Doğuma Hazırlık Ceylin'in Anlamı

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
Bayanlar

Forumu ve özellikle bu topiği takip edenlerimiz bilir..

Sabriye_1970 isimli bir arkadaşımız var.

Epeydir yazdıkları ve yorumları dikkatimi çekiyor bu şekilde deşifre etmek asla istemezdim ama zorundayım uyarmak için.

Sevgili arkadaşım

Benim kimse ile husumetim yoktur burada olamaz da.
Size karşı da sinirli değil KIRGINIM aslında..

Neden bu gibi ETıK olmayan yollara başvurduğunuzu anlamış değilim..

Bir forumda yazdığınıza veya site sahibi olduğunuza emindim neredeyse..ıçimdeki kuvvetli hisler hep bunu söyledi..

Ama siz asla kabul etmediniz benim eşim bu işlerle ilgili dediniz ;o BENıM demediniz:KK43:

ECRıN VE CEYLıN olmak üzere birçok isme sürekli tü kkaka dediniz ..Hatta forumlarınıza baktığımda bu isimlere olan antipati ve taraflı yorumlarınızı çok rahat görebiliyorum..

Aslında verdiğiniz bilgiler çok güzel ve yardımcı bilgiler . Genel olarak bir emek ve araştırma ürünü oldukları belli ve ortada bir emek varsa SAYGIM sonsuzdur..

Ama neden farklı üyelikler almayı uygun gördünüz ve neden kendiniz sorup yine kendiniz cevapladınız buna anlam veremiyorum:KK43:

Başka bir forumda sizin yazınız altında erkek ismi yazıyor..

Bu da sizin bayan olmadığınız fikrini uyandırıyor bende gerçi bunca karışıklıktan sonra işin bu kısmı beni ırgalamıyor.

Biliyorum böyle bir siteye üye olmak için BAYAN olmanız gerekiyor:)

Esra_fb arkadaş ve birkaç arkadaşla daha -şuan emin olmadığımdan yazamıyorum -
yazdıklarınız beğendiğiniz KÖTÜLEDıĞıNıZ VE BAYILDIĞINIZ isimler hep aynı..

ESRA ismi..
Mesajlarınıza baktığımızda ESRA isminden başka bir ismi beğendinizi görmek çok zor..

Ayrıca bütün mesajlarınız sadece bu topikte yazılmış nerdeyse..Belli bir amacı olduğu aşikar..

Bunun gibi birçok ÇELıŞKı var ama tek tek yazmayacağım..Önemli değil artık.
Bu sizin meselenizdir..Uzatmak veya tartışmak istemiyorum amacım asla bu değil..

BUNLAR benim tespitlerim ..

http://www.kadinlarkulubu.com/bebek...yulmam305351-k305z-isimleri-ar305yorum-3.html

Ve ne tesaduf ki ben en son CEYLıN ismi ile ilgili kaygılarımı belirten bir yazı yazdıktan
bir gün sonra

sizin forumunuzda

'CEYLıN=YENGEÇ ismini değiştirmek istiyorum'' gibi bir başlıkla karşılaşıyorum..Yazdıklarınız benim yazdıklarım ve oanki ruh halimin kopyası..:)

Tamam ; kamu oyu yoklamanız gerçekten güzel . Ama bunu açık açık yazsanız daha iyi olmaz mıydı?
:)

Velhasıl ..

Bu şekilde doğru bulmadığım yollara başvurduğunuz için ; kırıldığımı belirtmek istiyorum:KK43:

Siz nasıl bizlerin psikoloji ve kalbimizi düşünmeden ; kırılıp kırılmayacağımızla ilgilenmeden böyle yorumlar ve şüphe verecek durumlara giriyorsanız

Benim de bu açıklamayı yapmam gerekiyordu.

Üzgünüm..

Ayrıca formunuzda da en az 3-4 tane üyeliğiniz var sanırım..

Gerçekten bir açıklama yaparsanız sevinirim.

Bence bu yollardan uzak durun zaten SıZıN emeğiniz elbet karşılığını bulacaktır..

ınanın bana...

Destekçiniz olurum o taktirde..

Yolunız açık olsun..

not:buu şüphe ve huzursuzluğumda ; bahsi geçen bilgi ve kaynakların etkisini yadsıyamam.
Bir nebze de olsa tezkin olmak amaçlı yaptım bu paylaşımı..

.[/B]

Son düzenleme:
Şok geçiriyorum....
Eminim sayın idarecilerimiz gerekeni en kısa sürede yapacaktır..
Kimsenin kimseyi bu denli kırmaya ,rencide etmeye hakkı yok..
Sen içini ferah tut,önemli olan niyettir..

Libyana her zaman yanındayım arkadaşım...

Son düzenleme:
Şok geçiriyorum....
Eminim sayın idarecilerimiz gerekeni en kısa sürede yapacaktır..
Kimsenin kimseyi bu denli kırmaya ,rencide etmeye hakkı yok..

Libyana her zaman yanındayım arkadaşım...

Benim amacım kimseyi üzmek kırmak lekelemek değil;sadece
daha fazla kırılmamak aslında..

Kişilerin yanlış bilgilendirilmesini bir nebze de olsa önlemek.

libyanacığım öncelikle cok güzel bir noktaya değinmişşin
bu konu çok cetrefilli bir konu
herkesin dedıği gibi niyet cok önemli
Mustafa Karataş hocaydı sanırım işim konusunda
Bir ismin Kur an da geciyor olması onemli degıl,Kur anda hayat kitabı iyi kötü heyşey geciyor
onemli olan manasının guzel olması,
isim koyarken bu ısimle müsemma olmuş buyuk zatları da düşünmek lazım
Mesela Hz. Osman edep timsali bir sahabe ayrıca halife onu anlatmaya yazacagımız hıcbır sey yetmez.
Asıl manası yılan yavrusu demekmiş kokenıne ınıldıgınde, ama osman deyince aklımıza Hz osman geliyor degılmı. aslında olaya bu yonuyle de bakmak lazım. hoca bu anlamda seyler soylemıstı
kafam ok karısık ınsallah dusuncelerımı anlatabılmısımdır.

Bende cemre ısmını cok begenıyorum kızım olursa (ınsaAllah) koymayı cok ısterım
Bazı kaynaklarda Peygamber SAV efendımızın mecusilerin cocuklarına bu ısmı verdıklerını ve ateş parcası anlamına geldıgı ıcın cemile ile degıstırdığı yazıyor.
dıger yandan cok guzel bır anlamı var

1. Ateş. 2. Kor halinde ateş. 3. Şubat ayında azar azar artan sıcaklık. 4. Hacıların Mina’da şeytan taşlaması. Küçük taş parçası. Arafat’ta hacıların şeytan taşlamaları.

anlamları bunlar ama genel manada baharın baslangıcı umudun baslangıcı gıbı cok guzel seyler ıfade edıyor

ıkılemde kalmamk mumkun degıl
ısım konusu zor bır konu ıyıce arastımadan sadece nettekı bılgılere dayanarak konulmaması gerekır Anne babanın cocuguna olan gorevlerınden bırıdır.

osman isminin manası konusunda, bu dediğiniz yanlıştır. benim de araştırdığım isimler arasındadır osman, ondan dolayı iyi biliyorum. ne kadar alakasız adam varsa bana bunu söyledi osman isminin yılan yavrusu demek olduğunu. yalandır efendim. şimdi grubun görüşünün ismini verirsem burda çatışma çıkar o yüzden vermiyorum. şöyle özetleyeyim, çocuğunuza arapça bir isim koymak istediğinizde "aa nie arapça koyuyosun nie araplaşıyosun sen arapmısın" gibi saçma düşünceleri savunan insanların çıkardığı bir UYDURMADIR bu tanım. osmanın manası bir kuş yavrusudur, sülüne benzeyen. gerek osmanlıca kaynaklarda gerek arapça kaynaklarda bunu bulabilirsiniz.

o yüzden hep diyorum, araştırmadan her duyduğunuza inanmayın.
arapçada değişik isimler var, islam tarihinde bulunup anlamlarına şaşırılacak. ama bir çoğu lakap olarak geçiyor, şimdi adını hatırlayamadığım bir büyük zatın isminin manası "toparlayıcı" idi. daha efendimiz doğmadığı zamanda kabileyi toparladığı için insanların kendisine verdiği bir ad idi. bu tür şeyleri yarım yamalak karşımıza çıkarıyorlar, araştırınca hiç öyle olmadığını görüyorsunuz. lütfen dikkat edelim.

Bi isim yüzünden insanları kırmanın ne anlamı var gerçekten çok şaşırdım yaniiakannehir
Yetişkin bir insanın yapmayacağı bişey!!!!
Bir ismi sevmiyo hatta nefret ediyo olabilirsiniz,fakat siz sevmiyorsunuz diye de herkes sevmeyecek diye bişey yok.
Libyanacım bu durumu inan kafana takmana bile gerek yok.:teselli:
Kezban ismide yalancı anlamında diyorlar(doğru yada yanlış bilmiyorum)
Ama hangi anne baban çocuğuna yalancı ismini koymak isterki.Bilmeyenler iyi niyetle koyuyo o ismi.Önemli olan da niyet değil midir???
Ceylinin sanırım bi dilde tam anlamı yok.(Seninde açıkladığın gibi) bu yüzden direkt olarak yengeç anlamına geldiğini söylemek çok saçma olur.
Her anne baba çocuğuna güzel isim koymak ister,kimsenin hevesini bu şekilde kırmak doğru değil.
Haa beğenen olur beğenmeyen olur orası ayrı,kişinin kendi tercihidir. :1closedeyes:
Bu şekilde farklı nicklerle girip bir ismi karaladığınız için sizi kınıyorum. :eek:lmaz:

lıbyana dogru olanı yazıyosun boşver canım...............kezban ısmınede acıklık getırmek ıstıyorum...........kezban arapcada yalancı demek ama bu ısmı koyanlar emınım farsca anlamıyla koymuşlardır farsca kezban evhanımı demek.............ınsan nıyre kotu anlam koysunkı...........ve bıde her ısmı kurandan koymak malesef yanıltt ınsanları kuran bır ısım sozlıugu degılkı her ısım kuranda olsun cok anlamsız onemlı olan anlamı guzel resulun tavsıye ettıgı kahraman sereflı ınsanların adını koymak................kuran hayat kıtabıdır ısım degıl.............lıbyana yazılarını beklıyorum..........yazdığın kısıyı ben takıp etmemışım sen takıp etmıssın guzel valla..............kımsenın akılları karıştırmaya hakkı yok

kedi de çok güzel örnek vermiş. kezban mesela.
öyle kelimeler var ki, hem arapçada hem farçada aynı haliyle yer alabiliyor ama anlamları çok farklı olabiliyor.
bizim dilimizde de farsçadan oldukça geçişler var.
kezban da arapçada tam olmasa da yalancı manasına yakın bir fonetiği vardı sanırım. hepimiz biliriz "tükezziban"ı.
ancak farsçada aynı kelime yanılmıyorsam güzel kadın manasında. ve bu isimde bir zat olduğundan yine bu isim konuluyor.
art niyetli kişiler de bunun farsçadan alıntı olduğunu gizleyip arapçasını ortaya çıkarıyorlar. bu art niyetten başka bişi değil.

Temelin oglu olmus ve isim koymasi için imamin yanina gitmis :
- Hocam su pizum oglana bi isim koyarmisun?
- Temel simdi çok isim var sen git kuran dan bi isim bul koy...
Neyse Temel gidip bi isim bulmus ve koymus. Temel ertesi gün yolda yürürken
Hocaya rastlar Hoca sorar :
- Ne isim koydun ogluna?
- Büdü koydum hocam...
- Kuran da Büdü diye bir isim var mi?
- Hocam iyyakenabüdü var ya...

Acı ama gerçek:)

biz doğu toplumlarında büyük zatların ismini yaşatma geleneği çok yaygın.
fatıma ismi örnek verilmiş, bunun gibi bir çok örnek var.
ben de rabia ismini çok ama çok severim, manası dördüncü demek. bildiğin dördüncü.
ama ben o ismi Allah kısmet ederse kız evladıma şu niyetle vereceğim; Rabia Adiviyye hazretleri gibi imanı kuvvetli, Allah yoluna canını feda edebilen biri olsun diye..

yine bu şekilde, behlül ismi karşıma çıktı.
harun reşit zamanında çok büyük evliyalardanmış kendisi.
kıssalarını bulun okuyun hayret edeceksiniz. ne kadar büyük ne kadar Allah sevgilisi biriymiş kendisi.
şimdi isminin süründüğü yerlere bakın.
öyle yani.

Temelin oglu olmus ve isim koymasi için imamin yanina gitmis :
- Hocam su pizum oglana bi isim koyarmisun?
- Temel simdi çok isim var sen git kuran dan bi isim bul koy...
Neyse Temel gidip bi isim bulmus ve koymus. Temel ertesi gün yolda yürürken
Hocaya rastlar Hoca sorar :
- Ne isim koydun ogluna?
- Büdü koydum hocam...
- Kuran da Büdü diye bir isim var mi?
- Hocam iyyakenabüdü var ya...

Acı ama gerçek:)

temele gerek yok ben bunu yakın zamanda gördüm ablam.
bizim bi akraba torununa "hazel" ismini koymuş.
felyabüdü rabbe hazelbeytillezi.. Kur'an'da geçiyo diye akannehir temelle aynı mantıkakannehir
oysa hazel sadece bir işaret zamirdirakannehir ama nette araştırın işaret edilen sevilen insan diye uydurmuşlar.. bu şu o gibi bir işaret zamiri.. yani bunlara bişi olmuyo da kafayı ceylinlere osmanlara takıyorlar ben ona hayret ediyorum.

Hayvan isimleri neden bu kadar aaa hihhhhhhh ıyyy oluyor anlamıyorum:)

Bir yerde okumuştum örnek olarak sure isimler verilmişti..

Rabbim cc ayetlerine de hayvan isimleri vermiş..

Örnek Bakara suresi demişler (Sığır demek.)

Karınca duası vardır bir de mesela:)

Yengeç de Rabbimin kulu;mahlukatı öyle olsa ne olur ki diyorum bazen:)

Kıskaçlar bütün düşmanlarını;saliha bir hanım;Hz Nesibe gibi cesaretli ; cesur cihat eden cahide ruhlu
bir kız olur..

Aynen niyetim neyse ona göre yorumlayabiliyorum her ismi..

:BıR ALINTI:

Isim cocugun anne-baba uzerindeki haklarindan biridir. Ama herkes muhtesem manidar isim koyacak diye bir sey yok. Oradaki birincil gaye, cocuga insanlara kotu seyler cagristiracak isim koyulmamasidir. Bu baglamda kulaga hos geliyor diye Aleyna konmasi bile sorunsuz - ama tabi manasizdir :)Efendimiz donemi Araplarina baktiginizda, onlarda da hayvan isimleri gorebilirsiniz. Cocugun adi aslan olabiliyorsa (Hamza), gayet tabii yengec de olabilir. Hz. Aise'nin lakabi Humeyra, kirmizicik demektir mesela, renkler de isim olarak kullanilabilir.. Sonra yanlis hatirlamiyorsam, Hz. Ebubekir'in hanimidir Ruman, nar demektir, meyve ismi de konulabilir.. Kotu bisey cagristirmasin, yeterlidir; ancak, iyiligiyle meshur birinin ardindan isim koymak, onun gibi olsun diye dua etmek zannimca daha hos olsa gerek..

ne denırkı kelımelerı kırpa kırpa ısım yapmışlar ya ........... hazel ...............cok ılgınç ya.........doğruyu buluruz ınş bılıınçlenmek onemlı olan lıbyana.........dedığın gıbı herseye hemen ınanan ınsanlarız..................

LiBosum daha önceki konustugumuzdada dile getirmistim
Sen yüregin tertemiz bi sekilde kizina verdin bu ismi
ve bana göre bu isimde tertemizdir..
Eger söyledigi gibi ismin anlami yengec yuvasi ise
bence o isimi kizin bu sekilde tasimiyor..
Ki ortada sadece varsayimlar var kesin birsey yok..
Sen gönlünü ferah tutmaya calis, burda kesin bilgisi olan arkadaslardan yardim bekliyoruz..

Şeniz
İlgine;sabrına;desteğine çok teşekkür ederim Duygum :*

Aslında araştırma yaptıkça görüyorum ki belli amaçlarla lekeleniyor bu yeni isimler
insanlar alaşık olmadıkları için hep eski isimlerden yanalar ve günah olduğunu düşünenler ile var.

O yüzden anladım ki insan nasıl düşünmek isterse öyle görüyor..

Mesela LİNA ismi.
Burada birkaç arkadaş daha önce kızına bu ismi vermek istediklerini söyledi
ama dalga geçildi hemen;bu ne ÇAKMA isim dediler;önüne başka ekler koydular
YABANCI bir isim bu konmaz dediler..

Halbuki bugun bütün arap ülkelerinde LİNA ismi çok kullanılır.
Burada da dahil olmak üzere..

Lina:Sevecen yumuşak kalpli demek.Eğer bir kızım daha olursa bu ismi de düşünüyoruz:)

Nasıl ki Şima-Şeyma - Kübra - Büşra - Esra arapça-farsça kökenli ise Lina da öyle

Ama sadece bu isimlere alıştığımız için yenileri kabul edmeiyoruz halbuki

onlar da ayni dile ait

anlatabiliyor muyum:)

bende ceylin koymayı düşünüyordum kafam karıştı o zaman sizden ricam güzel isimler ve anlamlarını yazın ve bizlere yardımcı olun

Ceylin kötü bir isim değil.
Sadece CENNET KAPISI anlamına gelmiyor bunu bilin istedim arkadaşım:)

Eğer seviyorsanız tabi ki bebeğinize bu ismi verebilirsiniz..

Ama ikinci bir isim için Farsça İsimler topiği açtım oraya göz atabilirsiniz.

umarım faydası olur..

libyanacığım öncelikle cok güzel bir noktaya değinmişşin
bu konu çok cetrefilli bir konu
herkesin dedıği gibi niyet cok önemli
Mustafa Karataş hocaydı sanırım işim konusunda
Bir ismin Kur an da geciyor olması onemli degıl,Kur anda hayat kitabı iyi kötü heyşey geciyor
onemli olan manasının guzel olması,
isim koyarken bu ısimle müsemma olmuş buyuk zatları da düşünmek lazım
Mesela Hz. Osman edep timsali bir sahabe ayrıca halife onu anlatmaya yazacagımız hıcbır sey yetmez.
Asıl manası yılan yavrusu demekmiş kokenıne ınıldıgınde, ama osman deyince aklımıza Hz osman geliyor degılmı. aslında olaya bu yonuyle de bakmak lazım. hoca bu anlamda seyler soylemıstı
kafam ok karısık ınsallah dusuncelerımı anlatabılmısımdır.

Bende cemre ısmını cok begenıyorum kızım olursa (ınsaAllah) koymayı cok ısterım
Bazı kaynaklarda Peygamber SAV efendımızın mecusilerin cocuklarına bu ısmı verdıklerını ve ateş parcası anlamına geldıgı ıcın cemile ile degıstırdığı yazıyor.
dıger yandan cok guzel bır anlamı var

1. Ateş. 2. Kor halinde ateş. 3. Şubat ayında azar azar artan sıcaklık. 4. Hacıların Mina’da şeytan taşlaması. Küçük taş parçası. Arafat’ta hacıların şeytan taşlamaları.

anlamları bunlar ama genel manada baharın baslangıcı umudun baslangıcı gıbı cok guzel seyler ıfade edıyor

ıkılemde kalmamk mumkun degıl
ısım konusu zor bır konu ıyıce arastımadan sadece nettekı bılgılere dayanarak konulmaması gerekır Anne babanın cocuguna olan gorevlerınden bırıdır.

Çok güzel açıklamışsın çok teşekkür ederim..
Ameller niyetlere göre değişiyor işte canım.

Osman ismi hakkında türlü hurafeler var onu da araştırıyorum şuan..

Ama dediğin çok mantıklı: HZ OSMAN gibi değerli bir şahsa ait..

Yani güzel düşünen güzel görür..

osman isminin manası konusunda, bu dediğiniz yanlıştır. benim de araştırdığım isimler arasındadır osman, ondan dolayı iyi biliyorum. ne kadar alakasız adam varsa bana bunu söyledi osman isminin yılan yavrusu demek olduğunu. yalandır efendim. şimdi grubun görüşünün ismini verirsem burda çatışma çıkar o yüzden vermiyorum. şöyle özetleyeyim, çocuğunuza arapça bir isim koymak istediğinizde "aa nie arapça koyuyosun nie araplaşıyosun sen arapmısın" gibi saçma düşünceleri savunan insanların çıkardığı bir UYDURMADIR bu tanım. osmanın manası bir kuş yavrusudur, sülüne benzeyen. gerek osmanlıca kaynaklarda gerek arapça kaynaklarda bunu bulabilirsiniz.

o yüzden hep diyorum, araştırmadan her duyduğunuza inanmayın.
arapçada değişik isimler var, islam tarihinde bulunup anlamlarına şaşırılacak. ama bir çoğu lakap olarak geçiyor, şimdi adını hatırlayamadığım bir büyük zatın isminin manası "toparlayıcı" idi. daha efendimiz doğmadığı zamanda kabileyi toparladığı için insanların kendisine verdiği bir ad idi. bu tür şeyleri yarım yamalak karşımıza çıkarıyorlar, araştırınca hiç öyle olmadığını görüyorsunuz. lütfen dikkat edelim.

Sen de haklısın kesinlikle gülüm.
Arapça farsça osmanlıca ve kürtçe o kadar birbirine girmiş ki.

Türkçe de bambaşka karşılığı olabiliyor.

Bi isim yüzünden insanları kırmanın ne anlamı var gerçekten çok şaşırdım yaniiakannehir
Yetişkin bir insanın yapmayacağı bişey!!!!
Bir ismi sevmiyo hatta nefret ediyo olabilirsiniz,fakat siz sevmiyorsunuz diye de herkes sevmeyecek diye bişey yok.
Libyanacım bu durumu inan kafana takmana bile gerek yok.:teselli:
Kezban ismide yalancı anlamında diyorlar(doğru yada yanlış bilmiyorum)
Ama hangi anne baban çocuğuna yalancı ismini koymak isterki.Bilmeyenler iyi niyetle koyuyo o ismi.Önemli olan da niyet değil midir???
Ceylinin sanırım bi dilde tam anlamı yok.(Seninde açıkladığın gibi) bu yüzden direkt olarak yengeç anlamına geldiğini söylemek çok saçma olur.
Her anne baba çocuğuna güzel isim koymak ister,kimsenin hevesini bu şekilde kırmak doğru değil.
Haa beğenen olur beğenmeyen olur orası ayrı,kişinin kendi tercihidir. :1closedeyes:
Bu şekilde farklı nicklerle girip bir ismi karaladığınız için sizi kınıyorum. :eek:lmaz:

Kediciğim.İlgine çok teşekkürler.

Dediğin gibi KEZBAN hakkında yalancı kadın diyen de var
tukezziban dan gelen.
Ev hanımı diyen de var..

Kimse yavrusuna YALANCI KADIN ismi vermez değil mi..

lıbyana dogru olanı yazıyosun boşver canım...............kezban ısmınede acıklık getırmek ıstıyorum...........kezban arapcada yalancı demek ama bu ısmı koyanlar emınım farsca anlamıyla koymuşlardır farsca kezban evhanımı demek.............ınsan nıyre kotu anlam koysunkı...........ve bıde her ısmı kurandan koymak malesef yanıltt ınsanları kuran bır ısım sozlıugu degılkı her ısım kuranda olsun cok anlamsız onemlı olan anlamı guzel resulun tavsıye ettıgı kahraman sereflı ınsanların adını koymak................kuran hayat kıtabıdır ısım degıl.............lıbyana yazılarını beklıyorum..........yazdığın kısıyı ben takıp etmemışım sen takıp etmıssın guzel valla..............kımsenın akılları karıştırmaya hakkı yok

İşte..

KURAN hayat kitabıdır. Kuranı Kerim;kitabullah;İSİM kitabı değildir ne kadar doğru..
Acaba isim aramak için bakılan bu kutsiyete;normal zamanlarda kaç defa ilgi duyuyoruz..
Kuranı Kerimde binlerce sözcük var ve birbirinden kötü anlamlar taşıyanlar da var.

Cehennem;ızdırap;yalancılık;şeytan.. gibi..

O yüzden artık bunun bilincine varmamız gerekiyor..

biz doğu toplumlarında büyük zatların ismini yaşatma geleneği çok yaygın.
fatıma ismi örnek verilmiş, bunun gibi bir çok örnek var.
ben de rabia ismini çok ama çok severim, manası dördüncü demek. bildiğin dördüncü.
ama ben o ismi Allah kısmet ederse kız evladıma şu niyetle vereceğim; Rabia Adiviyye hazretleri gibi imanı kuvvetli, Allah yoluna canını feda edebilen biri olsun diye..

yine bu şekilde, behlül ismi karşıma çıktı.
harun reşit zamanında çok büyük evliyalardanmış kendisi.
kıssalarını bulun okuyun hayret edeceksiniz. ne kadar büyük ne kadar Allah sevgilisi biriymiş kendisi.
şimdi isminin süründüğü yerlere bakın.
öyle yani.

temele gerek yok ben bunu yakın zamanda gördüm ablam.
bizim bi akraba torununa "hazel" ismini koymuş.
felyabüdü rabbe hazelbeytillezi.. Kur'an'da geçiyo diye akannehir temelle aynı mantıkakannehir
oysa hazel sadece bir işaret zamirdirakannehir ama nette araştırın işaret edilen sevilen insan diye uydurmuşlar.. bu şu o gibi bir işaret zamiri.. yani bunlara bişi olmuyo da kafayı ceylinlere osmanlara takıyorlar ben ona hayret ediyorum.

Rabiya dördüncü demek evet..
Ama O güzeller güzel,;saflık temizlik timsali saliha ;müminenin ismi..

Amele göre niyet..

Hazel ismini de güzel yorumlayalım ; evet işaret zamiri ama
Hazal olarak düşünüp öyle anlam yüklersek ;osmanlıca da:
Selem ağacının kökünden gelen bir nesnedir..Islatılıp afiyetle yenir:)

Nasıl iki dakikada uyarladım değil mialkisalkisalkis

dün geceden beri takip edip duruyorum ama yazmak bir türlü kısmet olamadıakannehir
neyse..
isim konusu okadar hassaski burdaki herkez değinmiş bu hassasiyete..
bende ilk bebeğim ilk gözağrım:asigim:kızım daha doğmadan dalmıştım bu isim mevzularının içine..
eşimle günlerce aylarca isim didikledik durduk.tek gayem anlamı güzel olmalı ve teleffuzuda düzgün olmalıydı..
ben kişilerin, karekterlerin taşıdıgı isimlerden ve onların manalarından etkilendiğini ispatlı bir şekilde duymuştum ve bundan inanaılmaz etkilendim halada öyle tabi..bu yüzden bebeğim iyi huylu olsun güzel karekterli olsun bende ona en uygun ismi seçeyim hem içime sinsin hemde ona yakışsın istedim..
bir sürü isim bulduk ve bunlardan yaklaşık 7,8 tanesini diğerlerinden eledik..
bunlar;
ravza,şimal,ebrar,hafsa,gülru,.... vs. lerdi
babamız berfin ismini görmüş ve çok beğenmiş bana berfin olsun kızımızda pamuk gibi kar gibi bembeyaz demişti..bende önce istemedim.ben ebced hesabı istiyorum hemen bir tek isimle karar vermem bir kaç isim olmalı ve en uygunu seçilmeli değerleri en yüksek olan yani ama anlamıda bunun kadar güzel olsada kökeni ve telaffuzuda önemli demiştim..neyse biz çok ugraştık hesap işleriyle seçtiğimz isimlerin hepsine tek tek hesap yaptrdık farklı kişilere. ve sonuçlar farklı geliyordu..okadar kafamız karıştıki anlatamm..bir taraftan etraftan yok o olmasın bu olsun yok hesapta ne falan..yok yeni değil eski klasik isimlerden olsun....akannehir
artık eşimle kafayı yiyecektik..
bu arada bebeğimiz tam 20 günlük oldu ama hala adı yokakannehir
neyse en son hiç aklımda olmayan eşimin ilk dediği berfin adına tmm dedim ve berfin koyuldu kızıma ilk ismi..ama hiç içime sinmiyor.birtürlü yakıştıramıyorum.birde sürekli olumsuz yorumlar alıyorum..lohusayım ve sinirliyim zaten hsaasım ağlıyorum sürekli..
birgün çok yakından tanıdıgımız ama bu isimler konusunda o ara hiç kendisiyle akıl edipte görüşmediğimiz bir hocamızı hatrladık.ben bir gün birşeyi bahene edip daha önce seçtiğim isimleride yanıma alıp eşimle kendisine gittim.. en baştan beri hep aklımda olan bir isim vardı rabia..
kızıma ne isim koyulursa koyulsun bu ismide yanına özellikle koymak istiyordum ama berfinle yakıştıramadığım için söylememiştim bile..
o gün tekrar hesap yaptık ve beğendiğim isimlerden HALE de karar kıldık ve tam 20 kusur gün sonra kızımın adı değişti nihayet RABİA HALE oldu.. ogün resmen içimden bütün kaygılarım gitti diyebilirim..o gece huzurla uyudum..
herkez beğenir beğenmez o ayrı konu ..bu ismede tepkiler geldi gelmedi değil ama ben etkilenmedim..şimdi tek ismi kullanıyoruz sadece HALE diyoruz ama dilerimki kızım rabitül adevviye gibi güzel maneviyattlı, ahlaklı biri ve ay yüzlü ay gibi parlak nurlu olur diye hep dua ettim..
benim ozamanki ruh halimi şimdi sen yaşıyorsun arkadaşım..oyüzden lütfen anne babalara saygı duyulsun ve özeleştiri yapılmadan önce sözler kelimeler lütfen seçilsin..
gerçektende hak hukuk meselesidir bu konudaki hükümler biline...!!

oğlumun ismi çok öncelerden belliydi..babasının ismini koyucam illaki diyordum eşimde nasıl oacak millet demezmi babası oğluna adını koymuş diye diyordu..kimseyi dinlemedim ve eşimide bu konuda ikna ettim ..
yine ebced hesabında alternatif olabilecek isimler seçtik ve içlerinde en çok istediğim en çok sevdiğim MELİH ismini eşimin ismiyle birleştirdik MUSTAFA MELİH oldu oğlumun ismi:asigim:
gerçektende bu konuda çok huzurluyum..
çok tebkiler aldık çok sorguya tutulduk hatta güldüler bile birçoğu alaya alıpta.ama sonradan özenenler de oldu..

niyet gerçektende çok önemlidir arkadaşım!
ben ce ceylinin bu kadar hoş ve güzel mansı varken ve millet öyle böyle yorumlar yapıyor asılsız haberler çıkıyor; kızım üzülürmü diye düşünüpte tereddüte kapılmamalısın!
şimdi diyelimki değiştirdin bu ismi,belkide kızın ilerde anne keşke ceylin kalsaydı derse ne yapacaksın??
ismin mnasında yengeç geçse bile bu kötü değil bence..yengecide allah yaratmadımı sonuçta!
öyle bile olsa birde bu hayvanın neyi nesi kötü??
özellikle aslan,kaplan,ceylan ismini koyan anne babalar da insan değilmi sonuçta!
herkez beğenir beğenmez o ayrı konudur,ama zaten neye karalama yapılmamış bir kulp takılmamışki,bunlardan isimlerde mahrum kalsın!
daha yazıcam ama çok uzattım özür:gitme:

canım benim bi isimle hayatını kabusa çevirmişsin resmen
yapma böyle..
biliyorsun ben yurtdışında doğup büyüdüm adımın "aybike" oluşu her tatile geldiğimizde tenkit edildi
*gavurların içindesiniz diye gavur ismi koymanız mı gerekiyordu
*ayy siz iyce yabancılaşmışsınız gibi eleştiriler karşısında anneciğim hep ağlarmış babama direnememiş babam aybike olucak deyince sadece arkasından bi "zehra"yı iliştirebilmiş..
okulda hep alay konusu oldum kimileri ön eki "ay" la dalga geçti marsbike ,aylıkız vs kisimleri "bike"kısmıyle ilgilendi bisiklet demek ingilizce diye..
hatta üni. 2 sınıfta başvurduğum bi yurt sırf adım "aybike " diye beni kabul edemeyeceklerini söyledi..
adımdan çok çektim anlayacağın..
akrabaalrımdan "aybike " kuranda geçmiyor sen diğer tarafta çağrılmayacaksın hep bu babanın çok bilmişliği yüzünden diye fişeklediler beni yıllarca..
babamı sevdiğim gibi sevdim ismimi hep
babamdan dı çünkü..
şimdilerde daha çok seviyorum ismimi
yavaş yavaş yayıldı ve artık şu soruyla karşılaşıyorum
*baban ülkücüymüş sanırım..
*aa aybike mi milliyetçi kökenli bi ailedensiniz sanırım..
*hmm Türkeşçi mi baban senin?
gibi..
hayır babam Türkeşçi değil..ama evet milliyetçi..
osmanlı aşığı bi adam benim babam..
inan libbym okadar sözlü tacize maruz kalmama rağmen ben adımı çok seviyorum..

dün geceden beri takip edip duruyorum ama yazmak bir türlü kısmet olamadıakannehir
neyse..
isim konusu okadar hassaski burdaki herkez değinmiş bu hassasiyete..
bende ilk bebeğim ilk gözağrım:asigim:kızım daha doğmadan dalmıştım bu isim mevzularının içine..
eşimle günlerce aylarca isim didikledik durduk.tek gayem anlamı güzel olmalı ve teleffuzuda düzgün olmalıydı..
ben kişilerin, karekterlerin taşıdıgı isimlerden ve onların manalarından etkilendiğini ispatlı bir şekilde duymuştum ve bundan inanaılmaz etkilendim halada öyle tabi..bu yüzden bebeğim iyi huylu olsun güzel karekterli olsun bende ona en uygun ismi seçeyim hem içime sinsin hemde ona yakışsın istedim..
bir sürü isim bulduk ve bunlardan yaklaşık 7,8 tanesini diğerlerinden eledik..
bunlar;
ravza,şimal,ebrar,hafsa,gülru,.... vs. lerdi
babamız berfin ismini görmüş ve çok beğenmiş bana berfin olsun kızımızda pamuk gibi kar gibi bembeyaz demişti..bende önce istemedim.ben ebced hesabı istiyorum hemen bir tek isimle karar vermem bir kaç isim olmalı ve en uygunu seçilmeli değerleri en yüksek olan yani ama anlamıda bunun kadar güzel olsada kökeni ve telaffuzuda önemli demiştim..neyse biz çok ugraştık hesap işleriyle seçtiğimz isimlerin hepsine tek tek hesap yaptrdık farklı kişilere. ve sonuçlar farklı geliyordu..okadar kafamız karıştıki anlatamm..bir taraftan etraftan yok o olmasın bu olsun yok hesapta ne falan..yok yeni değil eski klasik isimlerden olsun....akannehir
artık eşimle kafayı yiyecektik..
bu arada bebeğimiz tam 20 günlük oldu ama hala adı yokakannehir
neyse en son hiç aklımda olmayan eşimin ilk dediği berfin adına tmm dedim ve berfin koyuldu kızıma ilk ismi..ama hiç içime sinmiyor.birtürlü yakıştıramıyorum.birde sürekli olumsuz yorumlar alıyorum..lohusayım ve sinirliyim zaten hsaasım ağlıyorum sürekli..
birgün çok yakından tanıdıgımız ama bu isimler konusunda o ara hiç kendisiyle akıl edipte görüşmediğimiz bir hocamızı hatrladık.ben bir gün birşeyi bahene edip daha önce seçtiğim isimleride yanıma alıp eşimle kendisine gittim.. en baştan beri hep aklımda olan bir isim vardı rabia..
kızıma ne isim koyulursa koyulsun bu ismide yanına özellikle koymak istiyordum ama berfinle yakıştıramadığım için söylememiştim bile..
o gün tekrar hesap yaptık ve beğendiğim isimlerden HALE de karar kıldık ve tam 20 kusur gün sonra kızımın adı değişti nihayet RABİA HALE oldu.. ogün resmen içimden bütün kaygılarım gitti diyebilirim..o gece huzurla uyudum..
herkez beğenir beğenmez o ayrı konu ..bu ismede tepkiler geldi gelmedi değil ama ben etkilenmedim..şimdi tek ismi kullanıyoruz sadece HALE diyoruz ama dilerimki kızım rabitül adevviye gibi güzel maneviyattlı, ahlaklı biri ve ay yüzlü ay gibi parlak nurlu olur diye hep dua ettim..
benim ozamanki ruh halimi şimdi sen yaşıyorsun arkadaşım..oyüzden lütfen anne babalara saygı duyulsun ve özeleştiri yapılmadan önce sözler kelimeler lütfen seçilsin..
gerçektende hak hukuk meselesidir bu konudaki hükümler biline...!!

oğlumun ismi çok öncelerden belliydi..babasının ismini koyucam illaki diyordum eşimde nasıl oacak millet demezmi babası oğluna adını koymuş diye diyordu..kimseyi dinlemedim ve eşimide bu konuda ikna ettim ..
yine ebced hesabında alternatif olabilecek isimler seçtik ve içlerinde en çok istediğim en çok sevdiğim MELİH ismini eşimin ismiyle birleştirdik MUSTAFA MELİH oldu oğlumun ismi:asigim:
gerçektende bu konuda çok huzurluyum..
çok tebkiler aldık çok sorguya tutulduk hatta güldüler bile birçoğu alaya alıpta.ama sonradan özenenler de oldu..

niyet gerçektende çok önemlidir arkadaşım!
ben ce ceylinin bu kadar hoş ve güzel mansı varken ve millet öyle böyle yorumlar yapıyor asılsız haberler çıkıyor; kızım üzülürmü diye düşünüpte tereddüte kapılmamalısın!
şimdi diyelimki değiştirdin bu ismi,belkide kızın ilerde anne keşke ceylin kalsaydı derse ne yapacaksın??
ismin mnasında yengeç geçse bile bu kötü değil bence..yengecide allah yaratmadımı sonuçta!
öyle bile olsa birde bu hayvanın neyi nesi kötü??
özellikle aslan,kaplan,ceylan ismini koyan anne babalar da insan değilmi sonuçta!
herkez beğenir beğenmez o ayrı konudur,ama zaten neye karalama yapılmamış bir kulp takılmamışki,bunlardan isimlerde mahrum kalsın!
daha yazıcam ama çok uzattım özür:gitme:

Ne güzel ifade etmişsin yüreğine sağlık arkadaşım..

Bu topiği açmamız iyi oldu;inanın biraz kafam rahatladı..
Umarım sorun çıkmaz belli sebeplerden dolayı..
Amacım bu konu hakkında bilinçli istişare ve desteklerde bulunmak.
Benim ve senin gibi üzülsünler ;yürekleri acısın istemiyorum kimsenin hele ki ANNE adaylarının..

Bir arkadaşımın kızının ismi Eliza ve kendisi şuanda ikinci bebeğine hamile..

Elisa / Eliza : nın tam 12 dilde farklı anlamları var.

Ama kendisi Pakistanda yaşadığı ve orada Elisa: Çöl çiçeği anlamına geldiği için bu ismi vermiş kızına..

Şimdi karşısında geçip Eliza nın Eliza testinden geldiği ve kötü bir anlam içerdiğini söylüyorlar..

Şuan ki psikolojisini tahmin edersiniz..

Kadıncağız hem hamile hem hassas dönemde bir de bunlar olunca ; tutamıyor kendini:KK43:

Anlatmak istediğim bu.

Lütfen kırmayalım yorum yaparken insanları..

Eliza:Elizabeth kökünden geliyor başka dillerde anlamı da Allah adanmış demek..

yapma böyle..
biliyorsun ben yurtdışında doğup büyüdüm adımın "aybike" oluşu her tatile geldiğimizde tenkit edildi
*ayy siz iyce yabancılaşmışsınız gibi eleştiriler karşısında anneciğim hep ağlarmış babama direnememiş babam aybike olucak deyince sadece arkasından bi "zehra"yı iliştirebilmiş..
okulda hep alay konusu oldum kimileri ön eki "ay" la dalga geçti marsbike ,aylıkız vs kisimleri "bike"kısmıyle ilgilendi bisiklet demek ingilizce diye..
hatta üni. 2 sınıfta başvurduğum bi yurt sırf adım "aybike " diye beni kabul edemeyeceklerini söyledi..
akrabaalrımdan "aybike " kuranda geçmiyor sen diğer tarafta çağrılmayacaksın hep bu babanın çok bilmişliği yüzünden diye fişeklediler beni yıllarca..
babamdan dı çünkü..
gibi..

Alyda Dua'mızın tatlı anneciğisi..

Bak senin hayatın nasıl böyle bulanıklaştıranlar olmuş..

Şimdi aynısını bebeklerimiz de yaşamasın istiyorum..

Anlatman ne kadar iyi oldu bilemezsin..

Kişiler yeter ki ART NİYET beslemesin içinde..

En mubarek en kutsal isme bile takılacak bir kulp bulunur o kadar basit ki bu..

Benim için İSMİN öneminden çok DEĞER mühim aslında..

Sevdiceğim;eşim başından beri hep aynı serinkanlılıkla duruyor ve olaya öyle yaklaşıyor..

gayet net: Ne olursa olsun o bizim bebeğimiz;cennetimiz Cennete açılan kapımız olacak..
Çünkü evlat;yavru bize Allahtan hediye ve onu yetiştirmek salih-saliha kılmak Cenneti kazandıracak bize inşallah..

Ama gel gör ki anne yüreği..Onun ne olursa olsun üzülmesini istemiyorum işte..

Senin de kalbine sağlık canım...

Neler yaşamışsın öyle ya:)

Bence isimlerle ve kişilerin fiziksel özellikleri ile dalga geçmek resmen KUL hakkına giriyor..

Bunu bilelim..

Bu arada

Bike/Bikem:Kadın ; hanım
demek.
Ay : kamer;ay..

Aybike / Aybüke :Ay gibi;aya benzeyen kadın..

Ne güzel..

yapma böyle..
babamdan dı çünkü..
gibi..
ah bende az çekmedim bu konudaakannehir
benim ismimde FATMA.. ve şu ilk okul çağlarımı hiç unutmam mümkün değil..
fatma fatam..göbek atma:roflol:..,fato,fadime,fadik,fadoo...akannehir daha ne şekilde çağrıldımı anlatsam bitmez..
az uçmamıştım adımla dalga geçenlerin üstüne zamanında:eek:klava:
sonra sonra alıştım tabi ama alışmak gerçektende zaman aldı..aklım başıma gelene kadar alay söz konusu olmaktan adımın kıymetini bilememiştim:gitme:
sonra sevdim üstelik manası çok da net olmamasına rağmen hemde çok sevdim ..:kedi:
kim ne derse desin aybike çok güzel bence..
keşke herkez ismin kıymetini bilse.. birde şu gavur adı yakıştırmasına ben inanaılmaz takığım ya..sizede yapmışlar bunu ne yazıkki... anneniz ne kadar üzüldü kimbilir!

o yaşadığım sıkıntılar isimime daha çok bağladı beni
şunu unutma ne koyarsan koy dalga geçilecek ve eleştiri alacak bunun önüne geçmen mümkün değil..
hatırlarsın alya dua dan önce "iklimya" ismini düşünmüştüm
görümcem okadar alay ettiki soğudum
ona tamam artık günaha gireceksin bak hz.adem koymuş onunla alay ediyorsun farkındamsn dediğimde
okadar çok cocuğu olmuşki adam ne koyacağını şaşırmış dedi
bunu söyleyen kişi görümcem kendisi çok iyi eğiim almış dişhekimi aynı zamanda bi cemaat a mensup dindar araştıran çok okuyan kültürlü biri
inan şok oldum şok ama dediğim gibi yorma ,üzme zarif kalbini bunlar olucaaak sen ne yaparsan yapp!

ah bende az çekmedim bu konudaakannehir
benim ismimde FATMA.. ve şu ilk okul çağlarımı hiç unutmam mümkün değil..
fatma fatam..göbek atma:roflol:..,fato,fadime,fadik,fadoo...akannehir daha ne şekilde çağrıldımı anlatsam bitmez..
az uçmamıştım adımla dalga geçenlerin üstüne zamanında:eek:klava:
sonra sonra alıştım tabi ama alışmak gerçektende zaman aldı..aklım başıma gelene kadar alay söz konusu olmaktan adımın kıymetini bilememiştim:gitme:
sonra sevdim üstelik manası çok da net olmamasına rağmen hemde çok sevdim ..:kedi:
kim ne derse desin aybike çok güzel bence..
keşke herkez ismin kıymetini bilse.. birde şu gavur adı yakıştırmasına ben inanaılmaz takığım ya..sizede yapmışlar bunu ne yazıkki... anneniz ne kadar üzüldü kimbilir!

biliyormusun 20 sene sonra çok yaşlanmış bi kadın annemin ellerine sarıldı gözyaşları içersinde nasıl şaşırdık anlatamam
ben 2 yaşındayken mersine tatile gelmişiz orda bu hanım anneme neler saymış gavur ellerine gitmişlerde kızı gavur edip gelmişler diye ağıtlar yakmış..
bizden bikaç zaman sonra osmancık diziyle birlikte aybike ismiyle tanışmış
ogün bugündür annemin izini sürüyormuş helallik almak için..
annem anlaatıyor ozamanlar ne çok ağlamıştım,kafama taktığıma değmezmiş
varsın gavur ismi olsun gençlik işte der..

X