Örgü Anlatımlı Örgü Tüm Modeller(Netten Alıntı)

Bebek örgüleri, örgü teknikleri, Tığ işi örgüler, Örgü oyuncaklar, Örgü takılar,
IMG_0126.JPG
IMG_0127.JPG

Saçaklı Atkı hemde çok renkli... Nako colormatik serisi ile atkılar renklendi. Tığ Numarası 4 14 zincir çekilip, 1.46 cm sık iğne modeli örülür. Saçak kısımları ise 22 cm dir.2 cm
IMG_0128.JPG
aralıklarla komple alt sırası saçak olur. Kullanırken saçakları iki taraflı da kullanabilirsiniz.

goznuruarsiv_YESILBERE.jpg

Önce 7 zincir çektim ve birleştirdim. Bir halka oluştu. Bu halkanın içine 12 trabzan doldurdum, her trabzanın arasına bir zincir çektim. İkinci sırada ise 25 trabzan yaptım yine birer zincir çekerek. Üçüncü sırada ise aralarda zincir çekmeden 50 trabzan yaptım.

goznuruarsiv_YESILBERE1.jpg

Şimdi fıstıkları yapmaya başlıyoruz. Üç zincir çekip 4. sıraya çıktım ve yanına üç trabzan yaptım. Fıstığın oluşması için İlk trabzanın dibine batıp oradanda üç trabzan yapıyoruz. yaptıgımız o trabzanlar fıstık görüntüsü veriyor. yine üç trabzan sonra birinci trabzanın dibinden üç trabzan daha. Bu şekilde devam ediyoruz. bu sırada bu şekilde bitti.

goznuruarsiv_YESILBERE2.jpg

Buradaki ipucu arkadaşlar diger sırada hani ilk trabzan yapmıştıkya hep onların üzerine batıyoruz o fıstıkların oluştuğu trabzanların üzerine batmıyoruz. onlarada batarsak örnekler fazlalaşıyor. benim ilk sıramda 16 tane fıstık oluştu. İkinci sıradada aynı fıstıklar oldu yine 16, eğer fazlalaşırsa lutfen geriye dönüp bir kontrol edin hata var demektir. Bu şekilde hep devam ediyoruz. Tabiiki bu ölçüler kendime göre oldu siz eger biraz daha büyük yapmak isterseniz göbekten itibaren büyültüm veya aradada büyültebilirsiniz. Ben öyle yaptım mesala bana küçük gibi geldi arada o fıstık yaptığımız trabzana batıp fazlalaştıdım fıstıgı. Şimdi benim fıstıklarım 19 tane oldu. Hep bu şekilde devam ettim.

goznuruarsiv_YESILBERE4.jpg

Berenin yapılışının devamı:
Yukarıdan aşagıya 11 fıstık yaptıktan sonra 5 sıra sık iğne yapıyoruz.

goznuruarsiv_Resim_144%5B1%5D_%28160_x_120%29.jpg

goznuruarsiv_Resim_145%5B1%5D_%28160_x_120%29.jpg

Daha sonra örnegi tekrar koymaya başlayacağız. Fakat burada unutmamamız gereken şey üç trabzanı yapıyoruz sonra 1, trabzan dibinden 3 trabzon daha yapıyoruz veee bir sıkiğne atlayıp tekrar 3 trabzan aartı sonra yine 1,tarabzandan 3 tarabzon. Yani örneği koyuyoruz. Bunun püf noktası aralarda bir sıkigne atlayın. Ben başta atlamadım sonra sökmek zorunda kaldım çok marullu oldu. Siz aynı hatayı yapmayın. 3 sıra yine fıstıkları döşüyoruz ve beremizi bitiriyoruz. İsterseniz motif çiçek yapıp üzerine dikebilirsiniz.

İşte sonuç......

goznuruarsiv_Resim_143%5B1%5D.JPG

a_460.jpg

b_460.jpg

c_460.jpg

60X60cm olan bu yer minderi üzerindeki motfilerle fark yaratıyor. İster çocuk odasında ister evinizin farklı bölümlerinde kullanabilirsiniz. İçi dolu şekilde gönderilecektir.

IMG_0118.JPG

Yaprak motiflerinden oluşan bu etek için ilk aşama yaprak motifleridir. Yapımı ise; 10 zincir çekip, ikili trabzan ile tüm çevresini dönerek bitirilir.Boyutlu yapmanız için bazılarını 5 zincir çekerek ikili trabzanla dönebilirsiniz. Boyutu ve sayısı tamamen size kalmış. Tüm motifleriniz oluştuktan sonra beden ölçünüze göre iki kat tül keserek ikinci aşamaya geçmiş oluyorsunuz.Tülün ilk katına motifleri el veya dikiş makinası ile tutturunuz.

IMG_0114.JPG

Son aşama ise şiş ile başlanan baştan ve sondan eksilterek bir bant örmeniz. Uzunluğu bel ölçünüzdür. Tamamlandıktan sonra ütünün sadece buharı ile hafif üzerinden gezdiriniz. (Ütüyü kesinlikle üzerine bastırmayınız.)Yün işi ürünler sadece ütünün buharı ile ütülenmesi gerekmektedir. İşte eteğiniz hazır...

IMG_0111.JPG

DİKİLMİŞ HALİ

orgun_orguncantam.jpg

Çantanın Yapılışı:
8-9 nolu şişle örebileceğiniz bir ip ayarlayınız (katlama iplerini öneririm 35/2)…istediniz genişlikde başlayabilirsiniz…

30-35-40 vivarlarında olabilir elinizin ayarına istediniz ebata göre…

haroşa örgü ile (haroşa hep düz örgü yada hep ters örgü) örgümüzü 40-44 sıra örelim.

dikdörtgen bir şeklimiz olacak…kenarlarındaki fırfır için aynı renk ince ipi terciğimiz katlama ipi

ise 3 kat katlama iple yapabilirsiniz ve 3 numara şişle çantanın kenarlarından ilmek alalım ve ilk sıra düz ördükden sonra sonraki sıraları 1 düz örgü 1 artırma sonrada lastik 1 ters 1 düz örgü örerek fırfırımızı yapalım… uzunluğu dileğinize kalmış daha sonra çantamızın yanlarını dikelim…fermuarımızı dikip ve hazır çanta kulbu ile çantamızı hazırlayalım …

ön ve arkaya 64 ilmek ile başlıyoruz bir düz bir ters olarak 8 cm lastik yapıyoruz beyaz (istediginiz renk) renge geçip altı sıra örüyoruz daha sonra siyah renk ile altı sıra örüyoruz bu şekilde devam ediyoruz. derin ve yaka kesiyoruz 4 beyaz sıranın bitiminde kol kesimi için 1 düz örün 2ilmegi toplayın 1dolayın 2 ilmegi toplayın diger ilmekleri düz örün bu şekilde delikli olarak reglan kol yapın.
kollar için 38 ilmekle başlayın 8 cm bir düz bir ters lastik yapın lastikten sonra ön ve arka gibi örün kolun her iki tarafın eşit aralıkla birer tane artırın kol kesimini ön ve arkada oldugu gibi 1 düz örün 2ilmegi topla 1dolayın 2 ilmegi toplayın digerlerini düz örün bu şekilde kesimi tamamlayın .tunugimizin etek ucuna ince oya yapıyoruz yaka cevresine 4cm genişliginde üzerine gri beyz çiçekler yapıp yakaya dikin tunuginiz hayırlı olsun

454446fl0.jpg

ARKA.
10 NUMARA İPİMİZLE 77 İLMEK ATARAK BAŞLAYALIM
1.SIRADA DESENİZİ ŞÖYLE DÖŞEYELİM
1 İLMEK DÜZ,
4 İLMEK DÜZ(2 SIRADA 1 BURULAN 2/2SAÇ ÖRGÜ İÇİN)7İLMEK TERS
4İLMEK DÜZ(2 SIRADA 1 BURULAN 2/2SAÇ ÖRGÜ İÇİN)7 İLMEK TERS
4İLMEK DÜZ(2 SIRADA 1 BURULAN 2/2SAÇ ÖRGÜ İÇİN)7 İLMEK TERS
1İLMEK DÜZ,
9İLMEK DÜZ(4SIRADA BİR BURULAN 3/3/3 SAÇ ÖRGÜ İÇİN)7 İLMEK TERS
1İLMEK DÜZ,
7İLMEK TERS
4 İLMEK DÜZ((2 SIRADA 1 BURULAN 2/2SAÇ ÖRGÜ İÇİN)
7 İLMEK TERS
arka sıralarda ki ilmekler görüldüğü gibi örülür
10 sıra ördükten sonra eksiltmeler yapmaya başlayalım
aradaki her 7 ilmeklik kısım 10 sırada bir ,1 ilmek eksiltilir(5defa)
yani başlangıçtan 50 sıra sonra 7 ters ilmeklik kısımlar 2 ters ilmeklik kısımlara dönüşürve toplam 42 ilmek kalır
parça boyu 47 cm olduğunda ilmekleri bir defada keserek bitirelim

ÖN:
arka parça ile aynı örülecek

KOLLAR.
33 ilmek atarak başlayalım
1.sırada desenimizi döşeyelim

2 ilmek ters,
9 ilmek düz(4sırada bir burulan 3/3/3saç örgü için)
2ilmek ters
1ilmek düz
2ilmek ters
4 ilmek düz/(2 sırada bir burulan 2/2 saç örgü için)
2ilmek ters
4 ilmek düz/(2 sırada bir burulan 2/2 saç örgü için)
2ilmek ters
4ilmek düz(2 sırada bir burulan 2/2 saç örgü için)
1ilmek ters

ROBA :

18 İLMEK ATARAK BAŞLAYALIM1.SIRADA DESENİMZİ DÖŞEYELİM
3ilmek ters,12 ilmek düz(6sırada bir burulan4/4/4saç örgü için)3ilmek ters
arka sıradaki ilmekleri ters örelim
roba parçası yaklaşık105 cm olduğunda bir defada keserek bitirelim

YAKA:

ROBA PARÇASINI BAŞLANGIÇ VE BİTİRME YERLERİNDEN BİRBİRİNE DİKEREK ROBA PARÇASI OLUŞTURALIM
SONRA ROBANIN BİR YANINDAN 75 İLMEK ÇIKARARAK YUVARLAK ŞİŞE GEÇİRELİM
DİKİŞ YERİ ÜZERİNDEKİ İLMEĞİ BAŞLANGIÇ İLMEĞİ OLARAK İŞARETLEYİP ÖRMEYE BAŞLAYALIM

1.SIRA TERS

2.SIRA 13 İLMEK TERS ÖRÜP,1 İLMEK EKSİLTELİM

3.SIRA TERS

4.SIRA 12 İLMEK TERS ÖRÜP ,1 İLMEK EKSİİLTELİM

5.SIRA: TERS

6.SIRA 11 İLMEK TERS ÖRÜP ,1 İLMEK EKSİLTELİM

7.SIRATERS

8.SIRA:10 İLMEK TERS ÖRÜP ,1 İLMEK EKSİLTELİM(ŞİŞTE 55 İLMEK KALIR)

9.SIRA: TERS

10.SIRA 9 İLMEK TERS ÖRÜP ,1 İLMEK EKSİLTİYORUZ

11.SIRADAN 26 .SIRAYA KADAR DÜZ ÖRGÜ ÖRÜYORUZVE 27 .SIRADA BİR DEFADA KESEREK ÖRGÜMÜZÜ BİTİRİYORUZ

dsc01008-150x150.jpg
dsc01007-150x150.jpg

malzemeler:
150 gr. koton,1 numaralı tığ
yapılışı: Beden genişliğinizce zincir çekip üzerine trabzan olarak devam edin. Arkayı da aynı şekilde hazırlayın. Askıyı zincirle yapın.
Etek ucuna oya yaparak modeli tamamlayabilirsiniz

MALZEMELER: 200 gr simli kirpi ip50 gr düz yeleklik ip3.5 ve 5.5 şiş
YAPILIŞI : 3.5 no şiş ve normal ip ile 150 ilmek atarak 5 sıra 1 ters
1 düz lastik örüyoruz.Simli ipe ve 5.5 no şişe geçiyoruz.14 sıra 1 ters
1 düz lastik örüyoruz.Tekrar normal ipe ve 3.5 no şişe geçiyoruz.5 sıra
düz örgü örüyoruz.5. sırada 15 ilmek ara ara artırıyoruz.Tekrar simli
ip ve 5.5 no şişe geçiyoruz.Bu şekilde 6 dilim sim örüyoruz.225 ilmekte
bitiriyoruz.Şalın er iki yanlarından 20 şer ilmek çıkartarak 3.5 no şişle
düz ipten 1 ters 1 düz bağ yapıyoruz.5.5 no şiş ve simli iple 10 ilmek
artırarak 1 ters 1 düz 30 ilmekle bağı tamamlıyoruz.
kullanın……….

EKQWRFMA.jpg

Modelin Yapılışı 42 ilmek başlanır, ilmekler 1 kenar ilmek, 10 düz, 1 ters, 2 düz, 1 ters, 12 düz, 1 ters, 2 düz, 1ters, 10 düz , 1 kenar ilmek olarak dizilir.
2 diş haraşo örülür ve eşit aralıklarla 6 ilik açılır.
(İlik : iplik şişe 1 kez dolanıp artırılır, yanındaki 2 ilmek beraber örülerek kesilir.)
Her 2 yandaki 10 ar düz ilmek 10 sırada bir 5+5 bükülerek burgu yapılır.Ortadaki 12 ilmek 4 sırada bir 3+3 sağa, 3+3 sola bükülerek ağaç dalı şeklinde saç örgü yapılır.
3+3 sağa büküm : ikinci 3 ilmek ile birinci 3 ilmek çaprazlanarak yer değiştirilir ve sol şişe alınıp düz örülür.
3+3 sola büküm : üçüncü 3 ilmek ile dördüncü 3 ilmek çaprazlanarak yer değiştirilip sol şişe alınır ve düz örülür.
Bu işlemde dikkat edilecek nokta , ikinci 3 ilmek sağa, üçüncü 3 ilmek sola bükülür ve ağaç dalı görünümü oluşur.
86 cm bu şekilde örülerek tekrar 2 diş haraşo yapılır ve tüm ilmekler bir defada kesilerek kapatılır. 6 adet düğme düz kenara dikilerek bitirilir

uzun-hirka-316x400.jpg

ARKA :
88 ilmek başlanacak. İlmekler 4 ters 3 düz, 3 ters 3 düz, 3 ters 3 düz, 8 ters 3 düz, 7 ters 3 düz, 8 ters 3 düz, 7 ters 3 düz, 8 ters 3 düz, 3 tesr 3 düz, 3 ters 3 düz, 4 ters olarak dizilecek ve örgü bu şekilde devam ederken diagramdaki model arka ortada uygulanmaya başlanacak. 104 sıra örüldükten sonra bükümlere başlanacak. Bükümlerin arası 30 sıra olacak. Beden boyu 87 cm’de kol evi oyuntusu için yanlardan bir kere 3, iki kere 2, iki kere 1 ilmek kesilip örgüye devam edilecek. Örgü boyu 109 cm’de arka yaka ortasından 16 ilmek yanlardan bir kere 5’er ilmek kesilerek aynı zamanda omuzlarda iki kere 11 ilmek olarak kesilip arka parça bitirilecek.

ÖN :
49 ilmek başlanacak. İlmekler 4 düz3 ters, 3 düz 3 ters, 3 düz 3 ters, 3 düz 8 ters, 3 düz 3 ters, 3 düz 3 ters, 3 düz 4 tersolarak dizilecek. Örgü bu şekilde devam ederken 104 sıra örüldükten sonra diagramdaki bükümler uygulanacak. Beden boyu 87 cm’de kol evi oyuntusu için yandan bir kere 3, iki kere 2, iki kere 1ilmek kesilip örgüye devam edilecek. Örgü boyu 109 cm’de omuzdan iki kere 11 ilmek kesilip kalan ilmekler açıkta bekletilecek.
KOL :
50 ilmek başlanacak. İlmekler 3 düz 3 ters, 3 düz 3 ters, 3 düz 3 ters, 3 düz 8 ters, 3 düz 3 ters, 3 düz 3 ters, 3 düz 3 ters, 3 düz olarak dizilecek. Örgü aynı şekilde devam ederken yanlardan her 20 sırada bir üç kere 1’er ilmek artış yapılacak. Örgü 46 sıra olduğunda diagramdaki bükme yapılacak. Kol boyu 45 cm’de kol üst kesimlerine başlanacak. Kesimler yanlardan bir kere 3, bir kere 2, bir kere 1, ve her 4 sırada bir üç kere 1, her sırada dört kere 2, bir kere 3, bir kere 4 ilmek olarak kesilip tepede kalan 8 ilmek düz olarak kesilerek kol bitirilecek.
KAPŞON :
Önlerde yakada açıkta bırakılan 19’ar ilmeklerin arasına arka yakadan 34 ilmek daha takılıp toplam 72 ilmek olarak başlanacak. Bedendeki ilmeklerin örgüsü devam edecek şekilde örülecek. Örgü boyu 31 cm olduğunda ortadaki modelin yanlarından karşılıklı olarak dört kere 1’er ilmek kesilip kalan 64 ilmek ikiye katlanıp ilmekler karşılıklı dikilerek kapüşon bitirilecek.
İLİK BANDI :
2 ilmek başlanıp her sırada yanlardan 10 ilmek olana kadar artış yapılacak. Ortaya ilik açılıp 4 düz 2 ters, 4 düz olarak 14 sıra örülüp ilmekler hırkaya dikilecek. Bu banttan 3 adet yapılacak.

6aIzoBUai0oG.jpg

ÖN : 29 ilmeklastik örgüyle başlanır. 6 cm yaka örülür. Tek tarafı her sırada 1 arttırılarak, diğer tarafıda 6 cm lastik örerek 22cm kol için inilir. Kol oyugundan sonra, her 8 cmde 1 (3kere) tek taraf kesilir. Öbür tarafa lastik devam eder. Sonra her 8 cmde 1 ilmek (3kere) arttırılır. Bel oyuğu tamamlanır. Kol bitiminden itibaren 30 cm sonra, yırtmaç için 3 ilmeklik lastikle devam edilir. Etek ucu 6 cm lastikle bitirilir. Diğer ön tarafta aynen bu şekilde örülür. Bir tanesine düğme için ilik açmak gerekir. Yakada 1 ilik açılır. Yakadan aşağıya inerken her 10 cmde 1 ilik acılarak 10 ilik yapılır.

ARKA : 47 ilmek lastik örgüyle başlanır. 6 cm yaka için örülür. Her sırada 1 arttırılarak 22 cm örülür. 8 cm sonra 1 ilmek (3kere) kesilir. Daha sonra her 8 cmlik 1 ilmek (3 kere) arttırılır. Böylece bel oyuguda yapılmış olur. Kol bitiminden itibaren 30 cm sonra her 2 kenardan 3 er ilmek lastikle devam edilir. Burası yırtmaç olacaktır. Etek ucu 6 cm lastikle bitirilir.

4654+(2).jpg

6 numaralı şişimizle 240 ilmek atarak 2/2 lastik başlayalım
örgümüzü yaka kısmından eteğe doğru öreceğiz
28cm sonra örgümüzü 3 parçaya ayırırken aynı zamanda kol evimiz için 10 ilmek keselim
72 ilmek sağ ön +10ilmek kol evi +72 ilmek sol ön kol evi uzunluğumuz 16 cm olduğun da kestiğimiz 10 ilmeği tekrardan ilave edelim
240 ilmek olan örgümüzü toplam örgü boyumuz 60 cm olana kadar devam edelimve etek ucu yuvarlamalarımıza başlayalım
her 2 uçtanher sıra başında 1er ilmek olmak üzre 24er ilmek
sonra ki sıralarda her 2 yandan 6,14,22,12ilmek keselim ve bir sonraki sırada kalan ilmeklerimizi tek seferde kapatalım

KOL:
64 ilmek 2/2 lastik örgümüze başlayalım 50cm dekol kesimini 5-5-3-2-2-2-1-1-1-1uyguladıktan sonra kalan 18 ilmek ilmeğimizitek seferde kapatalım

dikiş:
kol dikişlerini yaparken kol ağzından 23 cm yukarıdan başlayarak yırtmaç bırakalım ve kol evine dikelim
sol ön parçaya 18 cm içerden alttan açılabilen 43 cm lik fermuarımızı dikelim
23 cm lık 2 fermuarımızı da kol yırtmaçlarına dikelim

kkk1_1.jpg

Örgü Bayan Pelerin Örneğinin Yapılışı

Ölçü: Yetişkin.
Malzemeler: ANCHOR “Patara” El Örgü İpliği.
(%75 Polyakrilik, %25 Yün)
Yaklaşık 600 gr. * 004 Mavi Yeşil
8 numara 1 çift örgü şişi
8 numara yardımcı şiş
5 adet düğme
Kullanılan Örgüler :
Pirinç örgü - Düz örgü
Ölçü:
Pirinç örgü = 14 ilmek - 20 sıra = 10×10 cm
Düz örgü = 14 ilmek -18 sıra = 10×10 cm

UYGULAMA

Pelerin:
Yakadan başlanarak bütün örülecek.
Örgü şişine 60 ilmek atarak. 8 sıra pirinç örgü
örün. 9. sıra başında sol ön orta bantı için şişin
başına 4 yeni ilmek atın. Pirinç örgü örmeye
devam edin. Aynı zamanda, eşit aralıklarla 5
kere 2 ilmek arttırırı. “İlmek arttırma işlemini,
pirinç örgü düzeninin bozulmaması için 1
ilmekten 2 ilmek arttırarak uygulayın.” 9. sıra
sonunda sağ ön orta bantı için, dolu şişin
başına 4 yeni ilmek atın. (İki kenardaki 4
ilmeklik ön orta bant ilmeKleride pirinç örgü
örülecek). 9. sıra sonunda toplam 78 ilmek
olacaktır. Sonraki her 6. sırada, eşit aralıklarla.
sırasıyla aynı şekilde 12-16-18-24 ve 20 adet
ilmek arttırarak pirinç örgü örmeye devam edin.
Aynı zamanda sağ ön orta bant üzerine 5. sıra
ve sonraki her 17. sırada olmak üzere toplam 5
adet düğme iliği açın. Örgü boyu baştan itibaren
23 cm. 48 sıra olduğu zaman şişte toplam 168 ilmek olacaktır.
169. sıra başında ilk 7 ilmeji sol ön orta bantı olarak, pirinç örgü örün. (Örgü sonuna kadar devam edecek). Sıradaki 17 ilmeği düz örgü örün. Devamında şişin başına 16 adet yeni ilmek atın. Sol ön pilise için. Kalan ilmekleri beklemeye alın. 170. sırada (pilise ilmekleri) örgü ters sırası olduğu için, ilk 7 ilmeği ters (düz örgü) örün. 1 ilmeği düz (ters örgü) örün. 7 ilmeği ters (düz örgü) örün. 1 ilmeği düz (ters örgü) örün. Devamında, sol ön ilmeklerini olduğu gibi (ters) örün. Ön orta bantını örün. Sonraki sıralar aynı örgü düzeninde örgüye devam edin. Örgü boyu düz örgüden itibaren 37 cm. 68 sıra olduğu zaman, bütün ilmekler üzerinden 6 sıra pirinç örgü örün. Bu arada pilisedeki ters ilmekleri, kat çizgisinin devam etmesi için ters örgü örün. ilmekleri bir kerede kesin.
Beklemede olan ilmeklerden, sıra sonundaki ilk
24 ilmeği sağ ön için örgü şişine geçirin. Sol önde uygulanan işlemleri ters uygulayarak sağ önü örün.
Örgü ortasındaki beklemede olan ilmekleri örgü şişine geçirin. 1. sıra başında sol ön pilise için şişin başına 16 yeni ilmek atın. Devamında 60 ilmeği duz örgü örün. Arka orta pilise için şişin başına 32 yeni ilmek atın. (Arka orta pilisesinı rahat örebilmek için, ilk 10 sıra yardımcı şiş kullanın). Devamında 60 ilmeği düz örgü örün. Sıra sonunda şişin başına sağ ön pilise için 16 yeni ilmek atın. 2. sırada sırasıyla, örgü ters sırası olduğu için ilk 7 ilmeği ters (düz örgü), 1 ilmeği düz (ters örgü). 7 ilmek ters (düz örgü), 1 ilmek düz (ters örgü), 60 ilmeği ters (düz örgü), 1 ilmek düz (ters örgü), 7 ilmek ters (düz örgü), 1 ilmek düz (ters örgü), 14 ilmek ters (düz örgü), 1 ilmek düz (ters örgü), 7 ilmek ters (düz örgü), 1 ilmek düz (ters örgü). 60 ilmek ters (düz örgü), 1 ilmek düz (ters örgü). 7 ilmek ters (düz örgü). 1 ilmek düz (ters örgü), 7 ilmek ters (düz örgü) örün. 3. sıradan itibaren aynı örgü düzeninde 66 sıra örün. 67. sıradan itibaren, bütün ilmekler üzerinden pirinç örgü, aynı zamanda pilise. kat ilmeklerini ters örgü olarak, 6 sıra örün. ilmekleri bir kerede kesin.
Bitirme : Açık olan ön piliselerini. pirinç örgüden itibaren etek ucuna doğru 16 cm.’lik meşaleleri birleştiriri. Aynı ölçüde pilise üst dikişlerini gizli dikiş ile birleştiriri. Aynı ölçüde arka orta pilise üst dikişini gizli dikiş ile birleştirin. Pilise başlama noktalarını örgü -K-tersinde gizli dikiş ile tutturun.
Bütün örgü kenarlarını, pilise ve yaka kenarı dahil, 5 numara örgü tığı ve örgü ipliği ile, 1 sıra tığlayın. Yaka ile robanın birleştiği noktaya [baştan itibaren 8. sıra) örgü tığı ile 1 sıra örgü üzerine zincir örün.
Sol ön orta bant üzerinde düğmeleri yerlerine dikin.
Örgü üzerine zincir : iplik örgü tersinde olacak. Örgü tığı ile örgü tersine geçerek 1 ilmek alın. İlmek tığın başında kalsın. Biraz boşluk bırakarak, aynı şekilde 2. ilmeği alın, aynı zamanda tığın başındaki ilmeğide çekin, işlemi tekrarlayarak örgüye devam edin.

ayyy örümcekler kolayda çiçegi nasıl yapıcm pek anlayamadım daha cok acemym:KK43:

nasıl teşekkür etsem bilmiyorum bu motifli şalın yapılışını arıyordum çok güzel açıklanmış binlerce teşekkür

çok teşekkürler bebeğime hemen patiklerden yapmayı düşünüyorum emeğine sağlık..

üçüncü sayfadaki yuvarlak örülen boleronun farklı bir modelini bende örmüştüm. Çok güzel bir duruşu var, üstelik çok kolay

X