Yemek yapmayı kimden öğrendiniz? Tariflerinizin kaynağı nedir?

Efla

bize bağışla Allahım
Kayıtlı Üye
18 Mart 2008
3.964
17
cokacimcoook

Mutfakta acemi veya usta bayanlar,

Yemek yapmayı kimden öğrendiniz ve tariflerinizin kaynağı nedir? Tecrübelerimizi paylaşalım.

Ben temel yemek bilgilerini annemden öğrendim.

Tariflerimi ise; annemden, netteki yemek sitelerinden ve yemek kitaplarımdan öğrendim.

Kadınlar Kulübü' nden denediğim güzel tarifler de oldu. kaydirigubbakcemile5

Netten aldığım tariflerde mutlaka yorumlara da bakarım; kötü sürprizlerle karşılaşmıyorum böylece.

Gönül Candaş, Oktay Usta' nın tariflerini deniyorum. Tavsiye ederim.

Sizin tecrübeleriniz nedir?

a.s.

biraz annemden,biraz kaynanamdan ,biraz kitaplardan öğrendim.şimdide merak ettiğim tarifi hemen internetten bakıp uyguluyorum

ilk uygulamalarimi annemden ogrendim sonra yavas yavas yeni tarifler yapmaya basladim mantim ve zyagli dolmam cig boregim annemle kayinvalidemi bile solladi, ardindan internette tarifleri denedim simdi iyi bir asciyim Ingilterede 7 ay dunya mutfaklarini ogreten bir kursa gittim sertifika aldim cin meksika hint tai italyan ingiliz ispanyol mutfaklarindan yemekler yapabiliyorum esim arkadaslarim cok begeniyor

Yemege daır ılk deneyımlerımı abımden ogrendım... :)
Sonra kendım gelıstırdım... ama ogrettıklerı yemek konusundakı en temel seylerdı.....
Evlendıkten sonra pek tarıflere bakmadım.. genelde kendım turettım..gayet basarılıda oldum esım bayılıyor.. :)
Sımdı yemekten zıyade cay saatı tarıflerıne baktıgım oluyor, onuda tarıflerınden cok memnun kaldıgım bır sıteden alıyorum genelde ama burada sıte adı vermek yasak tabıkı :)
Kadınlar klubunde de tarıflerını deneyıp cok memnun kaldıgım arkadaslar oldu...

ilk yemeklerim tamamen ennemin tariflerindendi..

şimdi tamamına yakınını kendim uyduruyorum diyebilirm ve her tadan çook beğenir seviyorum kendi tarifleerimi yapmayı..

netten annemin tariflerinden ilham alıyorum zaman zaman:)

ilk uygulamalarimi annemden ogrendim sonra yavas yavas yeni tarifler yapmaya basladim mantim ve zyagli dolmam cig boregim annemle kayinvalidemi bile solladi, ardindan internette tarifleri denedim simdi iyi bir asciyim Ingilterede 7 ay dunya mutfaklarini ogreten bir kursa gittim sertifika aldim cin meksika hint tai italyan ingiliz ispanyol mutfaklarindan yemekler yapabiliyorum esim arkadaslarim cok begeniyor

işte benimde hayalim profesyonelleşmek ne şanslısın..

oğlum biraz daha büyüsün kesinlikle çok istiyorum bende dünya mutfaklarını öğrenmeyi ve kendime ait butik bi yer açmayı:)

annemden öğrendim şimdi onu sollamışım öyle diyor tarifleri tvden netten arkadaşlardan alırım ama mutlaka değiştiririm ve göz kararı çalışırım

annemden ,daha doğrusu mecburiyetten,
annem göz ameliyatı olmuştu,yaşım daha 13,14 benden başkada yapabilecek kimse yoktu çoğu zaman o tarif etti ben yaptım....
ama değişiklikler yaparım her zaman,yabancı mutfaklarada göz atarım....mutfakta zaman harcamaktan hoşlanan biri olmasamda bu onuda iyiyim diyebilirim....

evlenmeden önce yemk yaptım desem yalan olur evlendıkten sonra ögrendım ne ogrendıysem anneme baktım ama hep o yapmasanızda bakın nasıl yaptıgıma derdi,
annemde evlenemdne önc eyemk yapmmaış onada annesı ole dermiş annemler halı dokurlarmş annanem yemek yaprmiş.
evlendıkten sonra kayınvalidem sağolsun o naısl yapıyo dıye ona bakrdım bikmiyom anne derdim oda olsun ögrenırsın derdi hıç bizman kötu olmuş demdi yaptıgım yemege.hala bakrım kayınvalidme nasıl yemk yapr diye.
kayınvalidem der şimdi kadriye ogrendı artık yemek yapmayı gzule yemek yapıyor aferın der över beni.

ben annemden öğrendim ilk yemeklerimi sonra bir arkadaşımdan dahada geliştirdim şimdilerde kayınvalidem siteler sağolsun kk tarifleri de deniyorum çok iyi bir aşçı değilim ama yeniyor en azındankaydirigubbakcemile3

aslında bekarken çok az yemek çeşidi biliyordum...annemi izlerdim hep....evlenince daha doğrusu iş başa düşünce kendi kendime öğrendim yemek kitaplarından tv den en çokta internetten...kk ya üye olduğumdan beri de kk da ki arkadaşlar sayesinde çok güzel tarifler öğrendim...yemeğimi yiyen herkes tam bir ev hanımı olmuşsun diyor

goz alıskanlıgım tabıkıde annemden gelır..
daha sonra babamın yanında calısınca ıtalyan mutfagı ıdı..tamamıyla cozdum..
helekı pızzalar vs..
daha sonra arap ustasından arap mutfanı ogrendım..
turk mutfagınıda turk ascımızda..
ve mutfakda bı yumurta ıle 5c esıt yapabılcek hale geldım..
harıka tarıflerım vardır kendıme ozgu..
kk bulusmasında kızlar burda yayınlamım ıstedıler ama kabul etmedım..
kapım acıktır ama her gelene..
yıyen bıdaha gelır ama:)..
şanslıyım bolulu komsum sayesınde hamur acmayı ogrendım:))))..
mutfakda harıkalar yaratıyom acıkcası..ve buda super bısı..
ustalasmak harıka ne yemege nekadar su sut pısrıme tahmınlerle herseyı hallederım..

öncelikle annem
sonra
teyzem ve yengem saolsunlar
hala daha takildigim yerler oldumu
arar sorarim
canlarim onlar benim
simdilere ise kendimi yavas yavas asmaya calisip
kk dan bircok yeni tarifler ögrendim
daha kötü sonuc almadim
:enbuyukkk::enbuyukkk::enbuyukkk:
oktay ustada favorilerim arasindadir kessinlikle

yorumlar için teşekkürler arkadaşlar. a.s.

ben de 14-15 yaşımda yemek yapmaya başladım. annemden öğrendim ama çeşit konusunda onu geçtim artık.
yeni tarifler denemeyi seviyorum. cokacimcoook

güzel bir yemek kitabı arşivi yaptım kendime. güvendiğiniz, tavsiye edeceğiniz kitaplar olursa sevinirim.

Son düzenleme:
tabiki de her kız gibi annemdem öğrendim.kitaplardan, netten bulup bulup deniyorum evdeki herkes beğeniyor.bildiğiniz değişik yemek tarifleri olursada yazın deneyelim

bende kendi kendime
evlenmeden önce yemek yapmayı biliyordum ama şimdiki bayanlar

bazıları evleniyorlar ama yemek yapmayı bilmiyorlar

kızım dahi yaprak sarmasını , mercimek çorbasını ve taze fasulye ayrıca pilavı öğrettim,,

yapabiliyor ve yaşı 16 henüz :hulya:

internet tten ögrendim:) deneme yanılma deneme yakma şeklinde
şimdi usta oldum tabi

temel yemekleri annemden
hamur işlerini ablamdan
arap yemeklerini kayınvalidemden
farklı yemekleri arkadaşlarımdan ve netten
anlayacağınız çok kişilerin emeği var üzerimde
kaydirigubbakcemile2

hiçkimseden öğrenmedim tvlerde izledim vede deneyip yaptım
annem beceremezsin diye beni mutfaktan atıyodu sadece hamur işi yaptırıyodu okadar hiçbişi öğretmedi bana
hep diyorum valla yüzüne sonrada gülüyo doğru söylüyosun ama beni geçtin bravo diyor bana

tüm klasikleri annemden.değişikleri netten.* * * * * 5 yıldızlılarıda bana ikram edilenlerden.beğendiklerimin tariflerini istedim.

X