Doğuma Hazırlık sağlıkla bebek sahibi olabileceklerin tüp bebek yöntemiyle cinsiyet seçmesi

• Konu Sahibi sophieellisbextor
  • Başlangıç Tarihi
Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
S

sophieellisbextor

Ziyaretçi
muhakkak doğanın dengesi var. kız erkek bebek doğum oranını insandan daha güzel ayarlar. allahın takdirine bırakmak en güzeli mutlaka

ancak;

istediğimiz cinsiyette bebek sahibi olamamak bizi ruhen sağlıksız hale getirdiyse
eşimiz bu duruma çok üzülüyorsa
aynı cinsiyette bir bebeğe daha layığıyla annelik yapamayacagımızı hissediyorsak
çaresiz hissediyorsak,evliliğimizi etkiliyorsa,eşimizin de içinde ukde ise
takvimlere değişik yöntemlere başvurup cevap alamadıysak
ve tıp bize istediğimiz cinsiyette evlada sahip olmayı bize sunabiliyorsa

(nasip olmayacaksa yine olmaz tüp bebek girişimi başarısız olur yani
yinede Allahın takdirine kalmış bir durum)

tüp bebek yöntemi ile cinsiyet tayini etik olarak

sizce deyapılabilir mi?
siz olsanız yaparmıydınız
hangi durumlarda yapılmalı sizce
Dinen sakıncası nedir?

Kendiliğinden bebek sahibi olamayanların tüp bebek yaptırmasıyla aynı şey değil mi dinen?
Allah onlara bebek nasip etmemiş tıbba başvuruyorlar dinen sakıncası yok
Allah bazılarına bazı cinsiyetten evlat nasip etmiyor bunu tıp gelişmeleri ile sağlamak günah olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
ben ilerde yapmayi düsünüyorum benim bakis acima göre hic bir sakincasi yok

tüp bebek için sırada bekleyen çocuksuz bir sürü aile varken onlardan birinin bile yerini almak etik değil bence..özel de yaptırılırsa o ayrı...onu bilemem...

devlet bırak ödemeyi yasaklıyor bile bu uygulamayı. kıbrısta ve makedonyada yapılıyor diye okumuştum ben..
yani devlette sırada bekleyen kimsenin sırasını almıyoruz endişeye mahal yok.
zaten hiç çocuğu olmayanların sırasını almam Allah bana bir de oğlan versin diyerek..

Bana da günahmış gibi geliyor ama bi taraftan da yaptırmak istiyorum. çünkü ikinci bir bebeğim olacaksa farklı cinsiyetten olsun. 3. bir bebeğe bakabileceğimi düşünmüyorum çünkü..

bana gore dengeyı bozmak çunku o zaman herkes secer ve buyuk ıht erk cok olur ne olursa ols erk ıstegu kızdan agır............bı kısı ıkı kısı neyse ama bu tum topluma yayılırsa vahım olur.............bazılarının genetık problemı oluyo ya kızı ya oğulları yasamıyo yada hastalıklı bu durunmda oluyo zaten ama keyfı olunca herkes bu yola basvurursa bana gore sıkıntı olur..............herseyın hayırlısı ne olursa ols saglıklı ve hayırlı ols dılerım................

ben bunda bir sakınca görmüyorum..tüp bebektede zaten doktorlar kendileri uygun gördükleri spermleri yerleştiriyorlar bununda bir farkı yok bence.oluşmamış bir gebelik oldugu için.bence bir sakıncası yok...

devlet bırak ödemeyi yasaklıyor bile bu uygulamayı. kıbrısta ve makedonyada yapılıyor diye okumuştum ben..
yani devlette sırada bekleyen kimsenin sırasını almıyoruz endişeye mahal yok.
zaten hiç çocuğu olmayanların sırasını almam Allah bana bir de oğlan versin diyerek..

Bana da günahmış gibi geliyor ama bi taraftan da yaptırmak istiyorum. çünkü ikinci bir bebeğim olacaksa farklı cinsiyetten olsun.düşü 3. bir bebeğe bakabileceğimi nmüyorum çünkü..

canım bu uygulamyı yapan ülkelerinde bazı sınırları var, sanırım tam araştırmadınız aynı cinsiyetten iki çocuğu olanlara seçme şansı veriliyor çünkü,yani iki oğlunuz yada iki kızınız olmalı sizin bahsettiğiniz gibi ikinci çocukta seçme yapmak onlara göre de etik değil

kucağıma alayım da...
onu az biraz büyütüp yarım gün kreşe vereyim deee
ikinci bebeğe niyetleneyim deee
o zamana kadar belki daha da gelişen değişen tüp bebek ve genetik bilimi ve benim yeni yeni öğrendiğim bir çok erkek bebeğe sahip olma teknikleri gözden geçireyim de
bu arada bıkıp usanmadan hergün her an dua edeyim de
Allahın sevdiği bir kulu olabileyim duamı geri çevirmesin deeeee

nihayetinde

Rabbim bana ve arzu eden herkese sağlıkla bir erkek bebek nasip etsin

canım bu uygulamyı yapan ülkelerinde bazı sınırları var, sanırım tam araştırmadınız aynı cinsiyetten iki çocuğu olanlara seçme şansı veriliyor çünkü,yani iki oğlunuz yada iki kızınız olmalı sizin bahsettiğiniz gibi ikinci çocukta seçme yapmak onlara göre de etik değil

ben çok iyi biliyorum.parayı veren düdgü çalıyor canım.yani istersen ilk bebek için bile gidiyorsun cinsiyet belirlemiyi.o dedigin amerika haklısın onlar iki cinsten olursa üçüncüye evet diyo.ama hindistanda ve kıbrızta serbest istersen ilkte git.onlarda böyle yasak yok...

bu tür uygulamalar bir çok ülkede yasak
zaten bende kendi adıma çok da etik bulmuyorum cinsiyet belirlemeyi
sonuçta doğal olmayan bir uygulama, ya bebek sakat olursa ne olacak
bence en güzeli akışına bırakmak
önce hayırlısını istemek lazım diye düşünüyorum.
zaten bu tür uygulamalar yaygın olsa dünyadaki kadın erkek nüfusu oranında da bir dengesizlik olur

tabiki herkes ister iki evladı varsa farklı cinsiyetten olsun ama ben ikinciside erkek olursa olsun hayırlısı ve sağlıklısı diyorum maksat oğlumun kardeşi olsun ve dünyada yalnız kalmasınlar
birde tüp bebekte yumurtayı dölleyecek spermi doktor seçiyor burada hile varmış gibi geliyor belkide başka bir sperm doğal yoldan dölleme yapacakken oynanıyor bebişin kaderiyle sanki

Duygugüvenciğim,eğer böyle bi uygulama için maddi gücün varsa ve sana yanlış gelmiyorsa neden yapmayasın?Hem zaten o bebek doğacaksa ruhu hayat vermeni bekliyor,dünya yaratılmadan evvelinden..Çok haklısın nasip değilse zaten olmaz.ınsanlar evlat için yumurta,sperm satın alıyor..kendi genlerini taşıyan yavrunun cinsiyetini %50 yerine %99 olasılığa çevirmenin kime ne zararı olur ki..

ama bildiğim kadarıyla birkaç embiryo dölleniyo.ve döllenen embiryolardan yapılan genetik işlen sonrası kız erkek anlaşılyor ve sonra yerleşme işlemi yapılıyor.yani istemediğimiz embiryolar ne olacak.çöpemi:KK43:(((
bu işin bu kısmı hem etik değil hemde vicdani değil..zor karar ......

çöpe gitmesin embriyolar. yani sırf cinsiyetleri yüzünden. Ama cinsiyetini öğrendikten sonra aldırmak mı daha günah yoksa pgt yaptırmak ve erkek olmayan embriyoları rahime yerleştirmeyip çöpe atmak mı.

herhangi birinin daha az günah olduğunu düşündüğümden geğil bunu sormam. ikiside en az bir diğeri kadar canice.. 12. haftada cinsiyet öğrenip aldıranlar da var. onlara ne demeli?

doganın dengesını bozmamalı bence...

Fenerbahçeli futbolcu lugano yaptı bu yöntemi..2 tane oğlu vardı..Kızı olsun diye bu yöntemi denediler..Kız oldu..Bence 2 oğlandan sonra yapmak mantıklı..yerimseniben

bende dusunuyorum bu yontemle cinsiyet secmeyi.
biraz arastirmistim ,Kibris`ta bir klinikten fiyat aldim.merak edenler icin soyluyorum 7000 dolar fiyat verdiler.ulasim ve konaklama giderleri onlara ait degil tabiki.bu islemi yapmak icin iki tane ayni cinsiyette cocugunun olmasi gerektigini soylediler..
benim merak ettigim konu: bu yontemin guvenilirligi %99.peki geriye kalan %1`lik oran?eger bu yontemi denersem %1`lik basarisizlik oranida gelir beni bulur hic suphem yok.

bende yaptırmayı çok isterdim ama çok külfetli bir iş.altından kalkamam.ben doganın dengesini bozulacagına inanmıyorum.ee hep erke bebek estenmiyorya.oglu olanda kız için giderdi kesin.

Tüp bebek yöntemi ile cinsiyet seçimi olabilirliği yüksek. Doktorundan istediğin taktirde buna önem veriyor ve deniyor. Fakat tüp bebek yaptırmaya başlamış biri olarak ve daha bu aşamaya gelmeden normal yollarla ilk denemelerimizi yaparken cinsiyetini erkek istediğim bir bebeğe hamile kalmanın tüm yollarını araştırmıştım. Daha başlarda olduğumuz için Kıbrıstaki merkezleri eğer bulduğumuz takvim metodu tutmazsa diye 2. sıraya almıştık. Ve hemen takvim metodunu satın aldık, baya da iyi bir paraya. Yumurtlama tarihlerinle kesinlikle alakası olmadığından, uygun olmasa da yumurtlama tarihimi ilaçlarla değiştirip o takvime göre uydurduğum halde yine tutmadı. Neden tutsun ki? Kişiye özel bir bilgi alınmamış, gereklidir mutlaka sorarlar dediğim hiçbir soru sorulmamış. Sadece elime ayın belli günlerini işaretledikleri bir takvim verilmiş o kadar. Tabili saçmalıktan öte bir şey değildi. Ama umudunun kırılması, normal yollarla aylarca deneyip bebek sahibi olamamak, onlarca ilacı kullanıp yine hamile kalamamak insanın ciddi anlamda eğitilmesine, kafasından geçenlere ve uyguladdığı saçmalıklardan ders almasına sebep oluyor.

Şuan tüp bebekle hamile kalabilmek için resmen savaş veriyorum, her ay ayrı bir hüsran ve heyecan yaşayarak. Fakat tek aklımda olan, dilime dua olarak işlemiş tek bir cümle var. "Allahım eğer beni anneliğe layık görüyorsan senden sağlıklı bir evlat istiyorum" Cinsiyetinin ne olacağı umurumda değil.........................

Anlıyorum sizleri, aynı şeyleri yaşadğım ve mantığına kendimi fazlasıyla inandırdığım için. Fakat herşey bu kadar basit değil malesef. Biz insan evlatları ölüme engel olamadığımız gibi doğuma da sebep olamıyoruz. Bunu yapan varlığa inanmayı ve ondan istemeyi deneyin öncelikle...

X