kızlar 6 ay kınası yapan varmı prenseslere

kardelen_izmir

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
19 Ağustos 2008
8
0
bılmeyen varsa bizim gocmenlerin adetıdır ve ızmırde baya yaygındır kız bebeklere 6 aylık olunca kına yakılır bı tane kına annesi secilir bebege tepsi hazırlar kıyafet ayakkabi falan snr ikramlar yapılır kına tepsisi hazırlanır bol bol dokturulur bebege kına yakılr ben bu hafta yapıcam hatta bındallısını bıle aldık bugun ama kınanın zararı olurmu o korkutuyo beni napsam bılemedim

ben geçentiğimiz cumartesi yaptık daha doğrsu ablam ve yengemin ısrarlarıyla yaptık benim ailem bursada orda oldu biz bindallı değilde saten kırmızı gecelik giydirdik güzel geçti.
kınaya gelince bir zararı olmaz neden olsunki zaten az tutuyor bebekler sıkıldı kızım bende hemen yıkadım şuan belli bile değil elinde kına olduğu ama çok tutsaydıda birşey olacağını sanmıyorum.

Enteresan.Ne güzel adetler var ya...keşke bizdede olsa kına yakma adeti...en çok bindallı gydrme olayı beni cezbetti aslında:))evet bizdede diş bulguru yapılır

ben de göçmenin ama hiç böyle bir adet duymadım.izmirliyim aynı zmaanda.ilginçmiş :)

ya biz burda yalnızız :KK43: ne diş buğdayı ne kına ne mevlüt hiçbişicik yapamadık :KK43:((

canım kınanın zararı olacağını ben de zannetmiyorum

erkeke bebeklere yapılmıo dimi bu kına yaa ayy ben çok meraklıyım ööle şeylere diş buğdayını haftaya yapacağım resimleri eklerim kısslar ayy ikinci bebek kız olursa ona kınayıda yaparım artık napalım dimi kaydirigubbakcemile3

bizim de adetlerimizde yok aslında 6. ay kınası. ama çevremdeki arkadaşlarımdan duydum ve çok heveslendim. kısmet olursa bende yapıcam kızıma 6 ay kınasını. bindallısının siparişini verdim bile:teytey:

evet bindallıyı temin eden arkadaşlar yardımcı olursanız seviniriz....ben kapalıçarşıya bakıcam sanırım orada bulabilirim....cumartesinden sonra resim ekleriz bulursak:))

:teytey: Adana ' da da vardır diş buğdayı ama kınayı hiç duymamıştım :))) Bizde yapacağız diş buğdayını bir dişimi çıktıda :))))

uzulme adet olmasada yapılıo artık bızde izmirlıyız adet yok ama özenıyoruz. kızım 4 aylık sımdıden basladık arastırmalara. cok guzel seyler yapılıyormus.bız yapıcaz işallah.maksat eglence olsun.

kına adeti bizde yok diş bugdayı var bugdayı kaynatırız içine renki leblebi şekerlerden ceviz fındık falan katarız mısafırle dagıttıktan sonra bır tepsiye kalem makas kitap igne aklınıza ne glıyosa mesleklerle ılgılı koyuyoruz bebek hangı elıne alırsa o olcak meslegı denır guzel bir egenecyle bıter benım kızım kalemi almıstı ilk eline yazar olcak sanırım:))

X