Calcimax-d3 Efervesan Tablet

Odette

Annecik
Kayıtlı Üye
30 Haziran 2009
217
4
Merhaba arkadaşlar. 17 haftalık hamileyim, dün doktorum magnezyum, kalsiyum ve demir ilaçları verdi. Kalsiyum için verdiği ilaç Calcimax-d3'ün prospektüsünde aynen şunlar yazıyor :
Gebelik kategorisi C :
Bu kategorideki ilaçlar aşağıdaki durumlardan birine uyar:
i) Yapılan denemelerde, ilacın teratojenik veya embriyosid(embriyo öldürücü)veya başka türlü, üreme ile ilgili etkisinin olduğu gösterilmiştir; fakat gebe kadınlarda yapılmış kontrollü inceleme yoktur veya
ii) Gebe kadınlarda veya yapılan deneylerde ilaç incelenmemiştir. Bu kategorideki ilaçlar, eğer hekim ilacın gebe kadına sağlayacağı yararın, fetus üzerindeki potansiyel riskini haklı göstereceğine inanıyorsa kullanmalıdır

Bu açıklama kafamı karıştırdı, aranızda ilacı kullanan var mı ya da bu konuda bilgisi olan??

calcimax-d3 ü ben yaklaşık 2,5 aydır falan hergün kullanıyorum, banada dr. yazdı...

son 2-3 haftadır bende kullanıyorum o ilacı.hatta dr başka bir ilaç yazmış.ama eczacı -abi o ilaçtan yok,ama bu da (calcımax) aynı bileşimlere sahip demiş.hatta eşime bilgisayar ekranından göstermiş: dr yazdığı ilacın yerine alınabilecek ilaçlar listesinde calcımax da varmış.

şuanda bende kullanıyorum.ekimin 20'sine doğru kontrolüm var.dr kesinlikle bir soracağım.

bütün hamileler magnezyum ve kalsiyum hapı kullanıyor mu? ben sadece demir ve megadyn pronatal kullanıyorum.

X