yakinlarda hic bilmiyorum polish market ama simdi en azindan orda bulabilecegimi ogrendim saol canim

amonyak ayol çamaşır suyunu hatırlatıyor bana.
yok bacım ben almiim bu pastayı
amonyak için kokulu mokulu yazmışınız zatii.

bizde eskiden çook yapardık ama unuttuk gitti epeydir yapmıoduk saol hatırlatığın için ...
tadı enfes bişi denemek isteyenler hiç düşünmesin

bizde eskiden çook yapardık ama unuttuk gitti epeydir yapmıoduk saol hatırlatığın için ...
tadı enfes bişi denemek isteyenler hiç düşünmesin

Haklisin, annemin de bir zamanlar cok yaptigini hatirliyorum, ben de simdi heveslendim!!hihoyyyt

Çok pastalar yaptım, çok tarifler denedim, hatta nişanlyken pasta kursuna bile gittim ama şu amonyak neyse bir türlü görmedim ve yemedimde...İzmirde oturup bunu bilen varsa hayrına bir yapsında tadayım,
wallahi merak ettim bu amonyaklı pastayı ben, hep duyuyorum. Yapanlara, yiyenlere afiyet olsun ne diyelim...

amonyak pişerken biraz koku yapıyor ama soğuyunca kokusu falan kalmıyor büsküvi gibi oluyor öyle kötü kötü koksa biz de yapıp yemeyiz değil mi arkadaşlar ya da zararlı falan olsa?
pasta malzemeleri satan yerllere sorabilirsiniz karbonata benziyor görüntüsü ve yakından koklayınca alıyorsunuz kokusunu

Ayy çok güzel görünüyor Öyküm, bunu fırındamı, teflondamı pişirdin sen cokacimcoook

Bu aksam yaptim sositososito Aralarina beyaz krema surdum.Uzerine de cikolata eritmistim onunla susledim.
Yarin icin yaptim,ondan dolayi henuz tadina bakamadim ama cok guzel gorunuyor.
Bu arada un olcusunu yazmayi unuttun sanirim.Bende goz karari ekledim.
Cok tesekkurler tarif icin opuyorumnanaktan

bende bir kez tatmıştım, tadı güzeldi, amonyak deyince öğğ falan oluyo insan ama kötüt kokusun rağmen tadı hem güzeli hem hafif oluyor.
eline sağlık

X