Doğuma Hazırlık Farsça Kökenli Kız İsimleri

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
Libyana ıLAYDA ismi : su perisi, kar çiçeği ve su damlası şeklinde ve türkçe kökenli olduğu geçiyor internette. senin bu ismin etimoloji hakkında bilgin var mı?

ılayda : nın iki manası olduğunu düşünüyorum ki ama daha kuvvetli olanı şudur:

ılayda;mitolojide Su Perisi demek..

Fars Mitolojisinde de aynı anlama geliyor;yunanlarda da..

Hatta ılyada destanını bilirsiniz. BU iki isim birbiri ile karıştırılıyor olabilir..

(Bu tarz isimler arap ülkelerinde de kullanılıyor hatta farsça isimler topiğine de yazdım ilk sayfada mitolojik isimler var bakabilirsiniz.
Tabi bizde ve dinimizde MıT kültürü olmadığı için; bu isimlerin kullanılması ne kadar doğru bilemiyorum ama sonuçta Efsane ;Masal dan alıntılanmış isimler..
Kötü bir anlamı yok ki

Niyete bağlı yani..)

Bir de : ılayda : Eliza ' isminden geliyor olabilir. Çünkü bu isim türkçede ılayza diye okunur

ve z ler d e dönüşmüştür..

Bu durumda anlamı değişir..

Niyet hayır akıbet hayır olsun diyelim her zaman.

bu ismi araştıracağım.

teşekkür ederim. TDK sözlüğünde türkçe olduğu yazıyor. kar çiçeği ve su damlası da güvelinilir olmayan bir kaynaktan...tekrar teşekkürler..

Libyana tebrik ederim çok güzel bi topik olmuş baştan sona bütün isimleri yorumları okudum.. Benimde sana nacizane bi sorum olacak benim kızımın ismi 'elanur' ben anlamını ela gözleriyle nur saçan diye biliyorum o niyetle koydum.. doğrumudur?? bide elvin'i merak ediyorum ikisi arasında kalmıştımda anlamını söylersen çok sevinirima.s.

merhabalar, benimde anlamlarını ve kökenlerini merak ettiğim isimler ELVıN ve TUANA.
yardımcı olursanız sevinirim.

Selam Libyanacim!

Bende RANA isminin anlamini cok merak ediyorum! Gerci yazmisin ama internetteki yazilar kafami karistirdi! Beni aydinlatirsan cok memnun olurum! Allaha emanet ol!

Kökeni : Arapça
Anlamı : 1. Güzel, hoş latif, parlak. Çok iyi, çok ala.
2. Arapça'da "er'an" kelimesinin mücnnesi olup "ahmak, sünepe kadın" demektir. Erkek adı olarak da kullanılır.

Bu ikinci aciklamasindan bisey anlamadim! Ne demek istiyo! Internete bakmasaydim hiv kafam karismicakti ama ne yazikki artik baktim ve 4 aydir kafam karisik! Nolursun bana bu ismin iyimi kötümü oldugunu yazarmisin arkadasim! Benim dogumuma iki hafta kaldi nasipse! Rabbim evlatlarimizi bizlere bagislasin!

ALLAHA EMANET OLUN

opuyorumnanaktan

Merhaba arkadaslar ben de bir kac isim eklemek istiyorum, hepsinin anlamini bilmiyorum ama:KK43: esime sormam lazim..bazi arkadaslar erkek ismi sormustu, sayfa kiz isimleriyle ilgili ama ben onlar icin bazi erkek isimleri eklemek istedim..iste bazi Farsa erkek isimleri:
Bu isimlerde Iranli tanidiklarim var ve cogu Farsca diye biliyorum
(bu 's' harfleri seker kelimesindeki gibi)
Daryus
Fersad
Ares
Arsia
Arman (favori ismim)
Armin
Kamran
Humen
Elborz
Babek
Artin
Peyam
Aryen
Sadmehr
Sehriyar
Huten
Kambiz
Keyvan
Behmen
simdilik bu isimleri hatirliyorum, aklima geldikce baska da yazarim..:)))

benim ismim de farsça kökenli;derya

fakat kızıma Türkçe isim koymak istedik ve Türkçe olduğunu düşündüğümüz öykü deniz isimlerini koyduk

merhabalar Melis isminin anlamı genelde bal, tatlı olan,sevgili,can bal arısı. olarak geçiyor fakat bu site de farklı ve hiç hoş olmayan anlamlar yazılmış acaba hangisi doğru bilen varsa yardımcı olabilirse sevinirim gerçekten. bence çok güzel bir isim sizler ne düşünüyorsunuz?

Merhaba arkadaslar ben de bir kac isim eklemek istiyorum, hepsinin anlamini bilmiyorum ama:KK43: esime sormam lazim..bazi arkadaslar erkek ismi sormustu, sayfa kiz isimleriyle ilgili ama ben onlar icin bazi erkek isimleri eklemek istedim..iste bazi Farsa erkek isimleri:
Bu isimlerde Iranli tanidiklarim var ve cogu Farsca diye biliyorum
(bu 's' harfleri seker kelimesindeki gibi)
Daryus
Fersad
Ares
Arsia
Arman (favori ismim)
Armin
Kamran
Humen
Elborz
Babek
Artin
Peyam
Aryen
Sadmehr
Sehriyar
Huten
Kambiz
Keyvan
Behmen
simdilik bu isimleri hatirliyorum, aklima geldikce baska da yazarim..:)))

cnm farsça erkek isimleri isteyen bendim.çok teşkler baya bi isim yazmışsın fakat ben bunları daha önce hiç duymadım.babasına kabul ettirmek zor böyle hiç duyulmamış isimleri.bide anlamlarınıda yazsaydın keşke..:)istekler bitmiyor bende..

Canim Libyanacim! Senin isim konusundaki arastirmalarini cok begeniyorum ve o yüzden RANA isminin anlamini birde senden duymak istedim! Nolursun bana acil cevap yaz! Dogumuma iki hafta kaldi yinede rabbim bilir!

Saygilarimla

Canim Libyanacim! Senin isim konusundaki arastirmalarini cok begeniyorum ve o yüzden RANA isminin anlamini birde senden duymak istedim! Nolursun bana acil cevap yaz! Dogumuma iki hafta kaldi yinede rabbim bilir!

Saygilarimla

benim kızımın adı rana mücella rana nın anlamı güzel hoş bayan demek..oğlum olursa taha koyarım diyodum ama 2. de kız mış...azra olucak..

Sagolasin arkadasim! Internette nebiliym yok eran kelimesinin mücnnesi olup sünepe kadin anlamina gelir diye biseyler yaziyoya iste o benim kafami cok karistirdi! Aslinda kitaplarda hic o tarz bisey görmedim! Biliyormusun benim oglumun adi TAHA! Desene zevklerimiz hemen hemen ayni! AZra ismide cok hos canim! Bende bi ara düsündüm ama oglum rana istiyor! AFRA ismide fena degil! Rabbim evlatlarimizi hayirli kilsin! Nekadarin kaldi???? Benim 2 haftam var!
Bebisimi cok merak ediyorum! RANA`m geliyo insallah! Senin Rana`n nasil akillimi???? Güzelmi demicem cocuklarin hepsi güzel bence! Tekrar tesekkürler!

KOLAY DOGUMLAR SANA

هما:
Hüma: Efsanevi cennet kuşu. Fatih Sultan Mehmetin annesi.Huma Hatun.
:

kızımın ismi şevval huma:asigim: ne kadar mübarek bi evladın mübarek anasının ismini koymuşuz çok şükür rabbim onlara benzemesini onların şefaatine nail olmayı naspi etsin inş.

Saygilarimla

internetteki bilgilere çok güvenmemek lazım. kimin yazdığı belli değil. belki adamın rana diye biri ile husumeti var anlamını sünepe diye yazmış. o anlamda siteler bir birinin kopyası olduğu için yayılıyor. olur mu olur. bu nedenle türk dil kurumunun sözlüğüne başvurmak gerek yada güvenilir bilimsel kaynaklara... ben rana ismini çok severim ve hoş ve latif demek olduğunu bilirim senelerdir.
selamlar..

Son düzenleme:
internetteki bilgilere çok güvenmemek lazım. kimin yazdığı belli değil. belki adamın rana diye biri ile husumeti var anlamını sünepe diye yazmış. o anlamda siteler bir birinin kopyası olduğu için yayılıyor. olur mu olur. bu nedenle türk dil kurumunun sözlüğüne başvurmak gerek yada güvenilir bilimsel kaynaklara... ben rana ismini çok severim ve hoş ve latif demek olduğunu bilirim senelerdir.
selamlar..

Sagol Ispartali hemserim! Bende zaten artik takmicam kafama! Yani bu ismi koyacagim nasipse kizima! Sen Ispartanin neresindensin???? Allaha emanet ol!!!!

rana ıyı guzel hoş demek............farsca bı kelıme............guzel bı ısım...........hayırlı ols

Galiba artik duymak istediklerimi duydum! Hepiniz haklarinizi helal edin! Insallah bu konu ile sizleri SIKMAMISIMDIR! Herkese tekrar tekrar tesekkür ederim! ALLAHA EMANET OLUN CANLARIM

X