Kekler - Pastalar UzmaN'dan ''Üzümlü Tarçınlı Kek'' Tarifi (Resimli)

UzmaN

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
19 Şubat 2007
5.078
10
Kek yapımında ki önemli iki noktayı, hatta en önemli iki noktayı sizlerle paylaşmadan geçemeyeceğim.

Hangi kek olursa olsun;kekin kalıbını kek malzemesini eklemeden önce margarin ile yağlamalısınız..Bu işlem kekinizin kalıptan beş dakika içinde üstelik hiç parçalanmadan çıkmasına yardımcı olacaktır.

Diğer bir husus ise;kekinizi lütfen önceden ısıtılmış fırında pişmeye bırakınız ve ne olursa olsun ilk 20 dakika fırının kapağını açmayınız..Göreceksiniz ki kekiniz bir volkan edası ile kabaracak çökmeyecektir..

Evde ne zaman bu keki yapsam,mutfağımı mis gibi tarçın kokusu kaplar..

Önceleri tarçını çok sevmezdim fakat bu kek tarifinde kullanmaya başlayalı,tarçın mutfağımda vazgeçilmez bir baharat oldu.

Çok pratik ve zamandan kazandıran bir kek tarifi olması da hanımları sevindirir türden:)

İlla ki misafirlerim için yapmıyorum bu keki,evde çok tüketildiğini bildiğimden,bir yarım saatlik zamanla kekimi yapıveriyorum..

Malzemelerin temini yeterli..

3 Yumurta
4 Kahve fincanı toz şeker
1Kahve fincanı yoğurt
125 gr margarin(yarım paket)
1Tatlı kaşığı tarçın
Bir çay bardağı kadar kuru sarı üzüm
7 kahve fincanı un
1 Paket kabartma tozu 1 paket vanilin

Bir kaba oda sıcaklığında ki 125 gr (yarım paket) margarini alınız ve içine 3 adet yumurta ve 4 fincan şekeri ekleyerek,mikser yardımı ile bir güzel çırpınız..
Malzemeye ilaveten 1 kahve fincanı yoğurtu da ekleyip,karıştırmayı bir kaç dakika daha yapınız..
Sonrasında bir tatlı kaşığı tarçını ekleyiniz..7 Kahve fincnı unu malzemeye katıp,bir paket kabartma tozunu unla şöyle bir karıştırıp,tüm malzemeyi mikser ile çırpınız.
Hamur akıcı bir kıvamda değil,daha katı bir görünümde olacaktır..Endişeye gerek yok:)
Son olarak bir paket vanilini ve bir çay bardağı kuru üzümü de ekleyip bu kez kaşık yardımı ile harman yapınız..Hamur biraz katı olacağından,mikser bu aşama bizi zorlayabilir..Bu nedenle kaşığı tercih etmenizde fayda var.
Bir miktar margarin ile yağladığınız kalıba,kek malzemesini kaşık yardımı ile eşit şeklide paylaştırınız..
Yukarda belirttiğim püf noktasına sadık kalarak,fırını 150 derece önceden ısıtıp,sıcak fırına keki pişmeye veriniz.
İlk 20 dakika fırın kapağını hiç açmadan,kekinizin pişip pişmediğini kontrol ediniz lütfen..Yakşalık bir 30-35 dadika sonra keki fırından alıp,servis öncesi biraz soğuma bırakınız..
Afiyet olsun..
pic0041j.jpg

Kadınlar Kulübü Yemek Tarifleri :nazar:

pic0037e.jpg

pic0039r.jpg

Kekin ana malzemelerini değiştirmeden,kuru üzüm yerine ceviz içi,küçük küçük doğranmış kuru kayısı,kuru incir de kullanabilirsiniz..Yada hepsinden azar miktarlar ekleyebilirsiniz..
Tekrardan afiyet olsun..yerimseniben

Son düzenleme:
En sevdiğim tatlardan biridir bu kek uzmancım ama ben hiç bir kekimde margarin kullanmıyorum napcaz?:))))))))

Paylaşımın için teşekkürler cnm

En sevdiğim tatlardan biridir bu kek uzmancım ama ben hiç bir kekimde margarin kullanmıyorum napcaz?:))))))))

Paylaşımın için teşekkürler cnm

:)))
Sevgili mısraaa'cığım zeytinyağı yada sıvı yağla yapılan da bir çok kek var..Kalori açısından evet haklısın margarin ağır gelebilir ama inan ki bu konuda hiç sorun yaşamadım..Kek çok ağır kalmıyor margarin yüzünden..Ama dediğim gibi 125 gr margarin yerine normal boyda bir su bardağı sıvı yağ ile de deneyebiliriz..yerimseniben

Ben de teşekkür ederim tatlım..Diline sağlık..a.s

Cevizli kakaolu kektarifi...
Kakaolu cevizli kek arifi de diyebiliriz. Genelde kek yaparken keklerin sabun kalıbı gibi olmasından şikayet ederiz. Yumurta oranı ya da diğer malzemelerimizi tam takır hazırlasak bile iyi kabaran bir kek elde edemeyebiliriz. Önereceğim kek tarifi hem kekler istediğimiz gibi pişiyor hem de kalıp gibi olmuyor. Bize lazım olan 10 kalem malzeme var.

MALZEMELER
4 yumurta
1,5 su bardağı şeker
1.5 su bardağı ceviz (dövülmüş)
1 su bar. süt
Yarım su bardağında sıvıyağı
Yine yarım su bar. yoğurt
2.5 yemek kaşığı kakao
aynı oranda un
2 paket kabartma tozu
ve 1 paket vanilya

Cevizli kakaolu kek tarifinin hazırlanışı ve yazının girişinde belirttiğim püf noktaları için cevizli kakaolu kek bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Afiyet olsun

Son düzenleyen: Moderatör:
X