Doğuma Hazırlık Ceylin'in Anlamı

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
ilk kızımın adı ecrin ikinci kızımın adınıda ceylin koymayı düşünüyorum
İsim farsçadır manası "cennete açılan kapı" ve "yaprağın üzerinde gün ışığında parlayan yağmur damlası"dır. Burada cennete açılan kapıdan kasıt cennetin bilinen 7 kapısı değil, cennete girmeye vesile olan manasında manevi bir kapı, bir vesiledir. Ne arapçadaki ceyl ve in ile nede ingilizcede jaylin ile ilgisi yoktur. Biz sadece kuranda var diye anlamı çok kötü olan isimleri koyanlarda gördük

Canım burdayım:) geldim..

Merhaba gülüm..
Estagfurullah ; konuda profesyonel değilim ama gerçekten olabildiğince çok kaynağa ulaşıp bilgilerimi genişletmeye çalışıyorum isimlerle ilgili..

Tolga:Başlık, miğfer nevilerinden birinin adıdır

Teoman:Oğuz Han'ın babasının adı diye geçiyor...Duman / Tuman manalarına geldiğini söyleyen de var ama emin değilim ben araştırırım istersen

Bence her ikisi de güzel isimler..Günümüzde Teoman ismi fazla kullanılmadığından ;garipsenebilir ama bence güzel;ağır ve asil bir isim...Koca imparatorluğun tarihini ;gücünü;asaletini anımsatıyor ne ala..
Sizin gönlünüz ne istiyorsa olsun en hayırlısı en güzeli olsun arkadaşım inşallah..

Önyargılar ve eleştiriler mutlaka olacaktır her zaman...
Her isme mazaret buluyoruz malesef..

O yüzden siz kalbinizin sesini dinleyin ;anne ve baba olarak..

Sağlıkla gelsin bebeğiniz

canım cevabın ve ilgin için çok teşekkür ederim.bu isim meselesi kısmet sanırım.bir zamanlar çok güzel gelen isimler şimdi oğlum olacağı zaman çok anlamsız gelmeye başladı.veya bir zamanlar ne biçim isim dediklerim hoşuma gitmeye başladı.
umarım içimize sinen anlamlı pişman olmayacağımız bi isim buluruz.
tekrar teşekkürler..

herkesin fikrine saygım var bende fikrimi söyleyeyim.Bence böyle karmaşık isimlerle uğraşıp öyle mi böyle mi kuranda mı geçiyor diye düşünüp kafa yormaya gerek yok net açık anlaşılır o kadar güzel isimlerimiz varki ceylin koymak isteyip kafası karışık olan arkadaşların Allah yardımcısı olsun....

ilk kızımın adı ecrin ikinci kızımın adınıda ceylin koymayı düşünüyorum
ısim farsçadır manası "cennete açılan kapı" ve "yaprağın üzerinde gün ışığında parlayan yağmur damlası"dır. Burada cennete açılan kapıdan kasıt cennetin bilinen 7 kapısı değil, cennete girmeye vesile olan manasında manevi bir kapı, bir vesiledir. Ne arapçadaki ceyl ve in ile nede ingilizcede jaylin ile ilgisi yoktur. Biz sadece kuranda var diye anlamı çok kötü olan isimleri koyanlarda gördük

Allah bağışlasın arkadaşım..
Ameller niyetlere göredir diyoruz bu noktada..
Nasıl inanırsak öyle yoruyoruz..
Ceylin hanım sağlıkla gelsin:)

canım cevabın ve ilgin için çok teşekkür ederim.bu isim meselesi kısmet sanırım.bir zamanlar çok güzel gelen isimler şimdi oğlum olacağı zaman çok anlamsız gelmeye başladı.veya bir zamanlar ne biçim isim dediklerim hoşuma gitmeye başladı.
umarım içimize sinen anlamlı pişman olmayacağımız bi isim buluruz.
tekrar teşekkürler..
Rica ederim canım..

Hakkınızda hayırlısı olsun sizin de..

herkesin fikrine saygım var bende fikrimi söyleyeyim.Bence böyle karmaşık isimlerle uğraşıp öyle mi böyle mi kuranda mı geçiyor diye düşünüp kafa yormaya gerek yok net açık anlaşılır o kadar güzel isimlerimiz varki ceylin koymak isteyip kafası karışık olan arkadaşların Allah yardımcısı olsun....

Arkadaşım sizde haklısınız;lakin Ceylin de bizlere göre çok güzel bir isim..
ısim konusu inanılmaz derin ve göreceli bir mevzu..

Size şöyle bir örnek vereyim:

Fatma ismi..Başta da yazdığım gibi Fatma süt kesiği sütten kesme manalarına geliyor..

Hatice:erken doğan kız çocuğu

Yine aynı şekilde KEZBAN ismi..

Senelerce bunun kritiği yapıldı..

Herkes isyankar;asi kadın dedi..

Ne kalpler kırıldı kim bilir ne üzüntüler yaşandı ; isim konusu obsesizm haline getirildi..
ıster istemez biz ler de etkliendik..

Ama Kezban:farsça kökenli Ked-ban isminden geliyor..

Ked-banu:Hanımefendi;evine bağlı kadın demektir..

Yani her isimde bir şüphe bir muamma bulunur aslında..

Bu insanın niyetine bağlı..

Ben buna inandım..

Allah isim düşünen herkesin yardımcısı olsun ;sadece Ceylin düşünenlerin değil..

Yorum için çok teşekkürler

Merhaba,
bence eger birisi cocuguna kuranda gecen bir isim vermek isiyorsa o ismi önce kendisi okums olmali.
Madem ceylin kuranda geciyor,niye hic bir sayfada kuranin neresinde gecigi yamiyor.oysa kuranda gecen anidigimi isimler var mesela:

Dünya,Cennet,Erva,Hayat,Hayal,elif,büsra,kübra,Leyla,Kevser,Venhar,Firdevs,Nur,Esma,Esra,
Hüsna,Melike,Nisa,Yelit,Beren....

bu isimleride kuranda gecmeyen isimlerle beraber koyabilirsiniz mesela,

Selin Dünya , Cennet Ayla , Kübra Nur yani Kübranur

Merhaba,
bence eger birisi cocuguna kuranda gecen bir isim vermek isiyorsa o ismi önce kendisi okumus olmali.
Madem ceylin kuranda geciyor,niye hic bir sayfada kuranin neresinde gectigi yazmiyor.oysa kuranda gecen tanidigimiz isimler var mesela:

Dünya,Cennet,Erva,Hayat,Hayal,elif,büsra,kübra,Ley la,Kevser,Venhar,Firdevs,Nur,Esma,Esra,

Merhaba,
bence eger birisi cocuguna kuranda gecen bir isim vermek isiyorsa o ismi önce kendisi okumus olmali.
Madem ceylin kuranda geciyor,niye hic bir sayfada kuranin neresinde gectigi yazmiyor.oysa kuranda gecen tanidigimiz isimler var mesela:

Dünya,Cennet,Erva,Hayat,Hayal,elif,büsra,kübra,Ley la,Kevser,Venhar,Firdevs,Nur,Esma,Esra,

Merhabalar.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Ceylin ismi Kitabullah da yani Kuran-ı Kerim'de geçmiyor ama güzel bir anlamı var

Ha evladımıza vereceğimiz ismin kutsal kitabımızda geçmesi farz mı? Elbette ki hayır..

Neden dersek..Kuran isim ansiklopedisi değil yaşam ışığı ve kutsal bir rehberdir..

İçersinde iyi,kötü anlama sahip binlerce sözcük var..

Bu konuda anlaşalım..

Önemli olan manalı ve cici isimler vermek yavrularımıza..Bu mana da ailenin bakış açısında,yüreklerinde saklıdır.Görecelidir yani..Kimse kimseye isim konusu hakkında baskı yapmamalı,hayrı ve güzeli dilemeli..

Yazdığınız isimlerin çoğu Kuran'da geçmiyor bunu da belirtmek isterim..

Lakin anlamları güzel..

:)

Sevgiler..

ben bu yazdigim isimlerin hepsini kuranda okudum.
istersen hepsinin sayfalarini ve ayetlerini teker teker yazarim

ALLAH senden ve bu sayfanin basindaki yorum yapan yesilozen arkadasimizdan razi olsun gercektektende icimi rahatlattiniz ONEMLI OLANIN "NIYET" OLDUGUNU bana tekrar hatirlattiniz inanin icim serinledi kurban oldugum yavrum ceylin im seni cok seviyorum
Merhabalar.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Ceylin ismi Kitabullah da yani Kuran-ı Kerim'de geçmiyor ama güzel bir anlamı var

Ha evladımıza vereceğimiz ismin kutsal kitabımızda geçmesi farz mı? Elbette ki hayır..

Neden dersek..Kuran isim ansiklopedisi değil yaşam ışığı ve kutsal bir rehberdir..

İçersinde iyi,kötü anlama sahip binlerce sözcük var..

Bu konuda anlaşalım..

Önemli olan manalı ve cici isimler vermek yavrularımıza..Bu mana da ailenin bakış açısında,yüreklerinde saklıdır.Görecelidir yani..Kimse kimseye isim konusu hakkında baskı yapmamalı,hayrı ve güzeli dilemeli..

Yazdığınız isimlerin çoğu Kuran'da geçmiyor bunu da belirtmek isterim..

Lakin anlamları güzel..

:)

Sevgiler..

Son düzenleme:
X