Amniyosentez (Bebek Kesesinden Sivi Alimi)Cok mu Gerekli ?

Zehir

her seçiş bir vazgeçiştir
Kayıtlı Üye
6 Ocak 2009
1.847
1
merhaba arkadaslar 11 haftalik hamileyim

düzenli olarak kontrollerime gidiyorum hersey normal,bebegimin gelisimi güzel

fakat doktoruma ailevi problemlerimden bahsettim

Esim kanserdi ve bize iki yil cocuk yapmak yasakti,zaten olma olasiligida yüzde 20ydi

iki yil gectigimiz nisan ayinda zaten bitmisti ,esim chemoterapi gördügü icin yasakti bebek

ve esimin ailesinde ,esim ve kayinvalidem haric tüm kardeslerinde ve babasinda ileri derecede göz sakatligi mevcut

ben bunlari söyler söylemez doktorum amniyosentez yaptirmam icin beni büyük bir hastaneye sevketti

halbuki hersey iyi ,gelisimi cok güzel diyordu bebegimin

suan 11.ci haftamdayim hastane ise randevuyu tam bir ay sonraya verdi

bu islem gercekten gerekli mi ?

esim ,sen bebegimizn saglikli olup olmadigini ögrenmek istemiyormusun diyor

yahu istemezmiyim istiyorum ,ama oldu ki saglikli degil diyorum napicaz aldiricakmiyiz 15haftalik bebegi diyorum

beni cok büyük zan atinda birakiyor,bu sivi alimi düsüklere sebeb oluyormus diyorum ,Allah ne dediyse o diyor

madem öyle ,o zaman birak yaptirmayalim degil mi ama ?

-arkadaslar bu islem her hangi bir anestezi uygulanmadan mi yapiliyor ?

-kararsizim arkadaslar,hersey Allahtan diyip yaptirmamalimiyim ?

cnm bebeğinde problem varmı yokmu diye yapılıyo inşallah bişi yoktur ama göbeğine bir sıvı sürüyolar inğeyle sıvı alıyolar %1 düşme riski varmışş ama genelde benim buradan okuduğum kadar herkesinki temiz çıkıyor ve düşmüyormuş..yinede yaptırısan güzel bir hastanede yaptır..

cok üzüldüm allahtan sifa diliyorum sizin icin...normalde gerekmiyor hatta düsük bile olabiliyor tabiki düsük bi ihtimal..fakat doktorun önerdiyse yaptir bence...iciniz rahat eder...evet sagliksiz diye bebek aldirmak cok zor bende senin gibi düsünüyorum ama yarin bir gün biz ölcez ve ona kim bakcak böyle düsün karar senin ...umarim bebisin iyidirr

bence gereksiz canım tabii bu benim fikrim çünkü bebişinde bi sorun varsa (allah korusun)yinede aldırmayı düşünmüyorsan gereksiz.allah a bırak herşeyi o sana yardım edecektir ve inş. bebişin sağ salim doğacak merak etme ve buna inan:)

canım amnıyosentez dusuk rıskı %1 olan bı ıslem. karından ıgneyle gırıp bebegın oldugu keseden su alıyolar. sonucunu 20 gun sonra falan alıyosun. yaptıranları takıp ettıgım kadarıyla Allah a sukur herkesın kı temız cıktı... durumun ıcın cok cok uzuldum umarım Allah bı an once sıfa verır... ama eger emın olmak ıstıyosan yaptırabılırsın. ısının ehlı cok uzman kısıler war yurtdısında ıkamet edıyormussun. belkı bulundugun yerdekı teknolojı buradakınden cok gelısmıstır hem... ıyı sonuclar alıcaksın umarım,guzel haberlerını beklıyoruz...

canım benimde 3lü testim riskli çıktığı için amniyosentez yaptırdım herhangi bir anestezi uygulanmadan karnını dezenfekte edip iğneyle bebeğin yanından su alıyorlar zaten sinek ısırığı gibi birşey hissediyorsun o kadar...ama bu işi iyi bilen bir uzmana yaptır ki bebeğin zarar görmesin...10 gün boyunca ağır iş yapmadım bir ay sonrada sonuçlarımızı aldık allaha şükür temiz çıktı...ama aylarca aklında soru işaretiyle yaşamaktansa yaptırmanı öneririm,ben yaptırmasaydım acaba bebeğimde birşey varmı yokmu diye düşünürken kafayı yerdim herhalde...allah yardımcın olsun canım...

cnm bebeğinde problem varmı yokmu diye yapılıyo inşallah bişi yoktur ama göbeğine bir sıvı sürüyolar inğeyle sıvı alıyolar %1 düşme riski varmışş ama genelde benim buradan okuduğum kadar herkesinki temiz çıkıyor ve düşmüyormuş..yinede yaptırısan güzel bir hastanede yaptır..

insallah canim :Saruboceq:
zaten doktorun asistanida böyle demisti,cok kisiyi gönderdik hic birsey olmadi diye
Türkiyedeki arkadaslarin olumsuz yorumlari yüzünden kendimi kötü hissettim
hayirlisi insallah canim

cok üzüldüm allahtan sifa diliyorum sizin icin...normalde gerekmiyor hatta düsük bile olabiliyor tabiki düsük bi ihtimal..fakat doktorun önerdiyse yaptir bence...iciniz rahat eder...evet sagliksiz diye bebek aldirmak cok zor bende senin gibi düsünüyorum ama yarin bir gün biz ölcez ve ona kim bakcak böyle düsün karar senin ...umarim bebisin iyidirr

tesekkur ederim canim ,aslinda testler sonucu doktorun bunu önermesi gerektigii düsünüp duruyorum
sonucta ben durumu anlattiktan sonra tedaviye yönlendirdi beni ,ters giden birseyler yoktu yani :çok üzgünüm:
düsünsene ama canim bebegim bu siviyi aldirdigimda tam 3,5 aylik oluyor ve sonuclarda nerdeyse bir ayda cikiyorsa bebek 4,5 aylik olmus olucak
mümkünü yok aldiramam artik herseyi belli olmus olucak,en kötüsü hareketlenmis olucak
Allah herseyin en iyisini bilir kalbimi bozmak istemiyorum

bence gereksiz canım tabii bu benim fikrim çünkü bebişinde bi sorun varsa (allah korusun)yinede aldırmayı düşünmüyorsan gereksiz.allah a bırak herşeyi o sana yardım edecektir ve inş. bebişin sağ salim doğacak merak etme ve buna inan:)

cok sagol canim güzel dileklerin icin opuyorumnanaktan
insallah ,aynen bende senin gibi dusunuyorum

canım amnıyosentez dusuk rıskı %1 olan bı ıslem. karından ıgneyle gırıp bebegın oldugu keseden su alıyolar. sonucunu 20 gun sonra falan alıyosun. yaptıranları takıp ettıgım kadarıyla Allah a sukur herkesın kı temız cıktı... durumun ıcın cok cok uzuldum umarım Allah bı an once sıfa verır... ama eger emın olmak ıstıyosan yaptırabılırsın. ısının ehlı cok uzman kısıler war yurtdısında ıkamet edıyormussun. belkı bulundugun yerdekı teknolojı buradakınden cok gelısmıstır hem... ıyı sonuclar alıcaksın umarım,guzel haberlerını beklıyoruz...

sagolasin canim benim son 20 gün kaldi ,randevu alindi
igneyle sivi aldirmicam sanirim ama büüyük ultrasona giricem
sivi alinirken anestezi uygulamamalari benim icin cok kötü
ben cok panik insanim ister sinek isirigi kdar olsun kipirdarim
buda büyük bir risk iste
off Allahim yardimcim olsun :Saruboceq:

canım benimde 3lü testim riskli çıktığı için amniyosentez yaptırdım herhangi bir anestezi uygulanmadan karnını dezenfekte edip iğneyle bebeğin yanından su alıyorlar zaten sinek ısırığı gibi birşey hissediyorsun o kadar...ama bu işi iyi bilen bir uzmana yaptır ki bebeğin zarar görmesin...10 gün boyunca ağır iş yapmadım bir ay sonrada sonuçlarımızı aldık allaha şükür temiz çıktı...ama aylarca aklında soru işaretiyle yaşamaktansa yaptırmanı öneririm,ben yaptırmasaydım acaba bebeğimde birşey varmı yokmu diye düşünürken kafayı yerdim herhalde...allah yardımcın olsun canım...

gecmis olsun canim,oh kurtulmussun cok sevindim
insallah kimsenin bebeginde sorun olmaz
hepinize tesekkur ederim arkadaslar yorumlariniz icin opuyorumnanaktan

ben geçen hafta bugün yaptırdım amniyosentez ve bebeğimin suyu boşalmaya başladı işlem sonrası 2 günde tüm suyu bitti ve 5 aylık bebeğimi bu yüzden kaybettim iyi düşün bence bende burda okuduklarımdan cesaret almıştım

cok ama cok üzüldüm yazdigini okuyunca arkadasim :çok üzgünüm:

simdi yorumunu esimede okuttum,su dakika bende sivi alimindan net bir sekilde vazgectim

Rabbim sana insallah kucagina alabilcegin yavrunu verir :teselli:

sana ne desem ne yazsam bilemiyorum inan :1no2:

iyi doktorlar tarafindan yapilmadi mi canim ,sivinin tukenmesine sebeb neymis arastirmadiniz mi :a015:

selam canim insallah bebeginde hic bir sey yoktur.fakat diyelim ki yaptirdin ve bebek problemli ise aldiracakmisin.ayrica e$inin ailesinde bu hastalik varsa ve bütün karde$lerinde böyleyse genetik te olabilir.diyelimki bu bebeginde oldu ( in$allah yokturda) ve aldirdin. bir daha bebek yapmiycakmisin?genetikse diger bir hamileliginde de olma $ansi yüksek.her seferinde baktiracakmisin.bu benim fikrimdi sadece.tabiki en iyisini siz bilirsiniz..

selam canim insallah bebeginde hic bir sey yoktur.fakat diyelim ki yaptirdin ve bebek problemli ise aldiracakmisin.ayrica e$inin ailesinde bu hastalik varsa ve bütün karde$lerinde böyleyse genetik te olabilir.diyelimki bu bebeginde oldu ( in$allah yokturda) ve aldirdin. bir daha bebek yapmiycakmisin?genetikse diger bir hamileliginde de olma $ansi yüksek.her seferinde baktiracakmisin.bu benim fikrimdi sadece.tabiki en iyisini siz bilirsiniz..

insallh canim,dilerim kimseninkinde yoktur

yazdiklarin gercekten cok mantikli seyler,ayni seyleri bende dusundum canim

zaten ben siviyi aldirmak istemiyordum,esim tutturmustu,hani varsa bile dogumdan sonra tedavisi neyse yapilir diye

zaten hersey Allahtan canim,icim ferah gercekten

merhaba..
Ben 38 yasindayim, 18 haftalik hamileyim.
Doktorum perinataloji uzmani, 2+4 lu testlerim yapildi. ayricana dunde detayli ultrason'a girdim hersey normal gorunuyor.. Risk olarak 600/1 dendi.. amniyosentez icin bana birakildi.. Bu durumda kafamda cok karisti. Hersey guzel gidiyor, Dr amni sart dememisken. Yaptirip yaptirmamak arasinda kaldim.. Benim yasimda amniyosentez yaptirmamis olan varmi ??

Tsk ederim
Esra

arkadaşım benim bebeğim daha 12 haftalık iken ulturasyona girdiğimde gördüm eli ayağı her şeyi var ve kıpır kıpır ben ikili test bile istemedim sadece ulturasyonda ense kalınlığına baktı burun kemiğine baktı doktor onlar da gayet iyi dedi kan testi istemedim çünkü bu saatten sonra allah korusun özürlü bile olsa ona nasıl kıyarım onu için yaptırmadım senin ki ne kadar büyümüş olacak tabiki karar senin

mrb arkadaşlar bende şuan 33 haftalık hamileyim bebeğimin ense kalınlığı 3.2 çıktı ikili testte de risk yüksek dedi dr amniosentez yapalım dedi ama ben ve eşim istemedik çünkü rabbim bu hayatta bizlere herşeyi imtahan olarak veriyor sağlıklı doğupta sonradan sakat olan yok mu? ilk aylarda üzüldüm çok canım sıkıldı ama bebeğim hareketlenmeye başladıktan sonra rahatladım şimdi bebeğimin hareketleri çok düzenli ve normal sabırsızlıkla onu bekliyorum rabbim inşallah sabrımın mukafatını verecektir.kararsız kalan arkadaşlara tavsiyem herşey Allahtan doktorlar riskli dediği zaman hemen paniğe kapılmayın tevekkül sabır ve dua edin.

X