köpeğime tuvalet eğitimini nasıl verecem

bircanEY

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
8 Temmuz 2008
401
14
39
1 aylık yavru köpeğim var bahçede besliyorum ama bahçenin her tarafına pisliyor toprağa yapsın yeterli benim için ama merdivenlere bile yapıyor tuvalet alışkanlığını nasıl kazandırabilirim yardım istiyorum

1 aylık köpek için zor. hemen öğrenemez. öğrenip bu durumu oturtması5-6 ayı buluyor.:) ben 28 günlükken almıştım evde bakıyoruz. ilk 3 ay evde saklı gizli yerler bulup yaaprdı. gazeteye öğretinceye kadar baya zorlandık. doğru yere yaptığında severek ödülllendirin. yanlış yere yaptığında bu ne diyerek pisliği gösterin. ama çok sert çıkmayın çünkü o daha bebek ve kaslarını henüz çalıştıramıyor. tutma reflexi gelişince bahçede belli bir yere yaapr. hatta gezmeye çıkarırsanız bahçeyede yapmaz tutar dışarıya yaapr. ama birkaç ay sabır:)

arkadasım sana cok kolay gelsın.Benımde kopegım var 2.5 yasında.Baya uğraşmıstık yanı nerdeyse 5 6 ay :) Cunku kopegın ıcındede olmalı genelde sımarık kopekler zor ogrenıyorlar.Çış pedlerınden al bolca her dönmeye basladıgında hemen kucagına alıp onu pedın ustune koy oraya yapsın snr odul bıskuvısı ver eger yoksa al :) Ama su an daha bebek yanı sen gene veterınerıne danıs o senı yonlendırır.Elınden gelenı yap,cok anlamaz senın dedıklerını ne kadar cok su ıcerse o kadar cısı gelır :) Ama tabı kı suyunu ıcecek sende onunla sureklı sabırlı olarak ılgıleneceksın.

yaa ben 10 günde bıktım 5 6 ay uğraşır mıyım bilemiyorum
aslında şımarıkta değil ama beni görünce deli oluyor o zaman çok şımarıyor

Evet daha çok küçük her fırsatta çişini koklatıp poposuna veya burnunua hafifçe vurarak alıştırmaya çalışabilirsiniz biz öle yapmıştık kısa sürede öğrenecektir merak etmeyin. Burnu çok hassas olduğu için çok sert vurmamaya özen gösterin zaten Yemek yedikleri yerin temiz olmasını isterler sabırlı olun

isiniz cok zor. evde degil bahcede yasadigi halde zaten kücücük olan köpegin pislemesinden bu kadar cabuk biktiysaniz isiniz gercekten cok zor. biz evde bakar ve ev icinde ugrasirken bu kadar cbuk bikmadik. zaten 1 aylik bir köpek icin cooook erken. hatta hala anne yaninda olmasi gerekiyordu.

neyse ... ama eger ev icinde olsaydi daha kolay ögrenirdi cünkü her an gözünüz üzerinde olurdu. önemli anlar var mesela uykudan uyandiktan, yemek yedikten ve su ictikten hemen sonra tutup yapmasini istediginiz yere götürmeniz cok faydali olurdu ama disardayken takip cok zor olur. bizim kiz da anne yaralandigi icin 1 haftalikken anneden ayrilmak zorunda kalmisti ve bu sekilde ev icinde 6 haftalikken tuvaleti geldiginde kapinin önüne oturup kapi koluna bakmaza baslamisti. gerci 2 yetisse 3 kacirizordu kaslar daha gelismedigi icin :) yavru icin extrem erken bir zaman oldugu halde sürekli göz takibinde oldugundan basardik...

Son düzenleme:
Evet daha çok küçük her fırsatta çişini koklatıp poposuna veya burnunua hafifçe vurarak alıştırmaya çalışabilirsiniz biz öle yapmıştık kısa sürede öğrenecektir merak etmeyin. Burnu çok hassas olduğu için çok sert vurmamaya özen gösterin zaten Yemek yedikleri yerin temiz olmasını isterler sabırlı olun

canım ya fikirlerin için teşekkür ederim ama bi kaç gündür kendi pisliğini yemeye başladı bırak tiksinmeyi
yapıyor ve bazen ben görmeden daha yiyor

isiniz cok zor. evde degil bahcede yasadigi halde zaten kücücük olan köpegin pislemesinden bu kadar cabuk biktiysaniz isiniz gercekten cok zor. biz evde bakar ve ev icinde ugrasirken bu kadar cbuk bikmadik. zaten 1 aylik bir köpek icin cooook erken. hatta hala anne yaninda olmasi gerekiyordu.

neyse ... ama eger ev icinde olsaydi daha kolay ögrenirdi cünkü her an gözünüz üzerinde olurdu. önemli anlar var mesela uykudan uyandiktan, yemek yedikten ve su ictikten hemen sonra tutup yapmasini istediginiz yere götürmeniz cok faydali olurdu ama disardayken takip cok zor olur. bizim kiz da anne yaralandigi icin 1 haftalikken anneden ayrilmak zorunda kalmisti ve bu sekilde ev icinde 6 haftalikken tuvaleti geldiginde kapinin önüne oturup kapi koluna bakmaza baslamisti. gerci 2 yetisse 3 kacirizordu kaslar daha gelismedigi icin :) yavru icin extrem erken bir zaman oldugu halde sürekli göz takibinde oldugundan basardik...

söylediklerinize bende katılıyorum ben de eşime çok kızdım getirdiği zaman bu daha süt kuzusu annesini emmesi lazım dedim ama bizimkini anneden zaten başkaları ayırmış bile önceden
bir de dediğiniz gibi bahçede olduğu için her an göz hapsine alamıyorum o da bana zorluk oluyor etrafımızda isteyen çok kişi var ama vermek istemiyorum zaten bıktım desem de kızınca öyle diyorum ama biz birbirimize çok alıştık zaten
tuvaletini de bi şekilde öğretecez artık

evet, hayvan beslemek çok zor.benim evde köpek değil; ama iki kedim var.
kediler akıllı, her yere pisletmezler dersiniz; ancak öyle olmuyor.iki kedi olunca zorluk çıkarıyorlar ve bazen eve pisletiyorlar.
kendinden çok onlarla uğraşmak zorunda kalıyorsun.bir yerden geldiğin zaman eve,dinlenmek için hemen koltuğa atamıyorsun kendini, maalesef onların pislikleriyle ya da aç karınlarıyla uğraşıyorsun. hayatın kısıtlanıyor,tatile gitmek istediğin zaman gidemiyorsun.sinirleniyorsun, onlara bağırıyorsun, onlardan gıcık kapıyorsun ve hatta bazen gerçekten onları bir yere bırakmak istiyorsun.

ama her ne olursa olsun onlardan vazgeçemiyorsun..onları bırakamıyorsun.kopamıyorsun.
hayvan sevgisi denilen şeyin zaten bu olması gerekmez mi?karşılıksız sevginin böyle olması gerekmiyor mu?
sevgili hayvanlarınız çok kötü bir hastalık geçirdiğinde veya kaybolduğunda onların eski hallerini,eve pislik yaparkenki hallerini bile hatırlayıp üzülmüyor musunuz,onları özlemiyor musunuz?

bir canlının,bir yaratılmışın sorumluluğunu üzerine almak öyle çok kolay bir şey değildir.ona bir bebek gibi,kendi bebeğiniz gibi bakmalısınız.

ne kadar yakınırsanız yakının,bir gün iyi ki bir hayvanım varmış diyeceksiniz.çünkü onlarla çok güzel anılarınız olacak..
o yüzden size dert etmeyin demeyeceğim; çünkü hayvan besleyen her kişinin başına böyle şeyler gelecektir.hayvan beslemek zordur.ama güzel yanları zorluğundan daha çoktur.
o yüzden sabredin.sabırlı olun hep.
eğer buna bakamam diyorsanız- ki bunu gerçekten yapmamanızı tavsiye ediyorum-onu,en kısa zamanda, onu çok sevecek birilerine verin.onu çok sevdiklerinden de emin olun.
uzun lafın kısası, onu sevin ve sabırlı olun, hemen pes etmeyin...
iyi akşamlar..

1 aylık yavru köpeğim var bahçede besliyorum ama bahçenin her tarafına pisliyor toprağa yapsın yeterli benim için ama merdivenlere bile yapıyor tuvalet alışkanlığını nasıl kazandırabilirim yardım istiyorum

Simdiye kadar 4 kopege baktim ve egitimiyle ilgilendim ,hala da bir kopegim var, 1 aylik kopegin anneden ayrilmasi, sutten kesilmesi hic dogru degil, buna bagli olarakta egitimden sonuc beklemeniz de cok yalnis olur.

2 ay dolduktan sonra ise su ictiyse kisa bir sure sonra hemen ,mama yediyse ise surekli takip ederek 1-2 saat icinde disari cikartmak gerekir sayet bir kaza olursa hic kizmadan, vurmadan sadece burnunu hafif koklatarak-surtmeden!!!- ve de ne onemlisi bol bol konusarak ,komutlara hazirlamak gerekir..

Kopek egitmek sevgi ve sabirla olur arkadasim, ayrica sahibini gorunce sevinmesi simariklik degil, tamamen sevgi gosterisidir.

Koklatma fikri cok dogru fakat burnuna ve/veya poposuna vurarak egitim olacagina hic inanmiyorum, bence bol sabir ,sevgi ve tabii zaman ayirarak tuvalete egitimi mumkun olur .

canım ya fikirlerin için teşekkür ederim ama bi kaç gündür kendi pisliğini yemeye başladı bırak tiksinmeyi
yapıyor ve bazen ben görmeden daha yiyor

yavrular tuvalet egitimi esnasinda bunu genelde yapar. yaptiktan sonra kizildigi icin kötü bir sey oldugunu düsünür fakat daha kaslari gelismedigi icin tutamaz görüp de kizmayin diye de yer... yada sizin durmunuzda nereye yapmasi gerektigini henüz bilemedigi icin ortadan yoketmeye calisiyordur. eliizden geldigince daha önce yazdigim anlarda tutup topraga ya da yesil alana birakin ki yamanla oralara yapmasi gerektigini anlasin. böylece zamanla taslari ve merdivenlerinizi rahat birakir. bu arada toprak ve yesil alan derken kendi bahceniz icinde olsun.su anda baska köpeklerin gezdigi yerler cok tehlikeli. hemencecik her mikrobu kapar yoksa.

ya zaten kesinlikle kızamıyorum nasıl kızarım ben ona bebeğim gibi o benim bazen öyle bi bağrıma basıp seviyorum ki boğacam ben bunu bir gün diyorum (allah korusun tabi)
bu güne kadar kuştan başka hiç hayvan beslemediğim için bu tür hayvanlara nasıl muamele etmek gerekiyor hiç bilmiyorum siz tecrübeli arkadaşların yardımıyla başarıcaz ama galiba

sanslıkedicik isimli arkadaş senin de dediğin gibi bazen bakamıcam galiba versem mi birine diyorum ama yakın tanıdıklarım köpek beslemezler başkasına da versem hadi aç bırakırlar tekmelerler sokağa koyarlarsa diye aklıma geliyor vazgeçiyorum zaten artık bu vakitten sonra da kopamayız ondan

çişini yaptığı için de bugüne kadar hiç kızmadım sadece toprağa yaptığında sevdim ve ödüllendirdim bi kaç kere
arkadaşlar bi sorum daha var size ben mama ve süt veriyorum ondan mı acaba hiç su ihtiyacı hissetmiyor
koyduğum suyu bi koklayıp gidiyor ve koyduğum gibi kalıyor

evet süt ictigi icin henüz suya pek ilgi göstermez. ama cok kücük oldugundan yavru köpek mamasi ( milupa tarzi) ve sütü sulandirarak vermeniz gerek.

sabahlari süte ( sulandirilmis) bisküi ufalayip ezdirin icine de cok azcik bal. normal mamaya kadar cok özen göstermeniz gerek. bebek mamasi bulamazsaniz da kuru yavru mamasini sütte ezip verin. normal yetiskin mamasi kullanmayin sakin. su anda ihtiyaci olanlar yavru mamada. ama daha cok kücük su anda ögün basi 5-6 mama tanesi bile yeter ona :) biz bu dönemleri atlatali 5 yil oldu. miktar konusunda yanlis olabililrim. siz deneyerek bulun miktari. mamayi silip süpürüyorsa bir dahakine azicik daha fazla yapin. bir de su anda en az 4-5 kez mama verin. bu günler gectiginde birlikte cok keyif alacaksiniz.

Lütfen vakit ayırın ve dolaştırın köpeğinizi. Ya da özellikle yapmasını istediğiniz yere yapana kadar orada onunla bekleyin ve yaptıktan sonra sevin okşayın özel bir ödül vermenize bile gerek yok. Ayrıca istemediğiniz bir yere yaptığında dışkısını alıp yapmasını istediğiniz yere bırakın. Koku onu etkileyecektir. Cezalandırmanıza burnunu sürtmenize vs KESINLIKLE gerek yok ama istemediğiniz bir yere yaptığında orada onu sevmeyin okşamayın. Ses tonunuz her ne söylerseniz söyleyin derdinizi anlamasını sağlar. Çok sevgi dolu bir ses tonuyla konuşarak küfür de etseniz o sevildiğini sanır soğuk ve sert bir ses tonuyla onu okşamadan konuşmanız yaptığı hareketi onaylamadığınızı hissetmesi için yeterli, fiziksel negatif müdahaleye asla ve asla gerek yok. Sabırlı olursanız kısa sürede bu sorunu halledeceğinize emin olabilirsiniz. Ancak sizinle yaşayanlar varsa onlardan da aynı şekilde davranmalarını isteyin ki hayvancığın kafası karışmasın.

X