Sebze Yemekleri UzmaN'dan ''Yeşil Domates Yemeği'' Tarifi (Resimli)

UzmaN

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
19 Şubat 2007
5.078
10
Şu domates ne hikmetli ve berekli bir sebzedir..Buzdolabımda olmazsa olmazların başında domates gelir desem inanın abartmış olmam:)
Mis kokulu kırmızı domatesler ve kullanıldıkları yemekler bir yana artık yeşil halinden de hanımlar yararlanmasını biliyorlar..Yeşil domatesi yani henüz kızarmamış,olgunlaşmamış domatesi sadece kış için hazırlanan ''Turşularda'' kullanıldığını bilirdim..Anneme yada kayınvalideme özellikle benim için hazırlanan turşularda yeşil domatesin çok olması konusunda birden fazla tembihlerim olurdu..
Yakın bir zamanda kız kardeşim bana, yeşil domatesin artık yemek olarak da kullanıldığını,lezzetinin ayrı bir güzellik olduğundan bahsetti..Ehhh pek cazip gelmediğini de düsrüstlükle belirtmeliyim:) Ama o kadar övgüye bu bu tarifi denememek benim uykularımın kaçmasına sebep olurdu.
Geçen haftalarda pazardan son demlerini yaşayan,henüz kızarmamış,son demlerini yaşayan yeşil domateslerden bir kilo aldım ve bu yemeği yapmak için mutfağın yolunu tuttum..
Yaptım mı? Evet kaçar mı? Peki övülecek kadar bir lezzeti var mıymış? Kesinlikle...
Mazlemeleri evimizde var olan besinler..Yapmanız gereken tükenmeden bir kilo ''Yeşil Domates'' alıp,mutfak tezgahının önüne geçmek.
Buyurun şimdi tarif zamanı...

Malzemelerin temini yeterli..

1 Adet kuru soğan
4 Çorba kaşığı bulgur
2 Adet yeşil sivri biber
1 Adet kırmızı domates
1 Tatlı kaşığı domates salçası
2 Yemek kaşığı sıvıyağ
Tuz ve pişmesi için gerekli olan su..

Yeşil domatesler bol suda yıkandıktan sonra,ne iri ne ufak olmamak şartı ile doğrayınız.Tencereye iki yemek kaşığı sıvı yağı alıp,içine bir adet kuru soğanı,bir adet yeşil biberi ve bir adet kırmızı domatesi doğrayıp ilave ediniz.
Şöyle bir kaç dakika malzemeleri orta ateşte soteledikten sonra,salça ve tuzu ekleyiniz..Akabinde doğranmış yeşil domatesleri de ekleyip,son işlem olarak 4 yemek kaşığı pilavlık bulguru da ekleyip,pişmesi için gerekli olan yaklaşık 3 su bardağı suyu da tencereye ilave edip pişmeye bırakınız.
Orta ateşte yeşil domatesler yumşayıp,bulgurlar pişinceye kadar tencereyi ocakta bırakınız..
Sıcak olarak servis yapılması tavsiyemdir.
Şimdiden afiyetler diliyorum..
2009abant132.jpg

Kadınlar Kulübü Yemek Tarifleri :nazar:

Son düzenleme:
2009abant132.jpg

Yeşil domatesler belki de çoktan bitmiştir ama siz yine de pazarı şöyle bir gezin ve yeşil domatesi bulmaya çalışın..a.s
Lezzetine bayıldım gerçekten..yerimseniben

ilk defa duydum ve gördüm :)

hep turşuda kullandım bu gune kadar..

cok guzele benzıyor inşallah vardır pazarda :)

ilk defa duydum ve gördüm :)

hep turşuda kullandım bu gune kadar..

cok guzele benzıyor inşallah vardır pazarda :)

Umarım bulursun Sumak..
Hatta bulursan bir kaç kilo fazla al ve buzdolabıyın dondurucu kısmına,yıkayıp,poşetleyip kaldır..Kışın canın çekebilir bu tarifi..yerimseniben

cokacimcoookannecigim cok yapar cokda severcokacimcoook
ellerinize saglik
canim cekdi birden
olsada yesem
opuyorumnanaktanopuyorumnanaktanopuyorumnanaktan

Domates sever olarak istahimi kabartmaya yetti bu görüntü..
Hic denemedim, tadi eminim nefistir..
:asigim:

coookk severım bayılırım ekşi ekşi sizinkide cok guzel gorunuyo ellerınıze saglık.

domates yemeği bizim eskilerden gelen bir yemektir.hatta büyüklerimiz eskiden konservesini yaparlardı.yalnız biz bulgur koymayız.ellerine sağlık bu arada

aa nek adar güzel oldu bizim bahçede bir sürü yeşil domates var güneş olmayınca kızarmadılar
çok iyi oldu bu tarif ellerine saglık uzmancım

Bide üstüne sarımsaklı yoğurt yap yemede yanınd yat.Offf nerden bulacam yeşil domatesi annaaaammm.

Tarif çok güzel elinize sağlık :) Yalnız bir konuda uyarı yapmak istiyorum, yeşil domates çiğ halde yiyince zehirlidir. Ancak turşusu ya da yemeği yapılınca zehiri etkisiz hale gelir. Dikkatli olmak lazım.

X