ishal..

MTS

Minik meleğim hoşgeldin..
Kayıtlı Üye
13 Mayıs 2007
1.196
6
38
kızlar merhaba...
yaa selen ishal oldu 2-3 gündür..
nasıl kesebiliriz?

canım çok geçmiş olsun benim tatlıma..
diş çıkarmadan önce ishal oluyor acaba diş mi çıkaracak..
yediği şeyler neler onlarda dokunmuş olabilir.bu ara zeytinyağı kullandınmı fazladan.
patates püresi yap istersen ondan ver ona.yerse eğer.

Cnm az bı sırkelı su ıÇır
yerse patates pÜresı ıyı gelıyor
kızılcık kompostosu yap Şımdı heryerde var nede olsa
bol sıvı verkı susuz kalmasın vÜcÜdu
acıl Şıfalar cnm
bıde kayınpederım ısrarla fırında elmayı kÖzleyıp yedır kesın ıyı gelır dıyo bılmem doĞrumudur dene ıstersen

Bi dakka yaa.. Diş çıkarmadan önce niye ishal olunuyormuş??? :dilcikar:
ıshal mikroplarla olur sarubocegim.

Doktorumuzun önerisi; artık eskisi gibi ishallerde diyet uygulanmıyor. Bol sıvı ver cnm.
Sakın ishal kesici ilaç kullanma. Mikrop atılana kadar ishal devam eder.
Arkadan kusma olursa muhakkak doktora götür. Kusması yoksa çok sıvı kaybetmez
Bol sıvı ver ..

Bi dakka yaa.. Diş çıkarmadan önce niye ishal olunuyormuş??? :dilcikar:
İshal mikroplarla olur sarubocegim.

Doktorumuzun önerisi; artık eskisi gibi ishallerde diyet uygulanmıyor. Bol sıvı ver cnm.
Arkadan kusma olursa muhakkak doktora götür. Kusması yoksa çok sıvı kaybetmez
Bol sıvı ver ..

diş çıkarırken olan belirtelere bak r2d2 kafa oku oku ki öğren:eek:lmaz:

DİŞLER ÇIKARKEN NELER OLUR?
Diş çıkarma belirtileri dişlerin kendisinden iki-üç ay önce ortaya çıkabilir. Bu semptomlar çocuktan çocuğa değişir ve aslında bunların neler oldukları ve ne kadar ağrı verdikleri konusundaki görüşler de doktordan doktora değişmektedir. Ancak genellikle diş çıkaran bir bebeğin şu tecrübeleri yaşayabileceği kabul edilmektedir :

Salya Akıtmak : Birçok bebek iki buçuk-üç aylıktan başlayarak salya akıtır.Diş çıkarma bunu bazı bebeklerde diğerlerine göre daha çok arttırmaktadır.

Çene ya da yüzde kızarıklık : Bol salya akıtan bir bebekte ,çenede ve ağız çevresinde sürekli salya temasının yarattığı tahrişe bağlı olarak deride kızarıklık ya da çatlakların oluşması şaşırtıcı değildir. Bunu önlemek için gün boyunca periyodik olarak salyayı nazikçe silin ,bebeğiniz uyurken akan salyayı emmesi için de yatak çarşafının altına bir havlu koyun. Deride kuruma belirdiğinde yumuşak bir deri kremi ile o bölgeyi sürekli nemli tutun.

Hafif öksürük : Aşırı salya bebeğin zaman zaman tıkanmasına ve öksürmesine yol açabilir. Bebeğiniz soğuk algınlığı ,nezle ya da allerji belirtileri göstermiyorsa bunda endişelenecek bir durum yoktur. Bebeklerin dikkat çekmek ya da ses repertuarlarını zenginleştirmek için öksürüğü sürdürmeleri sık görülen bir durumdur.

Isırma : Bu durumda bir ısırık düşmanlık belirtisi değildir. Diş çıkaran bir bebek eline geçen her şeyi - bu kendi eli ,annesinin memesi ,yabancı birinin parmağı olabilir - ağzına sokarak dişetlerini rahatlatmaya çalışır.

Ağrı : Çıkmakta olan bir dişin baskısı altında dişetinde enflamasyon gelişir. Bu durum bazı bebeklerde dayanılmaz ağrılara yol açarken bazılarında hiç sorun oluşturmayabilir. İlk diş ve azı dişleri çıkarken en fazla sıkıntı yaratan dişlerdir.

Huzursuzluk : Enflamasyon arttıkça ve keskin diş yüzeye yaklaştıkça bebeğin dişetindeki ağrı sürekli bir hal alabilir. Kronik ağrısı olan herkes gibi sıkıntılı olabilir ve kendi normal halinden uzaklaşabilir. Bu huzursuzluk bazan haftalar boyunca sürebilir.

Beslenmeyi reddetme : Diş çıkarmakta olan bir bebek beslenmeyi reddedebilir. Katı yiyeceklere başlamış olan bir bebek bir süreliğine bu yiyeceklere karşı olan ilgisini yitirebilir. Ancak bu sizi endişelendirmemelidir. Çünkü bebeğiniz sıvı gıdalardan da gerekli besinleri alır ve dişi çıktıktan sonra iştahı yerine gelecektir.

İshal : Bunun diş çıkarma ile olan ilgisi çok şüphelidir. Bazı anneler her diş çıkardığında bebeklerinin ishal olduğunu söylerler. Bazı doktorlar büyük olasılıkla artmış tükrük salgısı nedeniyle diş çıkarmayla barsak hareketleri arasında bir bağıntı olduğunu düşünürler. Bazı doktorlar ise böyle bir bağıntının olduğunu kabul etmek istemezler ; belki de annelerin her ishali diş çıkarmaya bağlayarak önemli gastointestinal bozuklukların göz ardı edilebileceğinden çekindikleri için böyle davranırlar. Diş çıkardığı dönemde bebeğinizin dışkısının sulu olabileceğini bilin , ama iki dışkılamadan daha uzun süren ishali mutlaka doktorunuza bildirin.

Ateş : Ateş de tıpkı ishal gibi doktorların diş çıkarmayla bağıntılı olduğu konusunda tereddütle yaklaştıkları bir belirtidir. Dişetlerindeki şişme nedeniyle 38 C°'nin altındaki bir ateş diş çıkarmaya eşlik edebilir. Yine de bebeğinizin ateşi varsa diğer zamanlarda ne yapıyorsanız öyle davranın ve iki günde azalmazsa doktorunuza haber verin.

Uykusuzluk : Gece boyunca deliksiz uyuyan bebekler bile diş çıkarırken gece uyanmaya başlayabilir. Bu durumda hemen onu beslemeye çalışmayın. Bunun yerine kendi kendine tekrar uyumasını sağlayın.Gece uyanma da diğer problemlerde olduğu gibi ilk diş ve azı dişleri çıkarken daha fazla görülür.

Dişeti hematomu : Bazan çıkan bir diş dişetinde kanamaya neden olabilir , bu da mavimtrak bir leke olarak görülür. Bu hematomlar için endişelenmeye gerek yoktur ve tıbbi girişim gerektirmeden kendiliklerinden düzelirler. Soğuk kompres acıyı azaltıp iyileşmeyi hızlandırabilir.

Kulak çekiştirme , yanak kaşıma : Dişetlerindeki ağrı sinir yolları boyunca kulak ve yanağa yansıyabilir. Bebeklerin kulak enfeksiyonu olduğunda da kulaklarını çekiştirdiklerini unutmamak gerekir. Bebeğiniz diş çıkarsa bile kulak enfeksiyonundan kuşkulanıyorsanız doktorunuza danışın.

hekimim.com dan alıntıdır..

:nazar:

diş çıkarırken olan belirtelere bak r2d2 kafa oku oku ki öğren:eek:lmaz:

Kim yazmış canım bunu hangi doktor???
Ben sana doktorun söylediğini yazıyorum. Gerçekten bunlar koca karı lafları.
Yok ben çevremde diş çıkarırken ishal olan kimseyi görmedim ya. Bunu söyleyen doktorlar da cahil işte cahiiiillllllülülülülülü

Neyse ne işte ben böyle biliyorum:kahve:

benim görümcemin oğlu..alyadan 3 hafta geride.o diş çıkarırken her bezi kakalı sulu sılı çıktı..
çok yakın arkadaşımın iki çocuğu aynı şekilde.ispatlı..
ha tuğbanın kızının bu yüzden olmayabilir..ama görüldüğüde oluyor..
ben kocakakarılarıda dikkate alırım..
akannehir

benim görümcemin oğlu..alyadan 3 hafta geride.o diş çıkarırken her bezi kakalı sulu sılı çıktı..
çok yakın arkadaşımın iki çocuğu aynı şekilde.ispatlı..
ha tuğbanın kızının bu yüzden olmayabilir..ama görüldüğüde oluyor..
ben kocakakarılarıda dikkate alırım..
akannehir

Öyle olsun bakalım:umursamaz:
ıshalin kesilmesi konusunda önerin nedir?

gülşahcım canım patates püresi yaptım..
ama hanfendi yemiyoo....
pirinç haşlayıp lapa versem iyi gelir mi acaba?

kızlar bu arada şeftali püresi kakkında bilgi?

Canım bak zorlama ne istiyorsa ondan ver. Şeftali ishalini artırır. Posalı ya.
Pirinç lapası yerse olabilir. Bol nişastalı çünkü.

ay pirinç lapasını biz bile yemiyoruz ki yavrum nasıl yesin..
muz yedirsen yemezmi canım?
birde r2d2 karısı gibi sıvı tükettir derim.

ay pirinç lapasını biz bile yemiyoruz ki yavrum nasıl yesin..
muz yedirsen yemezmi canım?
birde r2d2 karısı gibi sıvı tükettir derim.

Bebeklerle senin damak tadın bir mi? Ne iyi geliyorsa onu yiyecek.:umursamaz:
Vişne soda karışımı veriyorlar bazen. Eskiden tuz-şeker eriyiği yaparlardı ya
Çocuklar onun yerine vişne sodayı daha rahat içiyomuş.yerimseniben

şeftali ishal yapmaz kabız yapar......sen biraz şeftali ve muzu püre yapıp ver eminim işini görecektir....

Kim yazmış canım bunu hangi doktor???
Ben sana doktorun söylediğini yazıyorum. Gerçekten bunlar koca karı lafları.
Yok ben çevremde diş çıkarırken ishal olan kimseyi görmedim ya. Bunu söyleyen doktorlar da cahil işte cahiiiillllllülülülülülü

Neyse ne işte ben böyle biliyorum:kahve:

Bende sizin yazdiklarinizi okuyunca sasirdim..Ben yurtdisinda yasiyorum iki cocugumda burada buyuyor ve ikiside dis cikarirken ishal oldu.Hatta en son 1,5 yasinda olan kizimi hastaneye yatirdik.Nedeni ise yemek yemiyor,sivi tuketmiyordu ishal gibiydi ama gunde 1-2 kere yapiyordu.iyice emin olmak icin biri dizi test yaptilar cocuk cok saglikli sadece dis cikarirken vucut buna karsi bir cesit reaksiyon veriyor dediler.Benim bir cok arkadasimin cocuklari da ayni seyi yasamistir..

Cocugunuz cok kucukse havucu haslayip suyunu icirin gercekten ise yariyor..Soguk cay(nam-i diger ice tea)icirebilirsiniz..Cocugunuzu yemesi icin zorlamayin..sadece bebe biskuvisi yesin elinde inanin hic birsey olmaz.Anne sutu emiyorsada bol bol emzirin.Belki inanmiyacaksiniz ama ishali cok fazlaysa kola bile verebilirsiniz azar azar.Kusmasi olan cocuklara daha cok oneriliyor ama ishalkende 5 dk ara ile birer kasik verebilirsiniz.Ben Istanbuldayken oglum ishal olmustu ozel bir klinige gitmistik dr bana emzirme cok demisti:1shok:ama tabi onu dinlemedim kendi yontemlerimle hallettim.Gecmis olsun,Allah saglik sihhat versin evlatlarimiza.

şeftali ishalde verilmesi gereken en önemli meyvalardan biridir şeker kaydirigubbakcemile5
muz ve şeftali ishalin baş düşmanı iki meyvadır :hulya:

armut incir üzüm kavun (bu gıdaların tam zamanı olduğu için saydım )asla verilmemesi gerekenler :eek:lmaz:

diş çıkarırken ishal olan o kadar çok tanıdığım var ki belki tesadüf belkide gerçekten aşırı derecedeki tükrük salgısı bağırsak düzeninin etkiliyor bilemiyorum...
şeftali ishal yapmaz kabız yapar diye biliyorum.

bol su ve patatesten başka bişey gelmiyor canım aklıma, kusmada varmı beraberinde,Allah korusun rota virüsü salgın bu günlerde bi doktora götürüp kaka tahlili yaptır istersen, acil şifalar diliyorum

Canım bak zorlama ne istiyorsa ondan ver. Şeftali ishalini artırır. Posalı ya.
Pirinç lapası yerse olabilir. Bol nişastalı çünkü.

Allah allah şeftali kabız yapar diye biliyordum ben..
kayısı da ishal...:uhm:

Bende sizin yazdiklarinizi okuyunca sasirdim..Ben yurtdisinda yasiyorum iki cocugumda burada buyuyor ve ikiside dis cikarirken ishal oldu.Hatta en son 1,5 yasinda olan kizimi hastaneye yatirdik.Nedeni ise yemek yemiyor,sivi tuketmiyordu ishal gibiydi ama gunde 1-2 kere yapiyordu.iyice emin olmak icin biri dizi test yaptilar cocuk cok saglikli sadece dis cikarirken vucut buna karsi bir cesit reaksiyon veriyor dediler.Benim bir cok arkadasimin cocuklari da ayni seyi yasamistir..

.

Söyleyecek sözüm yok. İnsanların fikirleriyle çatışmayı sevmem. Neticede doktor değilim. Sadece Anneyim. Deneyimlerimi ve gördüklerimi yazıyorum. Nitekim sizler de öyle.Geçmiş olsun diyebilirim ancak. Ben doktoruma çok güvenir ve inanırım. Onun sözlerini dillendiriyorum. :umursamaz:

X