Börekler UzmaN'dan ''Patatesli Kol Böreği'' Tarifi (Resimli)

UzmaN

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
19 Şubat 2007
5.078
10
Çocukluğum da daha çok Bulgaristan göçmeni yengem yapardı..Yanına bol köpüklü ayran da oldu mu,offffffff parmaklarınızı sakınmanız gerekirdi..

Artık ben de en az yengem kadar iyi yapabiliyorum.Her ne kadar hamurdan yufka açma konusunda uzman olmasam da,bir tepsi kol böreği yapacak kadar açabiliyorum yufkaları..Boyutları çarşaf kadar büyük olmuyor yufkaların ama lezzetini beğenenler çok doğrusu..

Malzemelerin temini yeterli..

Hamuru için;500 gr. un (yarım kilo)
25 gr. maya
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı toz şeker
1 bardak su
İç Malzemesi:
6-7 adet haşlanmış patates
Yarım demet maydonoz
1 tatlı kaşığı tuz ve karabiber
Üstü için:
1 Yumurta sarısı

Hamuru hazırlamak için,yarım kilo unu bir kaba alınız.İçine yaş maya kullanacaksınız bir paket(direkt olarak,toz şekerle beraber),kuru maya kullanacaksanız bir yemek kaşığı mayayı (yarım su bardağı suda eritip,içine toz şeker ilaveli) ekleyiniz.Tuzunu ilave ediniz..

1 bardak ılık su ile hamuru yoğurup,kulak memesi yumşaklığına getiriniz ve bir kenarda,mayalanması için dinlenmeye alınız.

Diğer taraftan,6-7 adet patatesi iyice yıkayıp,bir tencerede haşlayınız..Haşlanan patatesleri süzüp,kabuklarını soyunuz ve çatal yardımı ile eziniz..İçine tuzunu,karabiberini ve ince kıyılmış yarım demet maydonozu da ekleyip bir kenara alınız..

Dinlenen hamurdan orta boy bezeler alıp,oklava yardımı ile yufkalar açınız..Yufkaların büyüklüğü ve inceliği sizin el maharetlerine bağlıdır..Ne kadar büyük ve ince açılırsa,sonuç da o kadar mükemmel olacaktır..

Açtığınız her yufkanın alt kısmına,uzunlamasına çizgi şeklinde patatesli harçtan koyup,hamuru katlayınız..Uzunca ve ince bir rulo yapınız..

Yağlamış olduğunuz yada yağlı kağıt kullandığınız fırın tepsisine,ortadan başlayarak,içli rolunuzu spiral şekilde yuvarlaynız..Tüm bezeler için aynı işlemi tekrar edip,tepsiyi yuvarlayarak doldurunuz..

En son olarak,1 yumurta sarısını böreğimizin üzerine fırça yardımı ile sürüp,önceden ısıtılmış 170 derecelik fırına pişmeye veriniz..

Böreğinizi süslemede çörekotu da tercihinize bağlı olarak kullanabilirsiniz..

Yaklaşık bir 45 dakika sonra böreği fırından alıp,sıcak olarak servis yapabilirsiniz..

2009abant055.jpg

Afiyet olsun..
Kadınlar Kulübü Yemek Tarifleri :nazar:

2009abant055.jpg

Böreğiniz de sadece patates harcı kullanmayabilirsiniz elbette..Ispanak,peynir,domates biber karışımı,kabak rendesi vs vs gibi malzemeler kullanarak da değişik lezzetler yaratabiliriniz..a.s

Süsleme de çörekotu yada susam da tercih edilebilir..
Tekrardan afiyetler olsun..yerimseniben

Son düzenleme:
ayy çok severim bu böreği ama ben açmayı bilmiyorum.
bide yağlı kağıt neden seerilir ki ben bir kere denedim yağlı kağıt serilmiş tepside börek yaptım.ama altı hiç güzel olmadı.yağsız oldu yanii ama yağlı tepsiye börek yapınca altı da kıyır kıyır oluyor.

hoffffffffffff naptın sen yavrum yaa zaten açım
pattiz böreğinede bayılırım =(
ellerine sağlık
ama bende ne hamur açabilecek kapasite nede müsait yer var =((

ellerinize sağlık diyelim güzel olmuş. ama keşke kızarttıkdan sonrada çekip koysaydınız. çiğ yumurta pek yem beni gibi durmuyor da. yine da sağol canım tarif için.

off oturup ağlıycam hep sevdigim şeylerden yapıyosun uzmancım :kedi:
patatese baylırm ve bu böreği çok sevdigim biri yapardı bana hep,ıspanaklısı da hoştur...
ellerine saglık Şeniz

Patatesli cörek cok severim cookk, sagolsun anneannem mis gibi yapar..
Ellerine saglik ablacim..:KK54:

Sayın uzman!!!
Benım kısısel fıkır yazma özgurlugume karsı cıkılıyorsa buradakı herkese bu uygulanmalıdır.......ortaya yazılmış bır yazıyı alınganlıklarıyla üstlerıne alıp sankı kısisel savaş acmış durumunda olarak; basarı lı ılan eden kısılere de aynı uyarıları yapmak zorundasınız.......kımseye sahsı bır lafım yokken bu sacma uyarıyı gerı almalısınız!!!!!!herkese esıt haklar uygulanmalı............... assagıda yazılan metni sıze gonderıyorum.........ki !!!!!sahsa hıtaben yapılan yazılarıda uyarınız.............ki adaletli olupolmadıgız anlasılsın gercek uzmanlıgınızı gorelım:)

tünaydın hanımlar..
IKIZLERI kullanıcısından alıntı
üzülme canım anannem doğurgan kadın azraili sevindirir der.bir çok kadının başından böyle bir şey geçmiştir.bende 9 aylık bebeğimi kaybettim senesine ALLAH ikiz bebek verdi.4,5 aylık ikizlerim var seni öpüyolar teyzesi.kiloyu kafaya takma burda herkes süzüldü
çok tşk ederim öncelıkle basın sagolsun ve gozunaydın dıyorum masallah bebıslerıne darısı bana insallah bende hamıleyken hep ıkız bebek gorurdum ama tekti benım yanı hep meraktan cınsıyet ogrenmek için zorlart oyle uyurdum ,cinsiyet yerıne ıkız bebıs gorurdum karnımda yada dogmus olarak .. hayırlısı buymus nasip değilkmiş diyip kadercı olmak gerekıyor işte..
bende 6lı rakamları gormek içib gayret edıcımmm

sudem34 kullanıcısından alıntı
şimdi diğerleri mi olduk

canım hoşgeldin hepimizin benzer bı hıkayesı var merak etme.

kılo aldırıan çeşitli olumsuz yaşantılar sonucu burada toplandık.

sende takıl bize bak herşeyı unututur.

burdakı kızlar hem şişko ,hemde çok komıkler, hemde çok gevezeler laf yetiştiremezsın

not:bu takım arkadaşlarına yönelık bı saldırı degıldır herkesın dıkkatıne.

ebru yeteri şutladığınız benı benı de şutlamayın haaaaaaa

ayy ya bende ıkız istiyorum ama korkuyorum yıne erken doğum olur diye........
"""""HADİ BAKALIM GÖRELİM""""""
sudem kullanıcısı da aynı sekılde fıkrını soylemış sısko v.s. gıbı ben boyle bırsey dememışken yazmamışken uyarı neden!!!!!!!!!!!!!!!!!acıklama beklıyorum....(kısılerı onemsedeıgımden degıl ama haksızlıga tahammulum yoktur )

Sayın uzman!!!
Benım kısısel fıkır yazma özgurlugume karsı cıkılıyorsa buradakı herkese bu uygulanmalıdır.......ortaya yazılmış bır yazıyı alınganlıklarıyla üstlerıne alıp sankı kısisel savaş acmış durumunda olarak; basarı lı ılan eden kısılere de aynı uyarıları yapmak zorundasınız.......kımseye sahsı bır lafım yokken bu sacma uyarıyı gerı almalısınız!!!!!!herkese esıt haklar uygulanmalı............... assagıda yazılan metni sıze gonderıyorum.........ki !!!!!sahsa hıtaben yapılan yazılarıda uyarınız.............ki adaletli olupolmadıgız anlasılsın gercek uzmanlıgınızı gorelım:)

tünaydın hanımlar..
IKIZLERI kullanıcısından alıntı
üzülme canım anannem doğurgan kadın azraili sevindirir der.bir çok kadının başından böyle bir şey geçmiştir.bende 9 aylık bebeğimi kaybettim senesine ALLAH ikiz bebek verdi.4,5 aylık ikizlerim var seni öpüyolar teyzesi.kiloyu kafaya takma burda herkes süzüldü
çok tşk ederim öncelıkle basın sagolsun ve gozunaydın dıyorum masallah bebıslerıne darısı bana insallah bende hamıleyken hep ıkız bebek gorurdum ama tekti benım yanı hep meraktan cınsıyet ogrenmek için zorlart oyle uyurdum ,cinsiyet yerıne ıkız bebıs gorurdum karnımda yada dogmus olarak .. hayırlısı buymus nasip değilkmiş diyip kadercı olmak gerekıyor işte..
bende 6lı rakamları gormek içib gayret edıcımmm

sudem34 kullanıcısından alıntı
şimdi diğerleri mi olduk

canım hoşgeldin hepimizin benzer bı hıkayesı var merak etme.

kılo aldırıan çeşitli olumsuz yaşantılar sonucu burada toplandık.

sende takıl bize bak herşeyı unututur.

burdakı kızlar hem şişko ,hemde çok komıkler, hemde çok gevezeler laf yetiştiremezsın

not:bu takım arkadaşlarına yönelık bı saldırı degıldır herkesın dıkkatıne.

ebru yeteri şutladığınız benı benı de şutlamayın haaaaaaa

ayy ya bende ıkız istiyorum ama korkuyorum yıne erken doğum olur diye........
"""""HADİ BAKALIM GÖRELİM""""""
sudem kullanıcısı da aynı sekılde fıkrını soylemış sısko v.s. gıbı ben boyle bırsey dememışken yazmamışken uyarı neden!!!!!!!!!!!!!!!!!acıklama beklıyorum....(kısılerı onemsedeıgımden degıl ama haksızlıga tahammulum yoktur )

"""""""Bayanlar!!!!!konuyla alaksız oldgu için özur dilerım ama bana msj gonderme hakkı olupta benım cvp verme yetkım elımden alınırsa bende buradan ""uzman"" kısıye ulaşmak ıstedım...konunun dısında olmasından dolayı özür dilemek isterim"""""""sizlere kolay gelsın ve afiyet olsun:))sevgıyle kalın.........

X