Kanal tedavisi mi ? Dolgu mu ? Çektirme mi ? Kızlar yardım edin

E

EU2

Ziyaretçi
kızlar bnim asla basıma gelmeyecek sandıgım curuk problemi nihayet geldi dayandı kapıya bir tane dişimde su içerken ve tatlı yerken hafif sızlam farkettim ...

:KK43:((( ve toplu iğne ucu kadar curuk varmıs ...

hayatımda bir kez bile diş hekimi koltuguna oturmayan ben şimdi cok korkuyorum :KK43:(

nabcam ben yaaa dusundukce ölesim geliyo :KK43:(( dişciye gitmekmi üffffffff :KK43:(((

ilerlemiş ise kanal tedavisi olcakmış ilerlememiş ise dolgu :KK43:

fakat hiç bir tecrubem yok cok korkuyorum ben yaaaa :KK43:((

kanal tedavisi cok acıtıyormuş sanırım :KK43:

hadi dolgu biraz daha azmış ama kanal tedavisi olmak aman allahım duyduklarıma gore sinirleri falan cekiyolarmış tek tek :KK43:((

ben dayanamam diyorum ya :KK43:
kızlar yoksa dolgu yada kanal tedavisi yerine hemen cektirip kurtulsammı ne olur dolgu yaptıran yada kanal tedavisi yaptıranlar bi akıl versinler acısı cokmu dayanılmaz :KK43:

cektirsende ayrı bir dert offffff offffffff oda acır nabcam bennnnnnnn :çok üzgünüm: :1no2:

kızlarrr yokmu akıl vercek birileri yaaaaaa :KK43:(((

geçmiş olsun.umarım iyi bir dişçiye denk gelirsin.bende inanılmaz korkan biri olarak kırık 20llik dişimi çektirme cesareti gösterdim.kkdan bir arkadaşın önerdiği dişçi sayesinde bu fobimi yendim.sana tavsiyem hiç korkma.kanal tedaviside inan canını hiç acıtmaz.sinirlei alıyor ama sen hissetmiyorsun ki.uzun işlem ama canın acımaz.stress yapma ben de öldüm öldüm dirildim boşuna yaşamışım onca sıkıntıyı.eğer istanbulda anadolu yakasındaysan dişçimi kesinlikle tavsiye ederim.
geçmiş olsun..

geçmiş olsun.umarım iyi bir dişçiye denk gelirsin.bende inanılmaz korkan biri olarak kırık 20llik dişimi çektirme cesareti gösterdim.kkdan bir arkadaşın önerdiği dişçi sayesinde bu fobimi yendim.sana tavsiyem hiç korkma.kanal tedaviside inan canını hiç acıtmaz.sinirlei alıyor ama sen hissetmiyorsun ki.uzun işlem ama canın acımaz.stress yapma ben de öldüm öldüm dirildim boşuna yaşamışım onca sıkıntıyı.eğer istanbulda anadolu yakasındaysan dişçimi kesinlikle tavsiye ederim.
geçmiş olsun..

cok sagol cnm yaaa offf bu konuda teselliye o kadar ihtiyacım varki dun gece ölüm bile daha kolaydır heralde dedim o derece korkuyorum :KK43:

istanbulda degilimki canım olsam kesinlikle giderdim :KK43:

birde bu dolgu malzemesi siyah oluyo ya ben beyaz istiyorum ...

bunu sadece ozel kliniklermi yapıyor normal hastanede yapmazlarmı yada araştırmada falan bi bilgin varmı ?

birde çektirmeyeyimmi yani dolguysa dolgu kanalsa kanalmı yaptırıyım ?

iğne vuruyolarmı canım kanal yada dolguda ?

cok sordum kusura bakma cnm anlıosundur beni :KK43:((

evet müdahale sırasında iğne yapıyorlar.sözünü ettiğimiz her işlem iğnesiz olmaz ki.o zaman dayanamazsın.çektirmeyi en son düşün önemli olan dişini kazanmak.zatendr.sana en doğrusunu söyler.ama korkma inan kendini boşuna huzursuz ediyorsun.ben çekime gittiğim gün ağlaya ağlaya gittim.ellerim titriyor inan abartmıyorum.çok korkardım çünkü.iğne olduktan sonra işlem isterse 1 saat sürsün sen hissetmedikten sonra.dr.sorduğum ilk bu oldu benimde hissedecekmiyim.telkinlerle çekti ama dedim ya boşuna stres yapmışım.dolgu beyaz yapıyorlar benim bildiğim.en son bir tanıdık yaptırdı hastanede beyazdı.birde iğnenin acısından korkuyorsan dondurucu bir sprey var onu sıkar iğne yapacağı yere daha az hissedersin.bir iğne acısı için o berbat ağrıyı çekme.hiç de korkma.seni çok iyi anlıyorum ben.aynı senin durumundaydım.

evet müdahale sırasında iğne yapıyorlar.sözünü ettiğimiz her işlem iğnesiz olmaz ki.o zaman dayanamazsın.çektirmeyi en son düşün önemli olan dişini kazanmak.zatendr.sana en doğrusunu söyler.ama korkma inan kendini boşuna huzursuz ediyorsun.ben çekime gittiğim gün ağlaya ağlaya gittim.ellerim titriyor inan abartmıyorum.çok korkardım çünkü.iğne olduktan sonra işlem isterse 1 saat sürsün sen hissetmedikten sonra.dr.sorduğum ilk bu oldu benimde hissedecekmiyim.telkinlerle çekti ama dedim ya boşuna stres yapmışım.dolgu beyaz yapıyorlar benim bildiğim.en son bir tanıdık yaptırdı hastanede beyazdı.birde iğnenin acısından korkuyorsan dondurucu bir sprey var onu sıkar iğne yapacağı yere daha az hissedersin.bir iğne acısı için o berbat ağrıyı çekme.hiç de korkma.seni çok iyi anlıyorum ben.aynı senin durumundaydım.

offffff offffffff cok cok sagol cnm bende cesaretimi toplayamamda toplayım bir gidicem artık :KK43:

daha ilerlemeden bişiler yapmak lazım ...

ya 8 yasımdan beri dişimi fırcalarım 30 yasıma geldim neden ya neden bu fırcalamayıda hep dişciye gitmemek için takıntı yaptım :KK43:

bazen gunde 3-4 defa fırcalıyom ama genede oldu lanet sey ya :KK43:

canım sence hastaneyemi gidiyim ozele klinigemi hangisi daha iyi olur benim için ?

ay bide benimde 3 tane 20 lik var 2 si gomulu biri tam cıkmış onlarda dusunemiyorum bile genel anestezi yaparlarsa vala onu isticem bi videoda seyrettimdi insanın yanagına kadar kesiolar zor cıkarıolar :KK43:(((

bende dişçi korkum yuzunden diş fırçalamaya baya özen gösteriyorum..gecen aylarda benımde hafif bir sızı olmaya başladı nasıl curur diye baya bi isyan halinde dişçiye gittim ki dişçim çuruk olmadıgını soyledı bitane diş macunu onerdi onu kullandım ve sızı felan bişey kalmadı yani panik yapmaya gerek yok.kanal yapılması için gece agrı yapması lazım.gece agrı yaparak uykundan uyandırıyosa o zaman kanal olur.belkide dolgu bıle olmayacak korkma yani..en kotu dolgu yapılır ondada hiçbişey hissetmeyeceksın cunku belli ki derin bir çurugun yok:)) panik yapma yani

dişine hangi işlem yapılırsa yapılsın önce iğne yapıyorlar.iğne biraz acıtıyor.sonra hiçbişey duymuyorsun zaten.çoğu doktorda dolgudan önce kanal tedavisi yapıyor.bende yeni yaptırdın.20 dakikada bütün işlemler tamamdı ve iğne hariç hiç acı duymadım

benimde 2 dolgum war tatlımm.arkadaşların sölediği gbi önce iğne yapıolarr.çok hafif bi acı hissediosunn.sonrasını hiç hissetmiosunn.bence kurtarılacak durumdaysa hiç çektirme

kızlar sagolun canlar ya acımıyo kelimesini duydukça vala rahatlıyom :)
ay verdiğiniz cesareretten dolayı cok tşk ederim ....

offffff offffffff cok cok sagol cnm bende cesaretimi toplayamamda toplayım bir gidicem artık :KK43:

daha ilerlemeden bişiler yapmak lazım ...

ya 8 yasımdan beri dişimi fırcalarım 30 yasıma geldim neden ya neden bu fırcalamayıda hep dişciye gitmemek için takıntı yaptım :KK43:

bazen gunde 3-4 defa fırcalıyom ama genede oldu lanet sey ya :KK43:

canım sence hastaneyemi gidiyim ozele klinigemi hangisi daha iyi olur benim için ?

ay bide benimde 3 tane 20 lik var 2 si gomulu biri tam cıkmış onlarda dusunemiyorum bile genel anestezi yaparlarsa vala onu isticem bi videoda seyrettimdi insanın yanagına kadar kesiolar zor cıkarıolar :KK43:(((

ben dr.kendi özel yerine gittim.hastanelerde yada ssk da benimle o kadar uğraşmazlar diye düşündüm özel muayenehanesine gittim.senin gibiydim bende çook korkardım.diyorum sana bir tek iğne acısı olur ondan sonra hiç hissetmezsin.benimde 2 tane gömük 20lik dişim var.arada çıkmaya çalışıp ağrı yapıyorlar.sen netten izleme birşeyler inan bana kirli bilgiler.git dr.a konuş ne kadar korktuğunu anlat.yardımcıolurlar sana baktın beğenmedin güvenemedin başka dr.git.dr.güvenmen çok önemli.geçmiş olsun..

benim birkaç tane var dolgum 4 tane galiba mecbur kalmadıkça diş çektirme taraftarı değilim hem acı hşssetmedim zaten azmış çürük hemen olur korkmana gerek ama araştır özele git

ben dr.kendi özel yerine gittim.hastanelerde yada ssk da benimle o kadar uğraşmazlar diye düşündüm özel muayenehanesine gittim.senin gibiydim bende çook korkardım.diyorum sana bir tek iğne acısı olur ondan sonra hiç hissetmezsin.benimde 2 tane gömük 20lik dişim var.arada çıkmaya çalışıp ağrı yapıyorlar.sen netten izleme birşeyler inan bana kirli bilgiler.git dr.a konuş ne kadar korktuğunu anlat.yardımcıolurlar sana baktın beğenmedin güvenemedin başka dr.git.dr.güvenmen çok önemli.geçmiş olsun..
cok saol canımsın ya cok yardım etiin tşk ederim Şeniz
benim birkaç tane var dolgum 4 tane galiba mecbur kalmadıkça diş çektirme taraftarı değilim hem acı hşssetmedim zaten azmış çürük hemen olur korkmana gerek ama araştır özele git

tşk ederim cnm ...

Kraliche merhaba

Ben disci asistaniyim. Ilk olarak cürügün ne kadar derin oldugunu anlamak icin Röntgen cekilir. Ona göre kanal tedavisi yada dolgu yapimina karar verilir.
Cürügün derin degilse sayet dolgu yapilir, dolgu yapilirken istege bagli dis uyusturulur.
Siyah dolgu dedigin dolgu maddesi Amalgam'dir. Uzun yillar disinde kalir. Bircok hastamiza uyguladigimiz bir yöntemdir. 20 seneden fazla dayanilikliligi vardir. Fakat ben dise renk verdigi ve cigerlere kötü yönde etki ettigi icin pek tavsiye etmiyorum.
Gidecegin disci sana bu konuda daha detayla bilgi verir ve dolgu maddesi secimini senin istedigine birakir.

Sayet cürügün derinse ve gece agridan uyunacak hale geldiyse agrilarin muhtemelen kanal
tedavisi yapilir. Bu islemde uyusturma sarttir. Zaten disin uyustuktan sonra hicbir sey hissetmezsin.
Cürük sinirlere kadar yayildigi icin sinirleri ince ignelerle cikarirlar ve sinir yerine yapay sinir eklerler.
(plastik, Guttapercha Igneleri adi altinda)..

En kötü ihtimalle cürük köke varacak sekilde ilerlemis ve sen agrilarla bas edemeyecek hale gelmissin, üstüne birde iltihap olusmus dis kökünde yapilacak tek islem cekmektir.

Cesaretli ol ve discine güven kaydirigubbakcemile5

Kraliche merhaba

Ben disci asistaniyim. Ilk olarak cürügün ne kadar derin oldugunu anlamak icin Röntgen cekilir. Ona göre kanal tedavisi yada dolgu yapimina karar verilir.
Cürügün derin degilse sayet dolgu yapilir, dolgu yapilirken istege bagli dis uyusturulur.
Siyah dolgu dedigin dolgu maddesi Amalgam'dir. Uzun yillar disinde kalir. Bircok hastamiza uyguladigimiz bir yöntemdir. 20 seneden fazla dayanilikliligi vardir. Fakat ben dise renk verdigi ve cigerlere kötü yönde etki ettigi icin pek tavsiye etmiyorum.
Gidecegin disci sana bu konuda daha detayla bilgi verir ve dolgu maddesi secimini senin istedigine birakir.

Sayet cürügün derinse ve gece agridan uyunacak hale geldiyse agrilarin muhtemelen kanal
tedavisi yapilir. Bu islemde uyusturma sarttir. Zaten disin uyustuktan sonra hicbir sey hissetmezsin.
Cürük sinirlere kadar yayildigi icin sinirleri ince ignelerle cikarirlar ve sinir yerine yapay sinir eklerler.
(plastik, Guttapercha Igneleri adi altinda)..

En kötü ihtimalle cürük köke varacak sekilde ilerlemis ve sen agrilarla bas edemeyecek hale gelmissin, üstüne birde iltihap olusmus dis kökünde yapilacak tek islem cekmektir.

Cesaretli ol ve discine güven kaydirigubbakcemile5

opuyorumnanaktan opuyorumnanaktan

öncelikle tşk ederim cnm ...

senin anlattıgına gore ve kızların dedigi gibi kanal t
edavilik duruma gelmedim sanırım
cunku oyle agrıdan yataktan falan zıplamıyorum ...
sadece soguk yedigimde yada tatlı yedigimde sızlama oluyor ...

onuda aynada bakınca goruyorum bu toplu iğne ucu kadar bir nokta halinde ...

peki bişey sorayım siyah dolu maddesi cigerlere zararlı demişin peki beyazdada mı aynı durum soz konusu ?

cvpların için tşk ederim ...

canım öyle korkulucak bırsey yok ya bende 20 dıslerımı aldırmıs bırıyım gercı benım canım cok tatlı degıldır.ama ıgne yaptırmaktan korkmuyosan eger ıgne yaptır ıgne yaptırınca dolguyuda kanal tedavısınıde hıssetmıyosun .dıstekı curuk derın degılse dolgu yapılır derınlere ınmısse kanal tedavı uygulanır ama cektırmeyı dusunme canım ne olursa olsun dıs dıstır ve orada bosluk kalıcak ılerıde onu daha cok kafana takarsın ıyı bır dıscı ve bıraz cesaret korkma yanı uyustursun dıscı dısını kanal tedavısı olursada eger o sınırlerın alınımını falan eger uyustururlarsa hıssetmıyosun bende yaptırdım korkma canımm ve cok bekletmeden yaptırkı daha derıne gıtmesın

ağzımda işlem görmemiş diş yok. Çekilmiş, kanal tedavisi olmuş, dolgu yapılmış, kaplama yapılmış. Buna rağmen dişçiye gitmek banada azap gelir. Ve çok korkarım taki karar verip dişçi koltuğuna oturana kadar oraya oturup iğneyi yiyince tam 4 ad. dişim kesildi. yani kaplama söküldü kırılan dolgulu dişim yeniden kesildi. Yani anlatmak istediğim dişçiyle işim bitince kendime kızarım hep. Ne vardı sanki bu kadar sitres tapacak. İnan bana korkacak bir şey yok ama takıntı galiba. Geçmiş olsun.

opuyorumnanaktan opuyorumnanaktan

öncelikle tşk ederim cnm ...

senin anlattıgına gore ve kızların dedigi gibi kanal t
edavilik duruma gelmedim sanırım
cunku oyle agrıdan yataktan falan zıplamıyorum ...
sadece soguk yedigimde yada tatlı yedigimde sızlama oluyor ...

onuda aynada bakınca goruyorum bu toplu iğne ucu kadar bir nokta halinde ...

peki bişey sorayım siyah dolu maddesi cigerlere zararlı demişin peki beyazdada mı aynı durum soz konusu ?

cvpların için tşk ederim ...

Hayir canim beyaz dolgunun herhangi bir zarari yok, sentetik maddelerden elde ediliyor cünkü.
Anladigim kadariyla zaten cürügün cok derin degil, muhtemelen kücük bir dis dolgusu ile tedavi olacaksin.

Gecmis olsun :)

aman aman biri kanal tedavisimi dedi:)valla dişimi çektirmeyi göze alırım yine de kanal tedavisi olmam.o derece yani:)

benim kök dişimin arka tarafından az bi parçası kırlıdı. 6 7 sene önce kanal tedavisi yapılmıştı bu dişe. sağlamlığını yitirmiş olmalı çünkü çekirdek yerken takılan parçayı elimle çıkarayım derken kırıldı. beni çok rahatsız etmiyo zaten dıştan belli olmuyo. bu dişime dolgu yaptırmak istiyorum. kaplama yapılması daha mantıklı olabilir ama kesilmesini küçültülmesini istemiyorum . çok zahmetli ve çok fazla gidip gelmem gerekecek dişçiye. dolgu yapılsın bitsin istiyorum. aranızda kırılan bi dişine dolgu yapıp kurtaran varsa görüşlerini almak isterim .

X