Heyet raporu almalym (zmir)

ben bu topiği yeni gördüm, çok şaşırdım, burada insanların birbirlerine destek olmaya çalıştıklarını sanıyordum, ilk kez böyle bir şey gördüm kk da, burada muhatap olduğunuz insan bir anne, hem de daha lohusa, nasıl böyle geriyorsunuz, ayrıca istediği şey çok doğal, küçücük bir bebeciği daha annesini sık sık emerken bırakıp işe gitmek, bebek evde acıkıp ağlarken göğüsleriniz sızlaya sızlaya çalışmak, bebeğin emme sıklığı azaldığı, stres yaptığınız ve yorulduğunuz için sütün azalması, bir de üstüne bebeğinizi tanımadığınız bir insana bırakmak çok zor, siz hiç işyerinde göğüsleriniz çok dolduğu ve ağrıdığı için sütünüzü sağmak zorunda kaldınız mı, hem de kuzucuğunuz evde emmek için ağlarken, ücretsiz izin alın demek de sanki doğurduğumuz için suçlu olmak gibi, ceza gibi, hem bebeklerinizi 6 ay sadece anne sütüyle emzirin diyorlar, hem de 8 hafta sonra işe başla diyorlar, 1,5 saatlik süt izni olabilir ama işyeri uzak olanlar ve arabası olmayanlar ne yapacak, kolay mı koşa koşa süt verip gelmek, derse yetişmek, bazı ülkelerde ücretli izin 3 yıl, bir de AB ye girmeye çalışıyorlar, 2 gün sonra yeni bir yasa çıkarıp alın size 1 yıl doğum izni derlerse bu anneler ve bebeklerine kaybettikleri değerler için pardon mu diyecekler, o zaman bu yaşananlar helal olacak da şimdi haram mı, ben 10 tane çocuk mu doğrucam da bu kadar mağdur edicem bebeğimi, çoktandır verilmesi gereken bir hak için tartışmışsınız, hem de en iyi, bir anne bir anneyi anlaması gerekirken, acaba biz niye böyle bir şeyi yapamadık diye mi bu öfke, ben yazılanlarda öfke hissettim, bu haklar çok önceden verilmeliydi, bir anne aslında en az 1 yıl bile kalmalı, ilgilenmeli çocuğuyla, bir de 3 çocuk yapın diyorlar, çocukları doğurup, 2 aylıkken bakıcılara bırakalım diye mi doğuralım, herhalde bu soruyu soran arkadaşa karşı çıkanlar, sadece dürüst! değil aynı zamanda idareci yakını falan, şenayı soruyu sorduğuna pişman etmişsiniz, kızcağız çaresizce bir destek istemiş ama maalesef...
arkadasa tamamen katılıyorum
bende hamıleyım ve dogum ıznı bıttıkten sonra alabıkldıgım kadar heyet raporu alıcam bebeğinizin size en çok ihtiyaç duydugu zamanda kusura bakmayın ben gıdıp çalısamam ,bu durumda da neden ücertsiz izine ayrılayım devlet bana 3 çocuk yap derken ıyı o zaman dogurup dogurup dogudakı gıbı sokaga salalım gıtsın, onların oyle bır kaygısı yok ,
bir arkadas bence oyle konusmus sırf ınsanları sinir etmek ıcın emınım onun çocugu da yoktur ,ben ılk defa anne olucam ama daha sımdıden endıselenıyorum hadı dogurduk sonrası 1 yasındayken bıle kıme bırakacaksınız yakınınız da olsa kımse bır annenın yerını alamaz bence,
ben malıyede çalışıyorum o soyleyen arkadas gelsın de gorsun mıllet ne yolsuzluklar yapmaya çalışıyor ne dümenler çeviriyor sırf 2 kuruş almak ıcın en basıt ornek
adam tayın oluyor baska yere ,aılesını bırakıyor geldıgı yerde,gorev yaptıgı yerde bekar olarak kalıyor sonra tayınını cıkartıyor ve ailesi de yanındaymıs gıbı yol harcırahı alıyor kı mıktar da artıyor,birisi şikayet ederse durum anlasılır kımsenın hesap sordugu yok herkes kendı derdınde...
o yüzden bir şey soylerken ınsanların ne durumda oldugunu bılmeden boyle gelısıguzel konusmak çok kolay burdakı amaç bir insanı yetiştirmek büyütmek topluma ve size yararlı hayırlı evlat olması için çabalamak ki almanyada anneye 2 yıl ızın bebegın 2 yıl boyunca tum bez mama dıge gıderlerı karsılanıyor hemde her ay 1500 $ cıvarında çocuk parası verılıyor bu durumda kımse bısey demesın hersey ortada ,işiniz tabıkı onemlı ama öncelik ailenız olsun evdeki huzurun yerini hıcbırsey alamaz arkadaslar bu tarz ufak hesaplar yapmayın aılenız ıcın

sevdes, arkadaşım, bizim ülkemizde ineği buzağılayan çiftçiye bile süt yardımı varmış, hem de belli bir süre ödeniyormuş, doktorum söyledi, siz ne kadar süt yardımı alıyorsunuz dedi, ne yardımı dedim, anlattıklarını duyunca çok şaşırdım, inek kadar kıymetimiz yok demek ki, ayrıca finlandiyada doğum yapan anneye 3 yıl ücretli izin, her ay ayrıca doğum yardımı ve doğum paketi hediye veriliyormuş, onların ekonomisi iyi, ben onlardan geçtim ama bir 6 ay, bebişlerimiz ek besine geçene kadar izin verseler, maaştan kesinti yapsalar bile razıyım, ne olacak yani, bebek biz işteyken acıksa ağlasa, nasıl durduracak bakıcı, bebek bu , 2-3 saatte acıkmak zorunda mı, acıkırsa bekle acıkma saatin gelmedi mi diyecekler, bir de bakıcı çocuk sevmeyen, insafsız biriyse ne olacak, üstelik öbür tarafta annenin göğsü süt doluyken reva mı bu, elbette insanlar bazı çareler düşünecekler...

sevdes, arkadaşım, bizim ülkemizde ineği buzağılayan çiftçiye bile süt yardımı varmış, hem de belli bir süre ödeniyormuş, doktorum söyledi, siz ne kadar süt yardımı alıyorsunuz dedi, ne yardımı dedim, anlattıklarını duyunca çok şaşırdım, inek kadar kıymetimiz yok demek ki, ayrıca finlandiyada doğum yapan anneye 3 yıl ücretli izin, her ay ayrıca doğum yardımı ve doğum paketi hediye veriliyormuş, onların ekonomisi iyi, ben onlardan geçtim ama bir 6 ay, bebişlerimiz ek besine geçene kadar izin verseler, maaştan kesinti yapsalar bile razıyım, ne olacak yani, bebek biz işteyken acıksa ağlasa, nasıl durduracak bakıcı, bebek bu , 2-3 saatte acıkmak zorunda mı, acıkırsa bekle acıkma saatin gelmedi mi diyecekler, bir de bakıcı çocuk sevmeyen, insafsız biriyse ne olacak, üstelik öbür tarafta annenin göğsü süt doluyken reva mı bu, elbette insanlar bazı çareler düşünecekler...
Finlandiya demokrasinin en iyi uygulandığı kadına en fazla değer veren avrupa ülkesi diye duymuştum yazdıklarından sonra inandım buna. ülkem de doğum yapan kadına çalışma işten ayrıl evinde otur deniyor malesef (bkz şekil 1a) nerde öyle 3 yıl izin.

şekil 1a : BEN :KK43:((

ben bu topiği yeni gördüm, çok şaşırdım, burada insanların birbirlerine destek olmaya çalıştıklarını sanıyordum, ilk kez böyle bir şey gördüm kk da, burada muhatap olduğunuz insan bir anne, hem de daha lohusa, nasıl böyle geriyorsunuz, ayrıca istediği şey çok doğal, küçücük bir bebeciği daha annesini sık sık emerken bırakıp işe gitmek, bebek evde acıkıp ağlarken göğüsleriniz sızlaya sızlaya çalışmak, bebeğin emme sıklığı azaldığı, stres yaptığınız ve yorulduğunuz için sütün azalması, bir de üstüne bebeğinizi tanımadığınız bir insana bırakmak çok zor, siz hiç işyerinde göğüsleriniz çok dolduğu ve ağrıdığı için sütünüzü sağmak zorunda kaldınız mı, hem de kuzucuğunuz evde emmek için ağlarken, ücretsiz izin alın demek de sanki doğurduğumuz için suçlu olmak gibi, ceza gibi, hem bebeklerinizi 6 ay sadece anne sütüyle emzirin diyorlar, hem de 8 hafta sonra işe başla diyorlar, 1,5 saatlik süt izni olabilir ama işyeri uzak olanlar ve arabası olmayanlar ne yapacak, kolay mı koşa koşa süt verip gelmek, derse yetişmek, bazı ülkelerde ücretli izin 3 yıl, bir de AB ye girmeye çalışıyorlar, 2 gün sonra yeni bir yasa çıkarıp alın size 1 yıl doğum izni derlerse bu anneler ve bebeklerine kaybettikleri değerler için pardon mu diyecekler, o zaman bu yaşananlar helal olacak da şimdi haram mı, ben 10 tane çocuk mu doğrucam da bu kadar mağdur edicem bebeğimi, çoktandır verilmesi gereken bir hak için tartışmışsınız, hem de en iyi, bir anne bir anneyi anlaması gerekirken, acaba biz niye böyle bir şeyi yapamadık diye mi bu öfke, ben yazılanlarda öfke hissettim, bu haklar çok önceden verilmeliydi, bir anne aslında en az 1 yıl bile kalmalı, ilgilenmeli çocuğuyla, bir de 3 çocuk yapın diyorlar, çocukları doğurup, 2 aylıkken bakıcılara bırakalım diye mi doğuralım, herhalde bu soruyu soran arkadaşa karşı çıkanlar, sadece dürüst! değil aynı zamanda idareci yakını falan, şenayı soruyu sorduğuna pişman etmişsiniz, kızcağız çaresizce bir destek istemiş ama maalesef...

Çok güzel bir cevap olmuş, tam aklımdan geçenleri özetlemişsiniz. Burası birbirimize destek olmamız gereken bir forum, yeni anne olmuş birine böyle sert cevaplar çok ayıp kaçmış. Ayrıca "Hak verilmez, alınır" Biz böyle aylıksız izin alıp ses çıkartmazsak hak ettiğimiz süt iznini bize nasıl versinler. Bence ihtiyacı olan olmayan herkes rapor almalı, böylece bir şeyleri değiştirmeliyiz. 6 ay sadece anne sütü verin demek kolay, önemli olan yolu açmak.

çok teşekkürler destek için, ben diğerleri bu duyguları nasıl paylaşmıyor ona şaşıyorum, bunu en iyi kuzularını evde bırakıp işe gitmek zorunda kalan anneler anlamalı...

kusura bakma ama ben bu heyet işine çok karşıyım.ben de öğretmenım ve doğum ıznım 25 eylülde bitti.ben 9 alık ucretsiz izne ayrıldım.emın ol bız de çok zorlanıcaz maddı olarak ama diğeri bana sahtekarlık gbı gelıyor.ayrıca bebeğime sut verıyorum ve raporluyken alacağm paraya haram para gözuyle baktığım ıçın rapor almayı duşunmedımkı bebeğimin kursağından geçmesin.sapa sağlam dolaşırken rapor almak bana yanlış gelıyor.tabı kı bu benım kendı fikrim.
raporu dev.hastaneleri ile uni.hastanelerınden alabilirsin en iyisi doğumunu yapan dr la gçrüş.

arkadaşım sana tamamen katılıyoruma.sa.s 70milyonun hakkı var bu haksız kazançta.bende bebeğimle kendim ilgilenmek için işi bıraktım,maddi açıdan çok zor zamanlar geçirdik ama bebeğimin yüzünün gülüşene değer.eğer arkadaşımızın vicdanına sığabildiyse diyecekte söz yok
mantıklı ve olması gerekeni söylediğin için bu kadar yuhalamalarına anlamda veremedim.açık sözlülüğün ve cesaretin için kutlarım senia.s.

burda yuhalanan ve de sırf bir soru sordu diye morali bozulan bu topiği açan arkadaş bence, zaten şimdiye kadar verilmesi gereken, gecikmiş, eli kulağında olan bir haktan bahsettiği için hem de...

Valla bu topic açılalı uzun zama oldu.tesadüfen çarptı gözüme şahsen ben kımseyı yuhalamadım.yuhalandığımı da sanmıyorum çünkü hiç üzerime almıyorum yazılanları.yazdığım gibi 25 eylülden beri izinliyim para içinde de yüzmüyorum.ama çocuğumun canı sağ olsun.ben gayet açık ve net bir şekılde düşüncemı yazıp 'bu benım fikrim'diye de belirttim.hakkımız olan verılyıor demıyorum ben ama hakkımızı da üç kağıtla almak doğru değil diyorum hala.maaşlar dda az napalım yanı gıdıp banka mı soyalım daha çok hak ediyoruz diye?kim ne yaparsa yapsın.ben söylediklerimin arkasındayım.

şaka gibisiniz yaaa.... :)))gerçi uzun zaman oldu ama belki bir okuyan çıkar diye yazayım dedim...
4 yaşında bir kızım var ikinci oğlum doğuyor.ısparta merkezde oturuyorum çünkü eşim serbest çalışıyor.ben doktorum ilçede çalışıyorum.aylarca yalvardık tayinimi aldıramadık.çalıştığım ilçe bir buçuk yanlış duymadın bir buçuk saat ve bana diyorlarki 3 günde bir acilde nöbet tutacaksın....kocamın işi düzenli değil ev kira ailem destek olmuyor...şimdi gel sen bana haram de :))))
oturduğun sıcak yatagında artistlik yapmak ne kolay dimi..allah bu hale düşürürse görürüm seni 2 aylık bebeği bırakıp diğer çocuğunla ilgilenemeyip üç günde bir 24 saat nöbet tutmak nasıl oluyormuş..he yada alırsın ücretsiz izin evin kirasını nasıl vercem diye düşünür durursun..
güneşime gölge etme başka ihsan istemem diye bi laf var...rahatın yerinde madem sus otur insanların da özel hayatını bilmeden yok hırsız yok haram diye SAÇMALAMA....senin karşında vatan haini değil bebeğini emzirmeye çalışan bir ANNE var.....

sizi önce saygılı olmaya daha sonra da yazdıklarımı dönüp tekrar tekrar okumaya davet ediyorum.belli ki okuduğunuzu anlamakta probleminiz var.
evet ben acayip zenginim sıcacık yatağımdan çıkmıyorum,öğretmenliği vakit geçsin dıye yapıyorum,çocuğumu da laf olsun diye yaptım.hay Allahım yaaa.ister rapor alın ister banka soyun ister izne ayrılın bananeeeee.her koyun kendi bacağından asılır.ben gene söylüyorum ' kendi fikrim ' dıye belirtip gayet kıbar bı şekılde çözüm yolu da sunmuşum konuyu açan bayana.nedir bu 'karşı fikir'tahammülsüzlüğü anlayamıyorum.

benim de bebeğim 2 aylık ve doğum iznim bitti.salı günü rapor alacağım ama pazartesi çalışmam gerekiomuş.geçen hafta için 5 günlük rapor almıştım.rapor üstüne rapor alınamıyormuş.diğer öğretmen pazartesi izinli olacak ben hiç tanımadğım öğrencilerle bir gün geçireceğim sırf bu saçmalık yüzünden.
ücretsiz izin almayı ikinci dönem düşünüyorum zira kıızım o zaman daha 5 aylık olacak.şartları zorlamak gerekio bazen yani raporda hakkımız sonuçta.kendi bebeğin için endişelenirken başka çocuklara nasıl verimli olabilirsin ki.????

bence de rapor da bıze verılen bır hak kaldı kı rapor sadece fiziksel bi sorun olduğunda verılmez.Ben okulda 2 aylık bebeğim evde aç mı ek gıda mı almak zorunda kalacak daha o ayda diye düşünürken ne derece sağlıklı bı psikolojıyle ders anlatabılırım.
Bence bebekler en az 6 aylık olup ek gıdaya başlamaları gereken zamana gelene kadar anneler endişelenmekte ve rapor almakta son derece haklı...
Bu sürede aldığımız maaşın helal olduğu konusunda da zerre kadar şüphem yok..

kusura bakmayın ama bu memlekette insanlar ahırdaki ineğini kaçak elektrikle çalıştırdığı klimayla serinletirken ve ben onların vermediği elektrik parasını her ay öderken, ben "vah vah devletime zeval gelmesin bebeğim aç kalsın, hazır mama yesin tanımadığım kadının birinin elinde kişiliği şekillensin" diye düşünemem. kraldan çok kralcı olmayın. ki o savunduğunuz sistemi kuranlar kendi çocukları için bu rapor işini en çok haksız yere kullananlardır. bunu da herkes biliyor. çürük raporlarını dedem mi aldı askerden kaçmak için. alabilen alsın. minnacık bir bebeğin hakkıdır.

çok enteresan bir hal almış tartışma.konu sahibi ne yaptı merak ettim uzun zaman olmuş.
kimsenin kaşıt fikre tahammülü yok anlaşılan.
ben de doğum yaptım,kızım 8 aylık,duruma göre 2 yaşına kadar uzatmayı düşünüyorum ücretsiz iznimi.
tek maaşla geçiniyoruz,evimiz kira,lkredi ödüyoruz vs vs...bir gün olsun heyet raporunu düşünmedim,ücretsiz izin kullananların keyfi o kadar da yerinde değil,para içinde yüzmüyoruz.maddi durumu benden kat kat iyi olan insanlar hayret ediyorlar izin kullanmama,para tatlı çünkü kimsenin işine gelmiyor.200 liralık çanta kullanna arkadaşım 'ayy bizim durumumuz yetmez izin kullanamam'diyor.herkesin kendi tercihi.heyet raporunu da alabiliyorsa alsın tabiki.
yalnız bu 'herkes yapıyor ben de yaparım,çocuk için.'mantığı çok saçma.yapılanlara kılıf uydurma çabasından başka bir şey değil.alıyorsan raporunu arkasında dur,aldım de.nedir bu devletin malı deniz düşüncesi,o zaman elektriği de kaçak kullanalaım,fırsat bulunca markette de para vermeden alalım bir şeyleri.herkes yapıyor diye ben yapamam.
konu sahibine lafım yok,çok ihtiyacı var belli ki ama sonradan 'olduğu yere kadar da alırım raporumu çalışamam kimse kusura bakmasın' ifadeleri çok şaşırtıcı,bence utanç verici.bence!bence!

ben istesem şu an alırım heyet raporu. ama gerek duymuyorum. çok iyi bir bakıcı buldum çok şükür. güvenle bırakıp çalışabiliyorum. bi de o arkadaşın durumunu bilemiyoruz. belki eşi çalışmıyor, belki bakıcı bulamadı da mecbur kaldı heyet raporu almaya. milli servet, devlet hazinesi, üçkağıtçılık, vs tabirleri ağır kaçıyor arkadaşlar. yapmayın gözünüzü seveyim.

evet arkadaşım sana kesinlikle katılıyorum. şurda yazılan 3-5 cümlelik yazılarla insanları ne yargılaya biliriz nede infazz edebiliriz.Bizim bilmediğimiz,paylaşmak istemediği bir sıkıntısı olabilir.sanal dünyada kimin gerçekten haram yediğini kimin helal yedini bilemeyiz bu yüzden de yorum yapamayız. Şayet yaparsak biz günaha gireriz o yüzden ne yargılayalım nede infaz edelim..
başvurduğu yolu tasvip etmiyor olabiliriz,bilmiyorum der geçeriz olur biter.

hakmış hukukmuş düşünceymiş düşüncesizlikmiş , bayanlar biraz abartmamışmısınız ? sonuçta bebeğini düşünen yeni bir anne oda , ve sizden hakaret duymak istediğini pek sanmıyorum , insanların özel hayatları hakkında en ufacık bilgi sahibi olmadan , onları yargılamaktan ne kadar hoşlanıyorsunuz ? belliki ücretsiz izin almaya durumları uygun değil , hem heyet raporu alınca öğrencilerini düşünmez oluyorda , ücretsiz izin alınca mı öğrencilerini düşünür oluyor , kaldı ki bayan izmirde bir öğretmen , doğuda bir dağda değil , o izne çıkınca yerine başka bir öğretmen tabiki verilir , öğrenciler 5 ay öğretmensiz kalcak değiller , bence insanları yargılamadan önce durun biraz düşünün ;

konu sahibi ablacım sana gelince , bu konu hakkında bilgim olursa mesaj atıcam özelden ama dedikleri gibi kendi doktorun sana kolaylık sağlayabilir

Bence bu konu fazlasıyla uzamış tarıhe baktım da hatta bugun bu topic açılalı tam 2 yıl olmuş.bayanın çocuğu 2,5 olmuş nerdeyse.herkes kendı fıkrını söylemek de özgür karşısındakıne hakaret etmeden tabi.aslında benım yazdıklarımndan sonra alevlenmış bu sayfa çünkü 2 yıl önce ben de aynı durumdaydım ve tercıhımı ücretsiz izinden yana kullanmıştım tüm sıkıntılara rağmen.
sanırım konu sahıbı bayan bıdaha uğramadı buraya.çünkü gelişmeler ne yönde oldu bışey yazılmamış.

X