Doğuma Hazırlık Ceylin'in Anlamı

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
Libi gadunuuu şuu ucsuz bucaksız hazınenden benım adıma ne dusdu de bakıyım bi...:hulya:

Herkez cıcekden baska bı anlam tasımıyor dıyo ama olsun rahmetlı babaannemın adı ya yeter o da bana.:gitme:Ustelık sevıyorum da Nilüfer adını.ıyiki babaannecıgım kendı adının konulmasını ıstemıs.:gitme:KK70:edecıgım asla ısmını torunlarına verdırmıyo.Bıgun sinirle azınızdan ters bısey cıkar cok yaslanınca alınırım ustume dıye.

Ne güzel ifade etmişsin yüreğine sağlık arkadaşım..

Bu topiği açmamız iyi oldu;inanın biraz kafam rahatladı..
Umarım sorun çıkmaz belli sebeplerden dolayı..
Amacım bu konu hakkında bilinçli istişare ve desteklerde bulunmak.
Benim ve senin gibi üzülsünler ;yürekleri acısın istemiyorum kimsenin hele ki ANNE adaylarının..

Bir arkadaşımın kızının ismi Eliza ve kendisi şuanda ikinci bebeğine hamile..

Elisa / Eliza : nın tam 12 dilde farklı anlamları var.

Ama kendisi Pakistanda yaşadığı ve orada Elisa: Çöl çiçeği anlamına geldiği için bu ismi vermiş kızına..

Şimdi karşısında geçip Eliza nın Eliza testinden geldiği ve kötü bir anlam içerdiğini söylüyorlar..

Şuan ki psikolojisini tahmin edersiniz..

Kadıncağız hem hamile hem hassas dönemde bir de bunlar olunca ; tutamıyor kendini:KK43:

Anlatmak istediğim bu.

Lütfen kırmayalım yorum yaparken insanları..

Eliza:Elizabeth kökünden geliyor başka dillerde anlamı da Allah adanmış demek..

Alyda Dua'mızın tatlı anneciğisi..

Bak senin hayatın nasıl böyle bulanıklaştıranlar olmuş..

Şimdi aynısını bebeklerimiz de yaşamasın istiyorum..

Anlatman ne kadar iyi oldu bilemezsin..

Kişiler yeter ki ART NİYET beslemesin içinde..

En mubarek en kutsal isme bile takılacak bir kulp bulunur o kadar basit ki bu..

Benim için İSMİN öneminden çok DEĞER mühim aslında..

Sevdiceğim;eşim başından beri hep aynı serinkanlılıkla duruyor ve olaya öyle yaklaşıyor..

gayet net: Ne olursa olsun o bizim bebeğimiz;cennetimiz Cennete açılan kapımız olacak..
Çünkü evlat;yavru bize Allahtan hediye ve onu yetiştirmek salih-saliha kılmak Cenneti kazandıracak bize inşallah..

Ama gel gör ki anne yüreği..Onun ne olursa olsun üzülmesini istemiyorum işte..

Senin de kalbine sağlık canım...

Neler yaşamışsın öyle ya:)

Bence isimlerle ve kişilerin fiziksel özellikleri ile dalga geçmek resmen KUL hakkına giriyor..

Bunu bilelim..

Bu arada

Bike/Bikem:Kadın ; hanım
demek.
Ay : kamer;ay..

Aybike / Aybüke :Ay gibi;aya benzeyen kadın..

Ne güzel..
kesinlike katılıyorum ..insanlar çıkıp fikir beyan etmeli tabikide ama yalan yalnış aslı varmı yokmu bilmeden gelip atıp tutmasın lütfen !
birde insan kalbini çürütmemeli sanırım..en başta inandığı neyse onunla kalmalı,senin inancın bu konuda tam biliyorum ama tek derdin sonra kızının üzülmesi..
dilerimki o büyüdüğünde bu tür saçmalaıklarla karşılaşmaz yada öyle bile olsa verilecek bir cevabı hep olur!
hamile olan arkadaşda keşke burda olsaydı ve yorumlarımızı görseydi!
nasıl üzgündür eminimki ve daha doğmamış bebeği için bile tereddütlere kapılmıştır isim hususunda..

akrabalarımdan "aybike " kuranda geçmiyor sen diğer tarafta çağrılmayacaksın hep bu babanın çok bilmişliği yüzünden diye fişeklediler beni yıllarca

Bu nasıl bir zihniyettir ya Allah aşkına...

Biz kimiz ki ahiret olaylarına dalıp emir ve karar verebiliyoruz anında..

Yazık diyorum çok yazık..

O cümleye inanılmaz sinirlendim; asıl onlar Allah a nasıl hesap verecekler merak ediyorum...

Şirke giriyor bu ..

isimler tabi ki önemli ama şu da var ki

anlamlarını herkes taşıyor mu ? hayır..

Mesela Abdullah: biliyorsunuz ki Allahın abd'ı yani kulu demek..

Ama bu isimde olup ; insanlara kıyan ;acımasızca davrananlar yok mu? var...

akrabalarımdan "aybike " kuranda geçmiyor sen diğer tarafta çağrılmayacaksın hep bu babanın çok bilmişliği yüzünden diye fişeklediler beni yıllarca

O cümleye inanılmaz sinirlendim; asıl onlar Allah a nasıl hesap verecekler merak ediyorum...

Şirke giriyor bu ..

çok hassas bi konu,isim konusu..
bunu söyleyen öz be öz dayımdır tabi dayımdan etkilenen çekirdek aileside eklenmiştir bu konvoya..
kendisi adı tayfun olan oğlunun ismini hacca gidince ali diye değiştirdi aman çağrılmazsa diğer tarafta benim üstüme kalır diye!
şimdi soruyorum sana kuranda böyle bi ifade var mı
yada efendimiz hiç böyle bişey ifade etmişmi?
isimler kattii suretle arapça olacak
veya isimler eksinlikle kurandan alınacak?
benim bildiğim efendimiz anlamı güzel isimler seçin diye buyurmuştur hani savaş değilde barış olsun gibi??
yanlışım varsa düzelt minnikkuşum..
şimdi annesi babası alman dinleri hiristyanlık olan x ailesi
oğullarına hans adını vermişler..bu hans islamı bulunca adını değiştirmezse tövbe haşa müslümanlığı geçersiz mi sayılacak?bu adamcağız diğer dünyada çağrılmayacak mı????
öff ya öff sinir oldum şimdi

Libi gadunuuu şuu ucsuz bucaksız hazınenden benım adıma ne dusdu de bakıyım bi...:hulya:

Herkez cıcekden baska bı anlam tasımıyor dıyo ama olsun rahmetlı babaannemın adı ya yeter o da bana.:gitme:Ustelık sevıyorum da Nilüfer adını.İyiki babaannecıgım kendı adının konulmasını ıstemıs.:gitme:KK70:edecıgım asla ısmını torunlarına verdırmıyo.Bıgun sinirle azınızdan ters bısey cıkar cok yaslanınca alınırım ustume dıye.

:)

نیلوفر:
Nilofer / Nilufer:
Farsça kökenlidir..

Persian name meaning water-lily : Yani Su çiçeği anlamına gelir..

Osmanlıca da: Beyaz;mavi sarı çiçekler açan bir cins su bitkisidir..

Ayrıca şöyle de düşünebiliriz:

Nil ve Fer den türemişse: Nil:Su demek (hayat kaynağı)
Fer ise ışık;parlaklık demek..

Nilüfer:parlak su;ışıldayan su demek..

Demek ki Nilüfer çiçeği oo muhteşem asaletiyle

suda ışıldadığı için bu isim kalıplaşmış ve çiçek anlamına gelmiş canım

budur BENİM tespitim.

fatma fatma..göbek atma :roflol:
Tovbe estagfirullah..
delikafaduldenlibiiiim gülme:mymeka:
kaydirigubbakcemile3kaydirigubbakcemile3

o yaşadığım sıkıntılar isimime daha çok bağladı beni
şunu unutma ne koyarsan koy dalga geçilecek ve eleştiri alacak bunun önüne geçmen mümkün değil..
hatırlarsın alya dua dan önce "iklimya" ismini düşünmüştüm
görümcem okadar alay ettiki soğudum
ona tamam artık günaha gireceksin bak hz.adem koymuş onunla alay ediyorsun farkındamsn dediğimde
okadar çok cocuğu olmuşki adam ne koyacağını şaşırmış dedi
bunu söyleyen kişi görümcem kendisi çok iyi eğiim almış dişhekimi aynı zamanda bi cemaat a mensup dindar araştıran çok okuyan kültürlü biri
inan şok oldum şok ama dediğim gibi yorma ,üzme zarif kalbini bunlar olucaaak sen ne yaparsan yapp!
evet bu kesin!
ne yaparsan yap olacakların önüne geçilmiyor ne yazııkki..
biliyormusun 20 sene sonra çok yaşlanmış bi kadın annemin ellerine sarıldı gözyaşları içersinde nasıl şaşırdık anlatamam
ben 2 yaşındayken mersine tatile gelmişiz orda bu hanım anneme neler saymış gavur ellerine gitmişlerde kızı gavur edip gelmişler diye ağıtlar yakmış..
bizden bikaç zaman sonra osmancık diziyle birlikte aybike ismiyle tanışmış
ogün bugündür annemin izini sürüyormuş helallik almak için..
annem anlaatıyor ozamanlar ne çok ağlamıştım,kafama taktığıma değmezmiş
varsın gavur ismi olsun gençlik işte der..
geç bir özür olmuş sanırım ama geç de olsa aklı başına gelmiş kadının..
annende açtığı yaraları umarım telafi edebilmiştir..
ne zor bilipte bildiğini izah edememek,edipte anlamayan kafalara bunu ikna ettirtmek..

Herkez cıcekden baska bı anlam tasımıyor dıyo ama olsun rahmetlı babaannemın adı ya yeter o da bana.:gitme:Ustelık sevıyorum da Nilüfer adını.İyiki babaannecıgım kendı adının konulmasını ıstemıs.:gitme:KK70:edecıgım asla ısmını torunlarına verdırmıyo.Bıgun sinirle azınızdan ters bısey cıkar cok yaslanınca alınırım ustume dıye.
vay nilüfer ha..süper!
ben asıl babannene bu ismi kim koydu ve ozaman ne tepkiler verilmişti açıkcası onu merak ettim..
babannen neler duydu kimbilir..

نیلوفر:
Nilofer / Nilufer:
Farsça kökenlidir..

Persian name meaning water-lily : Yani Su çiçeği anlamına gelir..

Osmanlıca da: Beyaz;mavi sarı çiçekler açan bir cins su bitkisidir..

Ayrıca şöyle de düşünebiliriz:

Nil ve Fer den türemişse: Nil:Su demek (hayat kaynağı)
Fer ise ışık;parlaklık demek..

Nilüfer:parlak su;ışıldayan su demek..

Demek ki Nilüfer çiçeği oo muhteşem asaletiyle

suda ışıldadığı için bu isim kalıplaşmış ve çiçek anlamına gelmiş canım

budur BENİM tespitim.

Tesekkur ederım tatlı dıllım benım.Bak bı kere daha ısmımı ne kadar sevdıgımı farkettım Şeniz

bunu söyleyen öz be öz dayımdır tabi dayımdan etkilenen çekirdek aileside eklenmiştir bu konvoya..
kendisi adı tayfun olan oğlunun ismini hacca gidince ali diye değiştirdi aman çağrılmazsa diğer tarafta benim üstüme kalır diye!
benim bildiğim efendimiz anlamı güzel isimler seçin diye buyurmuştur hani savaş değilde barış olsun gibi??
oğullarına hans adını vermişler..bu hans islamı bulunca adını değiştirmezse tövbe haşa müslümanlığı geçersiz mi sayılacak?bu adamcağız diğer dünyada çağrılmayacak mı????

Tabi ki güzel isim vermek anne babanın vazifesidir.
Kafadan araştırılmadan sırf estetik geliyor diye ; Laylaylom isimler verilmemeli evet.

Yanlız şu var ki ARAPÇA isim olmalı ;arapça ismi olmayan tü kaka zihniyeti çok ama çok mantıksız..

Kaldı ki arapçada da bir sürü saçma sapan ve kötü anlamlı isimler var..

Hangi dilde olursa olsun isterse ugandaca;papua yeni gine ce olsun;ama anlamı iyi olsun bir de ana dilimizde çok kötü çağrışımlar yapmamasına dikkat etmemiz gerekiyor..

Peygamber efendimizin verdiği lakaplara baktınız mı hiç?

Ey iki kulaklı adam demiş hz Enese:)

Ey Zü'l -uzuneyn..

Hz Ali'ye Ya Eba Turab! dermiş..

Ey toprağın babası!..

Şimdi bunlara bakarsak anlayacaksınız NİYET niyet dediğimiz şeyin ne kadar önemli olduğunu..

Tayfun:Çin ve Büyük Okyanusta görülen ;şiddetli fırtına demek..

Belki anlam olarka çok sempatik değil ama değiştirilmesi gerektiğini ben düşünmüyorum nacisane fikrim..

Fırtına gibi eser;meyda okur tüm kötülüklere.. :)

Bu gibi dini kaygılar tabi ki olmalı ama nedense TOPLUMSAL KAYGILAR çok daha önüne geçiyor bunun..

vay nilüfer ha..süper!
ben asıl babannene bu ismi kim koydu ve ozaman ne tepkiler verilmişti açıkcası onu merak ettim..
babannen neler duydu kimbilir..

Bızde hep hayret etmısızdır.Ama buyuk babaanneye(Babaannemın annesıne)soramadık.Kendısı 5 yıl once vefat ettı.112 yasındaydı ve cok uzun zamandır da gecmısı hatırlamadan yasıyodu.Babaannem ve kardeslerının hepsının ısımlerı su an gunumuzde de sık sık kullanılan ısımler.Zeynep,Sevim,Yılmaz,Ahmet.Buyukbabaannenın adı da Neslihan dı nur ıcınde yatsın...

Ama babaannem hep soylerdı şu yasıma geldım daha adımı doğru soyleyene rastlamadım...

o yaşadığım sıkıntılar isimime daha çok bağladı beni
şunu unutma ne koyarsan koy dalga geçilecek ve eleştiri alacak bunun önüne geçmen mümkün değil..
hatırlarsın alya dua dan önce "iklimya" ismini düşünmüştüm
görümcem okadar alay ettiki soğudum
ona tamam artık günaha gireceksin bak hz.adem koymuş onunla alay ediyorsun farkındamsn dediğimde
okadar çok cocuğu olmuşki adam ne koyacağını şaşırmış dedi
bunu söyleyen kişi görümcem kendisi çok iyi eğiim almış dişhekimi aynı zamanda bi cemaat a mensup dindar araştıran çok okuyan kültürlü biri
inan şok oldum şok ama dediğim gibi yorma ,üzme zarif kalbini bunlar olucaaak sen ne yaparsan yapp!

İklimya yı hatırlıyorum gülüm..

Ben çok seviyorum o ismi..

İklim / İklime / İklima olarak da kullanılıyor ve anlamı iklimden geliyor bence..

Küre ve arzın her bir memlekete;hava şartları demek..

Ama belki de Kelam sözünden türemişti kim bilir.

Her halukarda çok cici ve manevi anlamı olan bir isim bence..

'Hz Afra yı bilirsiniz.' Biz bu ismi de düşünmüştür Afra:Ayın onuçuncu gecesi ve beyaz toprak gibi anlamlara geliyor.

Hemen kulplar hazırdı tabi: O ne oylee afra tafra pehh :eek:klava:
buyrun işte:)

biliyormusun 20 sene sonra çok yaşlanmış bi kadın annemin ellerine sarıldı gözyaşları içersinde nasıl şaşırdık anlatamam
ben 2 yaşındayken mersine tatile gelmişiz orda bu hanım anneme neler saymış gavur ellerine gitmişlerde kızı gavur edip gelmişler diye ağıtlar yakmış..
bizden bikaç zaman sonra osmancık diziyle birlikte aybike ismiyle tanışmış
ogün bugündür annemin izini sürüyormuş helallik almak için..
annem anlaatıyor ozamanlar ne çok ağlamıştım,kafama taktığıma değmezmiş
varsın gavur ismi olsun gençlik işte der..

:gitme:

Kalbim titredi okurken..

Bunları paylaşmanız gerçekten çok güzel oldu arkadaşlar..

Çok teşekkür ve dua ediyorum..

Gavur ismi tamlamasına da inanılmaz kıl oluyorumgamyoncuiremsu

Sare hatun var mesela..

Sare / Sara olarak kullanılıyor. Hz İbrahim in eşidir..

Ne kadar tatlı bir fonetiği var..

Ama yok o da gavur ismi aaa çok ayıp (!) bir de hastalık var ya sara!

(öyle düşünürler)

Halbuki çok güzel bir anlamı var ;Halis;duru ;arınmış demek..

:1no2:

Şirke giriyor bu ..

alkisalkisalkisvereliniortak
canm malesefki bu zihniyet hala var ,hemde kelli felli aklı başında insanların tepki ve yorumları arasında geçiyor..
sözde sorumluluk bilincini kötü niyetlere alet edip bu hassasiyeti hep kullanıyorlar..

aynen katılıyorumvereliniortak
bende bu tür söylemlerden çok etkilenmiştim bir ara..

bu sadece Türkiyede rastladığım bi durum aslında
sen kimsin ki benim verdiğim isme eleştiri getirebiliyorsun
özel hayat denen bişey var kardeşim
eleştir eğlen alay et diye söylemiyorum sadece "bil"
eğer alya dua' gelince eleştiri alırsam vay karşımdakinin haline..
"sana ne" yeterince kibar kalacaktır ..

Libos cok güzel bir konuya degidin öncelikle...cidden bircok isimlerin manasi kulaktan dolma seyler....:hulya:

Kuranda geciyor denilliyor....ahh ne güzel diyorsun saf saf koyuyorsun o ismi...:nazar:

Önceden güzelce arastirmak lazim...

Mesela ben

Senem isminin anlamini duyunca sok oldum.:1shok:...Arapcada Put demek...isim olarak kullanilmazki!!:1no2:

Yada Rana bir aralar cok modaydi...Arapcada "er" an kelimesinin müennesi olup "ahmak" sünnepe kadin demekmis....:1ninca:

Yani gercektende isim koyarken cok iyi düsünmek arastirmak lazim....

Bızde hep hayret etmısızdır.Ama buyuk babaanneye(Babaannemın annesıne)soramadık.Kendısı 5 yıl once vefat ettı.112 yasındaydı ve cok uzun zamandır da gecmısı hatırlamadan yasıyodu.Babaannem ve kardeslerının hepsının ısımlerı su an gunumuzde de sık sık kullanılan ısımler.Zeynep,Sevim,Yılmaz,Ahmet.Buyukbabaannenın adı da Neslihan dı nur ıcınde yatsın...

Ama babaannem hep soylerdı şu yasıma geldım daha adımı doğru soyleyene rastlamadım...
ay oda ayrı bir dertakannehir
isim seçerken en tereddüt ettiklerimdendi benimde..
bir ara kızıma bala ismini düşünmüştük annem ve kuzenim aman koymayın çocuğu sonra bela diye çağırılar söyleyemezler adını yada dalga geçerler demişti ve soğumuştum..birde rabia adına öyle yaptılar..hep rabiye ..aa rabiyemi bu kızın adı deyip durdular ..bir tek annanem rabia demişti:asigim: üstüne basa basa..
annene helal sana 90 kusur yaşındasın ama benim diyenlere taş çıkartırsın kızımın ismini doğru söyledin dedim Şeniz
haleyede hala diyen bile çok :kızgın: off ..

amet,memet,mıstafa,aşee,aşa,ümer,gadriye,ibram...

kaydirigubbakcemile3Canım benim ya;nur içinde yatsın..
bu sadece Türkiyede rastladığım bi durum aslında
sen kimsin ki benim verdiğim isme eleştiri getirebiliyorsun
özel hayat denen bişey var kardeşim
eleştir eğlen alay et diye söylemiyorum sadece "bil"
eğer alya dua' gelince eleştiri alırsam vay karşımdakinin haline..
"sana ne" yeterince kibar kalacaktır ..

Aynen öyle.
5 farklı ülkede 5 farklı kültürle iç içe yaşadım ama asla bu isim mevzunun bu kadar dillere peresenk olduğuna; binlerce kez temcit pilavı gibi kritiğinin zevkle yapıldığına

ve ayrı ayrı anlamlar uydurulduğuna hiç ama hiç rastlamadım..

Bu durum belki de başka uğraşak işimiz olmadığını gösteriyor:KK43:

Bir de kalp kırmanın verdiği muhteşem hazzı olabilir mi (!?)

Bakın ne diyeceğim

ıSıM 'isminin anlamı :)

ısm (ısim) Ad, nâm.
Ist: Bilinen veya bilinmeyen, hissedilen veya hissedilmeyen herhangi bir şeyi birbirinden ayırmak, tanımak veyahut zihne getirmek için kullanılan söz veya lâfız.
Man: Tam mânalı ve hem mevzu, hem mahmul olabilen lâfızdır..

diye geçiyor Osmanlıca da.. (arapça ve farsça karışımı)

Peki..Diğer anlamı neymiş :)

ısm:
Suç .Günah. Cürm.

Efenim nasıl ki CEYL kökünün 3 anlamından ; kasıtlı olarak sadece yengeç ismi cımbızlanabiliryorsa..

Bu mantıkta olanlar eminim ıSıM ; mefhumunun da GÜNAH anlamı olduğunu
gayet tabi savunabilirlerkaydirigubbakcemile3

Hatta ve hatta onlara göre belki FARKLI isimler koymakta günahtır..

Cümleten Ayşe veya Ali olmalı yahut kendi seçtikleri iki isim dışında isim olmamalı..
Durum budur..

Libos cok güzel bir konuya degidin öncelikle...cidden bircok isimlerin manasi kulaktan dolma seyler....:hulya:

Kuranda geciyor denilliyor....ahh ne güzel diyorsun saf saf koyuyorsun o ismi...:nazar:

Önceden güzelce arastirmak lazim...

Mesela ben

Senem isminin anlamini duyunca sok oldum.:1shok:...Arapcada Put demek...isim olarak kullanilmazki!!:1no2:

Yada Rana bir aralar cok modaydi...Arapcada "er" an kelimesinin müennesi olup "ahmak" sünnepe kadin demekmis....:1ninca:

Yani gercektende isim koyarken cok iyi düsünmek arastirmak lazim....

Hayır gülüm..

Senem put anlamına gelmiyor

Senem / Sanam: Yüce olmak;yükselmek denem tatlım..

Eskiden putlara Sen yücesin;Sen ulusun anlamında Senem demelerinin sebebi de bu..

Mean رنا (rana)
:eek:lmaz:

Ra'na :ıyi, güzel, hoş, lâtif. Pür ve revnak olan. demek Osmanlıcada..

Farsça da ise :Bakmak bakakalmak demek. Güzellik ten etkilenmek manasında..

Çok teşekkür ederim arkadaşım yorum için
[/COLOR]

Son düzenleme:
Hayır gülüm..

Eskiden putlara Sen yücesin;Sen ulusun anlamında Senem demelerinin sebebi de bu..

Mean رنا (rana)

Ra'na :İyi, güzel, hoş, lâtif. Pür ve revnak olan. demek Osmanlıcada..

[/COLOR]

Iste bak bendeki isim sözlügünde cok farkli anlamlar yaziyor....benneyaptımki

Insan neye inanacaginda sasiriyor ya...Nettede bakmistim gercekten Senem o manaya geliyormus.....iste böyle celiskide kaliyorsun...

Bir arkadasim bana ilayda isminin bir melek ismi oldugnu söyledi....bu dogrumu canim bilgin varmi

Iste bak bendeki isim sözlügünde cok farkli anlamlar yaziyor....benneyaptımki

Insan neye inanacaginda sasiriyor ya...Nettede bakmistim gercekten Senem o manaya geliyormus.....iste böyle celiskide kaliyorsun...

Bir arkadasim bana ilayda isminin bir melek ismi oldugnu söyledi....bu dogrumu canim bilgin varmi

Hangi sözlük var gülüm elinde şuan?

Ben Osmanlıca sözlükten baktım her ikisinin anlamına..

Ayrıca: Farsça isimler listesinde de aynısı yazıyor..

Emin olabiliriz..

ılayda : nın iki manası olduğunu düşünüyorum ki ama daha kuvvetli olanı şudur:

ılayda;mitolojide Su Perisi demek..

Fars Mitolojisinde de aynı anlama geliyor;yunanlarda da..

Hatta ılyada destanını bilirsiniz. BU iki isim birbiri ile karıştırılıyor olabilir..

(Bu tarz isimler arap ülkelerinde de kullanılıyor hatta farsça isimler topiğine de yazdım ilk sayfada mitolojik isimler var bakabilirsiniz.
Tabi bizde ve dinimizde MıT kültürü olmadığı için; bu isimlerin kullanılması ne kadar doğru bilemiyorum ama sonuçta Efsane ;Masal dan alıntılanmış isimler..

Niyete bağlı yani..)

Bir de : ılayda : Eliza ' isminden geliyor olabilir. Çünkü bu isim türkçede ılayza diye okunur

ve z ler d e dönüşmüştür..

Bu durumda anlamı değişir..

Niyet hayır akıbet hayır olsun diyelim her zaman.

bu ismi araştıracağım.

Son düzenleme:
Adım hülya diye senelerce okulda arkadaşlarım kafamın dibinde
hülya neden böyle
hülya derdini söyle
diye ibrahim tatlısesin şarkısını söyledilerr mafoldumben

sonra kadir vardı bi dizide karısının adı hülya'ydı o karısına hulya diyordu uzun süre de bu şekildee çektim
adım hülya dediğimde hemen espiri yaptıklarını sanarak hulya mı diyorlardııı :mymeka:

ahhh siz bide benm durumumu düşünün kızçelerrr :gitme: kaydirigubbakcemile3

ayrıca ismimi babam koymuş
diğer ablalarımın adını annem koymuş
gece doğduğum için annem adı Rüya olsun demiş,babamda Hülya ile Rüya benziyo hem hülya ismi hoşuma gidiyo diye adımı böyle koymuş
babam koyduğu için aslında adımı beğeniyorum ama küçükken aynı şarkıyı nerdeyse hergün dinliyordum arkadaşlardan kaydirigubbakcemile3

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır gülüm..

Mean رنا (rana)

Ra'na :İyi, güzel, hoş, lâtif. Pür ve revnak olan. demek Osmanlıcada..

[/COLOR]

ben senem ismini çok severdim sırf manası put demek diye soğumuştum cnm bunu öğrendiğim iyi oldu çok saağolll Şeniz

X