Diş Çıkarma

Cicilikiz

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
24 Ağustos 2009
1.972
10
48
ışte o güzel an, bebeğiniz diş çıkartıyor, bu çok güzel mutluluk verici bir olay anne ve babalar için. Ama bebeğiniz pekde öyle hissetmiyor çünkü acısı var ve ateşlendi huysuzlaşıyor. Dert etmeyin işte bebeğiniz diş çıkartırken işinize yarayacak ve bebeğinizi rahatlatacak bilgiler…

Bebeğinizin dişi mi çıkıyor?

Bebeklerin diş çıkarması biraz zorlu ve sabır isteyen bir dönemdir.Bebeğin diş çıkarması, bir yandan çok beklenen, bir yandan da her yeni diş çıkışında korkulan bir seremonidir. Sizi oldukça uzun bir süre meşgul edeceğinden emin olabilirsiniz. Ancak, zorluk her çocukta aynı olmaz. Kimi bebek bu dönemi kolay geçirirken, kimisi daha zor atlatır. ılk diş genellikle 6-7. aylarda çıkarken, bu süreç bazı bebeklerde çok erken, bazılarında çok geç olabilir.

Dişetinde şişmelerin başlaması, dişlerin birden çıkacağı anlamına gelmez. Önce dişeti kızarır ve bebek dişlerini kaşımak ister. Sizi ısırmaya başlar. Ağrısı vardır. Salya akıtmaya başlar. Cildini tahriş etmesini önlemek için salyayı sık sık hafifçe silin. Bu dönemde, bol salyaya bağlı hafif öksürük de olabilir.

Bazı bebekler bu dönemde ishal olurlar. Ancak ishal belirli bir süre devam ediyorsa, kötü değişik bir koku, değişik renk ve sümüksü salgı varsa, diş çıkarma nedeni ile ilgisi olmayabilir. Bu durumda doktorunuza danışmalısınız. Bebeğin ateşi çıkabilir.

Genellikle kabul edilen, diş çıkarmaya 38 derecenin altında bir ateşin eşlik edebileceğidir. Bebeğin bunun üzerinde ateşi varsa, başka bir enfeksiyon geçiriyor olabilir. Bebeğin, dişlerini kaşıyıp ağrısını hafifletmesi için diş kaşıyıcıları vardır. Bunları buzdolabına koyup soğutarak, bebeğinizin dişleri için rahatlatıcı olan soğuk uygulamasına da yardım etmiş olursunuz.
Bebeğinizi diş çıkartma tablosu…

Eğer ağrı bu şekilde rahatlamaz ve bebek çok huzursuz olursa, ağrı kesici şurup ya da direkt dişe sürülen, bebeklere özel ağrı kesici kremler uygulayabilirsiniz. Doktorunuza danışmadan komşulardan duyduğunuz değişik ilaçlar kullanmamanız bebeğinizin sağlığı için daha iyi olacaktır.

Bebeğiniz er ya da geç inci tanesi gibi dişler çıkarmaya başlayacaktır. Bunları sağlıklı tutabilmek için ağzında biberonla uyumaması, sütten sonra su içirilerek ağzının temizlenmiş olması yeterlidir. Bebeklerin dişlerini temiz bir bezle silebilirsiniz. Biraz daha büyüyünce, macun kullanmadan bebek diş fırçaları ile fırçalayabilirsiniz.

Sevgili Melek’lerim ben bizim ailenin ve belki de bir çoğunuzun bildiği, bebeğin ilk diş çıkartmasını kutlamak için düzenlenilen ”diş hediği”nden bahsetmek isterim :)

Bu güzel bebeklerin gülümsemesi hediksiz olmaz değil mi? :):)

Bizim aile de bebeğin ilk dişi çıktığın da, buğday ve içine biraz da nohut konur ve kaynatılır, akraba, dost çağrılır kolu komşuya birer tabak hedik dağıtılır ve tabaklar da boş gelmez, içine bebek için hediyeler konur :)

Biz Türk’lerin ne güzel örf, adetleri var değil mi ? Ay bir bebeğin dişi çıksa da hedik yesem, canım çekti :):)

Arkadaşlar benim bebeğim sekiz aylık ve hala dişleri çıkmadı. ama iki gündür öyle huysuz ki. geceleri sürekli ağlıyor. çok fazla tükürük püskürttüğü için acaba diş mi çıkarıyor diye düşünüyorum. Kaç günde çıkar dişleri normalde. Artık yorgunluk, uykusuzluk ve en kötüsü bebeğimin ağlamalarına dayanamıyorum

aynı dertten bende müzdaripim geceleri ağlamalr salya akıtmalar ama hala incilier yok meydanda

bir haftadır kulağını çekiştirip duruyor ama her sabah umutla bakıyorum yok. acı çekmesine üzülüyorum sadece. o kadar huzursuzuz ki geceleri kıpır kıpır dönüp duruyor

Ateşi olunca hemen hissederim kizimin. Pazar sabahı bir baktım sıcak geldi. Hemen ateşini ölçtüm 37 ye yakın. Gun icinde takip ettim ilginç bir inip bir cikti. Gece iyiydi 35 civarı. Aksam emmek icin uyandı eyvah sıcacik. Hemen Ateşine baktım 37.2. Kalbim kut kut. Bizimki ilaçta icmiyo kusuyo. Genede denedim ve kustu tabi. Neyse elini yüzünü yıkadım rahatladı ateşi düştü. Pazartesi gene ateş (37-38 civarı) dedim dismi geliyor acaba. 10 aylik hiç disi yoktu. Baktimki askımın alt dis patlamış isirttirdim idi cikti parmağıma:)) gözlerim doldu cok mutlu oldum. Amaaaa aynı aksamdan itibaren uykumuz cok değişmeye başladı. İdeolojime salı gecesi toplasam 6 saat uyudu belki. Bugun Perşembe. Ateş hala var. Soyuyorum atlet bes yatıyor. Hafif örtü var üstünde. Neyseki 38 olmadı. Olmasın insaallah yoksa bizimki şurup icmiyor. Anca banyo. Onuda yaptırsam ateşi pek dusmuyor. 37 ve yukarısı oluyor. Hep eller kulakta yanakta bazende parmağını ısırıyor. Bugun birazcık yedi. Bu arada doktor pure verme midesi daha cok bulanır dedi. Ekmek ici ver midesi rahat olur dedi. Suyuda 10 dk aralıklarla az ver cok icerse kusmak ister dedi.

diş etlerine sürülmesi için jel var eczaneden gidip isterseniz verirler o hem ağrısını alıp rahatlatıyor,ferahlatıyor hemde huysuzluklarını büyük ölçüde azaltıyor 6 saatte bir kullaabilirsiniz deneyin hem siz hem bebeğiniz rahat eder.

Ayyyyy Minnak oğlum diş çıkarıyor heralde 3 4 gün boyunca kusmamız oldu Allah'a şükür geçti ama şimdide 2 gündür günde 2 kere sulu yapıyo ishal olmuş gibi hastaneye götürdük ne idrar ne kanında ne de diğer şeyinde hiçbirşey çıkmadı bizde diş dedik ama hayırlısıyla çıkarsak iştahı azaldı huysuz hakkımız da Hayırlısı Allah annelere güç versin çünkü bbeklerin Çaresiz ağlaması kadar kötü bişey yok

X